banjalukaforum.com
https://www.banjalukaforum.com/

Ortov oblak i Kuiperov pojas
https://www.banjalukaforum.com/viewtopic.php?f=28&t=44541
Stranica 1 od 1

Autoru:  goci master [ 30 Avg 2009, 19:34 ]
Tema posta:  Ortov oblak i Kuiperov pojas

The Oort Cloud & Kuiper Belt - Ortov oblak je sfericni oblak kometa za koji se pretpostavlja da se prostire na 50 000 astronomskih jedinica ili priblizno jednu svjetlosnu godinu oko Sunca i dopire do otprilike cetvrtine udaljenosti do Proksime Kentauri, najblize zvijezde Suncu. Zajedno sa Kuiperovim pojasom koji cini svega jedan hiljaditi dio oblaka, predstavlja tzv. rezervoar trans-Neptunskih objekata......

Autoru:  Polaris Ursa [ 30 Avg 2009, 20:25 ]
Tema posta:  Re: Ortov oblak i Kuiperov pojas

Nemam pojma kako ali procjenjuje se da se u Ortovom oblaku nalazi nekoliko stotina milijardi zaledjenih objekata.
Da li ima nešto novo u vezi ove teme, da li se radi na metodi otkrivanja ovih tijela? Bacam se u potragu! :wink:

Zanimljivo, kad čitam ovakve zanimljivosti uvijek pomislim na nedostatak kvalitetnog pogona koji ce brzo i jeftino dopremati letjelice u zabačene kutke našeg sistema. Ortov oblak je daleko ali zamisli bolju dostupnost jovijanskih planeta.

Autoru:  goci master [ 31 Avg 2009, 10:24 ]
Tema posta:  Re: Ortov oblak i Kuiperov pojas

Polaris Ursa je napisao:
Nemam pojma kako ali procjenjuje se da se u Ortovom oblaku nalazi nekoliko stotina milijardi zaledjenih objekata.


Postoji teorija da su ti dijelovi izbaceni iz blizih dijelova Suncevog sistema zahvaljujuci gravitaciji velikih gasovitih divova. Mozda su to ostatci nikada formiranog planeta.

Slika

Postoji par vecih objekata koji su registrovani, Sedna je jedna od njih, precnik oko 1500km. Vjerovatno ce sada krenuti ili je vec krenulo detaljnije istrazivanje.

Autoru:  Polaris Ursa [ 31 Avg 2009, 11:34 ]
Tema posta:  Re: Ortov oblak i Kuiperov pojas

Da, za Sednu se pretpostavlja da pripada Ortovom oblaku. Možda će neki budući radio teleskopi dati odgovor na mnoga pitanja.
Ako su izbaceni objekti sačinjavali nešto slično asteroidnom pojasu to znači da je taj asteroidni pojas bio disk. Nije mi jasno koje sile su djelovale ako je Ortov oblak jedna sfera. Kako su velike planete izbacivale te gromade u svim pravcima? Kako su ta tijela ostala u, pretpostavljam, prilično stabilnim orbitama jer je činjenica da ih ne vidjamo često u odnosu na procijenjeni broj? Ako su uglavnom od leda i prašine, da li potiču iz Kajperovog pojasa ili su bili malo bliže Suncu? Ali nisu mogli biti preblizu ako uzmemo u obzir poznato ponašanje kometa "u blizini" Sunca.
Na kraju mi samo ostanu pitanja. :)

Stranica 1 od 1 Sva vremena su u UTC [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/