Sadašnji pravci u istraživanju veštačke inteligencije
Veliki deo istraživanja u oblasti veštačke inteligencije svodi se danas na razvoj praktičnih aplikacija. Računarski sistemi sve su uspešniji u pretraživanju podataka, obradi teksta i vida. Veliki uspeh tih i sličnih sistema doveo nas je do tačke gde se veštačka inteligencija može primeniti na probleme u realnom životu. Nažalost, ovaj napredak postiže se u vrlo uskom pravcu istraživanja. Današnji sistemi ne mogu da reše opšte probleme. Umesto toga, moćne metodologije primenjuju se na rešavanje ograničenog broja zadataka. Sve su one vrlo uspešne u rešavanju pojedinačnih malih problema, ali teško mogu dovesti do stvaranja veštačke inteligencije, upravo zbog te svoje bazične limitiranosti. Da bi jedan sistem bio zaista inteligentan, mora da bude u stanju da razmotri širok opseg informacija na složen i nedeterministički način.
Test uspešnosti jednog takvog opšteg sistema je poznati Tjuringov problem. Ukratko, jedan čovek razgovara istovremeno sa računarom i sa drugim čovekom. Ako prvi čovek ne može sa sigurnošću da ih razlikuje, tada je računar inteligentan. Nijedan do sada napravljeni računar nije se približio ovom rešenju. Svake godine organizuje se takmičenje pod nazivom Lebnerova nagrada. Reč je o velikoj nagradi za prvi sistem koji bude rešio Tjuringov problem. Ako se istraživanja nastave u sadašnjem pravcu, proći će još mnogo vremena pre nego što se pojavi prvi laureat. Teškoća je u tome što tema razgovora nije unapred određena. Može se razgovarati o košarci, kuvanju, ili kućnim ljubimcima. Čovek ne mora mnogo da zna o ovim temama, ali će se razgovor ubrzo voditi u oblasti koju oba sagovornika poznaju. Sadašnji sistemi veštačke inteligencije ograničeni su na uske oblasti.
Neuspeh simboličnih oblika veštačke inteligencije
Do početka devedesetih godina prošlog veka, dominantni oblik veštačke inteligencije bio je simbolički. Sistemi, kao što je logika, na primer, zasnivali su se na simbolima kao primitivnim funkcijama (odnosno baznim oblicima). Mašine su sve zaključke izvodile na osnovu tih simbola: sistem zna da je simbol pas vrsta sisara i da pas obično ima rep, ali nema osećaj šta je zapravo pas. Verovalo se da ćemo nekako uspeti da definišemo sve potrebne odnose. Tako bi pas bio definisan svim parametrima koji se na njega odnose.
Dobru analogiju predstavlja "problem kineske sobe". Pretpostavlja se da imate dokument na jednom jeziku koji ne razumete, recimo kantonskom, i želite da ga prevedete na neki drugi jezik koji opet ne znate, recimo mandarinski. Na raspolaganju vam je rečnik koji vam omogućava da prevedete reč po reč sa jednog jezika na drugi. Marljivo radeći, vi prevedete dokument sa kantonskog na mandarinski. Međutim, da li sada razumete šta u dokumentu piše? Jasno je da ne. Na sličan način, program suštinski ne razume dokument koji prevodi. Ne postoji računarski program koji uspešno prevodi sa jednog jezika na drugi. Već 60-tih godina pokazalo se da je prevođenje pomoću mašina mnogo složenije nego što se mislilo. Iako programi relativno uspešno pomažu ekspertima pri prevođenju, automatski programi za prevođenje nikako ne mogu da dostignu nivo ni osrednjih prevodilaca. Zaključak nije moguće odmah izvući, ali je verovatno potrebno prvo razumeti dokument da bi se on dobro preveo.
Jedan od osnivača veštačke inteligencije, Alan Njuvel, izneo je hipotezu da su ljudska bića sistemi simbola. Drugim rečima, čovek funkcioniše tako što manipuliše simbolima i, opšte uzev, svaki inteligentni sistem mora da koristi simbole. Međutim, to ne znači da ljudi funkcionišu isključivo putem simboličkog rasuđivanja. Mnogi procesi u mozgu odvijaju se na nivou nižem od simboličkog. Funkcije, kao što su vid, kretanje, pa čak i kategorizacija, obave se pre nego što se donese odluka o simbolu koji će se koristiti. Simbolička veštačka inteligencija je značajna, ali nije sveobuhvatna.
Konačno, simbolička veštačka inteligencija pati od problema serijske obrade. Modele veštačke inteligencije uglavnom razvijamo na serijskim mašinama. Ovo se čini logičnim, jer su serijske mašine sve brže i sve jeftinije. Međutim, paralelizam je osnovna karakteristika veštačke inteligencije. Različiti sistemi simultano koriste podatke na vrlo složen način. Danas se radi na razvoju paralelnih modela, ali još ne znamo dovoljno o distribuiranim bazama podataka, o paralelnom procesiranju, a još manje o tome kako da povežemo paralelno procesiranje i distribuirane baze.
|