banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:52

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 107 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Maj 2020, 14:20 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Treba mi savjet za 2T ulje za moju Vespicu.

Vespa preporučuje da se sipa Eni i-Ride PG 2T ulje, odnosno po specifikaciji API TC, JASO FC, ISO-L-EGD. Ovo Eni ulje izgleda kao da je sintetika, ali nisam siguran, možda je i polusintetika.
Izgleda da tog ulja više nema, pa Eni sajt preporučuje Eni i-Ride scooter 2T (polusintetika) i Eni i-Ride racing 2T (sintetika). Šta mi znači da li je sintetika ili polusintetika, ako zadovoljavaju iste standarde?

Motul ima 4 ulja koja zadovoljavaju specifikacije:
    510 2T (API TC, JASO FD, ISO-L-EGD, polusintetika, 18.5 KM)
    710 2T (API TC, JASO FD, ISO-L-EGD, sintetika, 26 KM)
    SCOOTER EXPERT 2T (API TC, JASO FD, ISO-L-EGD, polusintetika, 20.5 KM)
    SCOOTER POWER 2T (API TC, JASO FD, ISO-L-EGD, sintetika, 26 KM)

Motul 510 ima nebulozu u tehničkom listu, jer tamo piše:
STANDARDS API TC – JASO FC - ISO-L-EGD
SPECIFICATIONS JASO FD under N°033MOT064
Da li je onda JASO FC ili FD? Na kutiji se vidi oznaka FD... :angry3:

Eventualno bi i Modriča došla u obzir:

Malo me buni Modričina specifikacija. Na sajtu piše ovo što sam iznad napisao, a u tehničkom listu piše API TC+, JASO FC/FD, ISO-L-EGC/EGD. Da li je onda FC ili FD, EGC ili EGD.
Da stvar bude još čudnija, Modriča ima i obični DVOTAKTOL koji je prema internet stranici API TC, JASO FB/FC, ISO-L-EGD, prema tehničkom listu API TC, JASO FC, ISO-L-EGC, a na boci samoj piše isto što i na internet stranici. :angry3:

Ne znam kako da dešifrujem ovo...
Sva Modričina ulja bi bila OK prema specifikaciji ako se uzmu povoljnije vrijednosti...

U principu, ja trošim 2 litre ulja godišnje. Ne igra mi cijena nikakvu ulogu i rado ću dati koju marku više ako ću učiniti dobro motoru, ali ne bih da plaćam skuplje ulje a da motoru bude potpuno svejedno... :roll:

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2020, 16:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Okt 2013, 20:24
Postovi: 4167
Lokacija: Banja Luka
Šefe mislim da ljudi koji voze moto trke ne razmišljaju toliko široko o uljima kao ti za svoju Vespicu, milion nekih oznaka i skraćenica. Eni ulja za motore imaš u Moto shopu Adventure, ja sam sebi baš nekidan uzeo. Preselili su prekoputa Nestra na zapadnom tranzitu, otiđi kod čovjeka, ponudiće ti vjerovatno skuplju ful-sintetik i jeftiniju polu-sintetik varijantu i to je to. Pa nije spejs šatl, već Vespa.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2020, 17:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Zaboravljaš da je to naša koza pametnica, i svaki drugi post mu je ili "seminarski", ili "elaborat", ili "stručni rad", "naučna analiza"... :D

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2020, 18:42 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
davorr3 je napisao:
Šefe mislim da ljudi koji voze moto trke ne razmišljaju toliko široko o uljima kao ti za svoju Vespicu

:lol:

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2020, 18:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Nisam znao da je sramota nešto (htjeti) znati i raditi čestito kad se već može.

Da li ima smisla sipati ulje koje je bolje od predviđenog? Da li to motoru išta znači ili ne?
Da li postoji razlika između polusintetike i sintetike, ako su istih specifikacija?

Ja želim to da saznam...

Isto tako ima ljudi koji kažu nije bitna specifikacija ulja, sipaj samo 5W-30 i ne brini.
Samo vi po svom, a ja ću po svom... :D

EDIT:
@davorr3
Hvala za info o moto šopu! :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2020, 21:17 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Naravno da može da se traži optimalno rješenje. Pitanje je da li ima veći smisao. Pogotovo kod relativno jednostavnog motora sa niskim opterećenjem.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Maj 2020, 21:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1539
Sintetika je za jače agregate (70cc+) uglavnom koji vrte preko 10000rpm. Ako ga budeš sipao u Vespu, neće doći do potpunog izgaranja, i stvaraće se naslage. Uz to je i skuplje.
Polusintetika ima mineralno i sintetiku u sastavu i kao takvo idealno je za novije 2T agregate, sagorijeva bolje, ne taloži se toliko kod sagorijevanja.
Modriču ne, ako ti nije žao dati par maraka više.
Sipaj Eni i ne razbijaj glavu sa tim.
Koristim ga već dvije godine na Apriliji, mada sam sipao i Motul polusint, u osnovi, bitno da nije neko žnj klase.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 02:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2008, 12:33
Postovi: 5005
Lokacija: Banja Luka
cek cek, pa valjda je cilj da ne sagorjeva pod vecim opterenjima, jer ako sagorjeva onda nastaju naslage?

_________________
http://www.budideozvezde.rs/
http://www.youtube.com/user/crvenazvezdafkcom


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 06:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1539
Ne, što bolje izgara, više ode kroz auspuh. Ako ne izgori, taloži se po klipu, cilindru, izduvu. Naravno, bitno je i podmazivanje, da li uljna pumpa radi kako treba. Sintetika je za veća opterećanja,12000-13000 hiiljada obrtaja. Na Vespi neće ništa dobiti sa tim, jer ona ne vrti preko 9000. Dovoljna je polusintetika i pravilno održavanja i skuter će da traje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 07:02 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
goxon je napisao:
cek cek, pa valjda je cilj da ne sagorjeva pod vecim opterenjima, jer ako sagorjeva onda nastaju naslage?

Pa ovo je ulje za mješavinu (valjda), cilj je da sagori što više.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 07:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1539
Tačno. Podmazuje i izgara, a nesagorjeli ostatak bi trebao da završi na katalizatoru, ako ga ima na auspuhu Vespe.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 09:43 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Zar 2T imaju katalizatore? Ozbiljno pitam. A cak i ako imaju pretpostavljam da su dragacije gradjeni nego kod 4T, tj. da vise ispunjavaju ulogu filtera nespaljenih cestica. Mozda grijesim.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 11:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1539
Imaju, barem je moja Aprilia iz 2001 imala na fabričkom. Katalizator se grije , i što kažeš spaljuje nesagorjele ostatke u izduvnim gasovima. To smeće je najbolje skinuti i staviti rezonantni auspuh, jest da više zagadjuje, al' zato bolje ide.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 12:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
To je to - neki pojednostavljeni GPF.
A skidanje katalizatora - sam ne znam sta bih ti rekao. Sam sam godinama vozio auto bez kata ali sam prije dvije godine opet montirao. Ovaj put sportski metalni (200cpsi). Gubici su zanemarljivi a dim ne smrdi kao kod starog Stojadina ;)

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 13:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4195
Lokacija: Little Rock, Arkansas
goxon je napisao:
cek cek, pa valjda je cilj da ne sagorjeva pod vecim opterenjima, jer ako sagorjeva onda nastaju naslage?
E to važi za 4T ulja koja ne izgaraju potpuno nego se talože, dok 2T ulja potpuno sagore (ako je optimalna smjesa).

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 16:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1539
mirdza je napisao:
To je to - neki pojednostavljeni GPF.
A skidanje katalizatora - sam ne znam sta bih ti rekao. Sam sam godinama vozio auto bez kata ali sam prije dvije godine opet montirao. Ovaj put sportski metalni (200cpsi). Gubici su zanemarljivi a dim ne smrdi kao kod starog Stojadina ;)

Uticaj izduvne grane na 4T motore je zanemariv, barem što se tiče male kubikaže. Kod 2T rezonantni auspuh vrši povrat nesagorjele smjese nazad i ponovo sagorijeva i na taj način direktno utiče na pojačanje snage. Zato se stavljaju na 50cc, jer se dobije za trećinu, a možda i više jači agregat.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 17:27 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Rider on the storm je napisao:
E to važi za 4T ulja koja ne izgaraju potpuno nego se talože, dok 2T ulja potpuno sagore (ako je optimalna smjesa).


Ništa ne sagorijeva u potpunosti, jednostavno je tako. :D
Povrh toga 2T motori su poznati po izbacivanju nesagorjele smješe.

Pečenko je napisao:
Sintetika je za jače agregate (70cc+) uglavnom koji vrte preko 10000rpm. Ako ga budeš sipao u Vespu, neće doći do potpunog izgaranja, i stvaraće se naslage. Uz to je i skuplje.
Polusintetika ima mineralno i sintetiku u sastavu i kao takvo idealno je za novije 2T agregate, sagorijeva bolje, ne taloži se toliko kod sagorijevanja.
Modriču ne, ako ti nije žao dati par maraka više.
Sipaj Eni i ne razbijaj glavu sa tim.
Koristim ga već dvije godine na Apriliji, mada sam sipao i Motul polusint, u osnovi, bitno da nije neko žnj klase.


U načelu važi da su sintetička ulja bolja, ali zahvaljujući savremenim formulacijama i polusintetika može da postigne odlične rezultate na testovima i bude svrstana u istu kategoriju kao i sintetika.

Slika
Izvor: 9.4.3 Two-Stroke Specifications

Citiraj:
In most cases, standard quality two-stroke oils will use mineral base oils such as bright stock (to provide lubricity) and a medium cut such as 500 N. Synthetic base oils, including esters, may be used in high-performance two-stroke engine oils, where exceptional film strength is required to prevent seizure under high load, high temperature conditions. Examples would include chainsaw engine lubricants and two-stroke racing lubricants.
Izvor: 9.4.3 Two-Stroke Specifications

Ja sam ovo razumio da su ulja sa sintetičkim bazama potrebna za motore pod velikim opterećenjem zbog stabilnijeg uljnog filma, a da su za ostale primjene i mineralne baze dovoljno dobre. Međutim, nigdje nisam našao taj podatak o izgaranju i stvaranju naslaga, te da ne treba koristiti sintetičko ulje sa običnim motorom, pa ću te zamoliti da nam daš neki izvor za tu informaciju. :D

Šta je problem sa Modričinim uljima? Meni se kod Modriče sviđa pristupačna cijena (mada mi to ne igra nikakvu ulogu) i sigurnost da dobijam originalan proizvod visokih specifikacija. Ono što mi se ne sviđa je to da nisu platili zvaničnu provjeru specifikacije, već je samo njihova laboratorija potvrdila da zadovoljavaju specifikaciju.
Inače, kontaktirao sam ih za pojašnjenje tih specifikacija i rekli su da njihova ulja zadovoljavaju sve navedene specifikacije u potpunosti. Malo sam uprostio odgovor da ne dužim. U principu, skoro su dobili nova Mercedesova odobrenja za ulja, tako da im sigurno nije problem proizvesti kvalitetno ulje.

Kod Eni ulja mi se ne sviđa što ne znam da li kupujem originalno ulje ili neku muljažu. Takođe ni oni nemaju zvaničnu provjeru specifikacije za navedena ulja, već samo za neka starija. Ta starija zadovoljavaju JASO FC kategoriju. Izvor

Motul je siguran izbor, jer je Moto shop #7 ovlašteni diler, jer imaju zvanične specifikacije i zadovoljavaju JASO FD kategoriju i to za sva 4 ulja koja sam naveo. Izvor

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 18:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1539
Informacija ti je na guglu (forum Moj Skuter, Svet Skutera). Baš će neko muljati ulje za skuter, nit je tražena roba nit kod nas neko kupuje Agip. Staviš Stihl naljepnicu i onda ide ko alva.
Previše analiziraš, isprobaj jedno ulje, rastavi cilindar, pogledaj stanje. Zatim drugo, pa isti postupak. Dok se ne našarafaš, džaba kucati po tastaturi.


Od Modriče kupujem samo Permant.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 20:55 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Castra je napisao:
Inače, kontaktirao sam ih za pojašnjenje tih specifikacija

Izvini, ali da li i paštetu analiziraš spektroskopom? :confused2:

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 21:22 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Maj 2016, 23:45
Postovi: 1903
Sta god da naspe od ovog gore navedenog nece vidjet razliku na svom skutercicu

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 107 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs