banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 03 Maj 2024, 23:39

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 19 Jul 2009, 07:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2007, 10:54
Postovi: 245
Frieda je napisao:
Manaki je napisao:
U pravu si za bavljenje pitanjem kolektivne krivice i za stereotipe, kad se film posmatra iz tvog ugla. Ali mislim da nisi dobro dešifrovala Markovića ovdje. Nije ovo taj film. Nije ovo namjeravano da bude bukvar za katarzu, srpski Apocalypse Now, Full Metal Jacket i sl. Taj film, ako to Lepa sela lepa gore i Ničija zemlja nisu uspjeli odraditi, tek čeka da bude napravljen. Neka i čeka. Najvredniji, a i najvjerniji filmovi o Vijetnamu napravljeni su 20, pa i 30 godina poslije rata.

Vjerujem da nije. Komentar je bio samo reakcija na komentar koji sam citirala.
Šta je po tvom mišljenju bila namjera Markovićeva?


Više nego sve drugo, da okritikuje (veći) dio ljudi iz javnog života, koji se previše držao po strani u teškim vremenima svog naroda i zemlje, čime su em uskratili smanjenje nedaća em omalovažili nevjerovatnu dramu i muke kroz koje je obični narod prolazio. Umjesto da dužim, evo citata iz 2006. jednog bosanskog umjetnika koji sažima tu poentu:

"MIslim da autori, ili ako hoćeš umjetnici, moraju odgovoriti na neke zahtjeve vremena u kojem žive, ako govorimo o društvenom i političkom angažmanu. Tu prevashodno misim na vremena dubokih društvenih kriza kao što je kod nas bila kriza u doba pred i za vrijeme rata. Pazi, kažem kriza i to je bitno. Jer, postoje društvena stanja koja su po svom obliku toliko opasna da traže angažman svih ljudi, a prije svega tzv. umnih ljudi koji se bave nekim intelektualnim radom. Oni moraju biti tu da prvi upozore ostale da se nešto dešava ili se sprema desiti. Oni imaju najistančaniji osjećaj za stvari, imaju moć da vide unaprijed, ono što drugi ne vide. I nije u redu da se u takvim situacijama zabiju u svoje ateljee i da kažu: ma to se mene ne tiče! Takvi za mene nisu pravi umjetnici. A mnogi su to učinili pred rat i za vrijeme rata. Štaviše, mnogi tzv. intelektualci, profesori, liječnici, umjetnici još su pridonijeli razvoju te krize. I to je stravična spoznaja. Nisu bili sposobni odgovoriti zahtjevu svog vremena na pravi način."

Putešestvije glumaca iz filma je tu kao njihovo čistilište. Kao podsjetnik i opomena da žive i da treba da žive, ovdje i sada, u stvarnom svijetu i skupa sa svima, a ne u nekom svom imaginarnom i izolovanom balončiću. Marković rasprskava taj balončić i drama koja time nastaje je ovaj film.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 19 Jul 2009, 08:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2007, 10:54
Postovi: 245
NiZ je napisao:
O cemu se prica ovdje? O filmu najmanje ...
Temu treba prebaciti u "Drustvo" ili "Politiku", tamo vise pristaje.
Mislim da je zrela za kljuc ...


da, ali i prije nego se rasprava bila zažarila, društveno-političke komentare je ostavio veći dio korisnika: bigman, bekam, rendzer, Tommy Vercetti, Daljac, igor_bl, taksi, ing, scommesse. film je porsto takav; thread je sam pošao tamo kud mu je bilo suđeno. ne mož ga premještati što drukčiji nije ni mogao da bude.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 11 Avg 2009, 21:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2009, 21:20
Postovi: 1324
film turneja je najblaže rečeno - SMEĆE!!! jedini cilj je bio da se popljuju Srbi i gotovo. Majku mu, kao da smo sami ratovali a ostali samo gledali sa strane. A reditelj, Marković, ima neviđeni komplex od ''srpstva'', Miloševića, ''velike Srbije'' itd itd da prosto čeka da snimi novi film kako bi to sve ispljuvao i izvrijeđao. Još jednom: film - smeće. Samo je glumačka postava ok, sve ostalo bulšit !!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 11 Avg 2009, 22:22 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
contador je napisao:
film turneja je najblaže rečeno - SMEĆE!!! jedini cilj je bio da se popljuju Srbi i gotovo. Majku mu, kao da smo sami ratovali a ostali samo gledali sa strane. A reditelj, Marković, ima neviđeni komplex od ''srpstva'', Miloševića, ''velike Srbije'' itd itd da prosto čeka da snimi novi film kako bi to sve ispljuvao i izvrijeđao. Još jednom: film - smeće. Samo je glumačka postava ok, sve ostalo bulšit !!!


Upravo! Vecina njegovih filmova ismijava rezim u kojem su snimani. Socijalizam mu nije odgovarao,pa je snimao filmove "Majstori,majstori","Tito i ja",a vjerovatno najotvoreniju osudu tog rezima je imao u filmu "Vec vidjeno". A onda je nastupio Milosevicev rezim i filmovi "Urnebesna tragedija","Kordon" i dokumentarac "Poludeli ljudi",s tim je od ovih "Kordon" najistaknutiji u tom osudjivanju i predstavljanju srpske policije kao grupe pecinskih ljudi u sred sve te demokratije koju su nosili protestanti. I sada "Turneja" kao kruna karijere jednog ozbiljnog kriticara srpskog drustva,Srba i Srbije. Film koji se moze svidjeti samo onima koju su u vrijeme desavanja radnje u filmu imali negdje od 17 do 25 godina,a koji su kasnije bili u prvim redovima u krojenju "Nove,demokratske Srbije",i koji su danas mahom pristalice proevropskog puta iste,koji se kao iz sale odricu srpskog identiteta,a opet se kao iz sale izvinjavaju za sve postojece i nepostojece zlocine sto cinjase zvjerski narod koji je zivio u njihovoj zemlji. Goran Markovic je idol takvih.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 12 Avg 2009, 10:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2009, 21:20
Postovi: 1324
čovjek je govnar neviđeni. prvo ispljuje vlastitu državu, vlast, narod, istoriju itd itd itd i na kraju se žali kako država ''neće da pomogne'' u snimanju nekog njegovog filma. debil nevđeni, prodao se za par hiljada eura zapadnim pederima pa sad ovde izigrava demokratu nekoga...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 15 Avg 2009, 07:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
Na stranu to sto mnogi komentarisu rezisera,kao i neke scene koje "pljuju" i omalovazavaju Srbe,ja ovdje vidim vise stvari koje su srz filma; Dok se narod pati i krvari,raznorazne "patriote" i "junaci" dodju da im seru i pametuju kako ce i sta ce...Posebno mjesto ,a mislim i poenta filma je recena pri kraju,kad sofer (Slavko Stimac) kaze svoju o Bosni i konfliktima u njoj,ziva istina,nema price i diskusije,vec odmah za vratove...

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 03 Sep 2011, 02:41 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13213
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
ma strasno mi se dopada Turneja..zaluto na youtube i rekoh aj da pogledam...

odlican film, treba sto vise gurati ove romanticarske filmove, kako bi smo pokupili kipove na raznim festivalima i tako objasnili svijetu da i srbi imaju dusu... :lol:

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 29 Avg 2012, 01:06 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
-U-


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 29 Avg 2012, 01:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
Gdje li je contador bog otac?!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 03 Sep 2012, 17:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Sta znam film onako nije los...a ovo za Srbe prikazane ovakve onakve pa Srbe realno najvise i prati da je Hrvate ili Bosnjake pratilo nekim vecim dijelom filma vjerujem da bi bilo vise negativnih scena i sa njihovih strana...

A i u onoj sceni sa minskim poljem mjesto svih Hrvata poslan je samo 1 sta hocete,vidite da prikazuju i pozitivne strane :D

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 28 Okt 2013, 19:20 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Dec 2012, 09:58
Postovi: 54
Lokacija: Србистан
Krasan film. Doista. Kad am video kakva su srbi bagra a musliman... ovaj bošnjaci, džentmleni, vitezovi, koji doduše zaklaše Milića od...ovaj, Ljubića, pa onako fin govor održa lik sa kaubojskim šeširom, došlo mi odmah da krenem u pljuvanje srpske zastave.
A onda se setih gde sam i sam: SRBIN!
O, pa zar sam ja vampir? Zlo glupo, primitivno koje hode? Onaj što iz čista mira počinje ratove?
Izgleda kako nema drugog rešenja za ovakve kao što sam ja do glogova koca ili sunećenja. Takvu mi poruku vrli i dragi, svakom režimu podobni, Goran Marković šalje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 28 Okt 2013, 21:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2011, 19:09
Postovi: 3641
Meni je ona Aska i vuk scena pred muslimanima daleko najodvratniji momenat srpskog filma u istoriji.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 29 Okt 2013, 10:00 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Dec 2012, 09:58
Postovi: 54
Lokacija: Србистан
I veoma je originalan.
Zašto mi nešto reči "Putujuće pozorište Šopalović" stalno odzvanjaju u glavi?
Zato što je šuplja, naravno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs