banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 30 Apr 2024, 11:47

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 203 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: auto klime
PostPoslato: 02 Apr 2024, 09:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 17 Okt 2012, 09:53
Postovi: 103
goranagf je napisao:
Sto se tice dezinfekcije imas 3 opcije:
1. sprejem iz kabine. Imas ga kupiti gdje hoces. Klima na max, upalis rekuperaciju i pustis da odradi 5-10min. U sustini samo osvjezi, ne pomaze puno ako imas problem sa plijesni i kojekakvom florom i faunom u sistemu.
2. Ozoniranje, dobra dezinfekcija, pogotovo ako imas probleme sa alergijom.
3. Dezinfekcija sondom, gurne se sonda direktno do hladnjaka i dezinfektivnim sredstvom predje cijeli sistem. Po meni jedina prava dezinfekcija.
Ovo trece radi Frigo Djukic u Trnu, covjek se bavi samo klimama i meni jedini koji je znao rijesiti problem sa sitnim curenjem, on ima i sondu za dezinfekciju.
Sto se tice filtera, ne znam sta vozis, ali u 90% auta to mozes i sam odraditi, samo ganjaj filter sa aktivnim ugljem, ili ti karbonski kako ga neki zovu.
Javi se ako ti treba kontakt za ozoniranje, a i od Djukica, super su momci obojica.

Sent from my SM-G780G using Tapatalk


Po meni ako se odradi kako treba opcija pod 1 je skroz OK.

U ARV ima da se kupi komplet Liqui Moly (prije ih je prodavao Nuić u Čajevcu).
Ja sam koristio sprej za kabinu i sprej za čićenje klima uredjaja u stanu.

Problem u svakom autu je isparivač i mali hladnjak (vlaga poslije isključivanja klime, bakterije, plijesni...).

Sada zavisi koje auto vozite ali kod mene kada se skine kaseta ispred suvozača (što se mora svakako za zamjenu filtera klime) može uredno da se dodje do malog hladnjaka. Izvadim stari filter (+ za ove sa aktivnim ugljem, osjeti se razlika), i sa ovim sredstvom za čišćenje klima (plijesni bakterije i ostalo) našpricam dobro mali hladnjak i ostavim par minuta (ispod malog hladnjaka je obično odvod za kondenz tako da nema problema da sredstvo ode gdje ne treba. Nakon toga koristim sprej za dezinfekciju klime, ali i tu ima "uputstvo" ako hoćete da sve ispadne kako treba:
1. automobil na radnoj temp, max grijanje prema nogama 15min (da se isuši mali hladnjak)
2. recirkulacija i klima uključena 15min (sa zatvorenim prozorima naravno. Ove liqui moly imaju u ambalaži stalak za postavljanje spreja pod uglom od 45 stepeni tako da se sav sadržaj iskoristi)
3. grijanje na max i ponoviti korak 1.

Naravno i novi filter klime.
Meni ovo radi posao za jednu sezonu, obično u proljeće očistim i bude ok do kraja ljeta.

Slika

Slika

Ako se ne može prići malom hladnjaku i očistiti onda ništa od ovoga (ovo sredstvo drugo koristim i za kuću klimu)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: auto klime
PostPoslato: 02 Apr 2024, 09:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4286
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Interesantno, kod mene nikad nije smrdila klima niti sam dezinfikovao ni na jednom autu osim na Passat B5+ kad ikad.. ne znam ni kako ni zašto se to dešava.
Možda zato što povremeno palim klimu čak i kad nije vruće (a ni preledeno napolju) da malo razradi i isuši sve kanale?
Klima izvlači vlagu i samim tim se ne stvara dobra podloga za rast gljivica i ostalog.
A što se tiče filtera klime, iliti filtera kabine, to ne treba mijenjati sa malim servisom, nego puno češće jer je vazduh prljav i filter se brzo zaprlja ili čak zapuši, pa utiče na klimu/ventilaciju.
Što neko reče, to možete sami, svakih par mjeseci, filter se zamijeni za 10 sekundi do minut, na nekim autima je desno od pedala pa se treba zavlačiti ali opet je to max. 4 minute.
Dosta auta novijeg datuma ima filter iza pretinca/kasete za stvari.
To je zamjena za 10 sekundi, evo bukvalno ovako.


_________________
"I sve je više varvara, a sve je manje Rimljana." - Momčilo Bajagić Bajaga


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: auto klime
PostPoslato: 02 Apr 2024, 11:26 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Okt 2020, 16:15
Postovi: 772
Ako vam klima smrdi u početku i nakon novog filtera i svih mogućih dezinfekcija pomirite se s tim. Možete probati i zamijeniti isušivač klime. Nećete nikad riješiti problem, otvorite prozore prvih par minuta dok ne zalede gljivice na isparivaču i to je to.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 203 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs