banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 11:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2413 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103 ... 121  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 02 Okt 2020, 19:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Ne kazem da nisi u pravu, samo da pretjerujes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 02 Okt 2020, 19:19 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Gumu najviše ubija UV zračenje, temperatura i vlaga. Pravilno uskladištena se značajno manje "troši" nego guma u eksploataciji.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 02 Okt 2020, 20:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8505
Enter,
Naravno ali u eksploataciji je eksploataišeš (bem ti sunac ) - imaš koristi od nje, ne stoji ti ko ukras.

Blafe,
Preleti malo po ovim stranicama od naših prodavača guma- skoro na svakom ima komada npr DOT 2018, popust x%. Zašto kada EU kaže 5 god je nova? Šta ima veze ako je stara 3 god, to je novo jbt.
Evo:
https://www.acmerkur.com/shop/zimska/19 ... -goodyear/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 02 Okt 2020, 21:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9228
Zato što tržište diktira, kao i vw što drži cijenu kod nas bez razloga. Eto.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 02 Okt 2020, 21:11 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
hadzidado, guma ne strada samo od vožnje, dok je na autu prži sunce po njoj, voziš je po mokrom... trošenje gume je stvar frikcije, sjebavanje gume je stvar (vanjskih) uslova u kojima se nalazi ;)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 03 Okt 2020, 01:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8505
Munjo,
Kako to da tržište diktira, a EU posranci kažu da je nova 5 godina?
Kako to da je vijak uvijek iste cijene bio napravljen sada ili prije 20-es godina(i ne treba nikakva EU uredba- čudo neviđeno al izgleda da im je nekako promaklo), a guma mora imati datum proizvodnje gdje se lijepo vidi koliko je stara(plastičnije ne mogu objasniti)?
Pa nisu ljudi baš toliko budale - znaju iz iskustva da gume propadaju s vremenom.

Enter,
Slažem se. Sve utiče na gumu i logično da je u boljem stanju ona koja je bila u skladištu 3 godine od one koja je vožena 3 godine(radila ono za šta je napravljena).
Ali nije dobra kao ona koja je stara 3 mjeseca i sigurno neće izdržati npr 6 sezona prije nego što počne pucati/raspadati(to jedva izdrži i nova).

GY sa linka od Merkura je odlična ponuda za nekog ko će za 2-3 sezone preći sa njom nekih 40000km. Dobija premijum gumu za cijenu manju od Save S3+. Baja će ju potrošiti prije nego popuca.
Za ljude koji prelaze malo km(kao ja) isplativije su baš nove.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 03 Okt 2020, 07:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Ja i dalje mislim da ti pretjerujes. Jesi li primijetio razliku u trajanju gume sa skorim dotom i one malo starije a opet nove? Je li ti palo na pamet da ove malo starije daju s popustom iz ekonomskih razloga? Nisu ih nabavili stare nego im uzimaju i prostor i drze zarobljen novac? Nije cijena vezana iskljucivo za kvalitet gume.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 03 Okt 2020, 07:45 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Još jedan pokušaj i neću više: da li smatraš da će guma jednako stradati ako stoji u skladištu i ako stoji na autu (ne vozi se) koje je parkirano napolju?
Niko ne spori da guma stari, ali u dobrim skladišnim uslovima je to mizerno u odnosu na starenje gume izložene vanjskim elementima (što sam ja napisao u eksploataciji).
Niko tebe ne tjera da kupiš gumu koja je proizvedena prije dvije, tri godine... tvoje pare, imaš pravo da tražiš datum proizvodnje na uvid, te da kažeš neću. Ja bih lično kupio gumu proizvedenu prošle godine, za stariju bih debelo razmislio, tj. vjerovatno je ne bih kupio... stvar ličnog ubjeđenja i izbora, imam para, može mi se :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 03 Okt 2020, 09:14 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11352
Lokacija: PL / BL
Kupovao sam gume više klase, stare preko pet godina. Nisam primijetio ništa negativno.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 03 Okt 2020, 09:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12393
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
A nidje veze, pa nije puding. Ako je propisno skladistena nema nikakvih problema. Drugi je par opanaka sto kod nas leze nabacane u bog zna kakvim skladistima. Negdje sam cini mi se citao da guma tek pola godine nakon sto je proizvedena u stvari dobije svoja prava svojstva.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 03 Okt 2020, 10:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
Navodno godinu dana skladištenja po propisu je kao 3 sedmice eksploatacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 03 Okt 2020, 10:56 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
skypostman je napisao:
A nidje veze, pa nije puding. Ako je propisno skladistena nema nikakvih problema. Drugi je par opanaka sto kod nas leze nabacane u bog zna kakvim skladistima. Negdje sam cini mi se citao da guma tek pola godine nakon sto je proizvedena u stvari dobije svoja prava svojstva.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
Pa baš u pomenutom Total trade-u u Doboju leže na parkingu naslagane jedna na drugu, na suncu i na kiši.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 03 Okt 2020, 11:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12393
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Sve po propisima.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 03 Okt 2020, 11:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 20:17
Postovi: 2740
Lokacija: BN (Serbian Republic)
Zvao sam total trade u vezi ovih goodyear guma i nemaju na stanju imaju samo jos 2 u Doboju ali su.mi ponudili michelin alpin 6 dot 2019 za 110 km sa montazom i balansiranjem


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 03 Okt 2020, 20:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8505
blaf77 je napisao:
Ja i dalje mislim da ti pretjerujes. Jesi li primijetio razliku u trajanju gume sa skorim dotom i one malo starije a opet nove? Je li ti palo na pamet da ove malo starije daju s popustom iz ekonomskih razloga? Nisu ih nabavili stare nego im uzimaju i prostor i drze zarobljen novac? Nije cijena vezana iskljucivo za kvalitet gume.


Nisam jer ih nisam kupovao, a naveo sam zašto meni ne odgovaraju. Ekonomski nema veze jer su to uredbom nove gume, a prostor mu neće zauzimati jer će smanjiti broj novonabavljenih.

<Enter_name> je napisao:
Još jedan pokušaj i neću više: da li smatraš da će guma jednako stradati ako stoji u skladištu i ako stoji na autu (ne vozi se) koje je parkirano napolju?
Niko ne spori da guma stari, ali u dobrim skladišnim uslovima je to mizerno u odnosu na starenje gume izložene vanjskim elementima (što sam ja napisao u eksploataciji).
Niko tebe ne tjera da kupiš gumu koja je proizvedena prije dvije, tri godine... tvoje pare, imaš pravo da tražiš datum proizvodnje na uvid, te da kažeš neću. Ja bih lično kupio gumu proizvedenu prošle godine, za stariju bih debelo razmislio, tj. vjerovatno je ne bih kupio... stvar ličnog ubjeđenja i izbora, imam para, može mi se :D


Strada više na autu. Rekao bih više nego da se vozi(relativno, naravno). Oni po salonima na novim vozilima ih napumpaju krvnički jer se auta me pomjeraju dugo vremena pa izobliče gume.
I kod mene je stvar ličnog ubjeđenja, a za svoje pare neću muda pod bubrege.

mirdza je napisao:
Kupovao sam gume više klase, stare preko pet godina. Nisam primijetio ništa negativno.

Nisi relevantan.
Ti gume slistiš za sezonu (ako ne za dan).

skypostman je napisao:
A nidje veze, pa nije puding. Ako je propisno skladistena nema nikakvih problema. Drugi je par opanaka sto kod nas leze nabacane u bog zna kakvim skladistima. Negdje sam cini mi se citao da guma tek pola godine nakon sto je proizvedena u stvari dobije svoja prava svojstva.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Joj, kod nas! A po bijelom svijetu ih drže na svilenim jastucima u klimatizovanim prostorijama!? Kako da ne. Isto kao i za ulja - kažu long life izmjena na 2 god i 30000km(po Njeačke i sl), a ulje puklo na 10000km.
Ovo za pola godine je proser. Spremna je za upotrebu čim se ohladi.


lakisat je napisao:
Zvao sam total trade u vezi ovih goodyear guma i nemaju na stanju imaju samo jos 2 u Doboju ali su.mi ponudili michelin alpin 6 dot 2019 za 110 km sa montazom i balansiranjem


Merkur? 109 i 103KM + balans i montaža.

Edit :
Dosta od mene za ovu raspravu. Slažemo se da se ne slažemo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 31 Okt 2020, 12:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1553
Preporuka koju sam dao za vulkanizera niže auto kuće Lav, povlačim je. Jbt, dva puta sam kod njih mijenjao gume, ekstra zadovoljan, sad su sfušarili samo tako. Kažem nazad nove, naprijed stare (kupljene prošle godine), on stavlja kontra. Kapice na ventile nisu vratili, i sve zatežu udarnim, umjesto moment ključem. Ne znam koji se djavo desio, ali ne idem više kod njih.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 31 Okt 2020, 12:41 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Test za 2020: https://www.oeamtc.at/%C3%96AMTC+Winter ... 40.116.671

Sava kao i do sad zadovoljavajuće dobra. Za isto para se može kupiti i iznenađujuća dobra Maxxis guma.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 31 Okt 2020, 14:07 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Okt 2010, 10:22
Postovi: 689
Ovaj Blizzak je skroz zanimlijv, skoro na svim testovima su u samom vrhu, a bar na pola njih su bili rangirani kao najbolja guma. Nisam vidio nijednu gumu da se toliko ističe na testovima, bilo zimsku ili ljetnu.

Inače, pred prošlu zimu uzeo Alpin 6, nije bilo prilike da ih čestito isprobam čak ni preko Borja. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 31 Okt 2020, 15:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2369
Ja koliko vidim da je Sava loša na suhom i mokrom. A kod nas su većionom takvi uslovi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 31 Okt 2020, 16:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Šta preporučujete tu oko 100 KM za zimu?

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2413 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103 ... 121  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 59 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs