banjalukaforum.com
https://www.banjalukaforum.com/

Како спасити СЕЛО
https://www.banjalukaforum.com/viewtopic.php?f=27&t=58947
Stranica 1 od 4

Autoru:  Halpert [ 08 Dec 2011, 18:09 ]
Tema posta:  Како спасити СЕЛО

Драга дјецо, ово се свакога од нас тиче.

Citiraj:
Велики број оних који живе у градовима некада су живјели на селу. Држава без села не може опстати. А село нам пропада. Оранице постају пустаре, шикаре. Краве не ричу, овце не блеје. А нема ни оне некадашње романтике на селу (која је данас можда превазиђена: нема пјесме, свирале и двојница, чобана и чобаница). Нема омладине, нема дјеце. Школе нестају. Село је мирно, као да спава. Само неки ауто пролети крај вас са фолк музиком. Али видимо на селу и лијепе куће у којима нема живе душе. Власници су негдје у иностранству гдје раде до пензије коју дочекају истрошеног здравља чекајућу да у свом селу окончају свој живот.

Сва села, у некој даљој будућности, можда ће покуповати странци. То се већ дешава у Словенији. Ако нас чека таква мрачна будућност – па у чијој ће то држави живјети наша дјеца, наши потомци? За кога ћемо радити? Шта ћемо тада причати покољењима? Зар ће државу чинити само они који ће живјети у градовима. И „чији“ ће они бити људи?

Данас брже пропадају нарочито она села која су мало удаљенија од градова, посебно она у планинским предијелима. Из оних приградских лако се побјегне у сусједни град, па и она пропадају. Туга голема. Дједови нам се „окрећу у гробу гледајући“ шта то радимо са селом и како се односимо према његовој судбини.

Град је углавном потрошач робе стране или домаће производње. Жестока се битка бије између ове двије локације производње. Домаћа локација, нажалост, губи битку. Село храни, село одијева, село обува. На селу се удише чист зрак. У селу се здраво храни.

А ако се овако настави - и они који живе у градовима, постаће економска радна, малтене робовска снага богатих. И наших и страних богаташа. Земља ће бити економски поробљена. Губиће свој идентитет (који се већ мало изгубио!). А економски поробљена земља губи и слободу. А ако изгубимо и слободу, губићемо полако и оно што нас чини оним што јесмо. Како ћемо и куда ћемо тада јадни и кукавни? Пробудимо се сада. Није касно.

Како спасити село? Држава се мучи како да спасава село. Све је то јалово. Договара се са банкама како да дају што повољније кредите нарочито оним млађим да би их задржали на селу као и онима који желе да се врате или да се настане да живе на селу. Државни програм за спас села нису банкарски кредити! Ко год је узео неки кредит немирно спава све док га не отплати. Стално мисли: да ли је правилно одабрао шта ће прозводити на селу, хоће ли родити жито, да ли ће моћи продати свој производ и по којој цијени, како ће вратити кредит. Троши се, мучи се и у сну и на јави и стално брине умјесто да сву своју енергију троши на сеоску производњу.

Данас се млади и млађи нерадо враћају на село или га напуштају, јер је живот на селу пун неизвјесности и ризика. Али како учинити да се млади човјек који је одлучио да се врати да живи на селу, који је одлучио да остане на селу - да се сав посвети само сеоској производњи. Да не брине о враћању кредита или позајмице.

Постоји рјешење за које ће многи рећи да је утопија. Многи ће рећи да смо наивни. Није утопија ако Држава, сви који у њој живе, сви који су некада живјели у њој а данас живе у дијаспори – ако сви ми, без обзира на националност (ово није национални него државни програм) искрено желимо да сапасимо наше село, шумадијско село, војвођанско село и сва друга села. Неће нам село спасити неки ММФ-ови и неки ЕБРД-ови и неке Свјетске банке. Само га ми можемо спасити.

Идеја је оригинална и што је најважважније она је спроводива. Аутор ове идеје је један интелектуалац из Београда чији су преци из Шумадије. Идеја је ове године прихваћена на скупу генерације студената електротехнике Београдског универзитета уписаних 1959 године. Прихватили су је и интелектуалци Републике Српске. То су озбиљни, одговорни људи. Јасно, судбина Програма највише зависи од најбројнијег српског народа. Од његове реализације треба да имају користи сви који се опредијеле да живе на селу: и Срби, и Мађари, и Бошњаци и Хрвати и сви други.

Ако они који воде народ и државу, ако волимо своју отаџбину и/или домовину, ако подржимо овај дугорочни програм, ријешићемо заувијек судбину села на начин да ће се будуће генерације поносити својим очевима.

Карактер овог програма је многострук: развојни, хуманитарни, социјални итд. За Србију и Републику Српску нема већег приоритета! Реализација овог програма може трајати доста дуго, можда и педесет година. Али он спасава Државу/Републику/БиХ! А педесет година у историји једне државе и/или народа није много.

Програм

Први задатак који треба ријешити: Скупити паре. Од кога? Како?

Ако свако из Србије и Републике Српске (не сумњамо да ће Програм бити прихваћен и од Федерације БиХ, па и шире), који живи у Србији и у Републици Српској или у дијаспори, може, жели, и има повјерења у Програм и људе који скупљају паре – да један Долар/Евро биће то довољно да Програм успије! Шта је проблем код овакве акције? Велики проблем је остварити повјерење у људе који скупљају паре. Јер су многи давали и давали (нарочито из Дијаспоре) паре од чега није било ништа. Или су те паре завршиле у приватним џеповима, код неких сумњивих организација или ко зна гдје, само нису потрошене за шта су биле даване. Људи који се обраћају некоме за добијање долара&динара морају бити морални и чисти, морају имати углед у својој средини која их познаје као моралне и поштене људе. Међу њима морају се наћи и чисти и морални свештеници. Има ли таквих? Има! Трошење сваког долара/динара мора бити транспарентно, мора се пратити, регистровати. Онај ко је дао ма и један долар/динар мора бити обавјештаван гдје је и како је његов долар утрошен. Ако се има повјерење у трошење пара свако ће дати долар, динар, евро.

Знамо да ће многи рећи: па повјерење смо имали и прије, па је све пропадало. И у праву су, али ’ајмо још једном покушати, па ако опет пропадне онда и Бог треба да дигне од нас руке.

Један Евро прикупљен од, рецимо два милона Срба и припадника других народа износи два милиона Евра. Довољно за почетак.

Други задатак који треба ријешити: шта и чиме производити? Рећи ће паметни, стручњаци. Имамо их! Неко ће се бавити ратарством, неко повртларством, неко сточарством, неко нечим другим. Стручњаци су ту увијек да сугеришу чиме да се бави млад човјек у неком селу, обзиром на многе економске, географске, климатске и друге чиниоце.

Трећи задатак који треба ријешити: како вратити позајмљене паре ако оно што производиш не можеш да продаш? Најтежи задатак! Ако се овај задатак ријеши тако да онај који произоди на селу:
-не брине и не мучи га коме продати то што је произвео
-не мучи том мором ни себе ни своју дјецу

тада је Програм успио. У противном све пада у воду: село се напушта.

Како вратити позајмицу ако не можеш да продаш млијеко, пшеницу, месо итд. ? То је данас велика брига свих сеоских домаћинстава. Држава треба да растерети ових брига младог човјека. Треба му држава рећи: „Не брини. Ја ћу купити/откупити твоје производе. Мени, као држави, требају твоји производи“. Нико не може рећи да држава нема гдје употријебити пољопривредне производе: пшеницу, месо, кожу, млијеко и сл. Нико не може рећи да држави не требају производи који се стварају на селу. Требају јој за ресторане у њеној својини, ресторане у јавним предузећима, итд. итд. Држава или општина може их и извозити, јер зна како се то ради. Том бизнису није вичан млади човјек на селу. Коме извозити? Па, она то зна боље од произвођача који треба сву пажњу, енергију, знање, вријеме да утроши на производњу

За педесет година имаћемо село које само треба пожељети.

Почети са програмом враћања прво у села која су у близини већих мјеста са којим су повезана савременом цестом. Тиме се раздаљина од градова „смањује“. Та веза са градом погодовала би дјеци која су сада навикла на градску средину. То је важно и ради школовања, дружења, духовног и спортско-забавног живота дјеце и омладине, чиме је село данас оскудније. Касније ићи даље и даље, тј. у удаљенија села.

Прва етапа овог програма подразумијева активности на задржавању на селу оних који данас живе на селу. Друга етапа подразумијева подршку младим људима који су се опредијелили да живе на селу. Трећа етапа подразумијева долазак нових младих људи да живе на селу.

Паралелно са свим овим процесима треба да иду процеси постојање у сваком селу школе (са учитељем који живи на селу!), амбуланте, медицинске сестре, љекара опште праксе, аута хитне помоћи, телефонске комуникације и тд.

Како организовати реализацију овог програма?

За овај посао имамо и знања и искуства.

Онај ко чита овај текст можда ће се запитати: „ко су ови људи? Ово су неки лудаци. Знају ли они гдје живе? Знају ли они да је цијели програм нереалан, утопија, јер је невјероватан, неуобичајен са свих аспеката. Па све ово треба да ради Држава“. А ми кажемо: Држава не може. Покушава, али не иде, па не иде. Држава треба само да подржи Програм и да помогне онима који га реализују – а таквих има и могу се одлично организовати. Ево изазова и за студенте ФОН-а! Ускоро ће аутор овог програма (то није доле потписани) регистровати у Београду хуманитарну организација за његову реализацију као и реализацију и других хуманитарних програма. Реализацију ће водити људи који неће скупљене паре трошити за набавку за себе аутомобила, спавања у скупим хотелима итд. итд. Други програми су. „Отварање мини вртића и мини домова за старе у средњим и већим градовима у откупљеним или изнајмљеним стамбеним објектима“ и „Кредитирање алтернативних извора енергије на водену, сунчеву и енергију вјетра“.


Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Autoru:  filozof sa vrbasa [ 08 Dec 2011, 18:55 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

СЕЛО НА ЧЕЛО - ГОРДАНА ВИДОВИЋ - Сељачка стрнака Републике Српске

Autoru:  Pekmen [ 08 Dec 2011, 19:05 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

Ako budemo spašavali selo, šta će onda da rade mlade snage iz Šipova, Čelinca, Prnjavora, Dervente, Teslića, Laktaša, Prijedora, Doboja...kojima je jedini cilj da se nekako utrpaju u Banja Luku, po mogućnosti da kupe stan i nađu posao, pa vikendom lagano u šetnju Gospodskom ulicom. :D

Autoru:  jellyfish [ 08 Dec 2011, 19:18 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

Не разумем зашто би спасавали село? У развијеним земљама ЕУ и САД на селу живи свега два посто становништва па добро живе. С друге стране, у Африци на селу живи преко осамдесет посто становништва па немају шта јести. Мислим да је битна продуктивност, а не село као село.

Autoru:  Пеле Мали [ 08 Dec 2011, 19:21 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

питаш ли се ти шта може успјети у том афричком селу?

Autoru:  jellyfish [ 08 Dec 2011, 19:37 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

АЛЕКСАНДАР je napisao:
питаш ли се ти шта може успјети у том афричком селу?


Не разумеш. Пре 100 година код нас се преко осамдесет посто становништва бавило пољопривредом и гладовали су. Данас се бави можда двадесет посто и нико није гладан. Земља је иста, клима је иста, само што се више не оре воловима и не сабира жито срповима. Штос је дакле у технологији и продуктивности. Не морамо узети Африку. Можемо узети делове Азије где је добра клима, а ипак људи гладују. Дакле смисао је у технологији. Сетимо се да је у Кини пре педесет година од глади умирало милионе људи, а данас не. Зашто? Зато што су повећали продуктивност. Дакле, не кажем да није нешто и до природних услова али је више до продуктивности. Обзиром да су код нас природни услови ОК онда је суштина искључиво у продуктивности и технологије. Не можеш очекивати да исто произведе неко ко има трактор, ђубриво, комбајн и све машине и неко ко има мотику и плуг, без обзира на исте природне услове.

Autoru:  Čiča iz Rogače [ 08 Dec 2011, 19:53 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

Svi ste djelimicno u pravu..Selu se ne moze pomoci novcem nego stvaranjem seljaka za proizvodnu i trzisnu utakmicu.Prvo;stvoriti limit na zakup drzavnog poljoprivrednog zemljista na 70 hektara,do sad je to neograničeno.
Drugo;poticaje davati novčano po jednom hektaru a ne kao do sad veresija za naftu i đubrivo.
Treće;osnovati seljačke zadruge gdje bi vlasnici bili seljaci a ne kao do sad privatnici mešetari.
Samo tako se može doči do seljaka koji je robni proizvođač a ne kao do sad socialni slučaj kojem političari nude kao povoljne kredite za njihov glas.

Autoru:  Pekmen [ 08 Dec 2011, 20:04 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

jellyfish je napisao:
Не разумем зашто би спасавали село? У развијеним земљама ЕУ и САД на селу живи свега два посто становништва па добро живе. С друге стране, у Африци на селу живи преко осамдесет посто становништва па немају шта јести. Мислим да је битна продуктивност, а не село као село.


:confused2:

Ajd sad malo uzmi digitron u ruke pa pogledaj koliko ima seljaka (ljudi na selu) na zapadu u tih "nekoliko procenata". Kod njih ko je ostao na selu od države dobija velike subvencije i podsticaje za uzgajanje, preradu, proizvodnju (stoke, zemlje, raznih poljoprivrednih, voćarskih, povrtlarskih kultura...), dok je kod nas sve naopačke.
Dalje, na zapadu je takva situacija unazad nekoliko vjekova, uvijek je više stanovništva živjelo u urbanih nego u ruralnih sredinama. Tek sa industrijskom revolucijom ljudi sa sela su počeli masovnije da odlaze u gradove, ali se i to brzo zaustavilo, jer su skontali da u gradovima nema mjesta za sve, naročito za nepismene i slabo obrazovane ljude. Ovde kod nas vlada sistem: samo da mi je sići u grad da se više nikada ne vratim.
Može se i kod nas od sela dobro živjeti samo ako hoće. Iako živim u gradu, najviše finansijskih prihoda imam od sela. Imam voćnjak od blizu 2000 stabala šljive. Namučim se malo u periodu jun-septembar, a onda lagano gotiva do sledeće sezone. Kad sve saberem, efektivno radim 3 mjeseca godišnje, a zaradimo više nego 5 porodica koje su se nabile u grad i rade za platicu od 500-600 KM, a prije toga su nagulili sa sela, jer su htjeli da postanu gospoda preko noći.

Autoru:  LemiGO [ 08 Dec 2011, 20:11 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

Selo se ne moze spasiti, industrijalizacija i teski uslovi zivota povukli su stanovnsitvo u gradove, a seljak koji omirise beton se vise ne vraca na selo. Zivot na selu vam je rad, rad i rad, nije to idila i slike zelenila kako mnogi misle. Druga stvar da bi selo opstalo potrebno je i djevojke vratiti na selo, a poznavajuci gradske picoke mislim da je to u domenu naucne fantastike, zamislite neku djevojku koja je rodjena u gradu da drzi motiku :lol: ili da hrani svinje :lol:, a zamislite tek da neku seljanku koja je pobjegla sa sela i u dagra lovi trudnocu ili muza da se vrati na selo, nema tu hljeba :lol:

Autoru:  Čiča iz Rogače [ 08 Dec 2011, 20:19 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

Haha Lemi po tvom nema spasa za grad.

Autoru:  BMary [ 08 Dec 2011, 20:39 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

Halpert, trebao si postaviti slike unutrašnjosti štala, torova, svinjaca i kokošinjaca, motike, vile, grablje i ostale alatke pa onda pozvati na očuvanje sela. Život na selu je mukotrpan rad 24/7, malo koja porodica ima svu potrebnu mehanizaciju za obradu zemlje, još se npr. kuruzi okopavaju i beru ručno. Ove slike što si postavio su kao za neki turistički flajer.

Autoru:  Pekmen [ 08 Dec 2011, 21:08 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

Niste u pravu kada kažete da je na selu sve mukotrpan rad. Zašto ljudi rade "mukotrpno" ako od toga nemaju koristi? Zato što su nepismeni i neće da poslušaju savjete pametnijih od sebe. Zašto svaka kuća mora da ima svu potrebnu mehanizaciju koja joj služi par dana godišnje, dok ostatak vremena provodi neiskorišćena. Ima tu još gomila pitanja, ali o tom po tom...
Glavni problem našeg seljaka je što misli da je najpametniji i tako sam sebe vodi u propast. Uporno se forsiraju neke stvari od kojih nemaš koristi i tako iz godine u godinu ideš u sve veći i veći minus, finansijski naravno.
Neka se malo okrenu oko sebe i pogledaju šta "ide" na tržištu, a šta ne ide. Možda im i krene na bolje. ;)

Autoru:  Čiča iz Rogače [ 08 Dec 2011, 21:30 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

Pekmen nisi ti u pravu.Na selu je mukotrpan rad,onome ko od zamlje živi.I nije istina da su naši seljaci nepismeni nego čak naprotiv.Poznajem mnoge koji su fakultetski obrazovani i rade na selu.
Produktivnost zavisi od mn ogo stvari u zavisnosti kojom granom poljoprivrede se baviš.U mom prvom postu na ovu temu naveo sam šta je potrebno današnjem seljaku da opstane i to je to ni manje ni više.
Ako se razumiješ u ovu oblast onda znaš da sa prosjekom gazdinstva od 3 hektara zemljišta naš seljak može jedino da sadi marihuanu da opstane na tržištu.

Autoru:  BMary [ 08 Dec 2011, 21:33 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

Pekmen je napisao:
Niste u pravu kada kažete da je na selu sve mukotrpan rad. Zašto ljudi rade "mukotrpno" ako od toga nemaju koristi?

Jednostavno da prežive, ako se nešto i prodaje to se dalje ulaže u repromaterijal. Nije sve korist. Kako neki imaju običaj reći da je lako seljaku ima svinje pa je zakolje i nema zime. Odakle tom seljaku svinje i koliko je potrebno hrane i vremena da se uzgoji?
Pekmen je napisao:
Zato što su nepismeni i neće da poslušaju savjete pametnijih od sebe. Zašto svaka kuća mora da ima svu potrebnu mehanizaciju koja joj služi par dana godišnje, dok ostatak vremena provodi neiskorišćena.

Seljaci nepismeni i ne slušaju? Sram ih bilo...
Za ovo boldovano objasni ako možeš kako će kombajn služiti u sva četiri godišnja doba ili berač ili razni priključci, pa naravno da će se koristiti par dana i onda "ležati".
Pekmen je napisao:
Neka se malo okrenu oko sebe i pogledaju šta "ide" na tržištu, a šta ne ide. Možda im i krene na bolje. ;)

Koliko ima voća, recimo jabuka, krušaka, šljiva domaćih proizvođača iz Potkozarja u nekom od odvašnjih marketa, ili sira, kajmaka, jaja?

Autoru:  nepokoreni [ 08 Dec 2011, 21:42 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

Pekmen je napisao:
Ako budemo spašavali selo, šta će onda da rade mlade snage iz Šipova, Čelinca, Prnjavora, Dervente, Teslića, Laktaša, Prijedora, Doboja...kojima je jedini cilj da se nekako utrpaju u Banja Luku, po mogućnosti da kupe stan i nađu posao, pa vikendom lagano u šetnju Gospodskom ulicom. :D

To su dobro riješili Švabe 60tih:
Slika
Slika
Slika
I mirna Bosna, to jest Banjaluka :D oni na selu mi u gradu! :wink:

Autoru:  Pekmen [ 08 Dec 2011, 21:46 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

Baš zato što navedene mašine ne služe u sva 4 godišnja doba, ne treba da ih ima svaka kuća. Međutim, kod većine naših seljaka to mora da se ima u dvorištu. Tako sebi samo nabijaju troškove i bacaju pare koje se obično nikada ne vrate, o nekakvoj zaradi je iluzorno govoriti.

Citiraj:
Koliko ima voća, recimo jabuka, krušaka, šljiva domaćih proizvođača iz Potkozarja u nekom od odvašnjih marketa, ili sira, kajmaka, jaja?


To je već sramota ove banana države, ali seljaci moraju više i bolje da se organizuju, da zajednički nastupe na tržištu. Tako će lakše i sigurnije prodati svoje proizvode.
P.S. ja svoje šljive već 6 godina prodajem Tropiku (sada Delta), Konzumu, Merkatoru...malo truda i upornosti je bilo dovoljno da ih ubjediš da uzimaju od tebe umjesto od nekih uvoznika. Najlakše je otići na pijacu i na kraju dana reći kako ništa nije prodano. Pasivnost nikome ništa nije dobro donijela.

Autoru:  BMary [ 08 Dec 2011, 21:56 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

Kamo sreće da svi imaju mašineriju, bilo bi im lakše - moje neko gledište, jer isplati se to kroz nekoliko godina.
Nisi ti usamljen slučaj, poznato mi je da se iz mog kraja voće prodaje u Tropiku, ali isto tako znam koliko je ručkova, čašćavanja i koverti palo da bi se to ostvarilo. Govorim o malom proizvođaču seljaku koji nema da se rasipa kovertama. Ali dobro, to je sad drugi par opanaka :D

Autoru:  nepokoreni [ 08 Dec 2011, 21:58 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

Da su samo šljive u pitanju pa ajde-de :-? šta sa pšenicom, kukuruzom, kupusom, krompirom....niko ne kupuje, a i ako kojim slučajem kupuje otkupna cijena je tako mala da si u minusu kad prodaš :angry1:

Autoru:  Čiča iz Rogače [ 08 Dec 2011, 22:11 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

Hehehe,vrtite se u krug.Pogledajte moj prvi post.

Autoru:  Pekmen [ 08 Dec 2011, 22:12 ]
Tema posta:  Re: Како спасити СЕЛО

BMary je napisao:
Nisi ti usamljen slučaj, poznato mi je da se iz mog kraja voće prodaje u Tropiku, ali isto tako znam koliko je ručkova, čašćavanja i koverti palo da bi se to ostvarilo. Govorim o malom proizvođaču seljaku koji nema da se rasipa kovertama. Ali dobro, to je sad drugi par opanaka :D


Mene je "ulazak" u Tropik koštao pola sata priče sa još jednim proizvođačem šljive i na kraju smo dogovorili da ja šljivu dovozim neparnim, a on parnim danima. A one u tropikovoj komercijali zaboli ona stvar od koga će uzimati. Zna se otkupna cijena i to je to...

Citiraj:
Kamo sreće da svi imaju mašineriju, bilo bi im lakše - moje neko gledište, jer isplati se to kroz nekoliko godina.

I ja sam milion puta izvodio te računice i svaki put došao do zaključka da većina naših seljaka nema računicu imati jednu, a kamoli nekoliko mašina. Traktor se podrazumjeva, jer obavlja nekoliko stvari istovremeno, ali kombajn i tako te sprave teško...Mašine su skupe same od sebe u startu, zemlje koja se obrađuje sve manje i manje.

Stranica 1 od 4 Sva vremena su u UTC [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/