banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:55

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Jun 2013, 12:34 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Jul 2011, 20:55
Postovi: 520
Pitao sam par ljudi na PP gdje da postavim ovu temu, valjda nisam pogrijesio podforum. :)

Par puta sam u gradu vidio neku staricu kako prosi, crna marama, obucena u crno komplet, jedva hoda, jednom kod banskog dvora, drugi put (danas) u blizini stare autobuske stanice. Oba puta bio u autu, pa nisam bio u prilici da joj pomognem, danas ispratio dijete , i da vidim gdje je da joj bar dam nesto novca, kad mi u tom svemu momak na stanici rece kako ona pare trosi na cigarete i slicne stvari, nema veze sa siromastvom. a meni upitnik iznad glave :confused3: Kako bi se ovo moglo rijesiti? Postoji li neko ko bi ovakve ljude mogao skloniti sa ulice?

Slicna stvar ..U vise navrata dok sam boravio u Sarajevu, kazu mi ljudi na carsiji gore da pare ne dajem prosjacima, jer ti isti dolaze kod njih da ukrupne ono sto skupe i poslije idu da trose sa porodicom. Kad ima turista, bez problema uzmu po 50-100 KM po djetetu dnevno, sto mi je cudno jer usporedite to sa dnevnicom covjeka koji danas radi na gradjevini cijeli dan.


Zanima me kako vi gledate na ovu kategoriju ljudi, da li im pomognete, da li ste imali neprijatna iskustva?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 12:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Meni je zao djece.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 13:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
U mom gradu prosjaka nema u smislu redovne pojave. Nekad se znaju masovno (organizovano) pojaviti, na sve strane prosjaci, pa onda zađe policija potrpa ih u njihov bus s kojim su došli i isprati iz grada.
Kao što reče States, u svemu tome mi je žao djece.
Jednom prilikom u Mostaru mi je ostala upečatljiva jedna scena; nekoliko malih Roma, jedno od njih unezvijereno se vrti, plače - rida na sav glas i nešto bezuspješno traži po travnjaku. Pretpostavljam da mu je neko ukrao ono malo novca koje je isprosio i da se jednostavno ne smije vratiti kući praznih ruka.
Najstrašniji je bio njegov pogled, pogled prestravljenog djeteta, a možda još gori pogled onog drugog koji je bio tako mrtvo hladan, lišen svake emocije.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 13:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Apr 2010, 08:42
Postovi: 5723
Lokacija: Paprikovac
Meni se par puta desavalo da sretnem zenu koja prosi na parkingu kod Doma omladine...par puta smo moj buraz i ja usli u svadju sa njom, jer smo odbili da joj 'pomognemo'...jer, navodno, ne zna sta ce sa parama...kupuje djeci Air Max u Juventi i slicno...djecu svakako zalim i volio bi' da im pomognem...oni su jedan od razloga zasto studiram socijalni rad.
Sve u svemu, ne vidim rjesenje...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 13:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
Sjedimo ja i cimerka jednom u nekom kafiću u bašti kad ide neka žena, prosi. Obrati se toj mojoj cimerki jer sam je ja pogledala poprijeko (u 20 min ona je bila četvrta koja je došla pitati za pola marke) i kaže: "Imaš pola marke?" Kaže ona: "Nemam, nemoj me, života ti." A ova njoj 'ladno: "Nemaš?! Eeee jadna si ti kad nemaš pola marke." I ode. :lol: :lol: :lol:

Ja stvarno uvijek dam ako imam para. Nekad se desi da nemam, u tim situacijama meni treba udijeliti. :D Ali u zadnje vrijeme sam previše sumnjičava prema svima. Ne znaš više kome stvarno treba, a kome ne. Tako da... zaobilazim ih u širokom luku. Mada, počeli su i na vrata da kucaju...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 15:42 
Ne dam ciganima nikada...


Vrh
  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 15:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
tensSa je napisao:
Ne dam ciganima nikada...

unazad 2 godine ni ja zbog ruznog incidenta.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 16:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
Amaterima i djeci dam nekad jabuku, krusku, cokoladicu ako imam u autu kad naidjem ili kod sebe, novac nikad.

Profesionalcima nikad nista.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 16:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Prema prosjacima sam ravnodusan totalno.Ali sam strasno osjetljiv prema ljudima koji zele da posteno zarade svoj komad hljeba i uvijek cu pomoci ako mogu.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 16:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Ja Boga m' dajem ponekad.
Danas sam nekom klinji dao sice sto sam imao u novcaniku (ali nije mu bio srecan dan, nekad imam puno vise :D).
Uglavnom dajem djeci i trazim da mi obecaju da ce kupiti sebi nesto da jedu i piju. Vjerovatno rijetko ko to i ispostuje, ali bar meni bude lakse.
Ciganima dosta rijedje, ne zato sto sam ja rasista i romofob, ciganofob ili kako to vec B92 naziva, nego zato sto vecina njih nema potrebu da prosi i roditelji im imaju novca vise nego prosjecni gradjani.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 16:46 
Da cigani prose za sebe ne bi bilo nikakvih problema, vec prose za druge...

A kad vidim da neko prosi, a poslije kupi cigare i alkohol nogom bi ga u glavu sastavio...


Vrh
  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 16:53 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2011, 00:36
Postovi: 1068
Ako vidite decu da prose nista vas ne kosta da to prijavite policiji.....a drzava bi trebala takvu decu da stavlja pod zastitu...tim bi i prekinuli lanac eventualnog iskoriscavanja! Eto resenja...za odrasle nema druge do osacovati dal mu stvarno treba

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 16:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Koja crna policija koja crna drzava....

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 17:00 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2011, 00:36
Postovi: 1068
Nije to nikakav problem...bar ne vidim u cemu bi bio? Nek 10 ljudi okrene broj kod neke raskrsnice na kraju ce valjda neko se pokrenuti....jer ne moze jedno dete to da radi to je poraz celog drustva......

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 18:10 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2010, 14:29
Postovi: 412
Ne dam više nikome, kad mi je jednom prilikom klinac tražio marku za hljeb i ja mu ponudio da ga odvedem do pekare/prodavnice/marketa da odabere sebi nešto, i odbio je ponudu i ja kao zadnji levat mu dam marku
Sretnem ga par minuta poslije (pošto sam se vratio putem gdje sam ga i sreo) kad frajer 'ladno otpakuje kutiju crvenog Marlbora....ja ga fino pitam gdje je hljeb, kad on....ovo mi je hljeb pizda ti mater'na !!!

Čak sam čuo da kad ih policajci privedu (klince te romskog porijekla) kazna košta 500 maraka, i ne provedu u socijalnom ni 24 sata, već neko dolazi i plaća svu sumu za njih !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 18:17 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Mislim da sam više puta već pisao o jednom cigančiću, Gogiju, koji je početkom 2000-ditih prosio po kafićima u BL. Ja sam tada radio u Sindiju kod Renomea i on onako, daleko iza ponoći, dođe kod mene da ukrupni šta je uprosio....Radilo se tu o desetinama maraka, uvijek skoro blizu stotke....Obično je govorio da je potrošio taj dan još skoro toliko. Znalo se desiti da nije isprosio dovoljno, on ima "target" koji mora ispuniti, pa ne smije otići kući. Dam mu ja onda onoliko koliko mu fali, a on mi vrati sutra uredno lovu.
Btw, ne dajem prosjacima.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 18:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Kako kada. Ako okrenem glavu osjecam se uzasno lose iako su u pitanju jaki i zdravi ljudi/mladici. Djeci i starima dajem.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 18:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2010, 14:29
Postovi: 412
_зока je napisao:
Mislim da sam više puta već pisao o jednom cigančiću, Gogiju, koji je početkom 2000-ditih prosio po kafićima u BL. Ja sam tada radio u Sindiju kod Renomea i on onako, daleko iza ponoći, dođe kod mene da ukrupni šta je uprosio....Radilo se tu o desetinama maraka, uvijek skoro blizu stotke....Obično je govorio da je potrošio taj dan još skoro toliko. Znalo se desiti da nije isprosio dovoljno, on ima "target" koji mora ispuniti, pa ne smije otići kući. Dam mu ja onda onoliko koliko mu fali, a on mi vrati sutra uredno lovu.
Btw, ne dajem prosjacima.

Svima njima nadređeni definišu target bez kojeg ne smiju doći kući
Ne znam....mene ona dvojica gluvih (ko ne zna, pogrdno je nazvati ih gluvonijemima) što daju privjeske po kafanama me bruak nerviraju, a stvarno mi je žao one bakice sa priglavcima....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 18:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Otkad sam vidio da policajac diže lika koji navodno nije imao noge iz invalidskih kolica ne dajem više prosjacima. Jednom sam prolazio Gospodskom i priđe policajac prosjaku, Ciganu nekom od jedno 15-16 godina i samo mu reče da ustane da vidi narod da ima noge i šta će ovaj se digao. Poslije par dana sam ga vidio kako ide kroz Jevrejsku i gura ta ista kolica, opušteno skroz...

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2013, 18:38 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2010, 14:29
Postovi: 412
Panzer je napisao:
Otkad sam vidio da policajac diže lika koji navodno nije imao noge iz invalidskih kolica ne dajem više prosjacima. Jednom sam prolazio Gospodskom i priđe policajac prosjaku, Ciganu nekom od jedno 15-16 godina i samo mu reče da ustane da vidi narod da ima noge i šta će ovaj se digao. Poslije par dana sam ga vidio kako ide kroz Jevrejsku i gura ta ista kolica, opušteno skroz...

To za kolica stari fol......viđao sam par puta istog lika malo poslije gradskog (kod Zdravo da Ste) u kolicima, jednom kad je sjedio i jednom kad je baš ležerno smotao deku i odgurao se preko mosta, a ono noge sve u fullu...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs