banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 06:34

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2121 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 107  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 21 Nov 2013, 18:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 16:55
Postovi: 5858
drug je napisao:
Ili ako Srpske poste pokrenu platformu. :)


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 26 Nov 2013, 23:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7808
Lokacija: Mejdan
mara- je napisao:
Iz prve ruke znam da BHT ima opremu da emituje u HD, oni čak sve ove prenose što dobijaju iz inostranstva konvertuju u lošiju rezoluciju jer je problem u emitovanju.

Pa napisah onomad da je problem u emitovanju.
Inače, prije par dana su dobili server, donacija u pitanju. Za razliku od BHT-a mnoge televizije u regionu (uključujući i RTRS) odavno koriste servere i poslali su trake u istoriju, bar kada je riječ o "puštanju" programa.

Citiraj:
Turska agencija za saradnju i razvoj TIKA donirala je BHRT-u izuzetno vrijednu tehničku opremu u vidu HD play out servera za režiju, kojim će se omogućiti snimanje i reprodukcija programa u HD rezoluciji.

Svečana primopredaja upriličena je u prostorijama BHRT-a, a pored predstavnika TIKE i BHRT-a, nazočio joj je i turski ambasador u BiH Ahmet Yildiz.
Ovim projektom unapređuje se ukupan medijski prostor u BiH, ali i započinje implementacija digitalizacije u BHRT-u.

U narednim fazama u planu je i proširenje broja raspoloživih kanala, a jedan od ciljeva je unapređenje proizvodnog procesa, te poboljšanje tehničkih kvaliteta.

Krajnje gledateljstvo će osjetiti poboljšanje u slici, ali nažalost ne u potpunosti, jer digitalizacija mreže i repetitora nije u nadležnosti BHRT-a, već države, a kao što je poznato tenderi su u toku.

Treba još istaći i da je TIKA donirala opremu i za pokretanje zajedničkog programa četiri kantonalne televizije, USK, TK, BP i Kantona Sarajevo.

Kod:
http://www.bhrt.ba/82.html?&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=11727&tx_ttnews[backPid]=82



Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 20 Dec 2013, 22:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 16:55
Postovi: 5858
Citiraj:
Prva faza digitalizacije u januaru

Ministarstvo komunikacija i prometa BiH namjerava ubrzati proces digitalizacije u našoj zemlji, a prva faza planirana je već u januaru 2014. godine. Nadležne institucije i resorno državno ministarstvo učinit će sve kako bi do juna 2014. osigurali najkvalitetniji TV signal u visokoj rezoluciji za sve građane BiH, čime će doći na svoje svi ljubitelji fudbala s obzirom na gotovo izvjesnu mogućnost emitiranja digitalnog HD signala sa Svjetskog prvenstva u fudbalu u Brazilu na BHT 1.

Međutim, BHRT je Uredu za razmatranje žalbi u dva navrata u zakonskom roku od 15 dana slao prigovore na tender za nabavku opreme za proces digitalizacije u našoj zemlji ali odgovor još nije dobio. Iz Ureda traže razumijevanje te ističu da se radi o nabavci koja je veoma složena. Također, BHRT-u je potvrđeno da Ured ne želi biti prepreka procesu digitalizacije javnih servisa te da će na posljednju žalbu BHRT-a odgovoriti do kraja ove godine.

U Upravnom odboru BHRT-a su istakli da se radi o velikoj investiciji i da potencijalni izvođači i isporučioci opreme očito nalaze način da žalbama dovode u pitanje tender. "Ja nisam upućen u to da li ima političkih igara, ali evidentno je da je proces digitalizacije ustupan tri i po godine", kazao je za BHT 1 Vladimir Marčeta, predsjedavajući UO BHRT-a.

Slika

Zdravko Šavija, rukovodilac Sektora za digitalizaciju javnih RTV servisa, kazao je da je u pitanju nečija politička igra koja se pravi na račun države BiH.

Ipak, ministar Damir Hadžić najavio je da od Nove godine počinje svojevrsna ofanziva u procesu digitalizacije u BiH ali i gledanju Svjetskog prvenstva u fudbalu 2014. godine u HD-u. "To znači da je januar mjesec kada ćemo ući u prvu fazu digitalizacije, a ona podrazumijeva da MUX A kreće sa pet velikih centara u BiH - Sarajevo, Mostar, Banjaluka, Tuzla i Bihać. Mi očekujemo da najkasnije polovinom aprila 2014. završimo ovaj dio posla", kazao je za BHT 1 Damir Hadžić.

Rok za gašanje analognog signala u zemaljskoj radiodifuziji, koji važi i za BiH, je 17. juni 2015. godine.


http://teve.ba/article/16947/prva-faza- ... -u-januaru


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 31 Dec 2013, 09:39 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 11 Feb 2009, 11:58
Postovi: 17
Da li iko sigurno zna da li ce u BiH biti DVB-T ili DVB-T2?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 31 Dec 2013, 09:41 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
DVB-T sa MPEG-4 video kompresijom.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 24 Jan 2014, 01:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 16:55
Postovi: 5858
Citiraj:
Prva faza digitalizacije na BHRT-u

Slika

Iako suočen sa mogućim smanjenjem prihoda od marketinga, Upravni odbor Radio-Televizije BiH odlučio je da započne realizaciju prve faze digitalizacije. Ona podrazumijeva nabavku digitalne opreme za produkciju u vrijednosti od 4 miliona KM. Da bi BHRT završio proces digitalizacije, potrebne su još dvije faze, vrijedne oko 18 miliona maraka.

Ovu opremu koristit će još jedan javni radiotelevizijski servis, pa su u toku i pregovori oko zajedničkog ulaganja, prenosi BHT 1.

"Možemo očekivati da bi se instaliranju te opreme moglo pristupiti za dva-tri mjeseca, a paralelno se mora ići na obuku kadrova. Trebat će sigurno sedam-osam mjeseci da se sistem postavi", kazao je BHT-u 1 Vladimir Marčeta, predsjedavajući UO BHRT-a.

Rok da BiH sa analognog prijeđe na digitalni signal je polovina naredne godine. Da li će se ovaj put rok ispoštovati to ćemo tek da vidimo.


http://teve.ba/article/17178/prva-faza- ... -na-bhrt-u


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 07 Feb 2014, 08:16 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 29 Okt 2013, 18:15
Postovi: 4
mali OT .. obavjest

Tko je u dometu DVB-T2 MUXa na 56. kanalu sa Belja ili Borinaca sada može gledati HRT2 HD gdje će se prenositi ZOI iz Sočija, nije poznato hoće li kanal poslije OI biti ugašen ili .. !?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rrjWBw8DGss[/youtube]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 09 Feb 2014, 01:48 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:42
Postovi: 876
Srećom, moj TV podržava DVB-T2 pa neće biti potrebe za dodatnim risiverom. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 21 Mar 2014, 21:08 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 29 Okt 2013, 18:15
Postovi: 4
http://rtv.hr/blog-u-bih-pocinje-proces-digitalizacije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 30 Apr 2014, 22:56 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 04 Okt 2013, 18:47
Postovi: 1153
Digitalizacijom cijelu BiH ce pokrivati BHT 1, RTRS, FTV, Pink BH, OBN, BN, Hayat, ATV, TV1 i Al Jazeera Balkans. trenutno cijelu BiH pokrivaju samo BHT 1 i Pink BH.

http://novisf.com/index.php/Thread/6147 ... ost1247327


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 30 Apr 2014, 23:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Kako to Al Džazira dobi nacionalnu frekvenciju? Čak 6 TV kuća dolazi iz Federacije.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 30 Apr 2014, 23:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 16:55
Postovi: 5858
Koliko znam Al Jazeera se već emituje zemaljskim putem u Sarajevu zato me i ne bi čudilo da dobije nacionalnu frekvenciju, a imaju para za to pa je više nego moguće. Znam da je bila priča na početku emitovanja AJB da su htjeli kupiti srbijansku Avalu ali na kraju ništa od toga.

Isto mi je nejasno zašto će se RTRS i FTV emitovati u cijeloj državi ako su to entitetski emiteri. Čisto sumnjam da je u RS neka zainteresovanost za FTV i u Federaciji za RTRS. To je isto kao kada bi se RTV i RTK emitovali na području cijele Srbije.


Poslednji put menjao Daky dana 30 Apr 2014, 23:09, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 30 Apr 2014, 23:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Tačno oni imaju kantonalnu frekvenciju, kada i gdje je bio konkurs za nacionalnog emitera?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 30 Apr 2014, 23:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 16:55
Postovi: 5858
Ja nisam uspio naći tu informaciju. Uglavnom, pretpostavljam da će u MUX-A biti BHT1, RTRS i FTV, a ostali će već biti raspoređeni.

Usput, ja nabrojah 7 televizija iz Federacije. Samo RTRS, BN i ATV su iz RS, a BHT 1 se vjerovatno računa kao "zajednička".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 30 Apr 2014, 23:20 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 04 Okt 2013, 18:47
Postovi: 1153
citao sam po forumima, a ne znam koliko je tacno, da ce rtrs sa pocetkom digitalizacije pokrenuti rtrs 2 ali sumnjam da je to zakonski izvodljivo jer imaju opremu i za hd emitovanje ali im ne dozvoljavaju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 01 Maj 2014, 08:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jul 2012, 19:52
Postovi: 2425
Lokacija: 静かな丘
Daky je napisao:
Ja nisam uspio naći tu informaciju. Uglavnom, pretpostavljam da će u MUX-A biti BHT1, RTRS i FTV, a ostali će već biti raspoređeni.

Usput, ja nabrojah 7 televizija iz Federacije. Samo RTRS, BN i ATV su iz RS, a BHT 1 se vjerovatno računa kao "zajednička".

Zajednički je OBN i PINK BH kao i TV1 koja emituje i u RS.

_________________
"Štetni i opasni mogu biti ljudi koji zbog svoje ograničenosti neograničeno
vjeruju u ispravnost svakoga svoga suda i zaključka." Ivo Andrić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 01 Maj 2014, 11:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
dobra ti je ova fora, zajednicka je samo bht

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 01 Maj 2014, 11:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5030
Lokacija: Gradiška
Ja se odričem te "zajednosti" bht-a


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 01 Maj 2014, 13:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jul 2012, 19:52
Postovi: 2425
Lokacija: 静かな丘
Džaba ti je što se ti odričeš kad se oni ne odriču tebe. :D Uzajamno mora. Nego pogrešno sam se izrazio ta 3 gore u mom postu su regionalna a ona 3 gore državna.

_________________
"Štetni i opasni mogu biti ljudi koji zbog svoje ograničenosti neograničeno
vjeruju u ispravnost svakoga svoga suda i zaključka." Ivo Andrić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: DVB-T2 u BiH
PostPoslato: 01 Maj 2014, 13:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 16:55
Postovi: 5858
da, ali u praksi samo BHT 1 i Pink BH pokrivaju cijelu terotoriju BiH. OBN ima dozvolu ali ne pokriva veliki dio RS.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2121 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 107  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 47 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs