banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 07 Jun 2024, 21:34

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 16 Jul 2014, 14:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Примјетио сам често како се провуче кроз форум а и кроз причу у свакодневном животу нечији став о одређеној нацији, етничкој групи итд.
Тема је ту да упоредимо наша лична, напомињем ЛИЧНА искуства са другим народима, мишљење које сте имали о њима прије и мишљење које имате након што сте с њима провели неко вријеме, сарађивали или нешто слично.

Имао сам прилику да кроз посао много путујем, радим и живим са разноразним нацијама па да подјелим нека своја искуства.

Американци - генерално јако пријатан и пристојан народ. Већином су јако саосјећајни и спремни помоћи ако могу. У већини случајева с њима знаш на чему си у старту. Наравно, америка је велика земља и тешко их је све стрпати у једну групу поготово кад се узме у обзир да их има разних боја или облика али то је неки генерални утисак.

Руси/Украјинци - иако тренутно ратују у Украјини, ја културолошки не бих правио никакву разлику између њих. Већином јако бахати према подређенима, корумпирани, надобудни. Кад имају новца не питају колико нешто кошта, само дај. Пријатељски су настројени кад кажеш да си Србин (поготово Руси) и слободно очекуј одређене привилегије. Галамџије су што лично не волим.

Енглези - Из крајности у крајност. Сретао сам дословну британску господу из књига и филмова гдје имаш осјећај да причаш с неким коме венама заиста тече плава крв. С друге стране има их толико сељастих да им неки наш испод шатора може бити узор. Већином воле да попију, како мушкарци тако и жене. Одговорни су према послу и то ми се јако допада код њих. Заиста, јако тешка нација за коментарисати.

Латиноси - Латинска Америка обухвата неколико земаља али културолошки разлике нису велике међу онима који говоре шпански. Колумбија и Венецуела су некад били једна земља. Култура малтене иста. Срдачни људи, увијек весели и насмијани. Ваљало би их населити мало овуда не би ли научили нешто од њих. Што би рекао мој пријатељ Колумбијац: Ермано, но тенго мучо динеро перо тенго корасон! Дјелују позитивно и својом шармантношћу су у стању да човјеку поправе дан. Аргентинци и Чилеанци су мало другачији, "хладнији" су и више европскији. Иначе, и Латиноси су већином сви корумпирани.

Јевреји - Најтежи народ за сарадњу. Увијек гледају како да добију неки попуст, увијек се нешто жале не би ли добили нешто за џабе и треба им пола дана да се одлуче око неке баналне ствари. У скоро сваком разговору с њима сам имао осјећај да ме гледају као нижу расу, поготово ако знају да сам из Босне. Вјероватно мисле да сам муслиман или шта. Неуредни су.

Индијци - Што се тиче новца, исто као и Јевреји. Јако напорни људи, воле много причати и у стању су људима давати много "хард-тајма". Једна особина коју сам примјетио код њих.. уколико су равни теби или испод тебе нема већих шупколизаца. Јесу ли се домогли веће позиције, најеб`о си. Мислим да сви имају комплекс због своје боје. Икс пута сам чуо свог менаџера како се жали да би имао много већу позицију и да би прије напредовао да није "браон".

Саудијци - Сретао сам већином оне из мало веће класе. Кад кажеш да си из Босне привилегован си, док не кажеш да ниси муслиман. :) Јако незгодни, с њима никад не знаш на чему си. Никако не раздвајају приватно од пословног. Не жале паре, троше к`о да сутра не постоји. Уколико проведеш неко вријеме с њима створи се нека доза оданости.

Турци - Стварно нисам имао лошта искуства с њима. Сиротиња су али су ок. Нису шкрти, не забадају нож у леђа. Има неког чојства у њима.

Румуни - Пријатно изненађен овим народом. Замишљао сам их као заостале и прљаве али су ми доказали супротно. Јако интелигентни и све које сам срео говоре бар 2-3 страна језика због блискости румунског са латинским језицима.

Да напоменем, ово је само лично искуство и ако се некоме не свиђа или ако се осјећа увријеђен нек ме заобиђе. С временом ћу додати још неке нације или се надовезати на туђа искуства ако се тема прошири.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 16:19 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Evo mog iskustva:

Brazilci - veseli i uvijek nasmijani, i jako niskog rasta za naše pojmove. I kukaju da im je hladno u junu! Za nas kažu da možemo puno pojesti i popiti, a Brazilke kažu da su naši momci svijetle puti i da su ogromni :) Vole da plešu i da se vesele, a cure im većimom imaju extra guzice :D
Poljaci - galamdžije i pijandure isto kao i Rusi, ali vole nas Srbe. Kažu da nas poštuju.
Francuzi - drčni i bahati i neće da pričaju nijedan drugi jezik osim francuskog :angry3:
Slovaci - Više sam se družio sa Slovakinjama :wink: Jako su radoznale i vole da se druže i upoznaju, mene čim su upoznale zvale u zajednički izlazak naveče. Vole pivo.
Česi - Oni su meni isti kao i Slovaci, ne vidim razliku....druželjubivi i vole piti pivo :)
Britanci - Jako kulturni i radoznali, dok se ne napiju onda su deset puta gori od Srba po zborovima! Imam jednog u porodici....
Austrijanci - Jako hladni i rezervisani, uglavnom kulturni i prijatni. Vole našu rakiju. Imam jednog u porodici takođe...
Rusi i Ukrajinci - Većinom tako kako veli Pele, i držati ih dalje od dohvata alkohola inače nastaje veselje širih razmjera.....Ruskinje i Ukrajinke vole Srbe, imam nekoliko prijateljica sa kojima se čujem na FB, presudno pri prihvatanju prijateljstva je bilo Srbin - R.Srpska. Nas daleko više poštuju od Srbijanaca :wink: Imam ih u porodici.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 16:23 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Jul 2011, 20:55
Postovi: 520
Check this out :)

viewtopic.php?f=27&t=60564&hilit=narodi

Evo i nepokorenog :D

nepokoreni je napisao:
Poljaci su mi ostali u lošem sjećanju, zatvoreni i nedruželjubivi al zato jesu Poljakinje :wink:
Česi i Slovaci su dobri i susretljivi i stalno su nasmijani, vole da se druže. Platiš turu pića na moru Čehinjama, one opušteno dođu da se upoznaju i druže.
Švabe i Austrijanci su hladni pravi arijevci i nadobudni, Švedi su mi ostali u dobrom sjećanju naročito vojnici SFOR kao druželjubivi.
Iranci su zanimljivi vole zabavu i cuganje (al ne podnose dobro cugu) Aljbanci su čudni ljudi al su pošteni kad sa njima radiš, i drže riječ.
Grci su veseo, druželjubiv i zanimljiv narod vole muziku, ples i cugu i nas Srbe. Na jugu GR ako čuju da si Srbin - piće plaćeno!
Britanci su opičeni vole popiti i veseliti se, provod i putovanje na prvom mjestu, al su većinom neuredni i alavi...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 16:24 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Pa jesam šta lagao?

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 16:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Dec 2005, 19:08
Postovi: 1936
Lokacija: ciudad de BL
@nepokoreni,tvoj post izgleda kao sazetak referata o uticajima alkohola na druge nacije:))

_________________
-Liam, someone on the phone for you... -Oh fucks sake... Tryin to write this fucking tune, man.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 16:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31235
Lokacija: Je Suis Ahmed
Teško da je moje iskustvo reprezentativno, ali za 7 dana u Portugaliji sam vidio da su opušteni i prijatni ljudi, žao mi je što sa crncima nisam malo više komunicirao i uspostavio veze, ali nije bilo vremena. Prolazio sam kroz lisabonske favele (uglavnom crnci i mulati), divio sam se tom narodu kako iako teško sklapaju kraj sa krajem opet su opušteni i veseli, u Banjaluci toga nema da se narod ispred zgrada druži i svira gitare. Toga nema ni u urbanijim djelovima Lisabona, ali rado bih mjenjao onu nemimaštinu sa ovom ovde.


Slika

Upoznao sam takođe po jednog: Litvanca, Kazahstanca, Azerbjedžanca, Kirgistanca, Turčina, Maltežanina, ali ne mogu na osnovu pojedinaca da donosim zaključke o cijeloj naciji.

Turčin je bio jako fin prema meni, on Bošnjake samtra poturčenim Srbima, sa njim sam se najviše družio. Maltežanina sam pitao o masonima na šta se on nasmijao i Litvanac takođe, kažu da kod njih nema tako otkačenog naroda kao u BiH, a ja sam njima još rekao da ja nisam ništa posebno.

U kafani mi je dugo dosađivao pijani Englez, pa jebote koliko mogu pričati kada se napiju i koliko imaju tema, džaba mu govoriti da nisam komunikativan, on kaže da cijeni jer ga slušam.

Što sjevernije to ozbiljnije, a i istočnije nije ništa drugačije.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 16:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Bjezite od Norvezanki. :D

Jesu fine.. jesu egzotika po izgledu ali teske ko sveta zemlja. Pogotovo za nas balkance.. :(


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 16:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2881
Ja sam cuo da uopste nisu fine.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 16:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20457
Lokacija: SAO Krmine
Sarajlije su supci

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 16:46 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 23 Jan 2011, 22:54
Postovi: 10852
Lokacija: Tamo na krivini, ali navikao sam već
:lol:

Nepokoreni, ima li kod tebe Srba u porodici? :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 16:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
pingvin je napisao:
Ja sam cuo da uopste nisu fine.


One i Svedjanke preslikane.

Mislio sam fine po izgledu. A egzotika jeste, malo ces teze sresti u BL zenu plave kose, plavih ociju, vitku, visoku tu negdje oko 1.80 :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 16:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23507
@ Vanja

:lol:

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 17:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2002, 16:13
Postovi: 2214
Lokacija: Lopare/Banjaluka
Пеле Мали je napisao:
Јевреји - Најтежи народ за сарадњу. Увијек гледају како да добију неки попуст, увијек се нешто жале не би ли добили нешто за џабе и треба им пола дана да се одлуче око неке баналне ствари.
...
Индијци - Што се тиче новца, исто као и Јевреји. Јако напорни људи, воле много причати и у стању су људима давати много "хард-тајма".



"Jevreja" i "Indijaca" pun pik.ba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 17:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
insp_CaLLahan je napisao:
@nepokoreni,tvoj post izgleda kao sazetak referata o uticajima alkohola na druge nacije:))

Jbg svako druženje se završilo pijankom! :drinking:
Erazmo Roterdamski je napisao:
:lol:

Nepokoreni, ima li kod tebe Srba u porodici? :D

Nađe se pokoji.... :P

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 17:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Mar 2008, 20:03
Postovi: 3753
V@nja je napisao:
Sarajlije su supci


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 19:18 
Sta u stvari mislite pod tim "hladni" za svabe?

Ne pricaju puno, ne vole strance, nisu ljubazni ili nesto trece?


Vrh
  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 19:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Srbi - govna iskompleksirana, umisljeni da su sveta nacija i iznad svih... Neki miks najgorih osobina Rusa, Jevreja i Engleza... U siromasnoj varijanti


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 19:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5945
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
jooj
tensa postao stručnjak za švabiju

gruzija broj 2

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 19:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Ubi tensa sakama, ubedljivo najdosadniji lik na forumu :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2014, 19:24 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39470
Lokacija: Месечева икра
Vama je samo krivo što niste bili u NjemEčkoj.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs