banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 03:27

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Rašljari.
PostPoslato: 13 Jul 2006, 09:18 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jul 2006, 10:27 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Taj metod traženja vode pomoću rašlji je najstariji. Namam blage veze kako bi to moglo da funkcioniše, ali sam sklon vjerovanju da ipak funkcioniše. Gledao sam na TV neku reportažu s nekim rašljarom, kada je dao novinaru rašlje da proba. Rašlje su se okretale, iako novinar nije ništa radio s njima, samo je držao krajeve koji su bili prelomljeni. Šake su mu bile okrenute palčevima prema van i laktovi su mu bili skroz uz tijelo. Isklučio sam mogućnost da se rašlje okreću zbog uvijanja kore, jer su se okretale veoma dugo i pri tom mijenjale brzinu (čas brže, čas sporije).
E sad, da li rašlje reaguju na podzemne vode ili nešto drugo, ne znam, ali kod mog rođaka su bili, rekli gdje da kopa, pa bunar još nije iskopan, jer se na velikoj dubini naišlo na neku stijenu.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jul 2006, 11:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2005, 01:04
Postovi: 2759
bioenergija


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jul 2006, 12:13 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jul 2006, 12:17 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jul 2006, 16:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
:-?

_________________
Đuro je divan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jul 2006, 19:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 03 Okt 2005, 12:34
Postovi: 322
Micelijus je napisao:
Због овога сам склонији да вјерујем како ту највећу улогу има човјек.


Vjerovatno, jer u covjekovom tijelu voda je najzastupljenija supstanca. Ako se ne varam najveci dio tjelesne tezine covjeka zauzima voda.

Moracu da isprobam tu metodu kod djeda na selu. On ima bunar, a ima i lijesku. A i njegova zemlja je puna vode. Kada su u ratu pravili dalekovodni stub na djedovoj njivi imali su velikih problema sa vodom jer se pojavila odmah, na dubini od pola metra.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Jul 2006, 21:17 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2003, 16:53
Postovi: 601
Lokacija: balkanski podkontinent
Citiraj:
Ideomotorni efekat

Nisu svi pokreti koje čovek čini svesni. Refleksne i motorne radnje, kao i pokreti udova u snu, izvode se nesvesno, a na pokrete nekih unutrašnjih organa (kao što su srce ili želudac) teško je uticati svesno. Pa i kad je čovek u budnom stanju, naročito ako je psihofizički aktivan, on nesvesno čini mnoge pokrete udova. Neki pokreti jedva su primetni, ali oni ipak postoje i moguće ih je detektovati ili konstatovati električne impulse koje kroz nervna vlakna mozak šalje mišićima. Ovo se koristi u poligrafu (detektoru laži), jer ako čovek može voljno da spreči “veliki” pokret, on često nije u stanju da zaustavi i mikropokret koji ga prati, što se zove ideomotorni efekat. Tako pokreti kojima rašljari upravljaju svojim rekvizitima mogu da budu nesvesni, pa su često i oni sami u uverenju da njihove rašlje i visak pokreće neki tajanstveni magnetizam ili “onostrana” sila.

Termin ideomotorna akcija još je 1882. godine uveo Viljem Karpenter (William Carpenter) da bi objasnio pokrete kojima se pomeraju rašlje ili visak i kojima medijumi na seansama prizivanja duhova podižu i okreću sto. U svojim istraživanjima Karpenter je ustanovio da ovi pokreti mogu da se čine bez uticaja svesti i emocija, a da su uglavnom inicirani sopstvenim zapažanjima ili sugestijama od strane drugih osoba. Inače, ovaj efekat je prvi put opisan još 1800. godine, a 1930. klinički je dokazan.


http://www.paralax.co.yu/stajepar.htm

_________________
Tit twister on the loose! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Jul 2006, 21:31 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Mar 2005, 06:27
Postovi: 59
Interesantne su to stvari…

Moj poznanici posjeduju vocnjak nadomak Banjaluke i problem je nedostatak vode. Iako je plac dosta velik (nekih 5000 kvadratnih metara) nema izvora blizu povrsine. Dolazili su rasljari par puta , svi su registrovali isto mjesto ali do vode se nije moglo jer je na velikoj dubini a smetnja je i sloj stijena koje su neprobojne.
Kada su izgubili nadu u rasljare okrenuli su se covjeku koji vodu trazi viskom. On ne dolazi na plac vec mu se odnese nacrt placa.
Rezultat je bio isti kao i kod rasljara.
Da visak "radi" i nad papirom....
Mocno....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Nov 2006, 12:48 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 92
Evo kako to objasnjavaju na Medicinskom fakultetu u Zagrebu:

Ideomotorno djelovanje: Neurološko objašnjenje stoljetnih zabluda
Čovjek je biće koje traži objašnjenja za stvari što se događaju oko njega. No, iako se voli smatrati racionalnim, u nedostatku logičnosti sklon je povjerovati u iracionalno, a neobjašnjene procese prozvati paranormalnim. Ovakvo samozavaravanje mu se kroz povijest uvijek vraćalo kao oružje protiv sebe sama. Jedan od primjera za to je i ideomotorno gibanje.....

Nastavak procitajte na
http://dementia.hiim.hr/ideomot.htm

_________________
Go ahead. Make my day!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Nov 2006, 21:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Micelijuse hajde ako ti nije problem objasni malo detaljnije kako se drže rašlje. Ako možeš pošalji sliku. Pretpostavljam da se radi o grančici u obliku slova Y. Da li je potrebna baš ljeskova grančica.

Inače moj prijatelj ima vikendicu, koja je u ruiniranom stanju a inače nije uvedena voda i nema izvora u blizini. Budući da se razmišlja o obnavljanju, trebaće vode pa sam kontao da potražimo tako :D

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2006, 19:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Ovako...
Danas sam bio na selu sa starim, razgovarali smo o rašljarenju pa je pomenuo da je prije par dana gledao emisiju na tv-u gdje je objašnjavano kako se drže rašlje. Uglavnom, da ne dužim, našli smo ljeskov grm, stari je napravio rašlje, ja sam ih uzeo u ruke i krenuli smo putem... I desilo se :D U jednom trenutku osjetio sam pritisak odozdo, nakon pređenih pola metra rašlje su se podigle ravno u vis, a kad sam nastavio dalje počele su da se spuštaju prema meni. Ista situacija se desila nekoliko puta na tom putu. Tu se zadesio i ujak koji mi je rekao da probam na jednom mjestu, nedaleko odatle, koje je u neposrednoj blizini malog izvora. Na čitavom tom području, oko 50-ak metara u krugu, rašlje su se vrtile bukvalno na svakih par metara... Zanimljivo je da su se samo na jednom jedinom mjestu rašlje savile nadole, inače su se uvijek uspravljale. Stari je takođe pokušao, ali njemu nije uspjelo.

Kad smo se autom vraćali kući stari je vozio a ja sam sjedio i držao rašlje. Nekoliko puta se ponovila ista situacija, samo mnogo brže zbog vožnje. Kad smo prelazili mjesto na putu ispod kojeg teče mali potok, ponovilo se. Inače u ostalim slučajevima nisam vidio nikakvu nadzemnu vodu.
Kad sam došao kući ista situacija se ponovila iznad šahta za vodu ispred zgrade, iznad mjesta gdje je vodovodna cijev u zemlji, čak i u stanu, na mjestu na kojem vodovodna cijev prolazi kroz pod! Ostali u kući su takođe pokušali, samo je sestra imala slabu reakciju, ni približno mojoj. Napominjem da su se svo vrijeme rašlje savijale nagore. Tad sam pokušao na mjestu na kojem je ranije (još prije rata) jedan rašljar utvrdio "patogena zračenja". Rašlje su se savile, i to nadole.

Osjećaj se najpribližnije može opisati kao magnetni. Kao da su krajevi rašlji koje držim naelektrisani negativno, a vrh rašlji pozitivno, dok je tok vode u zemlji naelektrisan pozitivno (kad se rašlje savijaju nagore) ili negativno (nadole). Svako ko se ikad igrao s magnetom može zamisliti osjećaj. Sličnost je upravo nevjerovatna. Teorija o ideomotornim pokretima ovdje jednostavno ne pije vode, jer znam šta sam doživio. U redu, mogu da pretpostavim, nepristrasno, da su moji mišići izvodili ideomotorne pokrete (bez obzira na to kako sam ja to doživio) ali jedno je sigurno: ja nisam znao gdje je voda. Dakle moj organizam je na neki način reagovao na tu vodu, da li ideomotornim pokretima ili nekakvim magnetizmom, ali je očigledno reagovao na vodu koju nisam mogao vidjeti, namirisati, čuti ili na bilo koji "normalan" način osjetiti.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2006, 21:28 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Čova, idi zarađuj pare. Vikom te može reklamirati povoljno. :D

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2006, 21:39 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Not Now, John!:

Citiraj:
Čova, idi zarađuj pare. Vikom te može reklamirati povoljno.


U krajnjoj liniji, u bendu uvijek ima mjesta :D

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2006, 23:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Ma bio je skoro na Alternativnoj neki stariji lik rašljar, snimano je na Šehovima, baš onako dobra emisija, volio bih stupiti u kontakt s likom.
A što se tiče prijedloga o zaradi (traženjem vode po selima) danas sam čitav dan obasut istim :D

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs