banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 06 Jun 2024, 14:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Maj 2014, 18:00 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2013, 11:56
Postovi: 141
Lokacija: Canis Major
Da li se igdje u BL vrše naučna istraživanja, specifično u polju medicine/hemije/biologije/biotehnologe i svih ostalih povezanih grana ovih nauka?

Logično bi bilo da se vrše na fakultetima ali nisam siguran da li se neki od njih tim bavi. Načuo sam da tehnološki i poljoprivredni fakultet ponekad sarađuju na nekakvim istraživanjima. Koliko je to istina i da li su to istraživanja u pravom smislu riječi, ne znam.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2014, 18:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2017
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Ja sam vrsio naucno istrazivanja u polju medicine za svoju Doktorsku disertaciju i mogu da se kazem da se nigde ne vrsi. Sve sto sam uradio, uradio sam sam, bez icije podrsku. Dovoljno ti je da pogledas publikacije nasih eminentnih strucnjaka i vidis naslove radove pa da zakljucih postoje li ikakva istrazivanja. Sve su to neke statistike na bazi upitnika i to je to


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2014, 19:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3566
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Ovdje jedina istraživanja koja se obavljaju su tržišta i javnog mnijenja. Za sva druga istraživanja mjenjaj državu (možda i za ova dva navedena).

Ali ipak probaj kontaktirati Univerzitetski Preduzetnički Centar. Znam da oni imaju neku priču oko patenata i saradnje sa stranim univerzitetima vezane za naučna istraživanja.

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2014, 20:28 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2013, 11:56
Postovi: 141
Lokacija: Canis Major
Očekivao sam takve odgovore, s obzirom da smo u ovakvoj državi. Hvala!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2014, 20:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15308
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Cnd je napisao:
Da li se igdje u BL vrše naučna istraživanja, specifično u polju medicine/hemije/biologije/biotehnologe i svih ostalih povezanih grana ovih nauka?

Logično bi bilo da se vrše na fakultetima ali nisam siguran da li se neki od njih tim bavi. Načuo sam da tehnološki i poljoprivredni fakultet ponekad sarađuju na nekakvim istraživanjima. Koliko je to istina i da li su to istraživanja u pravom smislu riječi, ne znam.


Istraživanja postoje ali na Poljoprivrednom institutu.Koliko znam na polju široke primjene zeolita u stočarstvu i ratarstvu.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Poslednji put menjao Čiča iz Rogače dana 29 Maj 2014, 20:48, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2014, 20:45 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2009, 20:51
Postovi: 638
Lokacija: Banja Luka
Sto se tice medicinskog fakulteta postoji sekcija za naucno-istrazivacki rad, trenutno nemamo koordinatora pa se nista zvanicno ne radi.
Ni studenti, a ni profesori nisu bas zainteresovani za naucni rad, tako da bukvalno i kad hoces nesto da radis moras moliti ljude da ti budu mentori. Ako zelis neki ozbiljniji rad moras sam da platis materijal jer fakultet naravno nema para za to. Ipak, rade se radovi, trude se ljudi koliko mogu i umiju. Prosle godine je bilo par bas kvalitetnih radova na farmaciji.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2014, 23:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2017
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Postoji i Institut za naucna istrazivanja pri Fakultetu za sport pa su kao uzeli neke aparate koji sad stoje posto niti ih iko zna koristiti niti imaju primjenu. Niko nista ne radi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2014, 23:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31235
Lokacija: Je Suis Ahmed
ANU RS je rekla da ce pokrenuti buljuk nekih instituta, ali zaista ne znam dokle su stigli, a sto se tice fakulteta najbolje da odes do prodekana za nauku odgovarajuceg fakulteta i pitas da li imaju laboratoriju?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2014, 00:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2017
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Postoji samo prodekan za nauku Univerziteta Banja Luka.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2014, 01:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31235
Lokacija: Je Suis Ahmed
Kolega Ratko za sljedeći čas obnovite organizaciju Univerziteta u BL i njegovih organizacionih jedinica.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2014, 08:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2017
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Koliko sam obavesten Univerzitet u BL je organizovan kao centralna jedinica. Sto znaci da jedna katedra pripada Univerzitetu i pokriva sve fakultete Univerziteta. Tako je i sa naukom. Novo otvoreni Institut za naucna istrazivanja prid DiF-u ne pripada Dif-u vec Univerzitetu BL. Taj institu ima svog "direktora" ali sve se pita prorektora za nauku BL univerziteta. To znam posto sam imao sastanak s tim istim prorektorom kada sam radio Doktorat. Mislio sam na prorektora ne na prodekana, to je moja greska. Ako i postoje kakve laboratorije,kao sto je slucaj ove na Dif-u one su pri fakultetima kojim su najslicnije ali su pod nadleznosti Univerziteta. Fakultet sam nema nikakvu nadleznost nad njom.
Meni je bilo interesantno posle price s njim da se ne mogu zaposlitu u tom istrazivackom centru vec prvo moram biti zaposlen na univerzitetu te tu obavljati neku funkciju. Istrazivacki centar nema stalno zaposleno osoblje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2014, 11:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31235
Lokacija: Je Suis Ahmed
ja sam napisao jedan originalan naucni rad sa profama na fakultetu, nikakvo odobrenje mi nije trebalo sa nivoa univerziteta, ali nisam mogao sam, jer nisam bio zaposlen na fakultetu i tako je na svakom fakultetu.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2014, 15:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2017
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Da napises naucni rad naravno da ti ne treba dozvola Univerziteta. Ovde se prica o koristenju prostorija i aparatura naucno-istrazivackog centra tj. postoje li laboratorije gde se vrse kontinuirana istrazivanja na nekim poljima.
Sta podrazumevas pod tim da nisi mogao sam posto nisi zaposlen na Fakultetu? Zasto bi ti bio zaposlen na fakultetu pa da objavis neki rad? Jedino ako si koristio aparate u svrhu istrazivanja na fakultetu onda mi je jasno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2014, 19:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31235
Lokacija: Je Suis Ahmed
Kako napisati naučni rad bez laboratorije?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jun 2014, 10:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2017
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Mogu pricati o medicici, za ostalo ne znam. Upitnici i obrade kartone. Samo statisticke obrade. Na taj nacin je napisano 90% naucnih radova iz ove oblasti. Inace kvalitet naucnih radova kod nas je smesan(pricam o medicini). Kad sam ja svoj doktorat zavrsavao pa mi je trebao statisticar i po preporuci se javim momku za kog su rekli da je puno statistike radio za medicinske naucne radove kad tamo decko se zbunio kada sam mu donio podatke i mjerenja. Kaze ja ovako nesto nisam nikada ima priliku da radim i uporedjujem.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs