banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 00:37

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16609 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792 ... 831  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Feb 2022, 18:46 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Ako na kružnom toku izlazim na drugom izlazu i koristim unutrašnju traku, pravim prekšaj? Ima smisla :-?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2022, 19:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Zašto onda ne bi istom logikom koristio i unutrašnju traku za 1. izlaz?

Ovdje je logičko slijedi -> uzrok problema, jer se ne prenosi fino u tekst:

1. i 2. izlaz -> vanjska traka
dodatno
ostali izlazi -> bilo koja traka

ili

vanjska traka -> 1. i 2. izlaz
dodatno
unutrašnja traka -> bilo koji izlazi

Ili ovako nekako?
IF: za isključenje na prvom i drugom izlazu
THEN: obavezan je koristiti krajnju desnu traku

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2022, 19:08 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Ako nešto nije zabranjeno - dozvoljeno je. To je valjda jasno i pticama na grani...
Za isključenje na prvom izlazu ima smisla "usloviti" da se ide iz desne trake, ali za bilo koji drugi - nema smisla. Jasno je da vanjska traka ima prednost, ali ti natjeraj našeg konja da ne stane, već da napravi još jedan krug...
Ko zna voziti, ništa mu nije problem. Onaj koji misli da je je on najbitniji u saobraćaju i da drugi ne postoje - ti su problematični. I nikakav zakon te ne spasi od takvog. To je ono što zovemo saobraćajna (ne)kultura.
I zašto se prave kružni tokovi koji nemaju isti broj traka na uključenju/isključenju kao i sam kružni tok?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2022, 19:09 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Dec 2021, 13:26
Postovi: 475
Da, traka je traka i ako se zelis iz jedne prestorjiti u drugu, bilo u kruznom toku, bilo van njega, ti nemas prednost nad onima koji su "starosjedioci" u svojok traci, njima ti dolazis, i ne smijes im zasmetati. U slucaju sudara, jbg, kriv je onaj ko je setao iz trake u traku. A za paznju se tek slazem, nazalost sam kao i svi bio u situacijama gdje majmun meni iz unutrasnje preda mnom sijece i izlazi... Da ja nisam naglo okrenuo volan i izasao ispred njega, umjesto da sam nastavio iako imam prednost, bilo bi sudara.
<Enter_name> je napisao:
Ako na kružnom toku izlazim na drugom izlazu i koristim unutrašnju traku, pravim prekšaj? Ima smisla :-?

Ne pravis :) . Prestrajanje nije prekrsaj.

_________________
Svaka mjesalica ima svoj loop.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2022, 20:15 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 31 Jan 2013, 18:13
Postovi: 2846
Castra je napisao:
@dadotb

Koje ulje, koji Ford?
Šta ti piše u servisnoj knjižici/vlasničkom uputstvu?

U principu mislim da je interval zamjene za moderna vozila oko 15 hiljada ili 1 godinu, a možeš i da ga skratiš na 10 hiljada.
Pročitaj moju rečenicu u postu iznad - gradacija ulja nije jedina informacija koja je ključna, specifikacija je još bitnija...
Auto je preslo 161000 od prvog servisa se sipa 0 w 30 gradacija, ulje propisano od Forda...i meni rekose na 15000... To prelazim otprilike na 8 mjeseci..hvala

Sent from my DN2103 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2022, 20:34 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Okt 2020, 16:15
Postovi: 772
Potpuno se slazem sa Castrom. Ko god je napisao ovu izmjenu u Zakonu treba ga spucati samarcinom iz sve snage. Najbolje da neko sjedi pored mene stalno i prati kad je ko usao u kruzni tok

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2022, 22:41 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
dadotb je napisao:
Castra je napisao:
@dadotb

Koje ulje, koji Ford?
Šta ti piše u servisnoj knjižici/vlasničkom uputstvu?

U principu mislim da je interval zamjene za moderna vozila oko 15 hiljada ili 1 godinu, a možeš i da ga skratiš na 10 hiljada.
Pročitaj moju rečenicu u postu iznad - gradacija ulja nije jedina informacija koja je ključna, specifikacija je još bitnija...
Auto je preslo 161000 od prvog servisa se sipa 0 w 30 gradacija, ulje propisano od Forda...i meni rekose na 15000... To prelazim otprilike na 8 mjeseci..hvala


Čekaj, nisi odgovorio na pitanje.
Koje ulje sipaš i o kojem Fordu (model, motor, godište) je riječ?

Sad malo listam brošuru za Ford Focus 2015 iz radoznalosti: https://www.fordservicecontent.com/Ford ... 3_2015.pdf

U njoj sledeće stvari:

Slika

Ne govore da je bitno da li je motor topao ili hladan prije mjerenja nivoa ulja, jedino da auto mora da odmiruje barem 15 minuta.
Zabranjeno je koristiti aditive za ulje.
Potrošnja ulja kod novih motora se ustabili nakon prvih 5000 km.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2022, 00:08 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 10 Nov 2009, 16:08
Postovi: 1875
Lokacija: Источно Сарајево
Kakva je ovo sada glupost sa kružnim tokom? Pa zar se ovaj član 42 ne kosi sa propisom da ne smiješ nekome presjecati traku čime se u suštini oduzima prvenstvo?

_________________
https://peugeotclub.ba/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2022, 06:21 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ne kosi se, zašto bi se kosio?
Nije član zakona toliko loš, koliko je interpretacija novinara…

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2022, 08:28 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2020, 06:41
Postovi: 592
Nije to interpretacija novinara, nego su pitali stručnjake :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2022, 09:03 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Za nas su kružni tokovi sa jednom trakom, dve ili više su previše za naše vozačke sposobnosti.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2022, 09:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5853
Castra je napisao:
NoSmoking je napisao:
https://www.banjaluka.com/zanimljivosti/pitali-smo-strucnjake-evo-ko-je-odgovoran/


Kakva je ovo nebuloza jebote... Mislim da bi ovo svaki pravnik početnik trebao moći opovrgnuti...

Šta kaže zakon na koji se oni pozivaju?

Citiraj:
(3) Vozač koji se vozilom uključuje u kružni tok sa više saobraćajnih traka obavezan je koristiti krajnju desnu traku za isključenje na prvom i drugom izlazu, osim ako je saobraćajnom signalizacijom drugačije regulisano.


Znači ako hoćeš na 1. ili 2. izlaz, onda MORAŠ u krajnju desnu traku. Ergo, ako hoćeš na bilo koji drugi izlaz onda MOŽEŠ u bilo koju traku.
Nigdje ne piše eksplicitno da je krajnja desna traka namijenjena isključivo za 1. i 2. izlaz.

Dalje, ovdje idiotski rješavaju odgovornost u udesu na osnovu neke prošle odgovornosti koja se već desila.
Čak i da jeste crveni automobil napravio prekršaj, ne vidim kako to oslobađa žuti automobil od činjenja prekršaja.
Žuti automobil je oduzeo pravo prvenstvo crvenom automobilu i to je tapija.

Gledaš gdje se ko nalazi kad želiš da se isključiš, a ne ko se na kojem ulazu uključio, pa da mu brojiš kad će izaći.
Ako ne možeš bezbjedno da se isključiš, onda kruži dalje...
Kakvi idioti jebo te...


Jeste generalno, ali u ovoj specifičnoj situaciji su upravo zakonski uzeli to prvenstvo. Da li su tačke zakona u koliziji, to već ne znam...

Ne znam šta reći, u principu mi se ne sviđa, što kažu, treba nekom da brojiš, gdje je ušao... ali s obzirom na (ne)sposobnost, (ne)obučenost i (ne)kulturu naših vozača možda nije bilo druge nego staviti ovako nekog zakonskog čobana da vodi ovce. Kako će izgledati u praksi, vidjećemo. Ja sam i dosad koristio desnu traku za prva dva izlaza (ne govorim "desno" i "pravo" jer ako imam hipotetički ogroman kružni tok sa 10 izlaza, šta je "pravo" uopšte?)
A to da neko okruži u unutrašnjoj traci jer se ne može isključiti gdje je htio, da budem iskren vidio sam od oca mi i sebe samog... inače ljudi ili sijeku, pa moraš imati četvoro očiju, ili oni "pristojniji" staju i čekaju, blokirajući križni tok... znao sam i dvaput okružiti, ništa, idemo dalje, neće nikom kruna sa glave spasti zbog 20 sekundi, ali...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2022, 10:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Aman, to ne piše nigdje…

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2022, 11:48 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Dec 2021, 13:26
Postovi: 475
Ok, da ponovimo...

Ovaj clan zakona veli samo i iskljucivo da ako ces izaci odmah na prvi ili na drugi izlaz trebas korostiti vanjsku traku da ne bi bilo bespotrebnog presjecanja i prestrajanja unutar kruznog toka, koji ce ti k to. Cime se potvrdjuje ono da je jednostavnije ostati u svojoj traci nego dvaput nekome sjeci pravac. Za sve ostale slucajeve, izlaze, trake, zakon nista nije rekao.

E sad to sto novinari znaju da lupe, to je druga stvar. I onda neke seljancuge u bmw-u ili passatu ne znaju kako u kruznom toku, uzmu izguglaju i procitaju tako neki debilni clanak poput ovoga i onda da vidis kako na slavama sviju ubjedjuju da je tako jer su procitali na gogletu i pritom od tada nema teorije da daju zmigavac niti da sacekaju i vide mogu li izaci bezbjedno iz unutrasnje vani-to sijece i leti preko traka kao da zivot nije njegov.

_________________
Svaka mjesalica ima svoj loop.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2022, 15:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5853
Meni kružni tok nije jasan fundamentalno, i od 10 ljudi sam čuo 11 odgovora, i to od ljudi koji su što u struci, što profesionalci za volanom. Po ponašanju ljudi u kružnim tokovima, čini mi se da je mnogima još i nejasnije.

Da li je kružni tok:

1) jedna (velika) raskrsnica,
2) niz raskrsnica čija je jedina specifičnost jedino to što su kružno poredane ? Dakle, na svakom izlazu iz kružnog toka imamo po jednu novu, malu, ali novu, raskrsnicu sa svim njenim pripadajućim pravilima?

Ako je 1), onda se mora urediti posebnom regulativom za kružne tokove, a ja je pretražujući Zakon o bezbijednosti saobraćaja, nisam našao, sve do evo ovih skorašnjih izmijena.
Ako je 2), onda zakonski možeš da kružiš spoljnom trakom do besvijesti, jer šta te sprečava da u svakoj od tih pojedinih raskrsnica ne skreneš desno? Po volji ti. To što ja izlazim na prvom ili drugom izlazu (raskrsnici) je stvar isključivo po prećutnom dogovoru, moje dobre volje i obzira.

Meni prirodnije izgleda da je 2), a rekoh da ni u zakonu nisam našao posebnu regulativu. Možda samo nisam dovoljno dobro tražio?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2022, 15:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Sa brojem 2 imaš problem isključenja iz unutrašnje trake, jer onda siječeš vanjsku.

Treba praviti samo turbo kružne i to je to.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2022, 16:25 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 10 Nov 2009, 16:08
Postovi: 1875
Lokacija: Источно Сарајево
Castra je napisao:
Ne kosi se, zašto bi se kosio?
Nije član zakona toliko loš, koliko je interpretacija novinara…


Pa kako se ne kosi? Ovo su u suštini trake, samo što su kružne. Smiješ li nekome presjeći traku u saobraćaju? Ne smiješ.

A po ovom novom sada ispada ako te neko presječe jer si ti nastavio da se voziš vanjskom trakom, ti si kriv. Uostalom, gdje piše da se ne smijem nastaviti voziti vanjskom trakom? Čak ni po ovom članu 42 se ništa ne pominje ako ja hoću vanjskom trakom da nastavim i da odem na treći izlaz. Samo piše ako hoću na prvi i drugi izlaz, moraš u krajnju traku, ne piše da ne smijem dalje nastaviti.

Drugo što je glupo, ako kružni ima dvije ulazne i dvije izlazne trake recimo na svim ulazima i izlazima, ispada da se više ne mogu na drugi izlaz isključiti ako je sve čisto naravno i iako imam svoju traku za isključenje.

Ja sam do sada redovno to radio. Vozim saobraćajnicom sa dvije trake, nalazim se u lijevoj, ulazim u kružni sa dvije trake, u unutrašnju traku, na drugom izlazu se iz te unutrašnje isključujem u lijevu traku pod uslovom da nikoga ne presjecam.

_________________
https://peugeotclub.ba/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2022, 16:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Dec 2021, 13:26
Postovi: 475
Pa pod uslovom da nikog ne presijeces, ok. Mada sad ta situacija ovim zakonom ispada prekrsajem...

Ali ostatak ponasanja u kruznom bi trebao biti sasvim jasan. Nevjerovatno je kako svako ima svoje tumacenje.... Mozda je najbolje kruzni predstaviti ne kao raskrsnicu vec kao cestu sa izlazima i ulazima sa desne strane. Da li kad izlazis sa autoputa iz preticajne trake bez imalo obazrivosti samo presjeces desnu traku i izadjes ili fino prvo u desnu kad vidis da mozes i onda, sve sa zmigavcima? Tako treba i u kruznom, bez obzira sto su manje brzine.

@Rivaldhino, zakonski je pod broj 2), mozes da kruzis o besvijesti vanjskom trakom, samo nema za tim neke potrebe. Iz vanjske uvijek mozes izaci, dok iz unutrasnje vec samo kad se oslobodi vanjska, sto je u sustini i uzrok problema.

_________________
Svaka mjesalica ima svoj loop.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2022, 17:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ne, samo kžu da je ovaj u vanjskoj napravio prekršaj jer se nije isključio na vrijeme i da je zbog toga kriv.
Znači onaj u vanjskoj i dalje ima prednost.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Feb 2022, 17:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1554
Vanjska za prvi i drugi izlaz, na taj način omogućavaš da se uključe vozila iz (2), 3 i 4, ako takodje izlaze na prva dva izlaza. Unutrašnjom cirkulišu oni koji idu na 3 ili 4, ako nisu u mogućnosti da se isključe, prave još jedan krug.

To što se neko ne prestroji na vrijeme prije kružnog, pa vozi vanjskom ili se boji unutrašnjom, a izlazi na 3 i 4, to je do neznanja vozača. Takodje, nema smisla ni voziti unutrašnjom, a izaći na drugom izlazu, naročito ako je jedna traka prilikom izlaza.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16609 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 786, 787, 788, 789, 790, 791, 792 ... 831  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 74 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs