banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 13:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 331 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 13, 14, 15, 16, 17
Autoru Poruka
PostPoslato: 21 Mar 2023, 13:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4192
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Zamijenio sam ulje, nasuo sam Total 10W-40 i zamijenio sam i filter naravno.
Evo video "mlakog" starta i gasiranja prije zamjene ulja (ali vjerujte da pali na čvoku i kad je hladan), a poslije zamjene radi još tiše i ljepše: https://youtu.be/yIJD8rlOBWI
Paradoksalno - sada manje dimi na punom gasu (inače uopšte ne dimi), deda je sipao neke jeftine minerale iz nekih random blendara po Srbiji (Dinara Oil - Deč, npr.) da bi uštedio.
Ko zna šta ima u takvom ulju, dok ovo što sam nasuo ispunjava VW 505.00 standard i ACEA je A3/B4 što je ok izbor.
Oba ulja (10W-40 i 15W-40) su "40" na radnoj temperaturi, dakle imaju između viskozitet između 14 i 15 centistoksa na 100°C.. dakle ovo prvo ulje nije "rjeđe", dilema riješena.
Zato što 10W i 15W označavaju tečljivost na niskim temperaturama, npr. 15W teče na -24°C dok 10W teče na -28°C.. lupam brojeve ali tu je to neđe i nije bitno, ne živim u Krasnojarsku.
Dobro, ima tu još puno faktora.. 10W-40 je "polusintetika" i vjerovatno će više da je pije ali nebitno.
Ima i ono udio sulfatnog pepela, SAPS, ZDDP, cink, kiselost - ali nećemo toliko analizirati. :D
Fin oldtajmer.. ja inače ne volim VW (pogotovo dosadne Golfove 5 i 6 koji se masovno voze) ali ovaj Passat ima sentimentalnu vrijednost, a i prevezao je dosta robe za ovih 25 godina koliko je u vlasništvu.
Naravno unutrašnjost ignorišite, to će tek da se sređuje. Kako ovo traktorisanje starih dizel Wagena baca u nostalgiju..

Materijal:
Slika

Ulje je definitivno bilo za zamjenu:
Slika

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Mar 2023, 15:51 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Boja ulja ne označava uvijek njegovu izrađenost. Može da bude uslovljeno količinom aditiva u istom i izapiranjem naslaga iz motora.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Mar 2023, 17:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4192
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Zapravo znam to, pogotovo važi da kod dizela brže potamni, ne znam ni zašto sam napisao tako, ali znam da nije odavno mijenjano, a i deda je sipao bilo šta pa zato pretpostavljam da je ovo odradilo svoje.
Stvarno sada ljepše radi.

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Mar 2023, 17:20 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Ja kontam da bi na dizelu ulje nakon sedam dana bilo te boje.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Mar 2023, 17:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Motul 300V izgleda slično nakon 2000km - estarsko ulje visoke klase, namijenjeno za motor sport.
Elem, kod mene je trenutno masna voda u kojoj su se kuhale viršle - 0w30 :)

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Mar 2023, 17:59 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Sve je to dobro dok ne vidiš kako izgleda 0W-20.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Mar 2023, 18:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4192
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Jepte se, sad sam maksuz izašao da vidim kakve mi je boje ulje u Fiesti - 1.4 atmosferski benzin, 2004. god. i zamijenio sam ga prije 2700km. :lol:
Pazite ovo - izuzetno svijetlo čak i nakon toliko km, iako je u pitanju relativno "rijetko" 5W-30 (ne smije ići "gušće" od 5W-30 zbog hidropodizača).
To implicira da karike, klipovi i stublina nisu pohabane.. a to sam utvrdio i tako što sam konstatovao da ne dimi ni pod punim gasom u blokadi.
Dakle, motor je dobar i to mi je bitno, nebitno mi je što je spolja auto pohaban i nikakav, ali i ja sam malo fanatičan, mijenjam ga nakon ne više od 6000km (većinom grad).
Inače sagorijevanjem nastaje samo H2O (vodena para, nevidljiva kada je iole toplo) i CO2 (takođe nevidljiv gas) i još ponešto.. faktički u idealnim uslovima ispravan motor ne bi smio da izbacuje (skoro) nikakav oblik vidljivog dima.

Slika

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Mar 2023, 18:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
<Enter_name> je napisao:
Sve je to dobro dok ne vidiš kako izgleda 0W-20.

Civic Type R fabrički ima takvo ulje :)

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Mar 2023, 22:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
To ide nemal u sve danas, a kako je krenulo(već ima u ponudi) ide se na 0w16 i 0w8.
Sačuvaj i sakloni


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Mar 2023, 23:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4192
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Moderniji proizvodni procesi, manji zazori, "rjeđe" ulje, tanji film ulja, habanje veće, rok trajanja, dok traje garancija.. nema više onih motora kao Mečka i Volvo (ili Honda i Toyota) iz sedamdesetih i osamdesetih koji su mogli preći po milion bez generalne.

Baš me zanima šta bi bilo kad bi neko sipao Modriča Long Life 20W-60 u takav motor koji traži 0W-20 ili 0W-8 (nije samo viskozitet problem, nego i manjak modernih standarda kod navedene Modriče).

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Okt 2023, 10:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4192
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Dokon pop i jariće krsti..
Nisam znao da monogradno ulje (u ovom slučaju SAE 30) ima tako nizak pour point iliti tačku tečenja (često je ispod -20°C) pa sam to htio provjeriti.
Bilo je u zamrzivaču preko noći, termometar za vazduh i beskontaktni termometar kažu da je u zamrzivaču između -15°C i -20°C.
Tako da je logično da teče.. ali prilično je gusto, gušće od jogurta (npr. 15W-50 i 20W-60 imaju otprilike istu tačku tečenja, dok npr. 0W-20 teče i na -45°C).
Ovu posudu iliti ćasu koristim za zamjenu ulja u svim vozilima/mašinama.. staje 6 litara i relativno je niska iako se ne vidi na snimku dobro (eno sad je vidim na slici na vrhu strane).

https://youtube.com/shorts/M-Rg1gHweGM?feature=share

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 331 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 13, 14, 15, 16, 17

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot], gringo22 i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs