banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 15:38

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19258 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905 ... 963  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 14 Maj 2018, 19:38 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 28 Apr 2018, 18:47
Postovi: 385
@malterasu хвала на подсјећању на овај филм ("Now, Voyager/1942"), нисам га погледао, исправићу грешку, апсолутно вјерујем да заслужује оцјену коју му је "malteras" дао.
Некад, не увијек, када гледам филмове те сада већ старије продукције, ваља ми се и ментално "припремити", јер некако подсвјесно смо под утјецајем филмова новије продукције, и то нам квари угођај код гледања старијих филмова.

Један од тих старијих филмова за које ми није требала припрема и који сам у даху погледао је "The Grapes of Wrath (1940)" чувеног Џона Форда, који ћу и прокоментарисати.

Форда памтимо углавном по вестерн филмовима 1950их и 60их, гдје се кроз те филмове глорификује тај период америчке историје, са строгом подјелом на позитивце и негативце, то су добри, јако добри филмови, али и не волим да их коментаришем.

Већ тамо 1930их снимао је одличне филмове, ту је по мени његов најбољи вестерн "Stagecoach (1939)", истински класик, а лично ми се баш допао и "Mary of Scotland (1936)".

Филм "Плодови гњева" је по мени најбољи Фордов филм и један (опет по мени) од 20 најбољих икад. Филм о великој депресији, компликованим односима у америчком друштву, раднички гето је на изузетан начин приказан, ту су и интриге, номорал, сукоб моралних начела узрокован социјалним разликама.
Форд показује разумијевањње и нескривене симпатије потлаченом сталежу тог времена, и филм је критика као ни један прије, а као мало који, постављеног система вриједности и како то воле рећи, америчког начина живота.

Дијалози прејаки, имају и дубину, драматуршки одлично одрађен филм, глума више него добра, Хенри Фонда вјероватно најбоља улога. Филм се и данас након 78 година може погледати, и данас је актуелан, моћи ће се погледати и наребних деценија, и то говори о вриједности филма.

Malteras је у праву, тих година су рађени добри, одлични филмови, јесте било вријеме драматичних свјетских промјена, ратног хаоса, но није то шкодило филму.

Друго је убрзо наштетило, и дјеловало погубно на филм, то је МекКартијева кампања "чишћења" Америке од "субверзивних елемената" почев од 1947-е, и тзв холивудска "црна листа".
И ту већ није било мјеста критици америчког начина живота, а све обавезније бјеше да се и кроз филм промовишу “пожељне америчке вриједности“.

Сам Форд није био на удару, но након 1947-е и он мијења приступ, прилагодио се околностима, и ти његови филмови 50их и 60их су у том тада обавезном калупу.

Та МекКартијева кампања је по филм дјеловала погубно, иако се сматра да је 1960-е завршила, и даље се пазило шта се промовише а шта критикује кроз амерички филм, а ако сте превише стегама спутани, то је увијек рђави за филм, тек тамо 1970их се ствари почињу враћати у нормалу.

Наредни пост ћу посветити једном фиолму новије родукције посвећен тој црној “црној листи“.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2018, 20:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 28 Apr 2018, 18:47
Postovi: 385
Е сад коју о одличном филму “Trumbo (2015)“, филм о холивудској “црној листи“, и времену МекКартијеве кампање "чишћења" Америке од "субверзивних елемената", и човјеку који је пркосио у том времену и гушења филмске умјетности и слободне мисли крпз филм.
Овај филм је могуће већ прокоментарисан на овој теми, но тек сам се прикључио форуму.

За разлику од рецимо филма “The Post (2017)“ који је тако начео тему, мало загребао по површини и према којем сам поприлично критичан, филм “Trumbo “ је критички приказао и то вријеме, и те околности, ушао у срж проблема, колико се ишло далеко у потказивању, интригама, и колико то бјеше погубно на тадашњи филм.

Ту су и промјене код људи, њихово понашање услијед изложености притисцима, уцјенама, претњама, једни тада и глорификовани глумци су се уклопили, слизали са новим поимањем ствари (рецимо извјесни Џон Вејн), други су остали лојални прогоњеним колегама

Филм је критика и једног изопаченог схватања и тадашњег времена. Ту јасно режисер провлачи да подобни медиокритети, улизице, и не умију направити ваљан сценарио, већ то могу само људи слободног ума и духа, који се неће либити пркмијетити и критиковати аномалије у друштву и постављени систем вриједности.

Дијалози јако добри, глума такође беспрекорна, Брајан Кренстон (памтимо га из серије “Breaking Bad“) на висини задатка.

За оне који готиве биографске филмове, препоручујем овај више него добар филм.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2018, 20:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
Evo preskočite
"The Week Of"
ocjena 1/10.

Žao mi Adama Sendlera...al jbg


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2018, 20:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Kad vidim recenzije ovog lika gore, dođe mi da reagujem k'o Seka Sabljić... "Serem vam se na ton film!"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2018, 21:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
shakal je napisao:
Kad vidim recenzije ovog lika gore, dođe mi da reagujem k'o Seka Sabljić... "Serem vam se na ton film!"

Samo kažem,ne isplati se gledati bar po mom ukusu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2018, 21:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ma ne kažem tebi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2018, 21:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 02 Dec 2010, 18:19
Postovi: 4664
Kome?
Nist sad ne kontam?

_________________
MANGA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Maj 2018, 18:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Maj 2018, 09:42
Postovi: 2625
Lokacija: PD
Khal Drogo je napisao:
Е сад коју о одличном филму “Trumbo (2015)“



uglavnom se slažem sa ocjenom, meni se Trumbo takođe dopao, za razliku od Post-a koji mi se takođe nije dopao. :D

s tim što se ta dva filma tematski ipak dosta razlikuju i načelno problematizuju dvije različite pojave: dok se The Post - najprostije rečeno - bavi temom slobodnog istraživačkog novinarstva u okršaju sa establišmentom, Trumbo donosi sliku lova na vještice u jeku antikomunističke paranoje u poslijeratnoj Americi. naravno, ima i izvijesnih dodirnih tačaka kada se teme ukrste ali ipak - ne baš toliko.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Maj 2018, 20:27 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 28 Apr 2018, 18:47
Postovi: 385
Да @kosta, слажем се са написаним. Тема јесте друга, но за равнање сам узео филм "The Post“ као биографски филм, заснован на истинитој причи, који није заокружио причу, није ушао у срж проблема, што по мени "Trumbo“ јесте.

Већ сам написао да сам према филму "The Post" баш критичан, па и прилично гњеван, јер је то могао и морао бити бољи филм, загребао је по површини проблема, и остало је то недоречено, умјесто да данашњем гледаоцу помогне да разумије и то вријеме и саму срж вијетнамске кризе, само је допринео да то остане још више магловито, са више питања него ли одговора.
И само објашњење да је код једног владиног службеника прорадила грижња савјести, па је ето доставио "Вашингтон посту" хиљаде повјерљивих докумената је тако, ајмо рећи, верзија за народне масе.

Можда сам код филма учинио и грешку у очекивању да ће филм направити значајан искорак (овај пута кроз новинарску причу) у односу на "Path to War (2002)", такође биографски филм, који се бави кључним ликом у тој причи, МекНамаром и тим прилично хаотичним временом.

То се није десило, филм се бави како си и написао, темом слободног истраживачког новинарства у борби са естаблишментом, и можемо рећи да је и ода истраживачком новинарству, и које такво какво је било вјероватно више и не постоји у данашњем времену, друга времена.
Но генерално, све се свело на глорификовање главних јунака и њихове посвећености професији. Уз ипак подоста фризирања, само се загребало по површини проблема, и превише то умотано у један тако прихватљив калуп, оно јес' се омануло али нужда ситуације.
Утисак је, барем мој, да је крoз филм обрађено оно нужно, неопходно, обогаћено драматургијом, дијалозима, баш да се задовољи форма, добије по нека наградица, не буде претежак биоскопској публици те је остварио је и приличан профит. Но могло се то другачије и по мени боље одрадити.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Maj 2018, 23:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3659
Lokacija: House of Pejin
khal, ako očekuješ da te čitamo, smanji postove za 90%. nemamo strpljenja za ta dostojevski sranja. mi živimo u vremenu stiva džobsa.

gledao sam gejm tajm. koje sranje od filma 1/10.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Maj 2018, 23:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Štae to?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Maj 2018, 23:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3659
Lokacija: House of Pejin
ma neki krembilski film, hvala bogu što nisam išao u bioskop.

https://www.imdb.com/title/tt2704998/?ref_=nv_sr_1

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Maj 2018, 23:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Aha, gejm najt. Meni je bio dobra razbibriga tih sat i nešto.

Ipak,
Frisky_Dingo je napisao:
šakal, kolika god debilčina bio, apsolutno je u pravu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Maj 2018, 22:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2005, 09:40
Postovi: 2049
Khal Drogo je napisao:
Друго је убрзо наштетило, и дјеловало погубно на филм, то је МекКартијева кампања "чишћења" Америке од "субверзивних елемената" почев од 1947-е, и тзв холивудска "црна листа".
И ту већ није било мјеста критици америчког начина живота, а све обавезније бјеше да се и кроз филм промовишу “пожељне америчке вриједности“.


Kada spomenu MekKartija i Black List, sjetih se ovoga intervjua Orsona Velsa - od 5:00 do 8:00 je dio gdje govori o toj temi :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6dAGcorF1Vo[/youtube]


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Maj 2018, 22:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
The Last Jedi - nije loš.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Maj 2018, 23:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Dabogda ti bolji bio....

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2018, 18:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
Čuo sam da je Dedpul 2 toliko dobar da kad izađeš moraš ženu maziti po kosi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2018, 20:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Nisam mazio Vanju po kosi, rukovao sam se s njim samo....

Elem, DP 2, ne samo što je smiješan, nego je stvarno i dobar film. Neke fore su zastarile, druge su malo meh, al 90% je jebeno sjajna. Baby legs i iskakanje iz helikoptera nikad neće nebiti smiješno...
9,5/10 od Srćka...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2018, 21:10 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13210
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
kec mnogo bolji od dvojcice...da su u dvojcici lezbejke imale vecu minutazi pa reko bi da je bolji, ovako su podbacili..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2018, 21:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20451
Lokacija: SAO Krmine
Moram priznati da je pop u pravu.
Doduse samo po pitanju lezbejki.

Odlican Dedpul, od li can!

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19258 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 899, 900, 901, 902, 903, 904, 905 ... 963  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs