banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 13:23

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Maj 2018, 14:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Evo jos jednog dokaza kako neadekvatna politika, nepotizam i rodbinsko zaposljavanje, kao i pojava privatnih fakulteta utice polako ali sigurno na urusavanje drzave. Iako znam da se to nece svidjeti rezimskim slugama i uhljebima, ali cinjenica je da ce se ovakav sistem urusiti sam od sebe. Pocelo je sa opadanjem nataliteta, sad imamo problem nedostatka studenata:

http://www.6yka.com/novost/139591/na-fa ... -studenata

, a uskoro ce biti problem sa vracanjem kredita jer zaduzenja su sve veca, a potencijalni broj ljudi koji vraca drzavni kredit se sve vise smanjuje, sto zbog slabog nataliteta, to i zbog odlaska i sve manjeg broja zaposlenih. A uz to kredit se stalno povecava zbog uvijek novih zaduzivanja.

Ne bih da zvucim pesimisticno, ali nakon ovog drugog (vracanja kredita) sistem ce za dvadesetak godina dokrajciti kad sadasnji mnogobrojni uhljebi pocnu ici u penziju, a obzirom na pad stanovnistva ce biti sve manje radnika koji ce im uplacivati penzije.

Vec sada je broj radnika i penzionera izjednacen, a kad mnogobrojni uhljebi dodju do penzije bice dva penzica na jednog radnika.
Sistem je totalno neodrziv, vec je poceo s urusavanjem i mislim da ne postoji nacin da se bilo sta promijeni.

Da je poceto prije petnaestak godina mozda bi i uspjelo nesto, ali sad gotovo nemoguce, pogotovo kad cujem da su juce na skupstini vladajuca kasta izabrali nova zaduzenja od 500 miliona za finansiranje izbora. Naravno, nisu to direktno rekli, ali to se zna.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2018, 18:40 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
@jellyfish

Dosta studenata je skontalo da je bolje otici vani studirati, prvenstveno zbog boljeg skolovanja i izvjesnijeg zaposlenja nakon studija. Sa druge strane odlaze u drustva ciji su sistemi organizovani, za razliku od naseg u kojem treba ponovo da se gradi od tehnologije do drustvenih normi. Vrlo je zeznuto razvijati tehnoloske procese od nule, lakse je naguliti kao polu proizveden kadar koji se negdje moze doobuciti i raditi koliko toliko efikasno. Zapadnjacima je to super, posto dobiju djene djene upotrebljive radnike.

Imas pravo sto se tice opterecenja sistema uhljebima, sistem jednostavno kad tad mora da kolabira. Samo mislim da ce to vise biti izrazeno kroz ratove i zauzimanje zivotnog prostora od strane razlicitih grupa koje imaju bolji natalitet u odnosu na domicilne, sa jednom varijacijom odnosno manje i vise ekstremnim periodima.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jun 2018, 19:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 22:44
Postovi: 698
Lokacija: Тамо ђе се спајају двије српске државе!
Један лијеп примјер. Да су жива и здрава.

Citiraj:
PRVE TROJKE OVE GODINE U BANJALUCI Trostruka radost stigla u porodicu Jerkić

Maja i Mladen Jerkić iz Banjaluke roditelji su prvih trojki koje su ove godine rođene u Klinici za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra RS.

Presrećna i ponosna majka kaže da je trudnoća prošla u najboljem redu, da nije imala nikakvih problema, te je 25. maja carskim rezom donijela na svijet Veljka, Emiliju i Mihajla.


https://banjaluka.net/prve-trojke-ove-g ... cu-jerkic/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2018, 18:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 22:44
Postovi: 698
Lokacija: Тамо ђе се спајају двије српске државе!
Још један позитиван примјер.

Citiraj:
НЕВЕСИЊСКА ОСНОВНА ШКОЛА ИМАЋЕ ЧЕТИРИ ПРВАЧИЋА ВИШЕ НЕГО ПРОШЛЕ ГОДИНЕ

У први разред Основне школе „Ристо Пророковић“ уписан је 101 ученик што значи да ће у школским клупама од септембра сјести четири првачића више него прошле школске године.

У Матичној школи први разред похађаће 82 малишана, док ће у подручним одјељењима школовање почети 19 ученика. Од подручних школа највише првачића имаће Крекови гдје је уписано пет ученика.

Директорица школе Мара Шаран каже да ће у новој школској години невесињска основна школа у свим разредима имати 23 ученика мање, али да охрабрује то што се број првачића није смањио.

Она подсјећа да је ОШ „Ристо Пророковић“ покренула иницијативу за додјељивање посебног статуса овој образовној установи, додајући да би позитиван одговор ресорног министарства одагнао сталну бригу да евентуално нека нова рационализација мреже школа доведе до гашења подручних одјељења.

Шаран наглашава да су резултати екстерне провјере ученичких постигнућа показали да је невесињска основна школа у самом врху Републике Српске по квалитету наставе и знању ученика.


http://www.radionevesinje.com/index.php ... sle-godine

Више првачића биће и у Власеници, највјероватније и у Милићима. У Зворнику мање.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jul 2018, 10:46 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 22:44
Postovi: 698
Lokacija: Тамо ђе се спајају двије српске државе!
Citiraj:
Демографски потоп пред вратима РС

Бањалука - Због негативног природног прираштаја и миграција, Република Српска годишње губи десетине хиљада људи, а политика и интелектуална заједница, иако свјесни проблема у којем се налазимо, нису спремни да се с њим ухвате у коштац и у догледној будућности макар мало смање размјере демографске катастрофе, која достиже врхунац, а чије посљедице ћемо “скупо платити”.

Ово је у суштини став демографа, економиста и социолога, који наглашавају да је требало дјеловати “још јуче”, те да је Републици Српској неопходан општи друштвени консензус по овом питању.

Годишње по основу природног прираштаја останемо без најмање 5.000 људи, а прецизних података о одласцима нема и одређене процјене, мада незваничне, говоре да ће 2030. године на просторима Српске живјети највише 800.000 људи, што је, рецимо, 370.000 мање у односу на попис из 2013. године, који је показао да у РС има милион и 170.000 људи.

“То питање не добија пажњу коју заслужује. Ствари које треба да се планирају и раде за будућност, овдје се по правилу остављају са стране. Ми већ каснимо с планирањем и бојим се да ће посљедице бити веома тешке. Мање становништва значи мање радне снаге, а мање радне снаге значи да нема развоја привреде, без које опет нема финансирања пензија”, рекао је Предраг Дудуковић из Удружења економиста SWOT.

Он је додао да је држава покретач свега и да се без политике и државе не може ништа урадити на том плану.

Када је у питању држава, стручњаци истичу да се Република Српска мора суочити с проблемом којег су сви свјесни, јер су, како кажу, “цифре неумољиве”, те уз струку, политику и општи консензус покушати, ако ништа, задржати садашњи ниво рађања.

“Најбитније је одржати овакво стање када је у питању рађање. Политичари генерално немају довољно слуха за ове проблеме, било да се ради о власти или опозицији. Мјере популационе политике се раде на дугорочном нивоу и ми морамо да се суочимо с тим”, рекао је Александар Мајић, демограф, додајући да је погрешно да се форсира рађање трећег и четвртог дјетета јер ми имамо дефицит прворођених, и да то треба да буде приоритет.

У најскоријој будућности општине као што су Рудо, Ново Горажде, Калиновик, Источни Мостар, Берковићи, Хан Пијесак, Трново, Сребреница, Пелагићево итд. могле би нестати с обзиром на то да ће само по основу природног прираштаја РС у наредних десет година остати без најмање 60.000 становника, а ако се томе додају и миграције и одлазак, можда и оптимистично дјелује да ће нас већ 2028. године бити 100.000 мање.

“Политичари су код нас, без обзира на то да ли су власт или опозиција, људи са затвореним начином гледања и потпуно скучени. Демографија и одласци није оно што бирачи желе да чују и зато се не баве тиме. Оваквим концептом погледа на развој се не може поправити ништа и неопходна нам је генерација доста млађа да рјешава та питања и она која има друге погледе и на живот и на рад”, рекао је за “Независне” Иван Шијаковић, социолог.

Проблеме с природним прираштајем имају готово све земље Европе, региона поготово, али за разлику од Републике Српске, већина их је озбиљно почела радити на том питању.

Хрватска чак има и Министарство за демографију, породицу, младе и социјалну политику, а Србија је у овој години, рецимо, за популациону политику издвојила пет пута више новца него годину раније.

У Републици Српској Савјет за демографску политику, који је формиран прије неколико година, и не ради.

Први сазив Савјет за демографску политику формиран је 2004, други 2008. године, а трећи 2012. године, док је четврти сазив формиран тек 2017. године јер Министарство породице, омладине и спорта РС дуго није могло добити сагласност свих особа за учешће у раду Савјета. Након што је Влада РС у мају прошле године именовала тај четврти сазив, јавност још није упозната да ли је одржана иједна његова сједница.

Година Рођени Умрли Природни прираштај

2011. 9.561 13.658 - 4.097

2012. 9.978 13.796 - 3.818

2013. 9.510 13.978 - 4.468

2014. 9.335 14.409 - 5.074

2015. 9.357 15.059 - 5.702

2016. 9.452 13.970 - 4.518

2017. 9.339 14.663 - 5.324

Уписани првачићи
2015/16 - 10.517

2016/17 - 10.206

2017/18 - 9.676

2018/19 - 9.600


http://www.glassrpske.com/drustvo/vijes ... 66186.html


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jul 2018, 15:13 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 22:44
Postovi: 698
Lokacija: Тамо ђе се спајају двије српске државе!
https://www.youtube.com/watch?v=sxNbvuvMCRw


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2019, 16:50 
fascinantno mi je kako priroda uredi odnos musko/zensko...

Citiraj:

BANJALUKA - U Republici Srpskoj (RS) je u prvom tromjesečju ove godine registrovano 4.440 umrlih, a svega 2.090 rođenih, podaci su entitetskog Zavoda za statistiku

.Upozoravajuće je i da je ionako smanjen broj rođenih manji u prva tri mjeseca ove godine u odnosu na isti period lani.

Na svijet je došlo 1.048 dječaka i 1.042 djevojčice, dok je za isti period 2018. rođeno 1.079 mališana i 1.014 djevojčica.

Broj umrlih osoba u prvom tromjesečju ove godine u RS-u je veći u odnosu na uporedni period.

Za prva mjeseca 2019. RS je ostala bez 2.271 pripadnice ženskog spola i 2.169 muškaraca.

Statističari su naveli da je u istom periodu u RS zabilježeno više odseljenog (1.789) nego doseljenog (1.780) stanovništva.


Vrh
  
 
PostPoslato: 13 Jul 2019, 18:46 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Avg 2017, 10:37
Postovi: 1231
Постоји много проблема о којима се не говори. Многе болнице имају податке о невјероватном броју абортуса средњошколки, али то никад није изнесено у јавност. Многе од тих дјевојака касније не могу ни да роде дијете.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jul 2019, 07:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
pejas je napisao:
Постоји много проблема о којима се не говори. Многе болнице имају податке о невјероватном броју абортуса средњошколки, али то никад није изнесено у јавност. Многе од тих дјевојака касније не могу ни да роде дијете.



A sta je tek onih sto ga bacaju u nesvijest svakodnevno, mos mislit koliko je to djece moglo biti :roll: Ja sam cuo da od toga slabi vid, ima slucajeva da se i oslijepi 8)

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jul 2019, 08:10 
a zato svi forumasi ganjaju monitore minimum 17 inca...jedino ja mofo 14ku imam...


Vrh
  
 
PostPoslato: 15 Jul 2019, 15:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Milan je napisao:
2.090 rođenih

2090 • 4 = 8360 :confused2: Јако мало, не мора значити да ће оволико бити на крају, али засад рачуница не обећава. А и дупло више умрлих него рођених, јбг...

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jul 2019, 15:43 
realno, koga boli kurac?


Vrh
  
 
PostPoslato: 15 Jul 2019, 15:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Tačno...koliko god da nas ima biće potrebe za meteorologijom i vodostajem

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jul 2019, 15:58 
cica...mene boli kurac jer nit imam zenu nit djecu...vjerovatnije ih necu ni imati u skorije vrijeme pa me boli i kurac za demografskom slikom republike srpske...


Vrh
  
 
PostPoslato: 15 Jul 2019, 18:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Mozda je tako i bolje, rekli bi dusmani.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jul 2019, 18:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Ауф, да је Дринин на форуму...

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jul 2019, 23:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 03 Sep 2014, 13:01
Postovi: 294
Ko god je otišao spasio se...kako vrijeme prolazi sve više se slažem sa tom činjenicom. Nekad pomislim da mi je bolje stati u red ispred slov ambasade nego otići na posao:)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jul 2019, 23:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Vala baš, u Sloveniji cvjetaju ruže.

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2019, 00:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Па не цвјетају, али за признати је да су у неким стварима свјетлосним годинама испред нас. Да није тако, људи би отишли и вратили се. Враћају ли се?

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2019, 06:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Plate u Sloveniji su u prosjeku oko 1.100 evra. Sa njom može da se živi a može se ići na more i skijanje. Vodi se solidan i pristojan zivot.
Ali i Slovenci idu tamo gdje im je bolje a ta mjesta popunjavaju ljudi sa ovih krajeva.

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs