banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 14:19

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Globalno zagrijavanje
PostPoslato: 18 Jul 2009, 15:59 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 13 Apr 2009, 18:12
Postovi: 46
Lokacija: Doboj
Zaista iskreno pokrećem ovu temu, a izvinjavam se ako je slična već pokrenuta,sa željom da vidim kakva su vaša razmišljanja šta je rešenje, jer mislim da se brzo mora reagovati,navike mijenjati...,gledao sam neke emisije na History-ju o hranjenju planktona koji bi "gutao" karbon a proizvodio kiseonik itd.Čisto me zanima da li ljudi ozbiljno shvataju ovaj problem ili je još uvijek na snazi teza "neko će to već riješiti".

_________________
To treba reći,čisto zbog mentalne higijene...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jul 2009, 19:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Zadnji put smo o ovome govorili na temi Earth hour, koliko se sjecam, misljenja su bila podijeljena od onih koji smatraju da je zagrijavanje laz, oni koji smatraju da su razlozi za zagrijavanje (ispustanje CO2) laz i da je to dio prirodnog procesa i oni koji smatraju da zagrijavanje dolazi....brrrrr....

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jul 2009, 21:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
goci master je napisao:
Zadnji put smo o ovome govorili na temi Earth hour, koliko se sjecam, misljenja su bila podijeljena od onih koji smatraju da je zagrijavanje laz, oni koji smatraju da su razlozi za zagrijavanje (ispustanje CO2) laz i da je to dio prirodnog procesa i oni koji smatraju da zagrijavanje dolazi....brrrrr....

Jel' ti to zima Goci? :D

Da, bila je prije polemika, da li je zagrijavanje posljedica urabnog života, porasta industrije i zagađenja ili je to samo jedna od faza Zemljinog ciklusa (hlađenje, zagrijavanje).

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jul 2009, 09:21 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Можда би најлогичнији одговор био да је глобално загријавање скуп више фактора, већег испуштања штетних гасова као посљедице развитка људске расе, уништавања шума, а исто тако и Земљиних вишегодишњих кретања и осцилација у нагибу осе ротације Земље, равни еклиптике...

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jul 2009, 12:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Ja mislim da ima razloga za brigu. Po ovom nenormalnom vremenu se poznaje da sigurno nije sve u redu. Eto juče je u BL temperatura u roku od 3 sata opala za 15 stepeni. Jedan dan pljuskovi, drugi dan upekne. Nikad nije umjereno. A do čega je, ne znam.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jul 2009, 12:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2005, 15:04
Postovi: 1501
Lokacija: Бањалука
MonaLisa je napisao:
Ja mislim da ima razloga za brigu. Po ovom nenormalnom vremenu se poznaje da sigurno nije sve u redu. Eto juče je u BL temperatura u roku od 3 sata opala za 15 stepeni. Jedan dan pljuskovi, drugi dan upekne. Nikad nije umjereno. A do čega je, ne znam.


Бањалучка клима је увијек таква, невезано за климатске промјене.

Али, посљедица промјене микроклиме су пљускови везани ИСКЉУЧИВО за градско подручје. Кад је оно "шунтаво" вријеме, кад се скупе облаци, загађење и виша температура је оно перце на ваги које претегне да киша падне на асфалт, а њиве око града остану суве.

Што се тиче глобалног загађења, мене збуњује неслагање физичара и географа о узроцима. Физичари, барем онолико колико сам слушао дијалоге, заступају тезу да је човјек одговоран за ефекат стаклене баште, тиме и глобално загријавање, док геолози заступају тезу да је човјек безначајан у односу на планету и да је ово један од Земљиних редовних процеса.

Ја немам довољно знања о овоме да бих донио релевантан суд, али вјерујем да не смијемо пасивно посматрати шта се дешава и не покушати утицати на смањење ефекта стаклене баште. На толико можемо утицати и надати се да ћемо тиме себи олакшати живот на овом комаду камена који плута кроз свемир.

_________________
"Mr. Worf, scan that ship." - "Aye, Captain... 300 DPI?"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jul 2009, 13:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
kiovva je napisao:
MonaLisa je napisao:
Ja mislim da ima razloga za brigu. Po ovom nenormalnom vremenu se poznaje da sigurno nije sve u redu. Eto juče je u BL temperatura u roku od 3 sata opala za 15 stepeni. Jedan dan pljuskovi, drugi dan upekne. Nikad nije umjereno. A do čega je, ne znam.


Бањалучка клима је увијек таква, невезано за климатске промјене.



Zašto se onda sav narod čudi i primijećuje promjene? BL sam navela samo kao primjer.

Gluposti da su čovjekova djelovanja beznačajna za planetu! Kako će biti beznačajna ako sasiječemo šume i povrh toga trošimo sve više goriva od kojih gasovi dospijevaju u atmosferu. Nisam stručnjak ali slažem se sa fizičarima, geografi se samo tješe.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jul 2009, 15:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2005, 15:04
Postovi: 1501
Lokacija: Бањалука
MonaLisa je napisao:
Zašto se onda sav narod čudi i primijećuje promjene? BL sam navela samo kao primjer.

Зато јер је данас у Бањалуци врло мален број домицилиних бањалучана, оних од прије рата. Тако да становништво, генерално, не познаје микроклиму. Али, то је већ питање за друге подфоруме, а ја ионако нисам заинтересован за дискусију о томе ;) Тако нам је, како нам је :р

_________________
"Mr. Worf, scan that ship." - "Aye, Captain... 300 DPI?"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jul 2009, 05:46 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Feb 2009, 15:22
Postovi: 48
Slika

Nije li baš zanimljivo kako se svi naši problemi čine globalnim neprilikama u zadnje vrijeme?

Globalni rat protiv terorizma, globalna ekonomska kriza, potreba za novom globalnom valutom, globalna trgovina, globalni zdravstveni problemi, globalno zagrijavanje, itd.

Kao da netko želi stvoriti jednu globalnu, svjetsku vladu sa jedinstvenim globalnim monetarnim sustavom, globalne policijske snage, jedan skup svjetskih pravila i zakona, te stanovnike kao poslušne pčele radilice koje će pokretati cijeli globalni ekonomski motor punom parom...

Naglo Svjetsko Hlađenje Usred Globalnog Zatopljenja

.

_________________
Crom Alternative News


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jul 2009, 19:35 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
kiovva je napisao:
MonaLisa je napisao:
Zašto se onda sav narod čudi i primijećuje promjene? BL sam navela samo kao primjer.

Зато јер је данас у Бањалуци врло мален број домицилиних бањалучана, оних од прије рата. Тако да становништво, генерално, не познаје микроклиму. Али, то је већ питање за друге подфоруме, а ја ионако нисам заинтересован за дискусију о томе ;) Тако нам је, како нам је :р

Glupost.Domicilni Banjalučani su još uvijek većina u ovom gradu,a klima u BL nije bila ovakva.Bila je umjerenija u svakome pogledu.Do nekih promjena je došlo nakon izgradnje HE Bočac(povećana vlažnost zraka) ali u globalu je klima bila daleko prijatnija nego sada.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jul 2009, 20:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2005, 15:04
Postovi: 1501
Lokacija: Бањалука
_zoka je napisao:
kiovva je napisao:
MonaLisa je napisao:
Zašto se onda sav narod čudi i primijećuje promjene? BL sam navela samo kao primjer.

Зато јер је данас у Бањалуци врло мален број домицилиних бањалучана, оних од прије рата. Тако да становништво, генерално, не познаје микроклиму. Али, то је већ питање за друге подфоруме, а ја ионако нисам заинтересован за дискусију о томе ;) Тако нам је, како нам је :р

Glupost.Domicilni Banjalučani su još uvijek većina u ovom gradu,a klima u BL nije bila ovakva.Bila je umjerenija u svakome pogledu.Do nekih promjena je došlo nakon izgradnje HE Bočac(povećana vlažnost zraka) ali u globalu je klima bila daleko prijatnija nego sada.


Wrong. Температурне промјене у Бањалуци су увијек биле нагле. Домицилни бањалучани нису већина у Граду.

Микроклима јесте промијењена због Бочца, а чуо сам и теорије због изградње зграда (бијелих) у Росуљама и још негдје (Росуље су ми запале за уво, и нисам памтио детаље приче) који су, наводно, препречили пут вјетру који се спушта из кањона према Лијевчу. Не знам, нит' могу да се закунем у извор теорије, нит' знам гдје сам и од кога чуо ;р

Макроклима јесте била пријатнија и то нико не спори.

_________________
"Mr. Worf, scan that ship." - "Aye, Captain... 300 DPI?"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jul 2009, 20:35 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
kiovva je napisao:

Домицилни бањалучани нису већина у Граду. .

