banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:48

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 25 Jun 2006, 15:02 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Maj 2006, 13:28
Postovi: 69
Citiraj:
Srbi bi na grejanju mogli da uštede i 80 odsto energije kada bi umesto struje, drva i uglja koristili solarnu energiju, tvrdi Branislav Stevanović, predstavnik Udruženja za solarnu energiju "Ju solar".



Solarno grejanje štedi pare

On dodaje da bi naša zemlja upotrebom sunčeve energije umesto uobičajenih goriva godišnje uštedela i do 5 miliona tona nafte i lož-ulja! Takođe, ušteda uglja i ostalih čvrstih goriva bi na godišnjem nivou prelazila 30 odsto.

- Kada pričamo o uštedi na godišnjem nivou, obično kažemo da ona iznosi 400 kilometara voznih kompozicija napunjenih nekim od neobnovljivih goriva, bilo da su u pitanju nafta, lož-ulje ili neko od čvrstih goriva. To su zlatne pare za budžet Srbije, ali naši državnici još uvek toga nisu svesni - kaže Stevanović.

Prema postojećim podacima, Srbija godišnje ima između 220 i 260 sunčanih dana. Po ovom principu, dodatna goriva za grejanje vode bila bi potrebna tek tri meseca godišnje.
- Kada govorimo o tuđim iskustvima, dovoljno je istaći da se u Grčkoj, Austriji, Nemačkoj, Finskoj i Americi za svaki projekat izgradnje stambenog ili poslovnog prostora moraju navesti dva načina grejanja, od kojih je jedan obavezno na tzv. obnovljiva goriva, kao što su sunce, voda, vetar, biomasa i slično. Najbolji primer je činjenica da je sve vreme trajanja Olimpijade u Sidneju 2000. godine upravo pomoću solarne energije obezbeđivana topla voda za 15.000 stanovnika Olimpijskog sela. To je neverovatna ušteda električne energije - objašnjava Stevanović.

On ističe da se u periodu od marta do oktobra električna energija uopšte ne mora koristiti za grejanje vode. Istovremeno, tokom zimskih meseci i takozvanog zubatog sunca, upotrebom solarne energije uštedela bi se potrošnja električne energije za 20 do 30 odsto.

Solarno grejanje još uvek ne može u globalu zameniti postojeće sisteme za proizvodnju električne energije. Međutim, sadašnja tehnologija solarne energije može da proizvede 20 odsto potrebne električne energije za prosečno domaćinstvo.


Za nas ipak preskupo

Prema rečima Stevanovića, prosečnom domaćinstvu potreban je samo jedan solarni kolektor dimenzija 160 sa 200 centimetara kako bi sebi tokom cele godine obezbedila "besplatna" topla voda.

Ipak, kako upotreba solarne energije još uvek nije dovoljno prisutna u svetu, cena ugradnje solarnih kolektora, odnosno kompletnog solarnog sistema, skuplja je od standardnih sistema grejanja. Tako ugradnja solarnih kolektora za prostor od 60 kvadrata košta oko 50 evra po kvadratu, dok cena solarnog sistema koji bi se koristio za osvetljenje prostorija iznosi 100 evra po kvadratu.

- Problem je što su porezi na solarnu tehnologiju i dalje veoma veliki. Takođe, dok država subvencionira druge energetske sisteme, solarno grejanje se kod nas smatra isključivo privatnim preduzetništvom - objašnjava Stevanović.


http://www.solarnisistemi.com/
http://www.balkanenergy.com/srpski/solarna_energija.htm
http://www.elitesecurity.org/tema/68428
http://www.mojaenergija.hr/knjiznica/solarna_energija
http://www.ases.org/ The American Solar Energy Society
http://www.ises.org/ International Solar Society

da pretvorimo sunce u elektricnu en.

ima li jos nekih da se zna ovde?

_________________
Dobojski forum http://doboj.awardspace.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2006, 12:21 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2006, 12:56
Postovi: 48
Lokacija: Gdje sunce vjecno sija
Ne bih da te razocaram ali ulaganje u solarnu energiju je gubljenje vremena i novca. Umjesto toga, napore treba usmjeriti u nalazenje energetskog izvora sposobnog da sa lakocom pokrece civilizaciju. Mislim na nuklearnu fuziju: snazan, cist i siguran energetski izvor koji bi dugorocno mogao zadovoljiti sve vecu energetsku glad covjecanstva.

Solarna tehnologija ce svakako napredovati, cijene panela padati … itd, ali nikad necemo dobiti vise od 1kW/m2 niti ce sunce moci biti osnovni energetski izvor.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2020, 11:56 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Da dignem temu iz mrtvih...

Kako funkcionišu solarni kolektori za vodu zapravo?
Otprilike mi je jasno kako na krovu upijaju energinu, sad me interesuje šta se dešava sa tom toplom vodom kasnije.

Kako sam ja sebi u glavi zamislio, dobro rješenje bi bilo da postoji taj neki kolektor na krovu i bojler u kući.
Kad razlika temperature na krovu i u bojleru pređe neku deltu, onda bi se trebala zamijeniti voda. Odnosno ono što je u bojleru da ode na krov i obratno.
To mi je malo problem, pošto mi ne pada na pamet kako se to može riješiti bez miješanja "tople" i "hladne" vode, plus što nisam skontao šta se dešava kad u trenutku te zamjene neko pusti toplu vodu na česmi... :D

Eto, ako neko ima ideju ili objašnjenje, bilo bi jako fino da podijeli...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2020, 12:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
Ni ja pojma nemam oko toga, ali mi je skroz cool sto Turci masovno imase po krovovima zgrada i kuca kad sam bio zadnji put, veliki bojleri, malo ruzno i djeluje improvizovano, ali ocito funkcionise.

Sto se tice panela po krovovima, ovdje u Swe drzava daje masu neke potpore za ljude koji hoce u to da investiraju, ali je jos uvijek poskupo i isplati se na bas duge staze.

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2020, 14:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Obično se ne zagrijava direktno baš ta voda iz bojlera već ide preko izmjenjivača toplote.

Evo jedan dobar tekst sa nekim osnovnim smjernicama za samogradnju ako te to interesuje.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2020, 16:22 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Super ti je taj tvoj tekst... :D

Moj kum ima na selu kotao starog bojlera ofarban u crno. Kad sam bio klinac stalno sam bio fasciniran koliko ta voda vrela bude...

Moja ideja je bila jedan takav kotao i jedan običan bojler. Kad se voda u kotlu ugrije i bude toplija nego u bojleru, onda se trebaju zamijeniti. Tako je j bojleru uvijek toplija voda, a u kotlu na krovu uvijek voda za grijanje...

Gledao sam kako šljaka toplotna pumpa za grijanje, sad sam već opet zaboravio. Kako utiče vanjska toplota na nju?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2020, 17:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Izgubio se link. :)

http://ekologija.ba/wp-content/uploads/ ... lektor.pdf

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2020, 18:29 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Uu ovo im je super. Znači predlažu sistem kao za grijanje bojlera centralnim grijanjem... :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2020, 18:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Ako već imaš takav bojler spojen na sistem za centralno onda se sve lako rješava sa par t račvi, ventila i nekoliko metara cijevi.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2020, 19:01 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Najjednostavniji solarni panek koji sam ja vidio je polovica lamelnog radijatora prelakirana u crno i ubacena u stakleni okvir...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Avg 2022, 16:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Da ne otvaram novu temu.

Citiraj:
Објављен јавни позив домаћинствима за уградњу соларних панела
Електропривреда Републике Српске објавила је данас јавни позив за учешће у пројекту уградње соларних панела на кровове домаћинстава у систему купац-произвођач /прозјумер/.


http://ers.ba/solarprojekt/

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Avg 2022, 22:19 
OnLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3035
Poziv je smijurija


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Avg 2022, 03:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Čuj stoke, radićemo šta hoćemo, nikom ništa ne garantujemo:

Пријављивањем за учешће на овом Јавном позиву, учесници су сагласни да
МХ „ЕРС“ МП задржава право да откаже Јавни позив и/или да не закључи уговоре
о отплати инвестиције са одабраним корисницима уколико број пријављених и
рангираних не буде довољан за економичност и оправданост „Програма
енергетске одрживости домаћинстава“, те уколико из било којег разлога не буду
окончани поступци јавне набавке које за потребе реализације „Програма
енергетске одрживости домаћинстава“ проводи МХ „ЕРС“ МП, односно уколико
не буду и закључени или реализовани уговори о јавној набавци фотонапонских
система или њихових дијелова или уговори о финансирању Програма са
кредиторима.
МХ „ЕРС“ МП не сноси евентуалне трошкове пријава крајњих купаца и
прикупљања њихове документације без обзира да ли ће пријава бити
прихваћена или не.

Jović23 u pravu, sprdnja. Nigdje ne napisaše koje su cijene u pitanju, raspone troškova i šta oni to daju od poticaja...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Avg 2022, 06:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ništa od poticaja…
Nude finansiranje/kredit za investiciju, montažu i održavanje, te otkup viška energije.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Avg 2022, 07:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Kako se misli izvesti spajanje na mrezu? Tu vjerovatno ima nekih izracuna, dozvola bla bla


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Avg 2022, 08:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Koliko je uopšte isplativo da staviš solarne panele na kucu? Gledao sam neke procjene u USA gdje kažu da zti treba 20-25godina da ti se vrati investicija, da budeš na nuli. A životni vijek panela je 25godina. To kada pričamo o off grid potrosnji


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Avg 2022, 09:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Ta prica je samo coverup za kradju para, poput neke firme iz Panceva koja je imala “bio elektranu” i dva prikljucka, i samo dizala napon unpogonu i slala ga nazad u mrezu, uzeli milione.

Svako ko na to naskedne ce se grdno pokajati.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Avg 2022, 10:04 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Dec 2017, 08:56
Postovi: 445
Najbolji prikaz kako to u majci Srbiji (ne)funkcioniše. Da li se nešto u međuvremenu promjenilo ili nije..

https://m.youtube.com/watch?v=a2ItLTJTIzQ&t=20s


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Avg 2022, 10:21 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
The_new_Statesman je napisao:
Kako se misli izvesti spajanje na mrezu? Tu vjerovatno ima nekih izracuna, dozvola bla bla


Stavlja se dodatni sat i to je to. Moderni pametni satovi mogu sve da prate bez ikakvih problema...

Aikus je napisao:
Koliko je uopšte isplativo da staviš solarne panele na kucu? Gledao sam neke procjene u USA gdje kažu da zti treba 20-25godina da ti se vrati investicija, da budeš na nuli. A životni vijek panela je 25godina. To kada pričamo o off grid potrosnji


Nije naročito isplativo, pogotovo što je kod nas struja jeftina.
Glavni plus koji ja ovdje vidim je naznaka da bi oni preuzimali svu proizvedenu struju, odnosno višak poslan u mrežu i to kompenzovali 1:1 kroz potrošnju u narednom mjesecu.
U suštini ti nude tu neku kvazi akumulaciju, a zauzvrat oni dobijaju više energije koju mogu da izvezu po značajno višim cijenama nego što mogu da dobiju na domaćem tržištu.

Rocker je napisao:
Ta prica je samo coverup za kradju para...
Svako ko na to naskedne ce se grdno pokajati.


Vrlo moguće, ali i ne mora da znači... :D
Vidjećemo uostalom kakvi su uslovi kad se pojave...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Avg 2022, 11:00 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
Objavljeni su uslovi, odnosno javni poziv:
https://ers.ba/wp-content/uploads/2022/08/%D0%88%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D0%B2-%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%9B%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-KONACNO.pdf

Uslovi za učešče:
Kod:
Основни услови крајњих купаца из категорије домаћинства за учешће у Програму су:
• Објекат на ком се гради електрана мора да посједује грађевинску дозволу;
• Крајњи купац са годишњом потрошњом у периоду април 2021. година - март 2022. година
која прелази преко 3.000 KWh;
• Објекти морају бити са косом кровном површином, која је предвиђена за инсталацију
фотонапонског система, са оријентацијом ка југу и/или југоистоку и/или југозападу, под
углом који је једнак или већи од 10°;
• Објекти са трофазним прикључком на електродистрибутивну мрежу.
Додатни услови за учешће у Програму су:
• Кровне површине објекта не смију да буду у сјенци других сусједних објеката, дрвећа и
слично;
• Право на учешће у Програму имају купци који су измирили своје обавезе према јавном
снабдјевачу МХ „ЕРС“ МП за преузету електричну енергију у складу са уговором о
снабдијевању закључно са рачуном за мјесец јун.


Što se tiče finansiranja i otplate:
Kod:
Вриједност сваке појединачне инвестиције у фотонапонски систем утврђује се на бази
података о оствареној годишњој потрошњи (период април 2021. година - март 2022. година) која
одређује и инсталисану снагу фотонапонског система. МХ „ЕРС“ МП преузима обавезу
обезбјеђења финансирања изградње фотонапонских система. Након што МХ „ЕРС“ МП спроведе
поступак набавке опреме, са крајњим купцима ће закључити уговоре о одложеном плаћању
фотонапонских система. Крајњи купац би инвестирана средства у градњу фотонапонског
постројења на кровној површини његовог стамбеног објекта отплаћивао у једнаким мјесечним
износима утврђеним у висини просјечно оствареног мјесечног рачуна за утрошену електричну
енергију током претходне године, умањеног за 10% (осим уколико крајњи купац не жели већу
рату).
Током, али и након периода отплате фотонапонског система, крајњи купац има могућност
куповине додатних количина електричне енергије од свог снабдјевача који дјелује у оквиру МХ
„ЕРС“ МП, уколико троши више енергије него што фотонапонски систем произведе и то по
цијенама које у том тренутку буду важеће цијене електричне енергије за категорију домаћинства.
Инсталирањем фотонапонског система крајњи купац стиче статус купца-произвођача, који
потребе за енергијом подмирује из сопственог извора, а остварени вишак/мањак електричне
енергије у одређеном моменту предаје, односно преузима из дистрибутивне мреже.
Осим претходно наведених позитивних финансијских ефеката за крајње купце, вишеструки
позитивни ефекти Програма огледају се и са аспекта испуњења обавеза Републике Српске по
међународним уговорима, као и очекивања међународне заједнице, у погледу смањења емисије
штетних гасова и честица, као и повећања коришћења обновљивих извора енергије у сврху
производње електричне енергије.




Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs