banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 22:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 339 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 03 Feb 2016, 20:45 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Bokac, kad kupiš teleskop očekujem da nam napišeš nešto o utiscima sa prvog posmatranja. To je uvijek zanimljivo iskustvo. :)

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 06 Feb 2016, 18:18 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Datum: 5.2.2016
Mjesto: Duga Njiva, 20km južno od Modriče, nadmorska visina oko 610m.
Vrijeme: 22h

Subota neradna a petak naveče vedro i bez Mjeseca. Šteta da se ne iskoristi za jedno kvalitetno posmatranje. Ovoga puta odlučujem da promijenim svoju standardnu lokaciju za posmatranje. Izbor pada na Dugu njivu. Štampam karte neba, improvizujem crveno svijetlo, dvogled je spreman i čeka se noć.
Gore me dočekuje snijeg visine oko 5cm ali i najtamnije nebo koje sam vidio u životu. Transparentnost je dobra a atmosfera mirna. Jupiter je već bio oko 30 stepeni iznad istočnog horizonta.

Za početak tražim već poznate objekte.
Krećem od magline M42 u Orionu. Konačno sam je vidio u svojoj punoj veličini i ne da me oduševila. Ovoga puta sam mogao vidjeti i neke detalje. Posmatrao sam je dok me ruke nisu zaboljele. Stvarno prelijep prizor. Jedva čekam da je pogledam kroz teleskop većeg prečnika objektiva.

Plejade u Biku su bile standardno očaravajuće, a otvorena jata M36, M37 i M38 u Kočijašu i M35 u Blizancima više nisu bili samo blijede mrlje. Mnoogo jasnije su se mogle vidjeti i razaznati pojedinačne zvijezde tih skupova. Zapravo su to veoma sjajni objekti na noćnom nebu. Šta sam ja do sada propuštao posmatrajući iz grada!!!

Brzim pregledom neba golim okom uočavam otvoreni skup M44 u Raku. Već viđeno, ništa posebno. Onda prebacujem pogled na zvijezdu Sirijus i oduševljeno shvatam da se jata M41, M47(nisam siguran za M46) i M50 mogu vidjeti golim okom. Krećem, uobičajeno, dvogledom od Sirijusa lijevo prema M46 i M47 i otprilke na pola puta mi u vidno polje upada neka difuzna mrlja. Nastavim i pogledam dva sjajna objekta koja sam ciljao pa se vratim na to nešto. Nema greške, još je tu. Shvatam da sam upravo vidio novi objekat ali ne mogu da skontam šta je zbog slabog sjaja. Na mapi mi pokazuje da se na tom mjestu nalazi NGC2360. Kod kuće saznajem da je to otvoreno zvjedano jato (Karolinin skup) 3700 svjetlosnih godina udaljeno od Zemlje i magnitude 7,2.

Star hopom od zvijezde Alhena u Blizancima pronalazim još novih ali planiranih objekata. Zvjezdani skup NGC2244 i nešto što bi trebalo biti NGC2264. Tu završavam sa južnim i istočnim dijelom neba.

Lako pronalazim sjevernjaču i krećem u moj treći bezuspješni pokušaj da ulovim kometu. Definitivno odustajem.
Prebacujem se u sazviježđe Ursa Major i uz pomoć karte pronalazim još objekata koje nikad nisam posmatrao. Prva je galaksija M81. Prilično lako sam je pronašao. Dvogledom je teško vidjeti bilo kakve detalje ali je čekirana. :D Pored nje bi trebala biti galaksija M82 ali je ne mogu primjetiti. Lijevo od zvijezde Alkaid iz nekoliko pokušaja jedva pronalazim galaksiju M101. Ne da nisam vidio neke detalje nego sam je jedva primjetio. Desno od iste zvijezde sam mislio da sam pronašao galaksiju M51, međutim sada nisam siguran jer postoji mogućnost da je to što sam gledao bila M63. Provjeru ostavljam za sledeći put jer shvatam da mi se lice već ukočilo od hladnoće.
Bacam pogled još na Kasiopeju i odmah pronalazim još novih objekata dubokog neba. Nisam se mnogo zadržavao na njima. Jedan je bio manji skup M103 i malo dalje odatle prelijepi double cluster u Perzeju (NGC884 i NGC869) 7500 svjetlosnih godina od nas.
To je bilo to! Posle brzinskog posmatranja od 40 minuta zbog hladnoće, ali pun utisaka zbog prelijepog i tamnog neba, novih pronađenih objekata ali i onih koji me tek čekaju u idućim pohodima i boljim prilikama, počinjem se spuštati prema udaljenoj polulopti od svjetla zvanoj Modriča. Bio je petak pa je noć zvršila svirkom u dobrom društvu, a posle par konjaka bio sam spreman za spavanje. 8)
Nisam baš vješt u pisanju ali se nadam da sam uspio barem malo dočarati doživljaj. :salute:

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 06 Feb 2016, 18:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Polaris Ursa je napisao:
Nisam baš vješt u pisanju... :salute:

Nema ja pojma sta si ti napisao (do mene je, ne brini) ali znam samo da ovo citirano nije tacno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 06 Feb 2016, 19:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Polaris Ursa, fotografiši nam nešto kroz teleskop idući put.

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 06 Feb 2016, 20:25 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Blaf77 Ako ti tako kažeš.... :)

800 Nemam teleskop. Koristim dvogled 12x60. Čak i da imam, fotografisanje objekata dubokog neba, za razliku od Mjeseca i planeta, nije moguće bez motorizovane (GoTo) montaže, dužih ili kraćih ekspozicija i laptopa koji će sve to pogoniti. Možda nekada polako pređem na astrofotografiju ali to je veoma skup sport i, zasad, meni nepristupačan.

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 14 Feb 2016, 10:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Poceo sam po malo da trazim objekte iz dubokog svemira, sinoc sam otvorio sezonu, ali nisam ih vidio u punom sjaju, jer sam gledao iz grada. Kada nadjem neku tamniju lokaciju podnosim raport.
Sinoc sam posmatrao Orionovu maglicu, Plejade, uslikao Rigel jest da nije neki kvalitet, al ajd. Imao u planu da trazim Andromedu ali jos nisam ni blizu da je tacno lociram.

Hocemol planirati uskoro opet neki sastanak?

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 14 Feb 2016, 10:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Pomazu li ista one aplikacije na mobilnom sto preko kamere prikazuju nebo, pa kako se okreces prikazuje objekte na nebu... Kontam da je lakse traziti nebeska tela nantaj nacin i okaci slike :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 14 Feb 2016, 10:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
To je imao Enter kad smo gledali ljetos, licno nisam koristio.
Ovo sam uslikao sinoc, Rigel, 7. najsjanija zvijezda.
Slika

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 14 Feb 2016, 11:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Imam ja na tabletu kupljenu StarTracker aplikaciju, nije losa, mozes ukucati pojam koji te zanima i on te navodi na ekranu gde da ga nadjes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 14 Feb 2016, 20:48 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Svaka čast goci master. Radujem se raportu. :) Andromedu ćeš veoma teško pronaći iz grada (red dot tu uopšte ne pomaže :) ), ali nije nemoguće. Pokušaj pronaći M41 ako već nisi. Otvoreno jato odmah ispod Sirijusa. Nisam ga nikad posmatrao teleskopom.
Ja koristim HNSKY program i iz njega štampam karte neba. Nemam dobro iskustvo sa aplikacijama na telefonu jer se zbog svjetla oči ne mogu priviknuti na mrak.
Volio bih doći na astro okupljanje ali sigurno neću moći u februaru.

Edit: Pokušaj nam neku dvojnu zvijezdu uslikati.

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 21 Mar 2016, 12:54 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 707
Ljudi moji, ja se načekaš da bude neka posmatračka seansa, i ništa, te sam ja kupio teleskop u medjuvremenu. Nije se moglo dočekati okupljanje. Kupio sam reflektor primjerak od 150mm, na granici prošao bogovski. Jedino me sad zeza vrijeme za posmatranje, tj vremenske neprilike. Mjesec se gleda svako veče, čim se ukaže, neku veče sam uspio prvi put da vidim Jupiter i mjesece njegove. Izgleda odlično, nisam očekivao da ću ga vidjeti tako jasno. Nisam mogao čekati Mars i Saturn da se pojave, ali doćiće i oni na red.

Posmatranje se vrši sa balkona, tako da i nije baš neko iskustvo ali planiram u buduće da tražim neku lokaciju van grada odakle će možda bolje da se posmatra. Nisam još iskusan u pronalaženju objekata, početnik sam u astronomiji totalno. Ali imam volju za to :)

Vedro nebo narode :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 21 Mar 2016, 22:07 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Aura radi punom parom.:D Najbitnije je da uživaš u tome.
Kako je raditi sa dobson montažom?

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 22 Mar 2016, 08:12 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 707
Malo je neobično, jer sve je obrnuto, ono što je gore kroz okular, je zapravo dole, i kad hoces da pogledaš donju stranu mjeseca moraš podići teleskop malo prema gore :D Ali kad se ušteliš onda je lako, ruka sama radi. Jedino je problem bio sklopiti je, to mi je oduzelo dosta vremena, ostalo je ok.

Jedina stvar što još nisam radio je kolimacija, pripremam se i za to polako, mada to je malo škakljivo s obzirom da nemam laser a ni cheshire okular.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 25 Mar 2016, 11:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Zadnjih mjesec dana bilo je mozda 2-3 dana vedro, kada se ustabili vrijeme, ja sam tu.

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 05 Apr 2016, 19:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Ljudi,vrijeme je dobro do cetvrtka, petak i subota kazu kisa, a nedjelja navece izgleda ok za sada? Sta kazete, za nedjelju ili cetvrtak recimo?

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 05 Apr 2016, 19:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Mene ne moraš dva puta zvati, je li ovaj četvrtak i nedelja?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 05 Apr 2016, 19:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Sto se mene tice nedelja bi pasala ako se sta ne iskomplikuje.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 05 Apr 2016, 20:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Da Fiki. Onda nedjelja pa da svi vide da li su slobodni.

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 05 Apr 2016, 20:02 
Polako...ima do nedelje da se vrijeme pokvari...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 05 Apr 2016, 21:07 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Evo i ja ću doći ako vrijeme bude povoljno za posmatranje.

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 339 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs