banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 09:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2413 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110 ... 121  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 01 Dec 2020, 11:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1872
Zavisi od osobe i ličnih potreba. Neko ko prelazi male kilometraže ne mari previše za to što će se cijelosezonske više trošiti ako gume mjenja više zbog starosti nego istrošenosti. Kako sam skontao cijelosezonske su bliže ljetnim gumama nego zimskim tj. lošije su na minusima.

Najgore su mi osobe kojima kad spomenem cijelogodišnje odgovore mi s "Ma to ništa ne valja" i to je to, kraj rasprave... Ne razumijem se ni ja, ali zato ne tvrdim nešto kao aksiom. Predstavi mi neke činjenice, objasni kako su napravljene, na kom principu rade da mogu kroz cijelu sezonu itd.

Ono što je mene interesovalo da li je velika razlika izmedju ljetnih/zimskih od 100KM i cijelosezonskih guma od 200KM... Da li i dalje onda vrijedi da je ljetna guma od 100KM bolja od cijelosezonske koja je 200KM...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 01 Dec 2020, 12:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
skypostman je napisao:
Problem je sto vise ne pada jbg. Ono malo snijega sto je bilo kratko se zadrazavalo, na cesti gotovo nikako.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
Aj ga znaj kako će biti ove sezone ili sledeće?
Ili kao legendarne 84. - nigdje snijega i onda preko noći smak svijeta!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 01 Dec 2020, 12:11 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Castra je napisao:
Jedne prilike sam imao Sava Eskimo S3 ili S3+ zimske gume.
Nažalost, par puta sam osjetio da auto kliže zimi na uzbrdici kod Pivare i odlučio sam da to nisu gume za mene.
Ostavio sam ih na autu i tokom ljeta, sa namjerom da ih bacim kad dođe sledeća zima.


Kada sam prije tri godine kupio auto na njemu su došle nove zimske Sava Eskimo S3 (ili S3+) i kombinacijom više faktora su ostale na autu i vožene sve tri godine non-stop, pređeno je za to vrijeme 50k kilometara. Neki dan sam kupio nove, iste, samo u manjoj dimenziji. Gume koje sam skinuo nisu nalik na one riderove. Jesu istrošene ali istrošenost je jednaka na cijeloj površini, ništa ne otpada niti vire žice. Živim na Krčmaricama tako da svaki dan prolazim tu uzbrdicu i nisam imao nikad problema. Faktor sa najviše uticaja na ponašanje gume u vožnji je glava vozača. Koliko zna, koliko ima iskustva i kakvoj vožnji je sklon.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 01 Dec 2020, 12:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1872
Po recenzijama Eskimo S3 su dobre gume.., najbolje na snijegu, nešto slabije na poledici i mokroj cesti...dok je Eskimo HP2 kontra. Cijenom su iste.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 01 Dec 2020, 13:05 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Možda je bio HP2 onda, ili tako nešto. Ne mogu da garantujem koji je model bio. Mislim da je bio taj Eskimo, ali je moguće da je bio neki drugi. Sava je bila 100%.
Klizale su ne samo meni, već i mom starom. Uzbrdice kod Pivare prema Mađiru i ona kod stadiona Rekreativa.

To se recimo nije nikad više ponovilo sa Kleberom...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 01 Dec 2020, 17:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
Za mene su gume ljetne za ljeto, zimske za zimu i tačka.
Da li ima nešto loše da vozim takve setovo guma starih po 5-7 godina, mislim da utiče na vožnju?Sigurno da nema.
Ne bih se mogao pouzdati u cjelogodišnje da su mi na autu, pa da treba da idem u sred zime na put.
To me niko ne bi mogao ubijediti.
Prihvatio bih cjelogodišnje na autu za koji znam da ne bih išao iz grada 100%.
I druga je stvar voziti po gradu koji je brdovit i recimo negdje po vojvodini.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 01 Dec 2020, 17:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Cjelogodišnje se i pominju za one koji prelaze malu kilometražu i slabo idu zimi na neka putovanja. Obično je to vožnja po dobro očišćenim putevima zimi. Do posla i malo po gradu.

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 01 Dec 2020, 18:08 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
krajo je napisao:
Da li ima nešto loše da vozim takve setovo guma starih po 5-7 godina, mislim da utiče na vožnju?Sigurno da nema.

Moje iskustvo sa gumama: petu godinu osjetiš da slabije drže, šeste su skoro pa neupotrebljive. I zamjenio sam zimsku gumu na početku šeste sezone eksploatacije zbog lošeg držanja i povećane buke, iako je imala 5 mm šare (ne prelazim puno, pa ni ne stignem potrošiti gume kako treba). Jednom su to bile Goodyear, drugi put Fulde. Sa ljetnim sam imao slična iskustva, konkretno Continental (uglavnom držanje, nije bila bučna). Auto je prešlo u tuđe ruke na Vredestein gumama.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 01 Dec 2020, 18:12 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Ja sam vozio sedam godina iste zimske. Skoro pa uopšte nije bila istrošena ali je imala daleko slabiju trakciju.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 01 Dec 2020, 23:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8734
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Ove godine zamjenih zimske gume koje su dot 2012, Hankook I*Cept RS 2, dobro su držale pravac ali nisam ispitivao njihove krajnje granice u krivinama....dubina šare oko 4,5mm. Poklonio sam ih na selo, gore će izdurati još koju godinu.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 02 Dec 2020, 22:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2002, 19:49
Postovi: 5073
Lokacija: Banja Luka
Dobio Tigrove zimske sa felugama uz auto, ona nova šara (Riken), dot 2018.
Kontam libo me sad par godina, ali zanese me momački u kružnom, jedva uhvati pravac.
Bembara, kontam zadnja je vuča pa valjda tako mora, ali išao sam sasvim normalno i polako u koloni. Tako da već vijećam šta iduće zime činiti, jer sad mi se sve to ponovo ne skida.
Nikad nisam pridavao značaj zimskim gumama, i uglavnom sam jedne imao minimum 5-6 godina. Razlog je i isključivo gradska vožnja zimi, uz poneki rijedak izlet.
Upravo zbog te zadnje vuče kontam da bi valjalo nešto kvalitetnije uzeti ovaj put.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 02 Dec 2020, 23:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 17:38
Postovi: 5779
Lokacija: Banja Luka
Mijenjam gume poslije 4 sezone. Imam uvijek dva kompleta ljetne i zimske. Zadnji put imao Goodyear, zadovoljan i zimskim i ljetnim. Ipak prije par dana uzeo zimske Sava na nagovor drugara, taman da isprobam:)

_________________
Ako si pažljiv na kraju kao na početku, spriječit ćeš neuspjeh.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 02 Dec 2020, 23:16 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Evo svih testova zimskih guma. Što manja ocjena to bolje.

2020
2019
2018
2017
2016
2015

2015. godine Sava Eskimo HP dobila istu ocjenu kao Michelin Alpin 5 i BF Goodrich g-Force Winter.
2017. godine Sava Eskimo S3+ je stavljena na predzadnje mjesto u dimenziji 15", dok je Sava Eskimo HP2 stavljena na visoko 6. mjesto tik iza Michelin Alpin 5 i ispred Continental WinterContact TS 850 P SUV, Pirelli Scorpion Winter i Fulda Kristall Control HP2.
2018. godine Sava Eskimo S3+ je stavljena iza Debica Frigo 2 gume.
2019. godine Sava Eskimo S3+ je završila na trećem mjestu odzada, po prvi put sa samo dvije zvjezdice. Sava Trenta M+S za kombije je pala na testu.
2020. godine Sava Eskimo HP2 je na sredini tabele, iza Continental WinterContact TS860 i Goodyear UltraGrip 9+, ali ispred Toyo Observe S944 i Pirelli Cinturato Winter.

Sava je tradicionalno loša / lošija kad je u pitanju suha i mokra cesta, dok pokazuje snagu na snijegu i da je solidna na ledu.
Eskimo S3+ je lošija od HP2.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 03 Dec 2020, 00:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1872
Pisao sam već gore..., S3 je guma za snijega, lošija na mokroj i zaledjenoj cesti. HP2 je kontra napravljena od S3 tj. lošija je na snijegu, ali bolja u drugim uslovima... i zavisi od mjesta gdje živiš može biti jedna ili druga bolja.

Ja sam za ovu sezonu uzeo HP2 pa ću vidjeti kad se još malo spusti temp.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 18 Dec 2020, 23:51 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
skypostman je napisao:
Ja imam cjelogodisnje, te miselinke. Uzeo ih u zimu 2018. Probacu naci onaj mjerac bas da izmjerim dubinu sare, prosla zima znate svi kakva je bila, nikakvih problema nisam imao. Vidjecemo ove kako ce biti. Gradska voznja uglavom, oko 15k godisnje predjem.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
Izmjerio, sara na prednjim ~5.75mm, zadnje ~6mm.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 20 Avg 2021, 13:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4364
Odlučio da nabavim zimske prije poskupljenja, naročito jer imam poskupu dimenziju 215/60R17.

Ima li ko iskustva sa Barum Polaris 5? U cjenovnom rangu su sa Savom i Generalom.

P.s. Imam ljetnje Barum ove godine kupio, nije se nešto puno vozilo, ali se čine korektne, možda malo bučnije, ali svakako je muzika u autu.

:)

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 23 Avg 2021, 14:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Ne vjerujem da ćeš se nešto zeznuti. Posebno ako ne voziš na nož.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 23 Avg 2021, 15:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8734
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
X2.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 24 Avg 2021, 08:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2002, 19:49
Postovi: 5073
Lokacija: Banja Luka
Ja nekad u maju na sajtu Merkura gledao Savu hp2 205/60/16, bila ispod 110 maraka.
Mjesec dana kasnije krenula halabuka oko nestašice sirovine za proizvodnju, palim isti sajt, kad ono 124 marke. Još malo prelistam i vidim da je to tu negdje svugdje, marka-dve razlike.
Šta ću, kupim po toj cijeni (kontam da će to ići još gore kako se zima bliži), samo što sam tu gdje sam uzeo dobio montažu i balans na rezervne feluge za dž.
Ajmo reći da sam ok prošao.
Mislim da je i ovde u pitanju pumpaški sindrom, jer zalihe izgleda ne postoje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zimske gume
PostPoslato: 24 Avg 2021, 10:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Ja prošle sedmice uzeo u Merkuru BFgoodrich zimske za 83.5KM/kom, 195 65 15 + dostava po gumi 3.5KM(ukupno 87KM/kom).
Ista ta guma ali Kleber brenda(BFgoodrich g-force winter 2 i Kleber Krisalp hp3 su blizanci) je 104KM u Energy Gradiška.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2413 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110 ... 121  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs