banjalukaforum.com
https://www.banjalukaforum.com/

Promena datuma iz julijanskog u gregorijanski kalendar
https://www.banjalukaforum.com/viewtopic.php?f=27&t=9505
Stranica 1 od 1

Autoru:  Petokraka [ 02 Avg 2004, 21:05 ]
Tema posta:  Promena datuma iz julijanskog u gregorijanski kalendar

Do 1582. godini u opstoj upotrebi bio je takozvani julijanski kalendar. Medjutim, kako je taj kalendar bio daleko od savrsenog, na svakih 128 godina javljala se razlika od 1 dana u odnosu na pravi kalendar. Na svakih 400 godina, ta razlika je, dakle, rasla na cela 3 dana. Do trenutka u kome je Papa Gregorije XIII resio da napravi reformu kalendara, tako sto ce se u periodu od 4 veka racunati tri prestupne godine manje, i to cineci godine na prelazu vekova prestupnima samo ako su deljive sa cetiri, razlika u kalendarima porasla je na celih 10 dana. Zato je, pored uvodjenja tog novog pravila o prestupnim godinama, Paga Gregorije istovremeno i ponistio razliku od 10 dana tako sto je 24. septembar 1582. godine proglasen za 5. oktobar 1582. godine.

Nisu, medjutim, svi u svetu odmah prihvatili ovu reformu kalendara, sto umnogome komplikuje zivot astrolozima ovog sveta.

Astroloski programi napravljeni su tako da oni svaki uneti datum pre 5. oktobra 1582. smatraju julijanskim, a svaki datum nakon toga za gregorijanski. To znaci da sami morate voditi racuna o promeni kalendara iz julijanskog u gregorijanski, pre nego sto ga unesete u program.

Na primer, za sve horoskope koje pravite za period pre januara 1919. godine (kada je u Jugoslaviji konacno usvojena ova reforma kalendara), morate sami preracunati julijanski kalendar u gregorijanski. Drugim recima, ako pravite horoskop za Prvi srpski ustanak, koji je Karadjordje podigao 2. februara 1804. po julijanskom, starom kalendaru, ne mozete u kompjuterski program uneti taj datum i nadati se da ce ga softver sam preracunati u gregorijanski, jer on to nece uraditi. Vi morate izvrsiti konverziju i u program uneti datum po gregorijanskom kalendaru.

A evo kako da tu konverziju izvrsite:

Za datume do 5. oktobra 1582, unosite julijanski datum.
Za datume od 5. oktobra 1582. do 29. februara 1700, dodajte 10 dana i unesite taj datum.
Za datume od 1. marta 1700. do 29. februara 1800, dodajte 11 dana i unesite taj datum.
Za datume od 1. marta 1800. do 29. februara 1900, dodajte 12 dana i unesite taj datum.
Za datume od 1. marta 1900. do 14. januara 1919, dodajte 13 dana i unesite taj datum.
Za datume nakon 28. januara 1919. unosite datum koji imate, jer je on gregorijanski.

Naime, Jugoslavija je reformu julijanskog u gregorijanski kalendar prihvatila izuzetno kasno, tek u januaru 1919. godine. Tada je posebnim "Zakonom o izjednacenju starog i novog kalendara" prihvacen gregorijanski kalendar. U nastavku sledi izvod iz tog Zakona, objavljenog u Sluzbenim novinama (ekvivalentu danasnjem Sluzbenom listu) u broju 1, godina I, u subotu, 12. januara 1919. godine:

U ime
NJEGOVOG VELICANSTVA
PETRA I
po milosti Bozjoj i volji narodnoj
Kralja Srba, Hrvata i Slovenaca
a na osnovu ovlascenja (cl. 53. Ustava)
NJEGOVOG KRALJEVSKOG VISOCANSTVA
ALEKSANDRA NASLEDNIKA PRESTOLA
MINISTARSKI SAVET
Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca

resio je i resava:
Z A K O N
o izjednacenju starog i novog kalendara
koji glasi:
I
Cl. 1. Dana 14. januara 1919. god. po starom kalendaru prestaje da vazi stari kalendar, a dana 15. istog meseca, takodje po starom kalendaru, pocinje da vazi nov kalendar. Ovaj poslednji dan ce se obeleziti datumom 28. januara 1919. i za njim ce sledovati datiranje dana i meseca po novom kalendaru.

(...)

10. januara 1919. god.
U Beogradu

Problem do koga ovde dolazi jeste cinjenica da su Hrvatska, Slovenija, itd. pre prikljucenja Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, bili u okviru Austrougarske, a samim tim morali su biti i na gregorijanskom kalendaru. Da li su, nakon ulaska u Kraljevinu SHS, 1. decembra 1918 (n.k) prihvatili stari kalendar, da bi potom ponovo presli na novi nakon donosenja ovog zakona par meseci kasnije? Ili su, jednostavno, u tom kratkom intervalu od par meseci prosto zadrzali kalendar na koji su navikli, cekajuci da Srbija i ostali delovi nove drzave predju na novi kalendar? Odgovore na ova pitanja nemam, ali u svakom slucaju treba biti oprezan prilikom pravljenja horoskopa za bilo sta sto se desilo, ili bilo koga ko se rodio u delovima Jugoslavije koji su bili pod Austrougarskom u razmaku od 1. decembra 1918. (n.k) do 28. januara 1919. godine (n.k).

Takodje, ako pravite horoskope za dogadjaje ili ljude pre prelaska na gregorijanski kalendar, obavezno se uverite da li je datum koji ste nasli u literaturi naveden po julijanskom ili gregorijanskom kalendaru.

S obzirom da sam izvesno vreme provela citajuci razne istorijske radove, knjige i enciklopedije, mogu vam reci da sam zapanjena koliko cesto autori uopste ne nalaze za shodno da napomenu da li su datumi koje navode po starom ili novom kalendaru.

Da zbrka bude veca, autori iz 20. veka, opisujuci dogadjaje iz 19. veka, ne preracunavaju julijanski kalendar iz 19. veka u gregorijanski kalendar u 19. veku, vec u dvadesetom. Da bih vam pojasnila kako to moze da se pretvori u nocnu moru astrologa, dacu vam primer:

Milorad Pavlovic Krpa, biograf kralja Petra I Karadjordjevica i Aleksandra I Karadjordjevica, u svojoj knjizi "Kralj Aleksandar I Karadjordjevic u ratu i miru", koju je pisao nakon promene julijanskog u gregorijanski kalendar kod nas, navodi da je Aleksandar I Karadjordjevic rodjen 17. decembra 1888. godine. To, medjutim, nije tacno. Aleksandar je rodjen 4. decembra 1888. po starom, julijanskom kalendaru, a ako pogledate gore date smernice, bice vam jasno da je potrebno dodati 12 dana da bismo taj datum promenili u gregorijanski. Tako dobijamo 16. decembar, a ne 17. decembar. Otkuda, onda Krpi uopste taj datum?

Ovde je rec o RODJENDANIMA Aleksandra I Karadjordjevica nakon 29. februara 1900. godine, kada je za izjednacavanje starog i novog kalendara potrebno dodati 13, a ne 12 dana na originalni datum.

Nas astrologe, medjutim, ne zanimaju rodjendani, vec datumi rodjenja, te nam je vazno da stari kalendar preracunamo u novi za dati vek, a ne buduci.

Slicnu stvar imamo i sa Prvim srpskim ustankom, koji je podignut 2. februara 1804. godine po starom, julijanskom kalendaru. Ekvivalentan datum u gregorijanskom je 2 + 12, to jest 14. februar. Medjutim, mi cemo za godinu i po dana dvestogodisnjicu ustanka verovatno slaviti 15. februara.

(...)

Autoru:  iks pe [ 12 Avg 2004, 16:46 ]
Tema posta: 

nema veze sa temom,ali kada ce vec jednom SPC i RPC da promijene kalendar,onaj Julijanski je itekako netačan,
pa Grci su to davno uradili...
šta se mi koramo ku*čit?

Stranica 1 od 1 Sva vremena su u UTC [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/