Citiraj:
Koji sistem TPMS-a postoji na tržištu?
Razlikujemo neposredne i posredne sisteme mjerenja pritiska.
U slučaju neposrednih sistema mjerenja, zaista se mjeri pritisak u pneumaticima. Postoji senzor pritiska koji se ugrađuje u pneumatik ili na ventil pneumatika i koji mjeri pritisak te izmjerene vrijednosti putem radijske frekvencije šalje prijemniku u vozilu. Vozač u svakom trenutku može u kabini svojeg vozila vidjeti preciznu vrijednost pritiska u pneumaticima i na taj se način uvjeriti da je sve u redu. Na taj se način može prepoznati gubitak pritiska prije nego što dođe do štete. Napajanje strujom osigurano je preko integrirane baterije.
Posredni sistemi najčešće su integrirani u sisteme ABS/ESP. Eventualan gubitak pritiska u pneumaticima prepoznaje se na osnovu broja okretaja točka. Ako pneumatik gubi pritisak, obim pneumatika se smanjuje i time se u odnosu na druge pneumatike mora okretati brže. Postojeći sistem ABS/ESP prepoznaje veću rotaciju pneumatika i o tome obavještava vozača putem prikaza na displeju. Međutim, ako nekoliko guma istovremeno gubi pritisak, ne može se izmjeriti različita rotacija i time se vozaču ne šalje nikakvo upozorenje. Iz tog se razloga dodatno koristi efekat frekvencije. Svaki točak ima karakterističnu oscilaciju između pneumatika i naplatka koja se razlikuje prema različitim nivoima pritiska vazduha u pneumaticima. Na taj se način može jasno odrediti gubitak pritiska – a može se također prepoznati i koji pneumatik gubi pritisak. Kada se problem ukloni, gasi se upozoravajuća lampica i sistem se treba kalibrirati.
Još je neizvjesno koji od ta dva sistema će prevladati. U SAD-u, gdje takvi pravni propisi važe već neko vrijeme, više se primjenjuju neposredni sistemi. Stručna tijela pretpostavljaju da će 70% svih novih vozila ubuduće imati neposredni sistem TMPS. Zakon je međutim neutralan u pogledu tehnologije, odnosno ne postoje odredbe koje reguliraju upotrebu neposrednog ili posrednog sistema TPMS.
Pretpostavke za pozitivno korištenje sistema TPMS
uštedu goriva
smanjenje trošenja pneumatika
sigurnu vožnju
više udobnosti u vožnji.
Pa onda kaže
Citiraj:
Novi zakon trgovcima automobila donosi mnoge mogućnosti koje bi mogle imati pozitivan utjecaj na poslovni uspjeh:
Veće mogućnosti zarade na osnovu dodatnih usluga i prodaje zamjenskih dijelova (senzori, servisni setovi itd.)
Podizanje svijesti klijenata na temu „pneumatik“
Pozitivno razlikovanje od konkurencije kroz pozicioniranje kao stručni servisni partner
Stručnost kao ključ za održivo zadržavanje klijenata
Izazovi za trgovinu
Serijska primjena sistema TPMS bez sumnje postavlja nove izazove za specijaliziranu prodaju pneumatika:
Argumentacija kupcima primijetnog povećanja cijena
Veće potrebe za profesionalizacijom i stručnim savjetovanjem
Izbjegavanje trenda popravki sezonskih pneumatika, odnosno ljetnje-zimskih pneumatika umjesto zamjene pneumatika
Produženje vremenskog razdoblja za servisne radnje na pneumaticima vozila s neposrednim sistemom TPMS i time smanjenje kvote za popravke.
I onda ja uzmem

Izmjerim pritisak u gumama bez hi-tech senzora i budaleština, naduvam ako treba i vozi Miško. Mjerač uvijek imam u autu.
Čak sam razmišljao da nabavim one kineske TPMS mjerače (vanjske ili unutrašnje), ali koji će mi. Da pratim pritisak, kao da guma izduva sad pa sad. Ako se probuši, valjda ću čuti, nisam retardiran.
Ovo me podsjeća na uvodjenje softverskih nadogradnji za nova auta i plaćanje mjesečne pretplate za isto.
