banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 17:05

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 03:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Ne znam da li je bilo ali evo jedan zanimljiv tekst

СРПСКИ ЈЕ БИО ЈЕЗИК ДИПЛОМАТИЈЕ И ВОЈСКЕ, И СУЛТАН ЈЕ ГОВОРИО СРПСКИ



Апсолутно су свесни свог порекла, са невероватним поносом то истичу, сматрајући себе почаствованим због тога што су им корени у Србији! Пазите, некима од њих су преци још пре 300, па и 400 година населили те просторе, али они и дан-данас говоре српски и свако од њих зна које је презиме породица носила и која је крсна слава куће била… – открива Драган Милосављевић, председник Друштва српско-турског пријатељства „Инат“

Још је краљ Александар Карађорђевић изјавио да су Срби измирили све рачуне са Турском 1912, па убудуће са њима можемо бити само пријатељи. То, ипак, нико није узео за озбиљно до пре пет година. Теза да је 500 година дуг принудни брак Срба и Турака оставио за последицу предрасуду да су нам Турци највећи непријатељи, била је инспиративна за Милосављевића, чије изјаве преносимо ин виво, у целини целости.

КО ЈЕ КОГА ЈАХАО:
Једном сам рекао једном професору из Анкаре да је довољно што су нас јахали више од 400 година, а он ми је одбрусио: „Питање је ко је кога ту јахао, ви Срби сте имали извршну власт као велики везири, какви султани!“ Тако је само у периоду од 1543. до 1612. Године, Србија допринела вођењу царства с 13 великих везира, седам њихових заменика, 23 везира, осам адмирала (капудин-паша), бројним гувернерима провинција и с безброј великих дефтердара (шефова финансија) и највиших административних службеника.

ДУШЕК ЗА КАШИКУ:
У Србији никад раније није постајала ни назнака да би овакво Друштво пријатељства било могуће. У Београду живи око 1.000 Турака, а претпоставља се да их на Косову и Метохији има још око 30.000, мада су многи од њих поделили судбину комшија Срба. У српском језику има око 8.000 турцизама, а у турском 1.000 србизама. Док смо ми преузели од Турака: инат (чврсто веровати), орган, душек, („тузла“ на турском значи „со“), Турци су од нас наследили речи: кашика, душман…

ТУРСКА ЈЕ ЗА СРБЕ БИЛА – АМЕРИКА:
У 15. и 16. веку у Србији није била толико развијена свест о нацији. Српски великаш никако није мусавог и дроњавог кмета доживљавао као брата по крви! Вера се мењала као што се данас мењају политичке странке, а у ислам је масовно прелазило ситно племство. У средњем веку Турска је била исто што и данас Америка. Турска царевина је у свом саставу имала 32 земље, никад није спаљивала вештице, а Јевреји су ту налазили спас. Прва велика миграција Срба у Турску одиграла се у време Берлинског конгреса.

ЧЕТИРИ ЈЕЗИКА ЗА ИМПЕРИЈУ:
Наша историја прећутала је да су на просторима турске империје у службеној употреби била чак четири језика: турски (за свакодневне разговоре), арапски (језик религије јер је њиме написан „Куран“), затим персијски (књижевни језик) и – српски, као језик дипломатије и војске. И султани су говорили српски јер се сматрало да само необразовани не говоре овај језик.

ШТА РАДИ СРПСКО МИНИСТАРСТВО ЗА ДИЈАСПОРУ:
У Министарству дијаспоре само знају где има добре јагњетине! Ови наши амбасадори нису ниједну визиткарту донели, а камоли да су склопили неки добар посао. Хрвати су подигли своју текстилну индустрију захваљујући Турцима, а ми смо ту шансу пропустили. И то због виза. Нико не зна да Турчину за долазак у Србију треба гарантно писмо и још да га чека пријатељ на аеродрому, иначе ће га наши вратити. Визе су уведене деведесетих за време рата, а њихово укидање влада још није стигла да стави на дневни ред. Ма чак и Турчину који има Шенген треба транзитна виза кроз Србију. Замислите колико Србија губи, око три милиона Турака ради у западној Европи. Кад би само милион прошло кроз Србију на путу за отаџбину, зарадили бисмо више него да имамо нафтовод. А да не причам да споразум о слободној трговини с Турском стоји на разматрању већ 10 година.

БЕОГРАД У ИСТАНБУЛУ:
Изгледа да је бивши амбасадор Туске у Београду Хасан Октем био у праву кад је, предајући акредитиве тадашњем премијеру Војиславу Коштуници, у шали рекао да је инат најпознатија турска реч у Србији. Док Србија не хаје за бројну дијаспору у Турској, њени потомци нису заборавили завичај, па се код Истанбула простире Београдска шума на 6.000 хектара, а град се дичи црквом Београдске Богородице. Док Београд има Стамбол капију, у Истанбулу је подигнута Београдска капија!

БОСФОР ПРЕ ЧИКАГА:
Мит о Чикагу као највећем „српском“ граду после Београда опстао је само захваљујући чињеници да је деценијама било политички некоректно рећи да та титула заправо припада Истанбулу. Јер, на обалама Босфора живи чак три милиона људи пореклом са ових простора, које смо вековима пежоративно називали „потурицама“ Наравно, није реч о класичној емиграцији коју су деценије за нама потерале у печалбу, већ о исељеницима који су стотинама година тамо, исламске вере и турских имена, али чврсто везани за шаку земље са које су им прадедови отишли…

Верујте, чак и чвршће од многих од нас који још стојимо на њој! Апсолутно су свесни свог порекла, са невероватним поносом то истичу, сматрајући себе почаствованим због тога што су им корени у Србији! Пазите, некима од њих су преци још пре 300, па и 400 година населили те просторе, али они и дан-данас говоре српски и свако од њих зна које је презиме породица носила и која је крсна слава куће била…

ДЕВЕТ МИЛИОНА У РЕЗЕРВИ:
Ако вам је фрапантна бројка од три милиона у Истанбулу, шта рећи на податак да је то тек трећина од укупног броја колико их је у Турској?! Говоримо о девет милиона душа, а то није моја претпоставка, већ податак, нешто о чему се овде ћути. Говоримо о „армији“ у најмању руку великих пријатеља Србије, који би и те како могли да нам помогну. Што је најважније – то и желе. Међутим… Е, то „међутим“ је управо оно што нас је кроз историју скупо коштало! За овдашње власти ти људи никада нису били сматрани српским исељеницима због догме да су Срби само они православне вере. Зато што је то и даље табу тема и јеретичко питање, данас и имамо нацију Бошњака. Можда би и карта Хрватске данас била драстично другачија да је дозвољено изјаснити се као Србин католик?!

КАРАЏИЋ У БАЈРАМ ПАШИ:
Обилазећи својевремено једну од највећих истанбулских општина Бајрам паша и разговарајући са људима који у њој живе, а 90 одсто од 350.000 колико их има је нашег порекла, пришао ми је човек да ми поносно каже да су се његови некада давно презивали Караџић и да зна коју су славу славили, да са генерације на генерацију преносе српски језик и да му никада неће бити јасно због чега не може да буде оно што смо поменули – Србин муслиман?! Разговарао сам са људима који потенцирају да су из: „Аски Србистана“, што у преводу значи: Старе Србије. Питам их знају ли одакле су тачно пореклом, а они углас: „Скопље“ – наставља да нас шокира наш саговорник.

ВЕЗИРИ, ЕКОНОМСКА ШАНСА:
Корпусу потенцијалних лобиста, јаких привредника спремних да улажу, уопште људи који су више него вољни да на сваки начин помогну држави у којој су им корени. А, 95 одсто наших Истанбулаца су у најмању руку добростојеће занатлије и успешни привредници, чија предузећа запошљавају и по неколико стотина људи. Колико су тамо цењени говори и податак да се део Истанбула, омиљено излетиште, зове „Београдска шума“. Једна од свега четири капије на некадашњем бедему око града носи име „Београдска“, али… А шта ћемо са чињеницом да је чак 13 великих везира било са наших простора?!

Замислите колико Србија губи, око три милиона Турака ради у западној Европи. Кад би само милион прошло кроз Србију на путу за отаџбину, зарадили бисмо више него да имамо нафтовод. А да не причам да споразум о слободној трговини с Турском стоји на разматрању већ 10 година – прича Милосављевић, чије друштво свакодневно добија понуде за пословну сарадњу с турским фирмама.

Изгледа да је бивши амбасадор Туске у Београду Хасан Октем био у праву кад је, предајући акредитиве тадашњем премијеру Војиславу Коштуници, у шали рекао да је инат најпознатија турска реч у Србији. Док Србија не хаје за бројну дијаспору у Турској, њени потомци нису заборавили завичај, па се код Истанбула простире Београдска шума на 6.000 хектара, а град се дичи црквом Београдске Богородице. Док Београд има Стамбол капију, у Истанбулу је подигнута Београдска капија!

Аутор: Друштво српско-турског пријатељства „Инат“

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 07:35 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
Eto, možemo uzgajati ovce i prodavati im halal meso. Znači u stočarstvu je posooo.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 08:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Tekst je prilično objektivan, ja odavno govorim da je naša sreća da smo bili pod turcima, da smo bili pod npr. germanima za nas i naš jezik se ne bi znalo. Turci su bili fer i nikada nekih većih problema sa njima nismo imali, ali smo imali sa domaćim turcima tj. Srbima poturicama.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 12:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2010, 20:23
Postovi: 3343
Lokacija: Зворник
old fashion men je napisao:
Tekst je prilično objektivan, ja odavno govorim da je naša sreća da smo bili pod turcima, da smo bili pod npr. germanima za nas i naš jezik se ne bi znalo. Turci su bili fer i nikada nekih većih problema sa njima nismo imali, ali smo imali sa domaćim turcima tj. Srbima poturicama.


Турци нас респектују и то је једина права истина, за њих смо за разлику ових потурица народ са историјом и тако ће увијек бити,иако смо били под њима,сматрају нас озбиљним и часним народом. У Истанбулу око 10 милиона људи има српске коријене,то довољно говори!

_________________
ПОНОСАН ШТО САМ СРБИН!

http://www.youtube.com/watch?v=n4aUtBLLfJw
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 12:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
Ovdje postoji jedan problem, koji je kolega OFM ovaj put zanemario , kao sto nije ranije.Da li se ti ljudi izjasnjavaju kao Srbi ili kao Turci ? Sto bi rekao kolega OFM , onoliko ih je koliko ih je na popisu i kraj price !!

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 12:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
Ja ih znam ovdje u Beču oko milion. Nisam siguran koliko od njih može imati srpske korijene. Pola miliona od njih sam dovodio u Banjaluku.
Prezadovoljni su ljudi narodom, kulturom i jelom - jer je kod nas sve hibridno, kako kažu (kod njih je sarma jedva veća od palca). Jako su
gostoljubiv narod, vole se družiti, cugati i zajebavati (prije svega na svoj račun). Nisam baš siguran da bi bilo bolje da smo germanizovani,
ili germanizirani - da se druga dva konstitutivna naroda u BiH ne osjete zapostavljenim.

_________________
Pametni ljudi napravili da se gramofon okrece, a onaj di dzej... On njega zaustavlja!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 14:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
hazoous je napisao:
Ja ih znam ovdje u Beču oko milion. Nisam siguran koliko od njih može imati srpske korijene. Pola miliona od njih sam dovodio u Banjaluku.

:-? :confused2: :roll: :lol:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 14:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
hazoous je napisao:
Ja ih znam ovdje u Beču oko milion. Nisam siguran koliko od njih može imati srpske korijene. Pola miliona od njih sam dovodio u Banjaluku.
Prezadovoljni su ljudi narodom, kulturom i jelom - jer je kod nas sve hibridno, kako kažu (kod njih je sarma jedva veća od palca). Jako su
gostoljubiv narod, vole se družiti, cugati i zajebavati (prije svega na svoj račun). Nisam baš siguran da bi bilo bolje da smo germanizovani,
ili germanizirani - da se druga dva konstitutivna naroda u BiH ne osjete zapostavljenim.

Sta je ovaj sve izvalio !? Koja je sustina price ?

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 14:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
:lol: :lol: :lol:

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 14:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29498
Lokacija: Banjaluka
dr. Jovo Ubiparip je napisao:
hazoous je napisao:
Ja ih znam ovdje u Beču oko milion. Nisam siguran koliko od njih može imati srpske korijene. Pola miliona od njih sam dovodio u Banjaluku.
Prezadovoljni su ljudi narodom, kulturom i jelom - jer je kod nas sve hibridno, kako kažu (kod njih je sarma jedva veća od palca). Jako su
gostoljubiv narod, vole se družiti, cugati i zajebavati (prije svega na svoj račun). Nisam baš siguran da bi bilo bolje da smo germanizovani,
ili germanizirani - da se druga dva konstitutivna naroda u BiH ne osjete zapostavljenim.

Sta je ovaj sve izvalio !? Koja je sustina price ?



Poenta je da on zna pola miliona Srba iz Beca. xD


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 14:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
ma ne, on ih poznaje milion a polovinu ih je dovodio u BL










:lol: :lol: :lol:

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 14:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2010, 20:23
Postovi: 3343
Lokacija: Зворник
А добро вјероватно је да их он није довео пола милиона,будимо реални,већ је човјек једноставно само заокружио,довео је 20 људи,па како би оставио што већи ефекат ставио је пола милиона,можда је заправо желио рећи како тих 20 људи је довело или инсистирало на довођењу још 100 људи који су успјели убједити још пар стотина који су причали још неколико хиљада људи о љепотама Српске,а истовремено познавали све оне остале Србе који долазе из цијеле Аустрије на одмор у РС,тако да је бројка сасвим ок. ;)

_________________
ПОНОСАН ШТО САМ СРБИН!

http://www.youtube.com/watch?v=n4aUtBLLfJw
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 14:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5844
Citiraj:
Sta je ovaj sve izvalio !? Koja je sustina price ?


Ja mislim da je on stvarno doveo pola miliona i da je u toku tiha neootomanska okupacija naše RS. Nije džaba pripremljen teren svim ovim serijama.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 14:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9840
Lokacija: Далеко од раја
Možda ima autobuse pa broji karte što je prodao proteklih deset-petnaest godina.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 15:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
spijuni vatikanski.

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 16:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
прочитао сам овај текст има двије године.. и даље мислим да је глупост. а то да су турци бољи од германа, погледајте ви шта су у БиХ оставили турци а шта германи.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 17:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2011, 16:22
Postovi: 6477
Lokacija: Tamo gore.
АЛЕКСАНДАР je napisao:
прочитао сам овај текст има двије године.. и даље мислим да је глупост. а то да су турци бољи од германа, погледајте ви шта су у БиХ оставили турци а шта германи.


Slažem se. +1

_________________
Måndagsbarn?
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 21:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Danny ^_^ je napisao:
АЛЕКСАНДАР je napisao:
прочитао сам овај текст има двије године.. и даље мислим да је глупост. а то да су турци бољи од германа, погледајте ви шта су у БиХ оставили турци а шта германи.


Slažem se. +1


+2

Malo je tekst pretenciozan. Do sada iz svog iskustva sa Turcima sam dobio utisak da su narod koji voli da se uvlači u pak kako stignu tako da mi i ovaj tekst liči na tako nešto...

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 22:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Srbi su najveći procvat doživjeli upravo pod turcima, a nakon toga je počelo propadanje i kulturno i duhovno sve do današnjih dana.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Srbi u Turskoj
PostPoslato: 19 Dec 2011, 22:15 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Е јесмо процвали подх њима..Де прихвати се књиге прије него извалиш још нешто..

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs