banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 30 Apr 2024, 15:06

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 342 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 18  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 20 Avg 2021, 13:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9228
hadzidado je napisao:
Niti će se brzo postaviti punjači, a i oni koji se postave je pitanje kada i kako će raditi, niti će struja biti jeftina.

Nevera može qurac, a ne 2x obići bilo koju stazu.
Mate sere i sere al boli ga ona stvar dok god kapaju državne parice.
Zato ne prelazite na grijanje na struju, evo hadžija ima info insajderski
A što se tiče Matinih "laži" , jbg jedan Nico Rosberg ga uzima i vjeruje dotičnom livnjaku, iako hadžija poručuje " bullshit!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 20 Avg 2021, 13:38 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
U firmi imamo određen broj elektro punjača na parkingu za privatnu upotrebu.

U mojoj zgradi je struja razvučena u podzemnoj garaži, tako da ako neko sebi kupi električni auto ima gdje da ga puni.

U principu, problem su duža putovanja, ali za po gradu i oko grada ne bi trebalo da je autonomija problem.

Ova nova Dacia košta oko 13k € nova i ima autonomiju preko 200 km čini mi se... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 20 Avg 2021, 13:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Drizzt je napisao:
Kod npr. godišnje energije koja se potroši na SUS motorima da bi automobili prešli odredjenu kilometražu potrebno je recimo 10k TWh (lupam broj), dok za električne automobile će biti potrebno svega 3k TWh, jer kod SUS motora 7k TWh ode u toplotu tj. gubitke.

Hoću reći da energiju koju struja treba da nadomjesti da bi svi bili elektrčini automobili, nije ista kao ona koja se sad troši na SUS motorima.

Najbolja moguća trenutna tranzicija, po meni, je da se prave hibridi koji se voze isključivo na električne motore, bez mogućnosti kombinacije rada oba motora kao pogonska.
Ugradnja u takve hibride SUS motor koji će isključivo da radi kao generator struje tj. punjač baterije. Time se izbjegava sav komplikovan sistem paralelnih hibrida tipa mjenjački sklop, a takodje SUS motor se podesi da radi u najidealnijoj radnoj tački bez promjene opterećenja...time i sam SUS motor radi daleko efikasnije nego što bi inače kao pogonski motor u realnoj vožnji.


Honda (Cr-v, Jazz...)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 20 Avg 2021, 13:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1875
Megabyte je napisao:
Interesantno je to da je Toyota ulozila milijarde u vodonik. Takodje je interesantno da do sad nisu napravili cisto elektrovozilo, a medju prvima su furali hibride, sto na Priusima, sto na Lexus limuzinama. Mislim da je Mirai prvi serijski auto na vodonik? Jos je dozivio svoju drugu generaciju.
I Rusi su se oprijedijelili za vodonik kao gorivo budicnosti.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Ne da mi se sad tražiti, ali negdje sam čitao koliko energije se troši da bi se proizveo elektroližom vodonik, pa zaključak da je vrlo neisplativo. Ne znam sad podatak ali čini mi se da pumpanje goriva u rezervoar za vodonik na automobilu ide i do 900 bara i to samo skladištenje da nije jednostavno. Kod nekih vozila, tipa rudničkih kamiona s nekoliko hiljada KS, mislim da će vrlo dobro pokazati se vodonik kao gorivo...ali ovako u svijetu struja je već dobro uzela zamaha.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 20 Avg 2021, 13:55 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11353
Lokacija: PL / BL
Drizzt je napisao:
Ugradnja u takve hibride SUS motor koji će isključivo da radi kao generator struje tj. punjač baterije. Time se izbjegava sav komplikovan sistem paralelnih hibrida tipa mjenjački sklop, a takodje SUS motor se podesi da radi u najidealnijoj radnoj tački bez promjene opterećenja...time i sam SUS motor radi daleko efikasnije nego što bi inače kao pogonski motor u realnoj vožnji.

Nekoliko postova ranije:
mirdza je napisao:
Svidja mi se koncept sportskog auta stvorenog prije desetak godina (ne sjecam se proizvodjaca :( ) koji ima benzinski motor 2.0 koji konstantno radi na optimalnim onbrtajima i pogoni elektro motore. Kombinuje najbolje iz benzinskog (domet) i el. motora (dostupnost obrtnog momenta). Na slicnom principu rade i dizelske lokomotive, ako se ne varam.

;)

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 20 Avg 2021, 14:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5624
Lokacija: Banja Luka
Mirdza likes BMW i3 rex :D

Da nije taj sportski auto koji spominjes Fisker Karma?


Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 20 Avg 2021, 15:49 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11353
Lokacija: PL / BL
Da, Fisker, ćaća ga jebo... Znam kako izgleda i da naziv zvuči kao Spyker, ali zapekao mozak.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 20 Avg 2021, 19:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8509
munja.alex je napisao:
hadzidado je napisao:
Niti će se brzo postaviti punjači, a i oni koji se postave je pitanje kada i kako će raditi, niti će struja biti jeftina.

Nevera može qurac, a ne 2x obići bilo koju stazu.
Mate sere i sere al boli ga ona stvar dok god kapaju državne parice.
Zato ne prelazite na grijanje na struju, evo hadžija ima info insajderski
A što se tiče Matinih "laži" , jbg jedan Nico Rosberg ga uzima i vjeruje dotičnom livnjaku, iako hadžija poručuje " bullshit!"


Joj, Niko.....neosporan autoritet.
Sad su testirali Neveru i Teslu S Plaid na 0-60mph i 402m- Nevera brža za dlaku, a duplo je jača i 10x skuplja.
Pazi, samo drag test. Za Ring treba napraviti vozilo, a ne igračku.
Malo odleti na forum.hr na temu o Neveri. Nađi šta piše Markonnen- ako ti to ne otvori oči onda jbtg.
A za strujne- pratim to i neće na dobro ukoliko se drastično ne promjene stvari.
Za grad i okolinu, ako imaš garažu je ok. Za sve ostalo se valja pripremiti i isplanirati kao da putuješ na Mars.
Ili punjača nema ili ima ih al ne rade ili rade al su zauzeti ili nisu zauzeti al zato neće da primi karticu ili se ne može ištekat kabal ili bude sve ok al zato naplati da se zapitaš zašto koji moj nisi uzeo normalan auto.....
I tako, veselja kolko oš.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 09:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9228
Znaš kako, za Rimčev auto neke stvari kpje kažu stoji ali neke i lupaju, kao npr. homologacija vozila, pa kako bi ga registrovao da nije homologaciju obavio? Što se tiče punjača, tu nema frke, uz auto imaš spori punjač na običnu šuko 230V utičnicu pa puni 3, 5, 7 sati koliko hoćeš. Brzi punjači su skupi i njih možeš naći na stanicama, a o zauzeću neću komentarisati. Autonomiju isto, pa niko i ne tvrdi da možeš preći 1300 km sa jedni punjenjem. Ja sam vozio neka EV pa znam neke praktične stvari, npr da za regiju BL može jedno vozilo sa autonomijom od 200-250 km biti ok. Čak i do Murtera na more dohvatiš sa tim.
U skandinavskim zemljama su doskora davali dobre poticaje da se koriste EV a sad lagano ukidaju benificije. Naši gologuzani nisu ni počeli.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 09:15 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
https://www.dacia.at/modelle/spring-anfrage.html

:D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 09:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5624
Lokacija: Banja Luka
Cak ima i ovakvih momenata



Britanska portparolka za klimu tvrdi da joj je Golf dizelaš praktičniji od električnog vozila


https://autoblog.rs/blog/auto/vesti/202 ... nog-vozila


Ministarka iz stranke Zeleni u Nemačkoj zamenila električni automobil za benzinski model


https://autoblog.rs/blog/auto/vesti/202 ... nski-model

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 11:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8509
Munjo,
Rimac laže za sve što izjavi. Al sve. Njegova auta niko nigdje nije stvarno testirao. Nije ni mogao jer on auta nema. Ima prototip.
Ovo trkanje na 400m nije ni za djecu- redneck očas napravi stroj koji pravi krugove oko Nevere.
Ostali elektro su svaki slučaj za sebe. Ako imaš kuću, garažu ok. Samo lud može kupiti elektro, a živi u stanu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 11:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Па за електронске ауте тек треба да се направи инфраструктура. Ако за дизелске ауте који могу прећи 1000 km са једним резервоаром имамо пумпу на магистралама на сваких 10 km, онда колико би пуњача требало да буде за електрична возила која прелазе 4 пута мање, 250 km по пуњењу? Па 4 пута чешће, дакле на сваких 2,5 km по једна станица са пуњачима. Значи, на једну бензин/дизел/плин пумпу морају доћи 4 струјне. Онда имамо једнаке услове што се тиче пуњења. И то је тек први услов који мора да се испуни да би људи куповали електрична возила. Са садашњим стањем само глуп може узети струјаша.

Едит: и да свака од тих електричних пумпи буде једнако опремљена као и бензинске-да имају продавнице, кафиће, тоалете, паркинге...

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 11:30 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
hadzidado je napisao:
Munjo,
Ako imaš kuću, garažu ok. Samo lud može kupiti elektro, a živi u stanu.


Kao što rekoh, u mojoj zgradi svako parking mjesto ima struju, tako da nisi skroz u pravu.
Sumnjam da je prevelik problem dovesti struju tamo gdje je nema...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 11:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5624
Lokacija: Banja Luka
hadzidado je napisao:
Munjo,
Rimac laže za sve što izjavi. Al sve. Njegova auta niko nigdje nije stvarno testirao. Nije ni mogao jer on auta nema. Ima prototip.


Jeste muljao prije, te naduvane brojke za concept one, te concept one samo sto nije, te concept one prodan kupcu iz S Arabije, te rasprodan itd. A Concept One niti je dobio pravo ime (kao sto je Concept Two postao Nevera) niti si ikad mogao vidjeti slike/videe nekoga kako ga vozi (posjeduje) a da nije povezan sa firmom Rimac.
Ali sad je vec privukao velike investitore kao sto su Kia i Porsche. Porsche mu dao Bugatti na upravljanje. Za neke je odradio baterije i el pogon (Koenigsegg Regera i jos neki koga ne mogu da se sjetim).
Nevera bi ipak trebala biti proizvodna verzija, ne prototip. Jos samo da vidimo kako je neko vozi (tj posjeduje) i otklonio je sve sumnje o nepostojanju.
Prije sam imao negativan stav prema Rimac automobili (ne zato sto je iz Hrvatske, vec iz gore navedenih zapleta oko Concept One), a sada sam na pola puta - niti se lozim previse, niti osporavam previse.





Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 17:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8509
Castra je napisao:
hadzidado je napisao:
Munjo,
Ako imaš kuću, garažu ok. Samo lud može kupiti elektro, a živi u stanu.


Kao što rekoh, u mojoj zgradi svako parking mjesto ima struju, tako da nisi skroz u pravu.
Sumnjam da je prevelik problem dovesti struju tamo gdje je nema...
Aj molim te nemoj više pisati o čemu veze nemaš. Ako već ne možeš izdržati, de se malo informiši prije laprdanja.

Megabyte,
Bugatti je propalitet od početka i tu se teško nešto može uraditi.
A i pitanje je ko koga posjeduje.
Ulazak Porsche i Hyu-Kia je za njih smiješna investicija(te pare zarade za bukvalno dan) ali zato dobijaju ulaz u državu.
Regera je napravljeno veoma malo(možda 10-ak komada), a ukupan broj bi trebao biti 80. S tom količinom se veliki ne bave.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 17:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
hadzidado je napisao:
Castra je napisao:
hadzidado je napisao:
Munjo,
Ako imaš kuću, garažu ok. Samo lud može kupiti elektro, a živi u stanu.


Kao što rekoh, u mojoj zgradi svako parking mjesto ima struju, tako da nisi skroz u pravu.
Sumnjam da je prevelik problem dovesti struju tamo gdje je nema...
Aj molim te nemoj više pisati o čemu veze nemaš. Ako već ne možeš izdržati, de se malo informiši prije laprdanja.


Objasni šta nije tačno?

Znači u mojoj zgradi, u podzemnoj garaži je razvučena struja do svakog parking mjesta. Možeš sebi postaviti punjač i puniti, ili možeš da se prištekaš na običnu šuko utičnicu. Dobićeš i sliku kasnije...

U zgradu od kolege je neko tražio saglasnost od stanara da dovede sebi struju do parking mjesta.

Šta je problem?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 17:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Проблем је оно што сам писао, да са ел. аутима са 4 пута мањом аутономијом него рецимо дизел аути немаш 4 пута чешће "пумпе" са пуњачима за ел. ауте. у односу на нормалне пумпе са фосилним горивима. Тачније, пуњаче имаш тек понегдје, а кад кренеш на пут, са тако малом аутономијом, па тражећи пумпу по регији ти стане ауто јер се батерија испразнила, а ти ЈОШ ниси наишао на пуњаче, е онда прц. Таква ствар се ни у најлуђим сновима не може десити некоме са СУС мотором, и онда се види јасна и вишеструка предност СУС-ева.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 17:32 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Naravno, električni automobili nisu baš namijenjeni za duga putovanja. Osim ponekih koji imaju popriličan domet.
Međutim, poznajem dosta porodica koje imaju 2 auta. Obično onaj koji vozi majka bude manji i voza se po gradu.

Tu bi recimo dobro uskočila ona Dačija koju sam iznad okačio sa 200-300 km dometa.
Nova košta ispod 14k € u EU kad se uračunaju svi popusti, plus imaš neke beneficije po pitanju plaćanja parkinga u gradu i tako dalje.
Znači, ako imaš gdje da ga puniš kod kuće, i ako dnevno ne prelaziš sa njim više od 200 km, trebalo bi da ti može služiti bez problema.
Sa tom Dačijom bi se možda (!!) čak moglo otići i u Zagreb u šoping recimo. Ostaviš je da se puni i naveče opet imaš punu bateriju za povratak...

Tesla Model 3 ima navodno domet od 263 milje. Nek je to efektivno 300 km, opet je prilično dobro. Eto te iz BL do Makarske ili Splita u cugu. Samo što je Tesla malo poskup da ga jebeš...

Kontam ja da smo mi daleko od EU i tih popusta, ali doće i to valjda jednog dana.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 18:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9228
EV kod nas za sada služe za male i srednje distance. Gluposti o broju stanica u odnosu na broj pumpi ne želim komentarisati. Kod mene u firmi već koriste 4-5 kom EV različitih proizvođača, tako da znam o čemu pričam.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 342 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 18  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Rider on the storm i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs