banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 10:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Maj 2015, 05:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
I šta kažu na Historiju o tom Hitlerovom ekonomskom čudu?

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2015, 10:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Kažu da poniženi narod nakon ekonomskog čuda bude vraćen na početak ako pokuša i vojno čudo.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2015, 10:27 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
filozof sa vrbasa je napisao:
Bio jedan dokumentarac na History o Dadi Hitleru i njegovom ekonomskom čudu, inflacija je nestala preko noći, nezaposlenost prepolovljena, zdravstvena zašitita u tom periodu na nivou.

Da samo što je ta nezaposlenost smanjena ekspanzijom vojne industrije, hapšenjem i zatvaranjem u logore sve opozicije i neistomišljenika plus antisemitizam....pa smo vidjeli šta znači kad Njemac širi lebensbaum.

Komunizam u svom izvornom obliku nikada nije postojao, a mi nismo nikad živjeli u realnom socijalizmu koji je BTW vladao u SSSR i istočnom bloku nego u jednoj vrsti tržišnog socijalizma, nešto kao Skandinavske zemlje samo što one nemaju jednopartijski sitem.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Feb 2016, 22:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slika
Citiraj:

Plan prodaje ljudi zvao se haeftlingsfreikauf, a Istočna Njemačka je od toga zaradila oko 3,5 milijarde njemačkih maraka

Oni koji su za vrijeme hladnog rata pokušali da pobjegnu iz Istočne Njemačke rizikovali su da budu strijeljani, zatvoreni i mučeni. No, s druge strane, vlada je, u nedostatku novca, u tajnosti prodavala ljude Zapadnoj Njemačkoj.

Danijela Valter za BBC se prisjetila noći kada je uhvaćena u pokušaju bijega iz Istočnog Berlina. Bilo je to 13. avgusta 1961. godine, kada je imala samo pet godina.

Dva dana ranije, njen otac Karl-Hajnc Pric, koji je bio novinar, došao je kući i porodici objavio vijest da će vlast Njemačke Demokratske Republike zatvoriti granicu između komunističkog Istočnog Berlina i kapitalističkog Zapadnog Berlina.

"Znao je da će sagraditi zid", kaže Danijela.

Otac je bio svjestan da će nakon dizanja zida biti nemoguće preći u Zapadni Berlin, pa je uvjerio suprugu da odmah pobjegnu.

"Otac nam je rekao kuda da odemo i čekale smo ga u tom jednom malom vrtu. Tu smo provele noć 11. avgusta i prespavale smo u nečijoj šupi", priča Danijela.

Sljedeće večeri otac je došao i odveo ih do loše osiguranog mjesta na granici.

"Krenuo je ispred nas i pozvao majku da pođe za njim, ali se ona ukočila od straha, nije imala hrabrosti. Sjećam se da sam stajala pored nje i slušala kako nas otac zove", kaže Danijela.

Onda su se pojavili stražari.

"Izašli su iz mraka i uhapsili mog oca. Odveli su ga, nisam ga vidjela narednih sedam godina."

Danijela i njena majka su takođe bile uhapšene i odvedene u policiju. Majka je osuđena na devet mjeseci zatvora za saradnju u pokušaju bijega, a Danijelu su poslali u selo Stockhausen, gdje su joj živeli baka i djed.

“Biti kćerks nekoga ko je pokušao pobjeći bilo je gore nego biti kćerka ubice”, kaže Danijela.

Zbog toga su joj baka i djed rekli da svima kaže da je kćerka tetke koja živi u Zapadnoj Njemačkoj.

Kada je majka puštena iz zatvora, njih dvije su se preselile u Potsdam.

U međuvremenu, istočnonjemačka privreda je propadala. Kvalifikovani radnici i intelektualci su napustili zemlju u velikom broju, a Sovjetski Savez je eksploatisao državne resurse.

Do 1964. godine finansijska situacija se do te mjere pogoršala da su vlasti razvile plan prodaje političkih zatvorenika Zapadnoj Njemačkoj. Zvali su to haeftlingsfreikauf, otkup zatvorenika.

Prema riječima istoričara Andreasa Apelta, "između 1964. i 1989. godine Zapadnoj Njemačkoj prodano je oko 33.755 političkih zatvorenika i 250.000 članova njihovih porodica, po cijeni od ukupno 3,5 milijardi njemačkih maraka".

"Obje strane su u tome imale određeni interes: Istočnoj Njemačkoj su bile potrebne devize, a Zapadna Njemačka je htjela izvući ljude iz nehumanih zatvora u Istočnoj Njemačkoj.”

Zatvorenike su razmjenjivali i za kafu, bakar i naftu, a sve se odvijalo u tajnosti. Ljudi su prodavani u tunelima podzemne željeznice ili prebacivani preko granice u autobusima s izmijenjenim registarskim oznakama.

Godine 1968. ugovorena je cijena i za oca Danijele Valter.

"Bio je u zatvoru osam godina. Mučili su ga, nije govorio o načinima, ali upropastili su mu zdravlje. Mislim da godinama nije vidio svjetlo dana", ispričala je Danijela.

Njen je otac prodan tako što je iz zatvora pušten samo u svojoj odjeći. Naime, zatvorenici u Istočnoj Njemačkoj nisu smjeli napustiti zatvor ni sa čim drugim osim s odjećom koju su imali na sebi.

Kada se smjestio u Zapadnom Berlinu, prodane su i Danijela i njena majka.

"Nisam htjela da idem. Htjela sam da ostanem u Istočnoj Njemačkoj s bakom i djedom, ali se ugovor odnosio na suprugu i kćerku. Mislim da su za nas platili 100.000 njemačkih maraka", kaže ona.

Otac ih je čekao na drugoj strani.

"Nisam ga prepoznala, što ga je prilično zaboljelo. Plakao je", priča Danijela.

Iza sebe je ostavila prijateljicu Gudrun.

"Rekla mi je da doći da me posjeti u Zapadni Berlin kad bude imala 60 godina. Ljudi su naime mogli napustiti Istočnu Njemačku kada bi napunili 60 godina", priča Danijela, koja se godinama nakon odlaska u Zapadni Berlin preselila u London gdje živi i danas.

(NN, express.hr)


Kakva je ovo S Koreja bila! :lol: :lol: :lol:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Okt 2016, 01:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
kao mali nisam volio gustava, bio mi je tako depresivan, kad bih ga vidio pred pocetak dnevnika, znao sam da mi je vece propalo, ali sad vidim da je vrjedio vise od svih animiranih filmova iz istocnog bloka skupa

[video]http://www.youtube.com/watch?v=tHi40qnRrWk[/video]
[video]http://www.youtube.com/watch?v=pJOuOkEWE5w[/video]

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Okt 2016, 09:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
Zato što mu je u ideoloskom smislu protivnik mnogo jaci. Dakle, ne liberalizam, nego religija, jedini pravi protivnik komunizma. Otprilike, na istoj matrici se bore za meso.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2020, 19:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Umro obavještajac koji je izdao Britaniju
Umro obavještajac koji je izdao Britaniju
Foto: Screenshot | Umro obavještajac koji je izdao Britaniju
Srna
26.12.2020 12:58
LONDON - U Rusiji je u 98. godini umro Džordž Blejk, posljednji od britanskih špijuna čiji je tajni rad za Sovjetski Savez ponizio britansku obavještajnu službu kada je otkriven u vrijeme hladnog rata.


Britanija je saopštila da je otkrila identitet više stotina agenata Zapada širom istočne Evrope tokom pedesetih godina prošlog vijeka, od kojih su neki pogubljeni zbog izdaje.

Blejk, koji je otkriven da je sovjetski špijun 1961. godine, osuđen je na 42 godine zatvora.

On je uspio da pobjegne 1966. godine uz pomoć drugih zatvorenika i dvojice mirovnih aktivista i prokrijumčaren je iz Britanije u kamperskoj kućici. Prošao je neotkriven zapadnu Evropu i ušao u istočni Berlin.

Ostatak života proveo je u Sovjetskom Savezu, kasnije Rusiji gdje je smatran herojem.

Blejk je u intervjuu za Rojters 1991. godine rekao da je za njega komunizam bio ideal vrijedan pažnje i da je vjerovao da će cijeli svijet biti komunistički.

"Mislio sam da je to moguće i učinio sam što sam mogao da pomognem tome i izgradim takvo društvo. To se pokazalo nemogućim, ali i dalje mislim da je to plemenita ideja i mislim da će se čovječanstvo ponovo njoj vratiti", rekao je on.

Blejk, rođeni Holanđanin, počeo je da radi za britansku obavještajnu službu 1944. godine.

On je nakon rata studirao ruski jezik na Kembridžu, kratko je radio u Hamburgu, a 1948. godine poslat je Seul gdje je prikupljao informacije o komunističkoj Sjevernoj Koreji, Kini i sovjetskom dalekom istoku.

Uhvaćen je i zarobljen kada je vojska Sjeverne Koreje zauzela Seul nakon što je počeo Korejski rat 1950. godine.

U zatvoru je postao posvećeni komunista, čitajući djela Karla Marksa i osuđujući američko bombardovanje Sjeverne Koreje.

Nakon oslobođenja 1953. godine vratio se u Britaniju, a MI6 ga šalje u Berlin 1955. godine gdje prikuplja informacije o sovjetskim špijunima, ali i prosljeđuje tajne podatke Moskvi o britanskim i američkim operacijama.

On je radni vijek u Rusiji proveo radeći u institutu za spoljne poslove, nakon čega se penzionisao i povukao u kuću van Moskve.

Blejka, koji je imao rusko ime Georgij Ivanovič, odlikovao je ruski predsjednik Vladimir Putin 2007. godine, a KGB ga je unaprijedio u čin potpukovnika. Penziju je primao od KGB-a.

U jednom intervjuu 2012. godine rekao je da nimalo ne žali zbog onoga što je učinio i zbog svoje prošlosti i da se desilo sve upravo kao što je trebalo


Baš sam nekada čitao, ovaj čovjek je mlađi, ali prije 2SR Evropa je bila puna Staljinovih špijuna, zvali su se Crveni orkestar i oni su prvi izvještavali da će Hitler napasti SSSR, ali ih Staljin nije slušao.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs