banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 04:20

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Prikljucenje IAU
PostPoslato: 08 Feb 2008, 12:21 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Feb 2008, 12:09
Postovi: 3
Postovani,

ovog mjeseca prestavnici IAU (International Astronomical Union) su mi prisli sa ponudom da se astronomi sa naseg podrucija prikljuce IAU. Prikljucenje IAU ce olaksati dobivanje finansiske pomoci za ucestvovanje na raznim medjuarodnim konferencijama i takodje bi olaksalo dobivanje finansiske pomoci za naucno-istrazivacke projekte iz oblasti astronomije i astrofizike.
Nazalost, ja nemam kontakt informacije za amatersko astronomsko drustvo koje postoji u Banjaluci, pa zato koristim ovaj forum da eventualno stupim u kontakt sa njima i sa svim ostalim zainteresovanim za astronomiju i astrofiziku.
Trenutno ja sa jos par studenata posdiplomaca radim na prikupljanju sto je veceg broja zainteresovanih za astrofiziku i astronomiju u nadi da cemo uspjesno izabrati kontakt osobu za IAU. Moje korisnicko ime na ovom forumu je moje pravo ime. Mozete pronaci kompletan spisak mojih naucnih publikacija na webu. e-mail adresa na koju me mozete kontaktirati je a.andic at qub.ac.uk.
Ako ste zainteresovani da postanete dio ovog dogadjanja posaljite mi e-majl. Takodje bih vas molila da prosljedite ovu informaciju clanovima amaterskog astronomskog drustva u Banjaluci.

unaprijed hvala,
Dr. A. Andic


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prikljucenje IAU
PostPoslato: 10 Mar 2008, 19:05 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 08:56
Postovi: 294
Lokacija: Banjaluka
moze ali da imamo neke koristi od toga

_________________
ginekolog, doktor za sve i dozivotni romanticar i opozicija vecini svuda od politike preko religije do novca i zabave


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prikljucenje IAU
PostPoslato: 10 Mar 2008, 19:15 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Feb 2008, 12:09
Postovi: 3
Naravno da ce biti koristi od toga. Da nema koristi niko im se ne bi ni prikljucivao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prikljucenje IAU
PostPoslato: 21 Nov 2009, 20:03 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 27 Okt 2009, 17:52
Postovi: 190
Ja bih se prikljucio,samo mi trebaju informacije...(gdje,kada,koliko)Naravno atsronomija me interesuje vec 2 godine i za to vrijeme sam stekao dovoljno znanja o njoj.Posjedujem solidan refraktorski teleskop http://www.konus.com/prodotti.php?id_c=15&id_p=237 .


P.S.Samo da napomenem imam 13. godina...nadam se da to nije neki problem =)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prikljucenje IAU
PostPoslato: 21 Nov 2009, 20:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Miodrag96 je napisao:
P.S.Samo da napomenem imam 13. godina...nadam se da to nije neki problem =)))


Eh kakav problem, sve pohvale za tvoje interesovanje za astronomiju, sada i ja vidim ovu temu, nema nikakvih informacija osim maila ovog Andrica. :D

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prikljucenje IAU
PostPoslato: 21 Nov 2009, 20:38 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Feb 2008, 12:09
Postovi: 3
Dragi Miodraze,

nazalost IAU je organizacija profesionalnih astronoma i astrofizicara, te neko ko nije ni srednju skolu zavrsio ne moze da se ukljuci. Morao bi barem da budes student astrofizike.

Sto se tice novosti na ovom podruciju, nazalost niko iz BiH nije pokazao dovoljnu zainteresovanost. Grupa amatera astronoma iz Sarajeva me je kontaktirala i njih sam povezala sa medjunarodnom organizacijom amatera astronoma, ali iz Banjaluke ama bas niko nije pokazao zainteresovanost, ukljucujuci cak i Banjalucki univerzitet. Ocito vecina ljudi tu je u iluziji da ako neko hoce da se ukljuci u medjunarodne organizacije da te organizacije moraju da plate da dobiju clanove. Istina je obicno suprotna.

Zato Miodraze, ako hoces da nastavis sa svojim interesom za astronomiju, kontaktiraj bilo tu organizaciju u Sarajevu (Astronomsko drustvo Orion), oni su odavno u kontaktu sa medjunarodnom organizacijom amatera i cak su ukljuceni u projekat pracenja asteroida, vec su uradili nekoliko okultacija zajedno sa amaterima iz Makedonije, Srbije, Hrvatske i Crne Gore, znam da ce biti odusevljeni da dobiju jos jednu osobu sa teleskopom koji si opisao.
Ili ako bas patis od nacionalizma, kontaktiraj nekog od profesora na odsjeku fizike na PMF-u. Oni bi ti mozda mogli dati informaciju o nekoj od osoba koje se bave profesionalno astrofizikom. Koliko ja znam, za sada na PMF-u, jedino Dr. L. Popovic je pravi astrofizicar. Uglavnom mocices dobiti lice u lice savjet kako dalje.

Puno pozdrava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prikljucenje IAU
PostPoslato: 29 Nov 2009, 21:49 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Miodrag96 je napisao:
Posjedujem solidan refraktorski teleskop .


E sad mi nije jasno da li si vec kupio ili planiras kupiti teleskop. U svakom slucaju ocekujemo tvoj prvi izvjestaj sa posmatranja. :) Sta je bila prva "meta", jel bilo onako kako si ocekivao, prve poteskoce u radu sa teleskopom... to se trazi heheheh

Inace podrzavam ovu inicijativu profesionalaca i lijepo je i kad se nesto pokusava napraviti.
Sto se tice amaterskih drustava kod nas je situacija vise nego losa. Skoro je nemoguce osnovati formalno astronomsko drustvo iz vise razloga. Izuzetak mozda cine veci gradovi ali koliko znam ni tamo "ne cvjetaju ruze".

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prikljucenje IAU
PostPoslato: 29 Nov 2009, 22:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Da li neko u BL poseduje teleskop da bi mogao da mi pruzi priliku da malo gledam kroz njega... cisto da vidim kakav je osecaj pribliziti se nebeskim telima koja nas okruzuju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prikljucenje IAU
PostPoslato: 01 Dec 2009, 16:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Ako neko prodaje sabirno socivo minimalno 6 do 7 cm precnika i fokusnog rastojanja od 70 do 100cm neka mi se javi.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs