Данас је са радом почео Спутник на српском.
http://rs.sputniknews.com/Размишљао сам о томе колико страних медија дјелује на српском језику и колико се бори за наклоност ове мале земље.
Ево почећу са неком малом листом а ви допуњавајте и са домаћим медијима иза којих стоје страни играчи. Идеја је и да се напише позадина медија, како је кренуо, какве идеје заступа и слично.
http://rs.sputniknews.com/Новинска агенција Спутњик започела је рад на глобалном медијском тржишту 10. новембра 2014. године. Спутњик приказује вишеполарни свет, где свака земља има своје националне интересе, културу, историју, традиције.
Спутњик говори оно што други прећуткују.
Агенција заузима јединствену нишу испоручиоца алтернативног контента вести и радиоемитера у једном лицу. Спутњик се потпуно оријентише на страну слушалачку публику.
Свака редакција Спутњика у највећим престоницама света води своје сајтове и емитује програм из студија локалних радиостаница. Укупни број сати радијског програма Спутњика на 30 језика света већ 2015. године ће премашити 800 сати дневно у 130 градова света, у 34 земље.
Агенција има своје мултимедијалне прес-центре, ствара ексклузивни контент за сајтове, емитује радијски програм за локалну слушалачку публику.
Радијски програм ће радити само у савременим форматима: FM-дијапазону, у дигиталним форматима DAB/DAB+ (Digital Radio Broadcasting), HD-Radio, као и на мобилним телефонима и интернету.
Спутњик ствара свој мултимедијални контент и емитује програм на руском, абхаском, азарбејџанском, енглеском, арапском, јерменском, грузијском, даријском, шпанском, казашком, језику кримских Татара, киргиском, кинеском, курдском, летонском, молдавском, немачком, таџичком, пољском, португалском, паштунском, српском, турском, узбечком, украјинском, финском, француском, хинди, естонском, јапанском.
Под брендом Спутњик емитују се целодневне вести на енглеском, шпанском, арапском, кинеском језику. Ради непрекидног емитовања вести у Вашингтону, Каиру, Пекингу и Монтевидеу регионалне редакције раде у режиму 24/7.
Фотослужба агенције Спутњик има мрежу фоторепортера по читавом свету.
Спутњик је релативно млада новинска агенција и већ након пола године стартују на српском. Под Спутњик потпада и бивши Voice Of Russia, тј. Глас Русије.
http://sputniknews.com/voiceofrussia/http://ruskarec.ru/ „Руска реч“ је део „Russia Beyond the Headlines“ (RBTH), вишејезичног информационог ресурса, извора информација, коментара, оцена и анализа у области културе, политике, бизниса, науке и друштвеног живота у Русији.
Штампана издања RBTH излазе у 26 утицајних светских листова, у 21 земљи на 14 језика. Осим тога, RBTH одржава 19 сајтова на 16 језика.
„Russia Beyond the Headlines“ је информациони ресурс који финансира издавачка кућа „Росијска газета“.
„Росијска газета“ је штампано издање Владе Руске Федерације, које има улогу да званично објављује законе и одлуке Владе, за шта добија компензацију из државног буџета. „Росијска газета“ је истовремено и дневни друштвенополитички новински лист који својим читаоцима нуди разноврстан и квалитетан садржај и остварује приход од маркетиншких услуга и продаје тиража. Од ових прихода финансира се и RBTH.
http://www.vice.com/rs/VICE (
http://www.vice.com) je najbrže rastuća medijska platforma mlade generacije u svetu. Vice čine fanatični, mladi i kreativni novinari, dizajneri, fotografi i režiseri koji su aktivni u distribuciji vebsajtova, magazina, raznolikog TV sadržaja kao što su dokumentarni i zabavni programi, DVD izdanja, knjige i muzička izdanja.
http://www.slobodnaevropa.org/ Већ смо причали о њему на оној теми о Грчкој.
Misija Radija Slobodna Evropa/Radio Liberty je da širenjem informacija i ideja promovira demokratske vrijednosti i institucije.
Od centralne Evrope do Pacifika, od Baltičkog do Crnog mora, od Rusije do Centralne Azije pa sve do Perzijskog zaliva, narodi se bore da prevaziđu autokratsku vlast, bore se protiv kršenja ljudskih prava, centralizovane ekonomije, protiv etničke i religijske netrpeljivosti, regionalnih konflikta i kontrole medija.
Stabilnost – zasnovana na demokraciji i slobodnom tržištu - širom ovog regiona je ključna za ostvarenje globalnog mira. Shodno uvjerenju da je prva potreba demokracije dobro informirano građanstvo, i gradeći na iskustvu skoro pola vijeka prisustva u eteru ovog regiona, Radio Slobodna Evropa/Radio Liberty ovako vidi svoju misiju:
1. RFE/RL pruža objektivne vijesti, analize i forume o domaćim i regionalnim pitanjima važnim za uspješne demokratske i tržišne reforme.
2. RFE/RL širenjem demokratskih vrijednosti jača civilno društvo.
3. RFE/RL se protivi etničkoj i religioznoj netoleranciji i promovira međusobno razumijevanje među narodima.
4. RFE/RL nudi model za lokalne medije, pomaže u obuci novinara sa ciljem da jača profesionalizam i nezavisnost u medijima, te razvija partnerstva sa lokalnim medijima.
5. RFE/RL gaji bliže veze između zemalja regiona i etabliranih demokracija.
http://balkans.aljazeera.net/Al Jazeera je pokrenuta 1. novembra 1996. godine, kao prvi nezavisni arapski news kanal u svijetu, posvećen detaljnim televizijskim vijestima i debatama uživo u arapskom svijetu. Al Jazeera je zvanično nazvana Al Jazeera Network u martu 2006. godine, pretvarajući svoj rad u međunarodnu medijsku korporaciju.