banjalukaforum.com
https://www.banjalukaforum.com/

Osama
https://www.banjalukaforum.com/viewtopic.php?f=27&t=52610
Stranica 1 od 1

Autoru:  800 [ 25 Okt 2010, 00:37 ]
Tema posta:  Osama

Osamiti se.. pobjeći iz svijeta u kojem živimo... samovati.. tihovati... izolovati se... biti pustinjak...

Šta ljude koji potrebu za izolacijom (koju svi nekad osjećamo, tako recimo kažemo nakon bučnog dana: "Jooj da mi je otići od svega da odmorim glavuu!" -ali ovo nije tema o tim prolaznim momentima) motiviše da tu zamisao i sprovedu u djelo?
Tragati za sobom, za Bogom, bježati od sebe, od ljudi, od problema, pritisaka.. Osjetiti se slobodnim, razvijajućim, stagnirajućim... Da li je ovaj motiv po prirodi pozitivnog, dobrog, rastućeg (činim nešto za sebe, gradim se, potrebna mi je istinska samoća, duhovnost, odgovor o smislu života, neki viši duhovni cilj) ili negativnog, razarajućeg karaktera (da se ne bi ubio, idem na kraj svijeta, da živim bez ičega i ikoga, venem i svenem u nekoj osami) ili pak neutralnog karaktera proizašlog iz emocinalnih previranja (što je karakteristično za adolescente u fazi "osjećam se kao da nigdje ne pripadam")?

Šta je suština izolacije i možemo li proniknuti u nju?

Na koji sve način čovjek može otići od svjetovnog nekim svojim putem samovanja?

I da li se može baš 100-postotno izolovati? Ako je čovjek socijalno biće i ima snažnu unutrašnju potrebu za društvom, za ljudima, zbližavanjem i sabiranjem (na najrazličitije moguće načine), da li je onda znači da je ova potreba za izolacijom ustvari neprirodna? Ili ne? Da li je ova potreba nužna u nekom periodu života? Kad može biti nužna ili spasonosna (pobjeći od zakona ne spada u ovaj dio, nemojte da se našalite sluučajno da tema ode u ovom smjeru :D ) ?

Koliko čovjek može sam? Da li i koliko odricanja izolacija nosi sa sobom? Koja su to odricanja?

Da li bi nekog svog bližnjeg "pustili", nakon što bi vam obrazložio (ili ne - tražili bi ga?) svoju odluku o jednom ovakvom potezu? Koliko jedna ovakva odluka može biti sebična ili nesebična? Koliko smo u stanju da imamo povjerenja u osobu koja nam saopštava da je to njegova odluka i da će ga taj Put činiti srećnim?

Dajem vam dva primjera, prvi govori o životu jednog mladog monaha kome društvo čini jedan vuk. Drugi je film "Into the wild" (momak završava koledž, međutim spaljuje sve dokumente u želji da krene od nule i zaboravi sve što ga je društvo naučilo i naravno kreće na put...)

Prvi je kratak dokumentarni film, i možete ga pogledati odmah, izdvojivši 15-ak minuta vašeg vremena, drugi preporučujem da pogledate...

Monah i vuk <--- prvi dio

Monah i vuk <--- drugi dio

Into the wild <--- trailer

Autoru:  Leona [ 25 Okt 2010, 09:17 ]
Tema posta:  Re: Osama

Odlicna tema. :)

Samoca nekome moze biti pogodna a za nekoga pogubna; zavisi kako se sprovodi i s kojom namjerom. I koliko je covjek voljan i mocan da zrtvuje , da se odrekne, i da naposletku i istraje...
Postoje razni razlozi zasto se neko odluci na takav put… kao sto si i sama rekla – traganje za smislom zivota, traganje za Bogom, bjezanje od ljudi, od svijeta, od problema , od materijalnog, od prepreka… iz razocarenja, ili pak iz radoznalosti, zedj za visim znanjem, iskustvom, spoznajom…. sve to moze biti nesto sto natjera covjeka da se odvoji i udalji, a nekima opet ni to nije prepreka da se u svakodnevnom zivotu i drustvu izbore sa tim i da opstanu i u svjetovnoj divljini a da pri tom opet zadrze taj svoj neki Put i svoje traganje nastave u urbanom svijetu.
Ja se zaista divim osobama koji su posvetili svoj zivot osami ali isto tako se divim i osobama koji se bore sa svjetovnim iskusenjima, problemima, nevoljama a ipak zadrze svoj spokoj i mir i ne daju da im neko ili nesto poremeti red i plan.

Sto se mog licnog iskustva tice, postojao je momenat kad sam bila na rubu nicega (osjecaj ne pripadanja nigdje, ne razumijes svijet - svijet tebe ne razumije… mislim da kroz to svi prodjemo kad-tad, pogotovo kad si mlad). Bila sam na ivici da li se prepustiti svjetovnom – pa kud svi tu i ja ili osamiti se i nastaviti nekim svojim putem, iako mi je bio totalno nepoznat i stran. Naime, „igra sudbine“ se poigrala malo i sa mnom, pa je sve doslo na svoje i sve se nekako poslozilo, i sad mogu reci da sam na neutralnom putu. Imam samoce koliko mi je dovoljno, a sama nisam , imam osobu koja je „skrojena“ za mene i bez koje bi mi zivot bio definitvno prazan. Sa tom osobom mi je zivot potpun, a samocu samujemo zajedno. :D
Iskustvo (zivotno, svjetovno) me naucilo da se izborim sa preprekama, da ne odustajem tako lako od svojih namjera, da ne dozvoljam drugima da upravljaju mojim zivotom jer na to nemaju pravo ... covjek moze opstati i u svjetovnom samo ako postavi sebi granice (a i drugima , da znaju koliko smiju da predju u tvoju "teritotiju"), da bude umjeren u svacemu, da odrzi svoju svjesnost i razboritost i da traga za svojim Putem (onako kako priroda nalaze ).
Sad mi je pala na um prica o Robisnonu Crusoe. Kao dijete, prva lektira koju sam procitala bila je Robisnon Crusoe. Ta knjiga me jako odusevila i cesto sam razmisljala o tome..kako je biti sam, kako covjek moze da uspije da sam opstane u divljini...cesto puta sam sebe zamisljala na pustom ostrvu u divljini i kako bih se ja snasla, sta bih radila, jela, mislila, kako bih se i da li bih se uopste snasla u toj samoci i divljini ... :oops:


Mislim da je jako vazno da covjek spozna sam sebe. Na koji nacin ce on to uraditi, to mora sam da odluci, ali zato mora poznavati sebe da zna kako ce i sta je najbolje za njega. Mnogi misle da znaju sta je najbolje za njih pa sve krene nizbrdo jer su odabrali pogresan put, bas zbog nepoznavanja sebe.
Ako se neko pak odluci na put osame, neko koga poznajem i ko mi je blizak, ne bih ga odvracala od toga…eventualno bih porazgovarala sa tom osobom sta ga/ju je natjeralo da tako odluci, ali mu ne bih bila prepreka na putu. Podrzala bih/je koliko mogu i koliko to on/ona dozvoljava.


U svakom slucaju, svaka cast za temu. :)

Autoru:  Elvis Presley [ 25 Okt 2010, 10:32 ]
Tema posta:  Re: Osama

Pojedinac koji ne može da živi u zajednici ili kome ništa nije potrebno (koji je sam sebi dovoljan), nije dio države, te je zvijer ili bog.
Aristotel.

Autoru:  Popokatepetl [ 25 Okt 2010, 10:56 ]
Tema posta:  Re: Osama

Hehe, i meni je prvo Aristotel pao na pamet. S druge strane, Šopen'auer kaže da bi "svako trebalo da provede jedno vrijeme sam, da nauči kako je biti sam".

Mada, samoća ne mora biti čisto fizička. Može se biti suštinski sam, iako tu okolo, ima ljudi.

Autoru:  chils [ 25 Okt 2010, 11:25 ]
Tema posta:  Re: Osama

a sam ni u cenifi ne volim da budem

ja kontao ovo tema o bin ladenu a ono o rasi dabicu i tihovanju

Autoru:  Talija [ 25 Okt 2010, 11:36 ]
Tema posta:  Re: Osama

Prvo pomislih da je tema o Bin Ladenu... :)

Samoća i usamljenost bi trebalo biti dva različita pojma.

Nađoh interesantan tekst:

Spoiler:
SOLEDAD

Elvira Koić

Stalna izloženost drugima osiromašuje ličnost i potiče osjećaj usamljenosti, a neprestani pokreti vanjskog svijeta i stalna zabrinutost zbog ovog ili onog, skreću pozornost pa je potrebno zaustaviti se barem na trenutak, kako bismo obnovili energiju i napuniti izvore snage. Većina ljudi današnjeg doba, barem pola ili čak cijeli sat samoće dnevno osjeća kao životnu potrebu, a četrdeset dana u pustinji doima se poput naslova luksuzne turističke ponude, koji bi si mnogi željeli priuštiti kad mi mogli. Tek toliko minuta koliko je dovoljno za zbrajanje i oduzimanje, čišćenje od koječega što se uz put pokupi, za smireno sabiranje, samopromatranje, poniranje u sebe, introspekciju, što je jedini način prikupljanja podataka iz unutrašnje stvarnosti psihičkog života. Te spoznaje nije moguće dobiti razmišljanjem o doživljajima, niti ogledajući se u drugima ili slušajući njihove dojmove. Tako samoća postaje lijek protiv usamljenosti, za koji se treba izboriti, kao i za šutnju, umjesto unutrašnje i vanjske buke ili površnog razgovaranja koje je stvara. A tek kada se izliječi usamljenost, tek tada se može svojom voljom biti u samoći, jedinom prostoru u kojem osoba može spoznati svoje prave istine i vrijednosti, snove i planove, bez sudova i zaključaka.
Kada može biti sam sa sobom točno takvim kakav je, čovjek može živjeti s drugima i biti sposoban za promjenu. Tako njegovana privatnost daje snagu za zajedništvo, a samopromatranje mijenja promatrano stanje i dovodi do svjesnosti mnoga nesvjesna događanja. Na primjer, kada promatramo svoju ljutnju, ona se već rasprši. A kada o njoj pokušamo razmišljati, pitati se zašto se dogodila i opisati je riječima, tada može potpuno nestati, jer smo je odmakli od sebe. No to je već psihoterapijski zahvat, nakon kojeg se spontano traži drugi obrazac ponašanja, umjesto dotadašnjeg automatskog reagiranja.
Pojedince koji se izoliraju od društva i odluče za samoću ili pustinjaštvo, drugi poštuju ili ih smatraju čudacima, djelomično im zavideći. Od takvih osoba se očekuje trošenje vremena na meditaciju, promišljanje, duhovni rast i spoznaju koja je svima dragocjena. Oni se uglavnom odriču materijalnih vrijednosti, za što je oduvijek bila potrebna hrabrost, unutrašnja snaga ili Božja milost. Biti sam slobodnim osobnim izborom znači fizički ukloniti sve što ometa koncentraciju, kako bi se moglo aktivno i konstruktivno provesti vrijeme u miru. Tako je samoća zdravo, pozitivno, ugodno i osvježavajuće, obogaćujuće iskustvo i emocija, koja rađa kreativno izražavanje. (Tada sam shvatio da bi čovjek koji bi samo jedan dan živio na slobodi, mogao lako proživjeti i stotinu godina u zatvoru. Imao bi dovoljno uspomena da mu ne bude dosadno. Albert Camus – Stranac).
No, kako je model samoće multidimenzionalan, pa obuhvaća osobine ličnosti, varijable poput dobi, spola, zdravlja, situacija, obično se promatra na razini deficita. To jest, samoća se ne definira kao kvaliteta, nego kao odsustvo drugih ljudi, nedostatak ili gubitak prijatelja, nenamjerna izolacija, kao simptom neke tjelesne, zarazne ili duševne bolesti. Bolji pristup promatranju samoće uključuje kvalitetu i karakter odnosa, a ne njihovu količinu tj. učestalost interakcija. Jer na primjer, izolacija je za neke pojedince lijek ili zaštita za druge koji ih okružuju, na primjer ako su nasilni ili opasni.
Samoća je uostalom i temeljno prirodno stanje i zapravo bit svakog ljudskog bića, koje se samo rađa, putuje kroz život kao jedinka, a samo i umire. Sam proces rođenja počinje odvajanjem, čije savladavanje je osnova razvoja sve do zrelog doba. Neadekvatna prorada procesa separacije u svakom životnom trenutku dovodi do depresije. Djelomično je tako i zbog univerzalne ljudske potrebe za uspostavom trajno bliskog emocionalnog odnosa prožetog sigurnošću i povjerenjem, odnosa privrženosti, attachmenta. Zato razlikujemo odsustvo socijalnih kontakata tj. samoću, od odsustva privrženosti i emocionalne bliskosti tj. usamljenost.
Ona se doživljava kao nametnuto, neugodno emocionalno stanje snažnog osjećaja praznine, otuđenosti, odvojenosti, nedostatka kontakta i ljubavi drugih, a sadrži strah i nepovjerenje, sve do razvoja prave fobije od situacija "biti sam" (monophobia iil autophobia). Osjećaj usamljenosti nastaje kada se izgubi kontrola nad samoćom, kada postoje odstupanja od očekivanja između postignuća željenih odnosa i subjektivnog iskustva, ostvarene i željene društvene mreže i odnosa koji je ispunjen privrženošću. To je osobno iskustvo, koje se može doživjeti i u obitelji, braku ili u svakodnevnoj gradskoj vrevi, gdje se lako gubi identifikacija sa zajednicom zbog anonimnosti u masi. Ona može proisteći iz loših odnosa, duševnih bolesti ili uslijed okolnosti poput specifičnog radnog mjesta ili nekih zadesnih situacija. Izaziva je nasilna separacija uslijed nekih životnih događaja, poput gubitka partnera, raspada obitelji, važnog dugotrajnog odnosa, radnog mjesta udaljenog od obitelji, preseljenja u novi grad zbog školovanja ili posla, umirovljenje, starost, odvojenost od djece, ulazak u vezu samo zbog društva, a koja nije pravi odnos uzajamne privrženosti.
Usamljena osoba osjeća se društveno neadekvatnom, "socijalno nekvalificiranom", može pomisliti kako nešto nije u redu s njom, kako nitko ne razumije njenu situaciju. Zbog izrazito neugodnog karaktera osjećaja usamljenosti, socijalna izolacija je od davnina poznata kao najteža kazna i oblik mučenja, na primjer boravak u samici. Izolirane osobe su ustrašene, narušene spoznajne moći, doživljavaju distorzije vremena i percepcije, iluzije, pogotovo ako im je uskraćena i stimulacija senzornih sustava.
U samoći se uživa, jer je izabrana kao nešto najbolje za sebe, a u usamljenosti je osoba bolno svjesna kako nitko ne želi biti s njom. Zapravo je jedina razlika između samoće i usamljenosti u odnosu prema sebi. Osamljenost ne voli biti sama, a samoći je drago kada je sa samom sobom.
Kronična usamljenost može postati i po život opasno stanje, koje razara sposobnost svakodnevnog funkcioniranja jer može dovesti do razvoja kroničnih kardiovaskularnih bolesti, porasta krvnog tlaka, kolesterola, narušavanja imunog sustava, rasta učestalosti srčanog i moždanog udara, pa i pojave karcinoma, depresije i samoubojstva. Često vodi u alkoholizam i druge ovisnosti koje u početku anesteziraju socijalni hendikep. Kod djece usamljenost može izazvati neprijateljsko ili samoozljeđujuće ponašanje, a ima značajan negativni utjecaj na učenje i pamćenje, poremećaje spavanja.
Osim svojevoljno izabrane samoće, postoje i drugi lijekovi za usamljenost, a najbolji efekt dokazano daje podrška prijatelja, članova obitelji, drugih značajnih osoba i opća društvena socijalna podrška, dobro organizirane zajednice, volonterske organizacije, a u posljednje vrijeme i internetska komunikacija, koja ne može zamijeniti susret licem u lice, ali ipak neutralizira učinke tjeskobe. Izuzetno pozitivnu ulogu mogu odigrati kućni ljubimci što podrazumijevaju kontakt s vlasnicima drugih kućnih ljubimaca.
Test pitanja za usamljenost su: "Koliko imate bliskih prijatelja?" (Ne čudite se ako se broj sveo na jedan ili dva, što je opća pojava), zatim: "Bojite li se bliskosti?" ili "Gradite li obrambene zidove ili mostove prema drugima?".
Stanje koje smatramo problemom treba mijenjati, negativne misli, osjećaje i stavove preusmjeriti, potražiti pomoć psihijatra i psihologa u liječenju depresije, uključiti se u neku skupinu, krenuti u potragu za smislenim svrhovitim životom, preispitati svoje i vrijednosti drugih.
Sposobnosti i vještine treba koristiti zbog uživanja u njima, ovdje i sada, što dovodi do osjećaja ispunjenja. Tada više ne trebaju radio, TV prijemnik i glasovi drugih ljudi utišavati unutrašnju buku i odvraćati od slušanja unutrašnje svjesnosti, od straha od samoće. Učenje komunikacijskih vještina poboljšava odnose s drugima i pomaže prebroditi neželjene promjene.
Tada povlačenje u osamu donosi osjećaj unutrašnjeg ispunjenja, tišine i spokoja.

Autoru:  malka [ 25 Okt 2010, 11:55 ]
Tema posta:  Re: Osama

osamiti se po nekad je dobro,mislim cak i korisno,ali biti sam...mislim da to nije zdravo.Ne znam koliko ce ko razumjeti ali cak i kada je u drustvu,kada je okruzen ljudima covijek i tada moze biti sam,ne usamljen vec sam.Najgore je biti sam ali opet kazem ,osamiti se malo,mislim da je to sasvim ok

Autoru:  laoce [ 25 Okt 2010, 11:59 ]
Tema posta:  Re: Osama

Talija je napisao:
Prvo pomislih da je tema o Bin Ladenu... :)

Samoća i usamljenost bi trebalo biti dva različita pojma.

Nađoh interesantan tekst:

Spoiler:
SOLEDAD

Elvira Koić

Stalna izloženost drugima osiromašuje ličnost i potiče osjećaj usamljenosti, a neprestani pokreti vanjskog svijeta i stalna zabrinutost zbog ovog ili onog, skreću pozornost pa je potrebno zaustaviti se barem na trenutak, kako bismo obnovili energiju i napuniti izvore snage. Većina ljudi današnjeg doba, barem pola ili čak cijeli sat samoće dnevno osjeća kao životnu potrebu, a četrdeset dana u pustinji doima se poput naslova luksuzne turističke ponude, koji bi si mnogi željeli priuštiti kad mi mogli. Tek toliko minuta koliko je dovoljno za zbrajanje i oduzimanje, čišćenje od koječega što se uz put pokupi, za smireno sabiranje, samopromatranje, poniranje u sebe, introspekciju, što je jedini način prikupljanja podataka iz unutrašnje stvarnosti psihičkog života. Te spoznaje nije moguće dobiti razmišljanjem o doživljajima, niti ogledajući se u drugima ili slušajući njihove dojmove. Tako samoća postaje lijek protiv usamljenosti, za koji se treba izboriti, kao i za šutnju, umjesto unutrašnje i vanjske buke ili površnog razgovaranja koje je stvara. A tek kada se izliječi usamljenost, tek tada se može svojom voljom biti u samoći, jedinom prostoru u kojem osoba može spoznati svoje prave istine i vrijednosti, snove i planove, bez sudova i zaključaka.
Kada može biti sam sa sobom točno takvim kakav je, čovjek može živjeti s drugima i biti sposoban za promjenu. Tako njegovana privatnost daje snagu za zajedništvo, a samopromatranje mijenja promatrano stanje i dovodi do svjesnosti mnoga nesvjesna događanja. Na primjer, kada promatramo svoju ljutnju, ona se već rasprši. A kada o njoj pokušamo razmišljati, pitati se zašto se dogodila i opisati je riječima, tada može potpuno nestati, jer smo je odmakli od sebe. No to je već psihoterapijski zahvat, nakon kojeg se spontano traži drugi obrazac ponašanja, umjesto dotadašnjeg automatskog reagiranja.
Pojedince koji se izoliraju od društva i odluče za samoću ili pustinjaštvo, drugi poštuju ili ih smatraju čudacima, djelomično im zavideći. Od takvih osoba se očekuje trošenje vremena na meditaciju, promišljanje, duhovni rast i spoznaju koja je svima dragocjena. Oni se uglavnom odriču materijalnih vrijednosti, za što je oduvijek bila potrebna hrabrost, unutrašnja snaga ili Božja milost. Biti sam slobodnim osobnim izborom znači fizički ukloniti sve što ometa koncentraciju, kako bi se moglo aktivno i konstruktivno provesti vrijeme u miru. Tako je samoća zdravo, pozitivno, ugodno i osvježavajuće, obogaćujuće iskustvo i emocija, koja rađa kreativno izražavanje. (Tada sam shvatio da bi čovjek koji bi samo jedan dan živio na slobodi, mogao lako proživjeti i stotinu godina u zatvoru. Imao bi dovoljno uspomena da mu ne bude dosadno. Albert Camus – Stranac).
No, kako je model samoće multidimenzionalan, pa obuhvaća osobine ličnosti, varijable poput dobi, spola, zdravlja, situacija, obično se promatra na razini deficita. To jest, samoća se ne definira kao kvaliteta, nego kao odsustvo drugih ljudi, nedostatak ili gubitak prijatelja, nenamjerna izolacija, kao simptom neke tjelesne, zarazne ili duševne bolesti. Bolji pristup promatranju samoće uključuje kvalitetu i karakter odnosa, a ne njihovu količinu tj. učestalost interakcija. Jer na primjer, izolacija je za neke pojedince lijek ili zaštita za druge koji ih okružuju, na primjer ako su nasilni ili opasni.
Samoća je uostalom i temeljno prirodno stanje i zapravo bit svakog ljudskog bića, koje se samo rađa, putuje kroz život kao jedinka, a samo i umire. Sam proces rođenja počinje odvajanjem, čije savladavanje je osnova razvoja sve do zrelog doba. Neadekvatna prorada procesa separacije u svakom životnom trenutku dovodi do depresije. Djelomično je tako i zbog univerzalne ljudske potrebe za uspostavom trajno bliskog emocionalnog odnosa prožetog sigurnošću i povjerenjem, odnosa privrženosti, attachmenta. Zato razlikujemo odsustvo socijalnih kontakata tj. samoću, od odsustva privrženosti i emocionalne bliskosti tj. usamljenost.
Ona se doživljava kao nametnuto, neugodno emocionalno stanje snažnog osjećaja praznine, otuđenosti, odvojenosti, nedostatka kontakta i ljubavi drugih, a sadrži strah i nepovjerenje, sve do razvoja prave fobije od situacija "biti sam" (monophobia iil autophobia). Osjećaj usamljenosti nastaje kada se izgubi kontrola nad samoćom, kada postoje odstupanja od očekivanja između postignuća željenih odnosa i subjektivnog iskustva, ostvarene i željene društvene mreže i odnosa koji je ispunjen privrženošću. To je osobno iskustvo, koje se može doživjeti i u obitelji, braku ili u svakodnevnoj gradskoj vrevi, gdje se lako gubi identifikacija sa zajednicom zbog anonimnosti u masi. Ona može proisteći iz loših odnosa, duševnih bolesti ili uslijed okolnosti poput specifičnog radnog mjesta ili nekih zadesnih situacija. Izaziva je nasilna separacija uslijed nekih životnih događaja, poput gubitka partnera, raspada obitelji, važnog dugotrajnog odnosa, radnog mjesta udaljenog od obitelji, preseljenja u novi grad zbog školovanja ili posla, umirovljenje, starost, odvojenost od djece, ulazak u vezu samo zbog društva, a koja nije pravi odnos uzajamne privrženosti.
Usamljena osoba osjeća se društveno neadekvatnom, "socijalno nekvalificiranom", može pomisliti kako nešto nije u redu s njom, kako nitko ne razumije njenu situaciju. Zbog izrazito neugodnog karaktera osjećaja usamljenosti, socijalna izolacija je od davnina poznata kao najteža kazna i oblik mučenja, na primjer boravak u samici. Izolirane osobe su ustrašene, narušene spoznajne moći, doživljavaju distorzije vremena i percepcije, iluzije, pogotovo ako im je uskraćena i stimulacija senzornih sustava.
U samoći se uživa, jer je izabrana kao nešto najbolje za sebe, a u usamljenosti je osoba bolno svjesna kako nitko ne želi biti s njom. Zapravo je jedina razlika između samoće i usamljenosti u odnosu prema sebi. Osamljenost ne voli biti sama, a samoći je drago kada je sa samom sobom.
Kronična usamljenost može postati i po život opasno stanje, koje razara sposobnost svakodnevnog funkcioniranja jer može dovesti do razvoja kroničnih kardiovaskularnih bolesti, porasta krvnog tlaka, kolesterola, narušavanja imunog sustava, rasta učestalosti srčanog i moždanog udara, pa i pojave karcinoma, depresije i samoubojstva. Često vodi u alkoholizam i druge ovisnosti koje u početku anesteziraju socijalni hendikep. Kod djece usamljenost može izazvati neprijateljsko ili samoozljeđujuće ponašanje, a ima značajan negativni utjecaj na učenje i pamćenje, poremećaje spavanja.
Osim svojevoljno izabrane samoće, postoje i drugi lijekovi za usamljenost, a najbolji efekt dokazano daje podrška prijatelja, članova obitelji, drugih značajnih osoba i opća društvena socijalna podrška, dobro organizirane zajednice, volonterske organizacije, a u posljednje vrijeme i internetska komunikacija, koja ne može zamijeniti susret licem u lice, ali ipak neutralizira učinke tjeskobe. Izuzetno pozitivnu ulogu mogu odigrati kućni ljubimci što podrazumijevaju kontakt s vlasnicima drugih kućnih ljubimaca.
Test pitanja za usamljenost su: "Koliko imate bliskih prijatelja?" (Ne čudite se ako se broj sveo na jedan ili dva, što je opća pojava), zatim: "Bojite li se bliskosti?" ili "Gradite li obrambene zidove ili mostove prema drugima?".
Stanje koje smatramo problemom treba mijenjati, negativne misli, osjećaje i stavove preusmjeriti, potražiti pomoć psihijatra i psihologa u liječenju depresije, uključiti se u neku skupinu, krenuti u potragu za smislenim svrhovitim životom, preispitati svoje i vrijednosti drugih.
Sposobnosti i vještine treba koristiti zbog uživanja u njima, ovdje i sada, što dovodi do osjećaja ispunjenja. Tada više ne trebaju radio, TV prijemnik i glasovi drugih ljudi utišavati unutrašnju buku i odvraćati od slušanja unutrašnje svjesnosti, od straha od samoće. Učenje komunikacijskih vještina poboljšava odnose s drugima i pomaže prebroditi neželjene promjene.
Tada povlačenje u osamu donosi osjećaj unutrašnjeg ispunjenja, tišine i spokoja.

I ja sam to pomislio. :D

Autoru:  chils [ 25 Okt 2010, 12:00 ]
Tema posta:  Re: Osama

meni recimo kad god treba kakva fizicka pomoc (prebacivanje regala kauca itd) ja sam usamljen ki cackalica u slaniku

PS

salu na stranu nemam pojma ko je ova sojka sto je talija u spojler utrpala ali mi je prva recenica u tekstu namah izazvala zescu dijareju ( a kako planiram na dijetu odlucih da tekst citam polako svako jutro po recenicu dvije mozda izgubim par kila klistirajuci se budalestinama )

Autoru:  cicak [ 25 Okt 2010, 12:12 ]
Tema posta:  Re: Osama

Freudov neovisni čovjek je samodovoljan, jer druge treba tek kao sredstva za zadovoljenje svojih instinktivnih želja (libida);
Marxu je čovjek prije svega društveno biće, koje treba bližnjega jer je on samo onda on, kompletan kao čovjek, ako je doveden u vezu sa svojim bližnjim i prirodom.

I po jednom i po drugom - NIJE DOBRO BITI SAM.

Autoru:  Talija [ 25 Okt 2010, 12:16 ]
Tema posta:  Re: Osama

Samoća je patnja duše jer čovjek ipak jeste društveno biće, a usamljenost je izbor pojedinca.
Često bježimo u usamljenost da bismo presabrali misli, porazmislili ili jednostavno odmorili od raznih dobrih/loših uticaja.
Samoća prije stvara osjećaj odbačenosti, nepotrebnosti, straha.

Autoru:  Popokatepetl [ 25 Okt 2010, 12:52 ]
Tema posta:  Re: Osama

Talija je napisao:
Samoća je patnja duše jer čovjek ipak jeste društveno biće, a usamljenost je izbor pojedinca.
Često bježimo u usamljenost da bismo presabrali misli, porazmislili ili jednostavno odmorili od raznih dobrih/loših uticaja.
Samoća prije stvara osjećaj odbačenosti, nepotrebnosti, straha.



U ovom tvom tekstu se kaže upravo suprotno. Mada, to je čisto terminološki problem.

Autoru:  Talija [ 25 Okt 2010, 13:18 ]
Tema posta:  Re: Osama

Popokatepetl je napisao:
U ovom tvom tekstu se kaže upravo suprotno. Mada, to je čisto terminološki problem.

Kad pogledam upravo tako, terminološki problem, možda sam trebala obrnuti pojmove.

Autoru:  Hristov [ 25 Okt 2010, 14:27 ]
Tema posta:  Re: Osama

Odlican post Leona :)

Autoru:  E . [ 25 Okt 2010, 17:00 ]
Tema posta:  Re: Osama

"Ako nekoga voliš, voliš ga kad je tu...pa i ako ode, i dalje ga voliš. Ako se vrati...voliš.
A prije da Ljubav dlaku menja, al' ćud nikako."
Bože, kako je ovo lepo rekao...

A ne znam. Razmišljao jesam, dolazio sam do raznih logičnih, šta ja znam, smislenih, odgovora zašto bi neko to uradio...ali u konačnici to nije bilo to.
Možda...prosto bude tako, nešto što te samo povuče...ili gurne tamo.
I nekako...ne vjerujem ni da oni koji odoše znaju objasniti zašto...
I zašto baš tad.

Leona...za puštanje. Mislim da nije ničije da nekoga "pusti" tamo ili ne. Ako neko ide, ako je odlučio otići, ako ne osjeća potrebu da ostane zbog nečega ili nekoga ostati...u krajnjoj liniji, ako se osjeća "suvišnim"...nije ničije da ga zaustavi, spriječi, spasi, šta li.

I nekako....nekako ne vjerujem da je iko napravio oproštajnu zabavu (hhh), da se pozdravio sa bliskim, pa čak ni manje bliskim ljudima.

Možda mnogi nisu ni znali da odlaze niti da se vjerovatno neće vratiti.

Ko zna.

Niti vjerujem da će nam ko od nas ako sazna javiti.

Da...odlična tema, no ne znam šta se ima reći. Nemam pojma... 

Stranica 1 od 1 Sva vremena su u UTC [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/