Definiši domicilan.Koliko generacija?14?
kiovva je napisao:
Микроклима јесте промијењена због Бочца, а чуо сам и теорије због изградње зграда (бијелих) у Росуљама и још негдје (Росуље су ми запале за уво, и нисам памтио детаље приче) који су, наводно, препречили пут вјетру који се спушта из кањона према Лијевчу. Не знам, нит' могу да се закунем у извор теорије, нит' знам гдје сам и од кога чуо ;р

Макроклима јесте била пријатнија и то нико не спори.

U rosuljama imaju bijele i crvene zgrade,nema više.Pošto obe imaju po 4,odnosno 6 spratova mislim da ne bi trebale da prave veliku prepreku vjetru naročito zato što i njih bdo odvaja od Lijevča.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jul 2009, 23:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
OFFT: Malo koji grad ima u većini domicilno stanovništvo, to imaju manja primorska mjesta ili gradići.
Samo se treba vratiti unazad pa vidjeti ko je odakle došao a i prezime samo po sebi govori.
Starosjedioci su oni kojima se više i ne zna otkad su tu i čija prezimena čine grad.
Ostali građani - niđe veze oči moje lijepe.

ONT: Uvijek nam se čine naši problemi najveći i čovjek u suštini uvijek misli da će on biti očevidac strahovitih dešavanja (smak svijeta i sl), pa tako i globalnog otopljavanja.
Eto, to otopljavanje je čekalo BAŠ na nas, prije ga nije bilo.

To su normalne etape u "životu" Zemlje, koje se u određenim ciklusima (kroz vijekove) ponavljaju.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2009, 00:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2005, 15:04
Postovi: 1501
Lokacija: Бањалука
_zoka je napisao:
kiovva je napisao:

Домицилни бањалучани нису већина у Граду. .

Definiši domicilan.Koliko generacija?14?


У овој прилици: једна.

_zoka je napisao:
kiovva je napisao:
Микроклима јесте промијењена због Бочца, а чуо сам и теорије због изградње зграда (бијелих) у Росуљама и још негдје (Росуље су ми запале за уво, и нисам памтио детаље приче) који су, наводно, препречили пут вјетру који се спушта из кањона према Лијевчу. Не знам, нит' могу да се закунем у извор теорије, нит' знам гдје сам и од кога чуо ;р

Макроклима јесте била пријатнија и то нико не спори.

U rosuljama imaju bijele i crvene zgrade,nema više.Pošto obe imaju po 4,odnosno 6 spratova mislim da ne bi trebale da prave veliku prepreku vjetru naročito zato što i njih bdo odvaja od Lijevča.


Бијеле зграде су постављене попријеко у односу на струјање ваздуха и вјетар се враћа назад у град. Тако некако...

_________________
"Mr. Worf, scan that ship." - "Aye, Captain... 300 DPI?"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2009, 07:09 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
kiovva je napisao:
[
Бијеле зграде су постављене попријеко у односу на струјање ваздуха и вјетар се враћа назад у град. Тако некако...

Bijele zgrade su od Lijevča zaklonjene brdom.Nema mi logike ali 'ajd.......

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Sep 2015, 00:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slika

Citiraj:
Ovu šokantnu i žalosnu fotografiju snimila je fotografkinja Kerstin Langenberger u Svalbardu.

Langerberger je željela dokazati da iako lokalni naučnici tvrde da je populacija polarnih medvjeda u Svalbardu stabilna, ona neprestano zapaža mršave i izgladnjele ženke: „Vidim kako se ledenjaci pomiču za desetke i stotine metara svake godine. Vidim da ledeni pokrov nestaje rekordnom brzinom. Da, vidjela sam polarne medvjede koji dobro izgledaju – no, vidjela sam i mrtve i izgladnjele medvjede. Medvjede koji hodaju obalom tražeći hranu, pokušavajući uloviti jelene, medvjede koji jedu ptičja jaja, mahovinu i morsku travu. Shvatila sam da su debeli polarni medvjedi gotovo isključivo mužjaci koji ostaju na ledenom pokrivaču cijele godine. Ženke, s druge strane, odlaze na kopno kako bi okotile mlade i većinom su mršave. Kako se ledeni pokrivač sve više i više povlači iz godine u godinu, one ‘zaglave’ na kopnu gdje nema mnogo hrane.”

Biolog Ian Bullock prije tri godine posjetio je Arktik i vidio nešto što ga je zaprepastilo – mršavu ženku polarnog medvjeda, koja skriva svoje mlado, kako se bori s mnogo većim, snažnijim mužjakom za hranu. Nije imala mnogo šanse, što samo dokazuje koliko je bila očajna. I on smatra da je to posljedica povlačenja ledenih kapa i ledenih santi koje polarni medvjedi koriste kao platforme za lov na tuljane. Madvjedi su osuđeni na manje područje i na veću konkurenciju.

„Bila je to najmršavija ženka koju sam ikad vidio. S njom je bilo samo jedno mladunče, što implicira da je drugo već izgubila. Ako se ne može hraniti, ne može ni dojiti mlado; kad joj je mlado gladno, još joj je teže efikasno se posvetiti lovu, a prema onom što sam vidio, i ona i mladunče su u opasnosti. Zbog toga je napala ječeg mužjaka s hranom. Bila je dovoljno gladna da toliko riskira”, kaže Bullock.

Još jedan žalostan slučaj izgladnjelog polarnog medvjeda pronađen je prije dvije godine, također u okolici Svalbarda na najsjevernijem dijelu Norveške. Norveški polarni institut je u travnju 2013. godine pronašao zdravog polarnog medvjeda te ga pregledao i čipirao. Međutim, životinja je spala na kost i kožu kad je grupa istraživača nabasala na njegovo truplo u kolovozu 2013.

„S obzirom na položaj trupla, medvjed je jednostavno pao od iznemoglosti i tako uginuo. Ne postoje nikakvi vanjski znakovi sala, te se sva težina medvjeda svela na nešto malo više od puke kosti i kože”, kaže stručnjak za polarne medvjede i profesor sa Sveučilišta Alberta, dr. Ian Stirling.

Polarni medvjedi su ugrožene životinje jer se smatra da im se populacija smanjila za 30% unazad tri generacije (45 godina), prema rezultatima Međunarodne zajednice za očuvanje prirode (eng. The International Union for Conservation of Nature). Glavni uzrok je smanjivanje i nestajanje staništa uslijed klimatskih promjena.

Budućnost polarnih medvjeda nije baš svjetla. Međunarodna zajednica za očuvanje prirode kaže: „Globalne klimatske promjene su neprestana prijetnja staništu polarnih medvjeda. Posljednje procjene povlačenja morskog leda, njegove čvrstoće i vremena za koje će se dijelovi leda odvojiti od ledenog masiva, predviđaju dramatično smanjenje ledenog pokrivača na moru u sljedećih 50 do 100 godina.”



Slika

Jadan Cicak...

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Sep 2015, 09:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Talija je napisao:
OFFT: Malo koji grad ima u većini domicilno stanovništvo, to imaju manja primorska mjesta ili gradići.
Samo se treba vratiti unazad pa vidjeti ko je odakle došao a i prezime samo po sebi govori.
Starosjedioci su oni kojima se više i ne zna otkad su tu i čija prezimena čine grad.
Ostali građani - niđe veze oči moje lijepe.

ONT: Uvijek nam se čine naši problemi najveći i čovjek u suštini uvijek misli da će on biti očevidac strahovitih dešavanja (smak svijeta i sl), pa tako i globalnog otopljavanja.
Eto, to otopljavanje je čekalo BAŠ na nas, prije ga nije bilo.

To su normalne etape u "životu" Zemlje, koje se u određenim ciklusima (kroz vijekove) ponavljaju.

[video]https://www.youtube.com/watch?v=REFqeHyFDho[/video]

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Sep 2015, 11:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Ova snajka na 2:55 što kaže da se može preživljavati ako se radi i pri tom hvali Banj Brdo :evil3:

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2016, 01:47 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 07 Dec 2016, 01:44
Postovi: 627
ja bi samo da napisem, nesto me brine jbg opet kod nas nema snjega.
nez banjalucani jel se sjecate prije nekih 15ak godina, mozda i 10ak, koliko je snjega bilo, skoro svaki dan je padao cak i krajem novembra bi poceo da pada, a sad ga brate jedva i ima, ako to nije znak da se nesto lose desava, onda nez sta je, skoro svaka nova godina je docekana sad bez snjega ili uz neku jadnu bljuzgu brate

_________________
https://i.ibb.co/9WHRB5J/signature1.jpg


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2016, 02:17 
odlicna tema za 2 ujutru...


Vrh
  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs