banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:29

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1567 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 79  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 21 Jun 2012, 21:20 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 13 Jul 2010, 23:15
Postovi: 1414
Samo bi se kratko vratio na diskusiju od prije neki dan i napravio malu digresiju na znak koji stoji ispred kružnog toka, dakle ovako izgleda a ne kako stoji na prethodnim stranicama:

Slika
free image hosting

Po našem pravilniku u ovoj situaciji nije dozvoljen izlazak na trećem i četvrtom izlazu, makar kako ga ja shvatam.
Ne govorim o tome ko zna ili ne zna da prolazi kroz kružni tok pošto svi znamo da saobraćaj nekako funkcioniše, mada se meni najmanje 2-3 puta sedmično dešava da me vozači iz desne trake presjecaju, dakle oni koji idu na treći izlaz spoljašnjom trakom.

_________________
He's not a man, he's a holy half-dead who has seen the underverse.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 21 Jun 2012, 21:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Pomenut je već zeleni znak sa autoputa na prošlim stranama sličan tom. Taj je plavi jer pripada drugoj kategoriji - nalazi se na magistralnom putu.
To su znakovi obavještenja i trebaš ga čitati: "Na sljedećoj raskrsnici ne smiješ skrenuti desno iz lijeve trake!"
Ulaskom u raskrsnicu (kružni tok), vrijede pravila koja važe u kružnom toku:
1. Postoji određen smijer kojim je dozvoljeno kretanje,
2. U slučaju više traka, svaka traka mora da bude obilježena horizontalnom i/ili vertikalnom signalizacijom kud traka vodi,
3. Može se sa obe trake kružiti dok god to ispunjava stavku 2.

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 21 Jun 2012, 23:09 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 13 Jul 2010, 23:15
Postovi: 1414
Slažem se, ne smiješ skrenuti desno iz lijeve trake kao ni lijevo, ne smiješ se vratiti nazad. Ovakav znak bi se koristio na raskrsnicama gdje ne postoji lijevo skretanje, ili je zabranjeno.

_________________
He's not a man, he's a holy half-dead who has seen the underverse.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 22 Jun 2012, 00:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
mislim da su ga greskom postavili jer je horizontalna signalizacija drukcija, tj. dozvoljava skretanje lijevo ako se ide unutrasnjom trakom...

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 22 Jun 2012, 00:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
Tpojka je napisao:
saobraćaj treba izregulisati samo isprekidanim linijama i mirna Bačka.

Ne moze jer linijama ne mozes obuhvatiti sve situacije ulaska i izlaska iz kruznog toka sa 2 trake.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 22 Jun 2012, 08:17 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2003, 17:28
Postovi: 475
Lokacija: BanjaLuka
aaaaaaaaa jutros sam se izbio čekajući lika da se uključi u kružni tok da bis skrenuo u prvu desno, imam osjećaj da čekao semafor da prebaci na zeleno.

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i toljagom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 05 Jul 2012, 13:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
je l' vidio neko reklamu od "Tempa" bas na ovoj raskrsnici?
sad ce zbuniti sve nepoznavaoce kretanja u kruznom toku :\

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 24 Jul 2012, 15:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
izgleda da se gastarbajteri nisu kultivizovali vani, bar sto se tice kruznih tokova:
prije jedno sat-2 danas na kruznom toku 2 auta stranih registracije napravili saobracajku, jedan od njih se kretao vanjskom trakom i pokusao umaci dalje da skrene lijevo prema Tempu. :roll:

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 24 Jul 2012, 16:19 
Ne razumijem sta je napravio?

Ako mozes to malo bolje objasniti...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 24 Jul 2012, 16:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Valjda je isao u kontra smijeru kroz kruzni, tj. skrenuo lijevo u kruznom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 24 Jul 2012, 16:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
ma ne
uradio je ono o cemu smo mi raspravljali u posljednjih par stranica: iz pravca gradiske je usao u kruzni tok desnom trakom sa namjerom da izadje nakon 270stepeni, na trecem izlazu, tj. prema Tempu.
Drugi auto stranih registracija ga je pokupio s ledja, jer je ocigledno taj drugi isao lijevom trakom, s namjerom da izadje na drugom izlazu, tj. da produzi pravo.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 24 Jul 2012, 16:59 
Nahebace taj sto je iz unutrasnje izletio...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 31 Jul 2012, 09:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Tpojka je napisao:
Postoji i ovakav znak u upotrebi:

Slika

Konkretno ovaj se nalazi na Terazijama u Beogradu, a ne dopušta vozilima da skrenu lijevo na prvom skretanju iako je tu dopušteno skretanje iz drugog pravca - iz Prizrenske (bočno, desno).
Mislim da je pretjerana ova horizontalna signalizacija i zbog klase kružnog toka (spada u najmanje moguće), saobraćaj treba izregulisati samo isprekidanim linijama i mirna Bačka.


Tu i nema ulice za skretanje, samo parking prostori za dostavna vozila i izlaz iz pasaža...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 31 Jul 2012, 09:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Vidiš ovu dostavnu Zastavu što čeka na semaforu, dvije trake lijevo od busa?
Znak (horizontalni, u traci) iza nje znači da ne smije da skrene lijevo (ili pravi polukružno...).
Poenta je da već horizontalna signalizacija napućuje kuda može, a kuda ne smije da se kreće.
Bez obzira što postoji isprekidana linija koja i mora da postoji zbog vozila koja se trenutno vide kako prelaze sa lijeve na desnu stranu fotke.
U tom kontekstu sam i postavio tu sliku - kontekstu horizontalne signalizacije.

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 31 Jul 2012, 09:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Tpojka je napisao:
Vidiš ovu dostavnu Zastavu što čeka na semaforu, dvije trake lijevo od busa?
Znak (horizontalni, u traci) iza nje znači da ne smije da skrene lijevo (ili pravi polukružno...).
Poenta je da već horizontalna signalizacija napućuje kuda može, a kuda ne smije da se kreće.
Bez obzira što postoji isprekidana linija koja i mora da postoji zbog vozila koja se trenutno vide kako prelaze sa lijeve na desnu stranu fotke.
U tom kontekstu sam i postavio tu sliku - kontekstu horizontalne signalizacije.

Ta zastava će produžiti ravno i skrenuti na sledećem semaforu, znak horizontalni ti pokazuuje da je prvo "slijepo" odvajanje... Raskrsnica je građena tako da "proguta" što više vozila i ubrza saobraćaj...
Inače je Beograd specifičan što se tiče saobraćaja, pa i u samim raskrsnicama crvenim linijama su iscrtane "mreže", tako da kada dođe neko sa strane teško može da razumije šta to znači, ali zato na ulazu u svaku frekventnu raskrsnicu imaš isti takav VERTIKALNI znak sa tekstom "ne zadržavaj se u raskrsnici" ili nešto tako slično...

Uglavnom, pokušao sam da kažem da tu i nema ulice... Ima veeeliki restoran Mec... Mislim najveći u BG...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 31 Jul 2012, 10:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Ne treba meni da objašnjavaš. Ulica je Nušićeva. Zatvorene za saobraćaj osim od tunela.
Ali percepcija nije najbolja.
Nikad nije bilo dozvoljeno skretanje u Nušićevu, tako da taj znak nikad nije značio slijepu ulicu, već ono što sam napisao:
na narednoj raskrsnici je zabranjeno skretanje lijevo; dozvoljeno je izvršiti skretanje lijevo na drugoj raskrsnici.
Za Mek si u pravu, bio je najveći i redoslijedom gradnje drugi u Beogradu. ;)

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 31 Jul 2012, 10:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Tpojka je napisao:
Ne treba meni da objašnjavaš. Ulica je Nušićeva. Zatvorene za saobraćaj osim od tunela.
Ali percepcija nije najbolja.
Nikad nije bilo dozvoljeno skretanje u Nušićevu, tako da taj znak nikad nije značio slijepu ulicu, već ono što sam napisao:
na narednoj raskrsnici je zabranjeno skretanje lijevo; dozvoljeno je izvršiti skretanje lijevo na drugoj raskrsnici.
Za Mek si u pravu, bio je najveći i redoslijedom gradnje drugi u Beogradu. ;)

Inače i slika je malo starija, pa to izgleda dosta uredno, ja sam baš skoro bio tamo i hotel Moskva je u rekonstrukciji, spomenuo sam ti i tu iscrtanu mrežu koje nema na ovoj slici...
Nadalje, uvijek je VERTIKALNA signalizacija važnije od horizontalne... Puna linija, znakovi prestrojavanja i slično, jer to je najlakše objasniti i tako da je onaj rođ što ih iscrtava izvrnuo kojeg JELENA više, pa punu liniju povukao i tamo gdje nema potrebe da bude, ili stavio isprekidanu tamo gdje je preticanje samoubistvo, tako je sa svim vrstama horizontalne signalizacije...
Konkretno ova na beogradskim terazijama je odlično OBAVJEŠTENJE...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 31 Jul 2012, 12:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Opet smo se mimoišli. Pogledaj opet sliku i pročitaj šta sam napisao. O kakvom ti preticanju pričaš?
Ja kažem da je raskrsnica sa slike zdravo izregulisana horizontalnom signalizacijom, u drugom redu i isprekidanim linijama.
A nadovezao sam se da se može ista stvar uraditi na kružnom toku.
Stvarno mogu i to nacrtati, samo nemam sad baš vremena (uglavnom što ružno crtam, pa to duže traje).
Ono na šta sam obratio pažnju je uređenje raskrsnice (kao i kružnog toka, ujedno) punim i isprekidanim linijama.
Pomenuo sam i dodatni znak u sklopu istog posta kako bih pokušao objediniti mogućnost dodatnog (mada suvišnog) obilježavanja ulaska u kružni tok.
Daj sad piće. :P

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 31 Jul 2012, 13:20 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Mislio sam na važnost signalizacije, tj redoslijed iste, vertikalna signalizacija je uvijek važnija od horizontalne, na to sam mislio, nema mimoilaženja, punu liniju i preticanje sam spomenuo u kontekstu da ne mora da znači da je uvijek dobro iscrtana, to je poenta... Inače, na kružnim tokovima kod nas dominira dopšunska tabla na kojoj piše "MAKSIMALNO 3 PUTA"...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 31 Jul 2012, 14:05 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2006, 23:50
Postovi: 1073
Lokacija: Last Train Home
Tpojka je napisao:
Vidiš ovu dostavnu Zastavu što čeka na semaforu, dvije trake lijevo od busa?
Znak (horizontalni, u traci) iza nje znači da ne smije da skrene lijevo (ili pravi polukružno...).


Griješiš, ova strelica baš označava traku za skretanje u prvu slijepu ulicu (Ok, nije ulica već ulaz kako kažeš, ali je definitivno dozvoljeno prema skretanje odmah na 1. lijevo) i nakon toga ta traka postaje traka za skretanje ulijevo...
Da su htjeli da naglase zabranu skretanja lijevo, onda bi postavili samo jednu strelicu prema naprijed (bez bilo kakvog odvajanja) i to bi bilo dovoljno da naglasi da nema skretanja lijevo, a nakon te raskrsnice bi ostavili strelicu ulijevo kakva sad jeste na slici (ulijevo).


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1567 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 79  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs