banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 06:53

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 106 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Jul 2008, 00:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Strah od "crne rupe" u Evropi
Na granici Švajcarske i Francuske počele su prve probe najvećeg akceleratora čestica koji je ikada postojao, takozvanog Velikog hadronskog kolajdera (LHC), koji treba da izvede ambiciozni eksperiment čiji je cilj da reši tajnu nastanka kosmosa. Složeno postrojenje sagradili su vodeći fizičari planete iz Evropskog centra za nuklearna istraživanja (CERN) u Ženevi, a svoj doprinos dali su i stručnjaci iz Srbije. Naučnici se nadaju da će im taj uređaj, za čiju je izgradnju utrošeno 14 godina i osam milijardi dolara, omogućiti da ponovo stvore uslovi kakvi su postojali jedan trilioniti deo sekunde posle velikog praska. Iz Instituta za fiziku u Beogradu, uključenog u projekat, kažu da još nije određen tačan datum eksperimenta, koji je izazvao brojne kontroverze zbog straha da bi mogao izazvati „crnu rupu” i kataklizmične posledice.

Kolajder se nalazi u džinovskom tunelu na dubini od 100 metara, gde će biti izazvan sudar dva snopa čestica. Upravo će posledice tih sudara biti glavni predmet istraživanja naučnika. Za Veliki hadronski kolajder vezane su brojni sporovi, pre svega zbog bojazni da bi u akceleratoru mogle da se pojave crne rupe, koje bi uništile ne samo njega već i pola teritorije Francuske i Švajcarske. Naučnici tvrde da je to u principu moguće, ali da bi te rupe postojale suviše kratko da bi nanele bilo kakvu štetu.

Kolajder u brojkama

Veliki hadronski kolajder u CERN-u je instaliran u tunelu prečnika 27 kilometara, na dubini od 100 metara.

U sudaru čestica svaki snop će se sastojati od skoro 3.000 manjih snopova od po 100 milijardi čestica.

Snopovi će se kretati kao automobil koji ide 1.600 km/h.

Sudaranje snopova će se dešavati 40 miliona puta u sekundi.

Snop će kružiti 10 sati i pri tom će prevaliti preko 10 milijardi kilometara.

3.000 kilometara žica i vlakana će nositi informacije brzinom od 3.200 terabita godišnje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jul 2008, 09:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Znao sam da je u pitanju CERN cim sam vidio naslov.
Odmah sam pomislio zasto bi Francuska i Svajcarska dopustile bilo kakve eksperimente ako postoji ikakva opasnost? Sto se tice crne rupe, slusao sam jednog naucnika koji je govorio upravo o ovome. Prema njemu (a nadam se da je u pravu) tu se radi o sudaranju cestica tako sitnih da i nemaju masu tako da kod silnih ubrzanja ne moze ni da nastane nikakva steta. Od ranije znam da su elementarne cestice ubrzane u akceleratoorima do 99,99% brzine svjelosti i nije bilo nikakve stete jer se radi o tako sitnim cesticama.
Btw, u CERN-u su razvili world wide web 1989, zaposljavaju pola nuklearnih fizicara u svijetu (osnivac je bila i bivsa Yuga) pa valjda znaju sta rade.

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jul 2008, 11:13 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 11 Jun 2008, 18:37
Postovi: 224
Vader je napisao:
Strah od "crne rupe" u Evropi
pre svega zbog bojazni da bi u akceleratoru mogle da se pojave crne rupe, koje bi uništile ne samo njega već i pola teritorije Francuske i Švajcarske. Naučnici tvrde da je to u principu moguće[/color], ali da bi te rupe postojale suviše kratko da bi nanele bilo kakvu štetu.


Procitao sam ovo negdje jos prije par sedmica, ali u tom clanku su rekli da bi mogla biti unistena cijela Zemlja a ne samo Francuska i Svicarska. Ali da je vjerovatnoca vrlo mala, naucnici tvrde nikakva, ali mnogi se plase da oni to kazu samo da nebi izazvali reakcije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jul 2008, 19:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36444
Kad sam procitao naslov u prvi mah sam pomislio na Jupiterov mjesec. Kad ono onaj bezvezni tunel...



Opet tunel... :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2008, 11:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Kontroverzni akcelerator čestica za mjesec dana u pogonu
VELIKI HADRONSKI SUDARAČ, najveći akcelerator čestica na svijetu, počinje s radom 10. rujna, priopćila je Središnja europska organizacija za nuklearna istraživanja (CERN).
Veliki hadronski sudarač, isto tako poznat po engleskoj skraćenici LHC je uređaj unutar kojega se sudaraju protoni. Smješten je u podzemnom tunelu dugom 27 kilometara na granici između Švicarske i Francuske.
Uređaj je sagrađen sa ciljem da se provede važan pokus čije su pripreme trajale posljednjih 14 godina. Njegov cilj je stvoriti uvjete najsličnije onima koji su u univerzumu postojali neposredno poslije Velikog praska.

Znanstvenici uključeni u projekt vjeruju da je univerzum nastao u trenutku Velikog praska te da bi se ponavljanjem tog događaja mogle dobiti vjerodostojne informacije o njegovom nastanku.
Pokus će izazvati sudar protona, baš kao što je bilo u prirodi, ali će znanstvenici sad to moći pratiti na monitoru.
Prema riječima jednog od sudionika projekta, to će rezultirati "s najvećom količinom energije koju je čovjek ikada stvorio".

Na gradnji akceleratora je od 1994. godine sudjelovalo preko 10.000 znanstvenika, a troškovi su iznosili oko 9,5 milijardi dolara.

Akcelerator je također predmet kontroverzi, s obzirom da nitko ne zna kakav će, zapravo, pokus imati rezultat, pa se spominje mogućnost stvaranja tzv. minijaturnih crnih rupa koje bi mogle progutati Švicarsku, a s njom i ostatak svijeta. Poseban odbor za sigurnost projekta je, pak, odbacio takve mogućnosti, a odbačeno je i nekoliko sudskih tužbi koje su pokušale spriječiti stavljanje LHC-a u pogon.
Prvo testiranje akceleratora prije konačnog stavljanja u pogon zakazano je za sutra.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2008, 18:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
http://www.boston.com/bigpicture/2008/0 ... lider.html

Slika

Slika

Slika

Slika

itd...imate fascinantne slike na tmo gore linku

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Avg 2008, 23:55 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6857
Lokacija: BL / UK
Ovo mene podsjeca na onu Rambaldijevu spravicu iz serije Alias... :oops:

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Avg 2008, 11:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
Joj, ako će otić' sve u pičku materinu,l otići će. Vi tu ništa ne možete, šta se onda brinete?

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Avg 2008, 13:00 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Avg 2001, 01:00
Postovi: 26
Treba provjeriti, ako imaju izvjesnog Gordon Freeman-a medju zaposlenima...onda smo zaista haye6a/\u.

_________________
Something, something, something DAAaRK SIDE!
Somehing, something, something COMPLETE.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Avg 2008, 21:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
:lol: :lol: :lol:

Eeeee, da...

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2008, 17:24 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2008, 17:21
Postovi: 9
te znanstvenike treba poubijati,mučiti ih luđaci jedni


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2008, 19:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
kelly17 je napisao:
te znanstvenike treba poubijati,mučiti ih luđaci jedni

BWAAAAAHAHAHAHHHAHAHAHAHHAHAHAAA...

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2008, 09:39 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2008, 17:21
Postovi: 9
ja neznam šta je sa tim francuzima i švicarcima zašto se ne pobune zar su ti ljudi toliko glupi i primitivni.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2008, 10:50 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Avg 2008, 07:15
Postovi: 444
ma nije to nista strasno! kao sto se nekad smatralo da je molekula najmanja cestica tako ce bit i sa ovim...ako i uspiju sudaranjem protona dobiti taj bozon (u što čisto sumnjam), nevjerujem da ce uspijet dokazat nastajanje svemira velikim praskom....mene sam zanima kako je netko mogao izmislit tako glupu teoriju, a samim time i kakve je čovjek u stanju gluposti radit i bacat ogromne količine novca, a više od pola zemaljske kugle nema sta jest......


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2008, 12:42 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2008, 12:37
Postovi: 2
Puno je para uloženo u taj projekat i apsolutno se slažem da su te pare mogli uložiti u bolje projekte nego šta je to ovaj!
Mislim da nemaju dovoljno dokaza da bi mogli takvo što provoditi u djelo.

Nadam se da se ništa strašno neće desiti po našu planetu i nas ljude!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2008, 14:15 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2008, 17:21
Postovi: 9
Moglis su cijelu zemlju nahraniti sa tim novcem i onda se pitamo gdje idu toliki novci stvarno grozno šta se to sve radi,a mi nemamo pojma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2008, 16:34 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Mar 2008, 21:15
Postovi: 491
Lokacija: pala s Marsa
gluho bilo :-?

_________________
nisam ja luda, mene su samo proglasili ludom


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2008, 20:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
'Eksperiment sudnjeg dana': Bit će uskoro smak svijeta (kažu neki)
Duo znanstvenika pokušava zaustaviti nešto što će biti najmoćniji, najveći, a možda i najvažniji eksperiment do sada. Naime crne rupe koje će se kreirati tijekom njega mogle bi progutati Zemlju.
Eksperiment koji bi se trebao dogoditi slijedeći tjedan u laboratoriju CERN, oko 100 metara ispod zemlje blizu francusko-švicarske granice, neki već nazivaju 'eksperimentom sudnjeg dana'.
Stroj, akcelerator čestica, uz čiju pomoć će se eksperiment izvesti dugačak je gotovo 30 kilometara i košta 4,4 milijarde funti.

U trenutku kada bude pokrenut, a to bi se trebalo dogoditi 10. rujna, ovaj 'apokaliptični' stroj za razbijanje atoma postat će doslovce vremenska mašina koja bi znanstvenicima trebala otkriti kako je nastao svemir i što se događalo odmah nakon Velikog praska, prije otprilike 14 milijardi godina.
Očekuje se da će u trenutku kada znanstvenici stvore uvjete nakon Velikog praska, pojaviti tražene i pretpostavljene čestice koje tvore materiju i nove dimenzije.
Stručnjaci vjeruju da će pritom biti stvoreno mnogo malih crnih rupa, malenih verzija 'čudovišta' iz dalekog svemira koja upijaju svu materiju oko sebe, pa čak i svjetlost, koja im, iako putuje najvećom mogućom brzinom uopće, ne može pobjeći.

Zbog toga neki od znanstvenika pokušavaju zaustaviti ovaj projekt posljednjim pokušajima putem suda.
Strahuju da se eksperimentom zadire u potpuno nepoznato područje čime bi se mogla ugroziti sigurnost cijele planete.

Grupa koja stoji iza cijelog projekta, Europski centar za nuklearna istraživanja, tvrdi da će male crne rupe nestati čim budu stvorene.
Ali njihovi oponenti upozoravaju da nitko ne može 100% garantirati kako crne rupe neće opstati, postepeno rastući do veličine koja bi mogla progutati cijeli Zemlju.
Iz Centra pak tvrde da je ovaj eksperiment od ključne važnosti za otkrivanje vječne misterije postanka svemira i svega u njemu.

U eksperimentu bi čestice atoma trebale biti usmjerene u suprotnim smjerovima njihovih praveih putanja kroz 30 kilometarski podzemni stroj, što je skoro veličina londonske podzemne željeznice.
Čestice će putovati toliko brzo da će svake sekunde obići cijelu duljinu 11 245 puta.
Kao krajnji rezultat, znanstvenici očekuju da će otkriti fundamentalni dio atoma, koji se zove Higgsov bozon, za koji se smatra da postoji, ali nikad nije znanstveno dokazan.

Profesor Otto Rossler, koji predvodi oponentsku stranu podigao je na Europskom sudu za ljudska prava tužbu protiv 20 zemalja koje financiraju ovaj projekt.
'Vrlo je vjerojatno da će te male crne rupe preživjeti, narasti i pojesti cijelu planetu iznutra,' tvrdi profesor.
Glasogovornik Centra navodi da se 'eksperimentom neće stvoriti ništa što se već rutniski ne događa u prirodi.'


http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it/ek ... -neki.html


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2008, 21:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Nov 2004, 16:56
Postovi: 1652
http://www.cracked.com/article_16583_5- ... world.html

_________________
Slika
http://www.banjalukacafe.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2008, 11:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
kelly17 je napisao:
ja neznam šta je sa tim francuzima i švicarcima zašto se ne pobune zar su ti ljudi toliko glupi i primitivni.

Hajde, reci da se šališ, hajde, reci da je ovo sarkazam, reci, molim te.

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 106 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs