banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Jun 2021, 01:27

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Jun 2021, 06:54 
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Kontam ni ovi gore nisu dobili original vec otprilike original koji je kvalitetan :D, ali dobro muzika je druga stvar.

Vrh

PostPoslato: 10 Jun 2021, 10:44 
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Nije problem samo što odstraniš nešto, problem je što se u kodiranju javljaju artefakti zbog nedovoljnog broja bitova alociranih za dati frejm, em zbog problematike u samom dizajnu kodeka. To ne popravi niko, pa ni sam AI. Da je to izvodivo - već bi bilo implementirano u dekoderu.
Što se tiče rekonstrukcije dijela spektra, to već postoji i zove se SBR. Naime, kodeci koji koriste ovu tehnologiju (HE-AAC, npr.) enkoduju samo donji dio spektra, dok za viši dio spektra snimaju koeficijente pomoću kojih vrši rekonstrukciju visokih frekvencija na samom dekodingu. Ova tehnika je dobra za male bitrejtove, ali dodatno nepovratno uništava informacije.
Sve u svemu, od govana se ne pravi pita. Lossy kodeci nepovratno uništavaju dio informacija zarad uštede prostora. Ako se nedostatak informacija ne primjeti, a faktor kompresije je dovoljno velik - mislim da se isplati. Već sam naveo da moderni kodeci (OPUS, xHE-AAC) zvuče transparentno na 96 kbps (kompresija 15x). Ko misli da je previše zakinut - nek uživa u lossless kodecima.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]