banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 14:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Feb 2012, 02:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
jellyfish je napisao:
А ти знаш све. За разлику од тебе ја нисам био у пеленама него сам служио војску у то вријеме тако да се сјећам попова који су долазили чак на заклетву и прскали водицом. Док такви велики срби као ти нешто причају а рата ни видјели нису. А што се тиче 2 свјетског рата, више сам прочитао књига о томе него што си ти видио. :fist:


Svaka čast momče! Moj si čovjek!

_________________
Pametni ljudi napravili da se gramofon okrece, a onaj di dzej... On njega zaustavlja!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2014, 01:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Žrtve krvavog ustaškog pira sačuvati od zaborava

Žrtve krvavog ustaškog pira sačuvati od zaborava
DEJAN TOVILOVIĆ - 02.02.2014 18:24
BANJALUKA - Služenjem parastosa i polaganjem vijenaca na spomen-kosturnicu u banjalučkom naselju Drakulić danas su obilježene 72 godine od ustaškog pokolja 2.300 Srba iz ovog i okolnih sela, od kojih je bilo 551 dijete.
Zločin ustaške vojske i pod zastavom tadašnje Nezavisne Države Hrvatske (NDH) izvršen je bez ispaljenog metka, a egzekutor je hladnim oružjem 7. februara 1942. godine poklao sve što mu se našlo pod rukom, kako u Drakuliću, tako i u Motikama, Šargovcu i rudniku Rakovac.
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, kazao je da je ovaj zločin dokaz genocidnog i fašističkog nagona tadašnjih ustaških vlasti prema srpskom narodu.
"Ubijali su djecu u školama i kućama, starce i sve ljude koje su zatekli u ovim selima. Ovo je jedan od najtežih zločina koje je komunistička vlast decenijama skrivala i koji u to vrijeme nije na adekvatan način obilježen", kazao je Dodik, opominjući da ovo stradanje nikada ne smije biti zaboravljeno.
Goran Mutabžija, ministar prosvjete i kulture RS, kazao je da je na prostoru RS puno mjesta gdje su stradali Srbi u Drugom svjetskom ratu, te je važnost obilježavanja stratišta velika.
"Veoma je važno da obilježavamo godišnjice stradnja i da ne zaboravimo naše pretke, koji su na najstravičniji način ubijani", naglasio je Mutabdžija.
Slobodan Gavranović, gradonačelnik Banjaluke, poručio je da je obilježavanje ovog zločina opomena i poruka da on neće biti zaboravljen.
"Svjetski moćnici i danas žele da prekrajaju istoriju, ali to nećemo dopustiti", naglasio je Gavranović.
Nedeljko Mitrović, predsjednik Organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila RS, istakao je da se srpskom narodu ne smije osporavati obilježavanje stratišta.
Scene užasa stravičnog pokolja i danas progone Mila Panića iz Motika, koji je uspio da pobjegne od ustaškog noža. Tu sreću nisu imali njegov otac, majka i dvije sestre.
"Gotovo sve su mi poklali i poubijali. Sestre su ubijene sa svojim muževima u Motikama, a oca su mi zaklali u rudniku. Da nisam uspio da pobjegnem u zaselak Goleše, i moja sudbina bi bila ista", kazao je Panić, koji je tada imao samo šest godina.
O veličini pokolja u Drakuliću i okolnim selima najbolje govore i podaci iz zvaničnih dokumenata NDH, gdje je navedeno da je ovaj zločin bio jedan od najvećih učinjenih u samo jednom danu.

http://www.nezavisne.com/novosti/drustv ... 29287.html

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Dec 2014, 02:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xzF4rwJvT-U[/youtube]

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Dec 2014, 07:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Moj pokojni stric je bio neposredni svjedok takvih ustaških zločina nad Srbima Popova polja i Bobana, koje su izvršili njegove komšije Hrvati 23. i 24. juna 1941, kada je smrt izbjegao preplivavanjem Trebišnjice pod puščanom vatrom ustaša.
Bolna i nezaboravna sjećanja na taj i druge zločine nad Srbima, izvršenim od strane hrvatskih i muslimanskih ustaša, vjerodostojno je opisao u poemama: Čavaški pokolj (2003), Gatačko samrtno proljeće (2005), Ržani do (2005) i Vapaj Straževice (2006).
U penziji se potpuno posvetio proučavanju istorije Srba u Hercegovini sa težištem na zločine genocida nad srpskim narodom tokom 20. vijeka.
Meni je izuzetno teško bilo čitati neke dijelove njegovih poema, tako da sam odustala.
Ustaški zločini su se odigravali na području cijele Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srema... Grozno je saznanje da se takvo šta dešavalo svuda oko nas. Pokolji u Drakuliću, Motikama, Šargovcu, koju su takođe meni blizu, pogađaju me svaki put kad ih se pomene, prosto ne može ljudska svijest primiti takvo šta. "2.300 Srba iz ovog i okolnih sela, od kojih je bilo 551 dijete" - iz ovog članka gore, pa usjeklo se u svijest, koliko god izbjegavala čitati, gledati, promišljati o ovakvim temama.... Ne mogu pojmiti da svjesno, organizovano, grupno, ljudi zađu sa noževima po selu i ladno zakolju preko 500 djece i preko 2000 ljudi.
Takođe mi je jako pozlilo u MuzejuRS, gdje se nalazi stalna postavka Jasenovac.

Kako su napravili rekonstrukciju ulaza u logor, pa kad sam ušla pored onog ustaše, uh... Pa autentični alati za mučenje, pa slike one djece neuhranjene, pa... aaaaaa.

Spoiler:
Slika
Slika

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2017, 04:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
У недјељу парастос у Дракулићу – обезбијеђен превоз PDF верзија Верзија за штампу
У недјељу, 5. фебруара, биће одржан парастос жртвама усташког терора у селима Дракулић, Мотике, Шарговац и руднику Раковац, који је извршен 7. фебруара 1942. године.
Према информацијама из Српскe православнe црквенe општинe Дракулић, у 9.00 часова биће служена литургија и одржан парастос у спомен-цркви у Дракулићу, а у 12.00 часова, код спомен-костурнице, биће положени вијенци и одржани пригодни говори.

Градска управа Града Бања Лука, овим путем, обавјештава грађане да је у недјељу обезбијеђен бесплатан превоз из центра града до Дракулића. Полазак аутобуса предвиђен је из Видовданске улице (стара аутобуска станица) у 11.00 часова. Такође, у 11.00 часова, обезбијеђен је један аутобус за превоз од цркве у Дракулићу до спомен-костурнице.
Парастосу у Дракулићу присуствоваће и делегација Града Бања Лука.


Citiraj:
Osnovna škola “Đura Jakšić” u Šargovcu obilježiće u utorak, 7. februara, 75 godina od stradanja 52 učenika ove škole u Drugom svjetskom ratu.
“Odaćemo počast žrtvama ustaškog terora naše škole i ovog područja. U 12.30 časova prekinućemo tišinu i progovoriti o ovom zločinu i tragičnoj sudbini nevinih žrtava fašista” – rekao je direktor OŠ “Đura Jakšić” Darko Tomić.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2017, 12:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2895
Lokacija: još mAlo i tU smo
Zločin na Vijačkom lugu u Prnjavoru 1. februara 1942. godine

Ustaše su 31.januara 1942.godine sa imanja lokalnog gazde Mihaila Hartmana odveli skupinu Srba u prnjavorski zatvor odakle su ih dan kasnije povezane žicom 2 po 2 poveli u pravcu Dervente i strijeljali u Vijačkom lugu 300 metara od kuća porodica Šikarac. Srbi iz Lužana koje su pohvatani na Hartmanovom imanju su se nalazili u zaštiti kod gazde Mihaila i neko vrijeme stanovali kod njega a zauzvrat su izrabljivani radeći na pilani i ciglani bez plate i hrane. Ostali Srbi koji su pohvatani tada bili su iz sela Štrpci, a taj dan su došli kod Hartmana preuzeti određen broj crijepa za Rajka Brkovića koji je organiziovao ljude i nekoliko upregnutih sanki sa zapregom.

Ustaše i njihovi saradnici koji su sudjelovali u ovom zločinu su Franjo Horvat, Marko Krezić, Eduard Kršulj, komandir 18. ustaške satnije, Slavko Orešić, zamjenik, Alija Šipragić,, Hanzi Felber (folksdojčer), lugar Džemal, Jozo Marćinek domobran iz Lužana, Jure Deket domobran iz Vučijaka i još neke nepoznate ustaše.

Hartmanovim sinovi su bili Mihin, Đuri, Karlin, Braco i jedna kćerka kojoj je ime zaboravljeno. Mihailo, Micika, njegova žena, sinovi Đuri i Mihi Hartman se podjednako optužuju za ovaj zločin od strane Komisije za utvrđivanje zločina.

Sa mjesta strijeljana su uspjeli pobjeći i preživjeti strijeljanje Teodor Stojnić, Ljubo Brković, Ljubo Gajanić, Mirko Brković i Nedo Tatarević koji su kasnije ostavili svoja svjedočenja o ovom događaju i svoje iskaze dali Sreskoj komisiji za istraživanje zločina okupatora i njihovih pomagača 17. juna 1945. godine.

Komisija je uzela svjedočenja od porodica stradalih i preživjelih, a oni su izjavili sljedeće:

Tatarević Sofija, žena Lazina, stara 32 godine, svjedoči:

„Koncem 1941.godine odvele su ustaše 6 ljudi iz našg sela Lužana u zatvor a dan kasnije ja sam otišla u grad da vidim šta se desilo sa tim ljudima pošto drugi nisu smjeli otići i bili su svi razbjegnuti. U zatvoru našla sam od te grupe samo dvoje djece a ostalih nije bilo. Djeca su mi rekla da su njima obećali da će ih pustiti kući. Po povratku iz zatvora ja sam navratila kod Hartmana da mu kažem da onih ljudi nema i tražila da izbavi barem tu djecu i on mi je to obećao da će ići gledati šta je to bilo. Drugi dan po tome Hartman je poslao svoga momka po našem selu da pokupi ostatak ljudi Srba kojima je prijetila opasnost, pod njegovu zaštitu koji će živjeti u njegovoj kući. Seljani su povjerovali njemu i sklonili se kod njega gdje su ostali mjesec dana radeći u korist Hartmana ne dobivši od njega zato ni hrane ni plaće. Početkom veljače došao je jedan radnik koji je kod njega bio zaposlen i koji je imao neku potražnju crijepa od njega. Ovaj isti se zvao Vlado Bjegojević iz Štrbaca. Na straži je stajao Jure Deket(Ukrajinac,p.a.) iz Vučijaka koji je obavijestio ustaše da je ovaj došao iz Štrbaca voziti crijep za četnike. Zatim su se okupile ustaše i pokupili te sve ljude i otjerali u zatvor u Prnjavor … Taj isti dan naveče dođu ustaše i pokupe sve ljude koje je Hartman uzeo u zaštitu a među njima i mog muža Lazu Tatarevića … u toj skupini nije slučajno bio Teodor Šikarac, po njega je kući došao Jozo Marćinek koji je bio u službi Gestapo-a i potpuni njihov saradnik i odveo Teodora do skupine koja je otjerana u zatvor u Prnjavor. Taj moment Mihail Hartman nije ni izašao iz kuće a kamoli da se zauzeo za te ljude …

Tatarević Jovana, žena Ristina, stara 49 godina, iz Štrbaca svjedoči o ovom događaju:

„… Početkom godine 1942. ja sam se sklonila sa svojim pokojnim mužem Ristom i još nekim seljanima u kuću Mihaila Hartmana radi opasnosti od ustaša koja je prijetila svima. Tu sam se zadržala oko šest dana, ostali su se zadržali i dalje. Početkom februara odveli su ih u zatvor gdje su bili jednu noć a drugu noć su ih poveli za Derventu i u Vijačkom lugu sve postreljali. Za vrijeme našeg boravka kod Hartmana isti je dolazio jedno jutro te nam rekao da se sklonimo negdje u drugi srez kao npr. Tešanj, međutim je njegova žena Micika nas odvraćala s tim da će nas ona već zaštititi. Stoga sumnjam da je ona morala znati što će se dogoditi. Isti dan je moj malodobni sin Miroslav pošao svojim poslom sa volovskim kolima, uto ga je sreo Hilko Hemun(Ukrajinac, p.a.) iz Lužana i natjerao ga da vozi sijeno za njega u Prnjavor jer je on bio pobjegao iz Lužana. Sijeno je bilo vlasništvo Petra Segić iz Štrbaca, koji je bio izbjegao na partizansku teritoriju u Brestovo. Hilko Hemun kao saradnik ustaški naredio je prevoz bez mog znanja i odobrenja … “

(Hilko Hemun je bio brat Vasilja i Ivana-Iljke Hemuna koji je sudjelovao u masakru u selu Kremni. Kuća im se nalazila na raskršću puteva Ergela-Vijačani na Špilinom imanju danas.)
Ovo strijeljanje u Vijačkom lugu su preživjeli Stojnić Teodor i Nedo Tatarević iz Lužana i Mirko Brković iz Štrbaca

Tatarević Nedo, star 40 godine iz Lužana svjedoči:

„Početkom 1942. godine sam se bio sklonio sa ostalim mještanima pravoslavne vjere u kuću Mihaila Hartmana ispred ustaša, misleći da ćemo tako biti zaštićeni, jer nam je on to obećavao. Za vrijeme našeg boravka radili smo za Hartmana a da za to nismo dobivali niti plaće niti hrane. Početkom februara došle su ustaše i odvele nas u zatvor u Prnjavor gdje smo ostali jednu noć i jedan dan a zatim su nas bez ikakvog saslušanja potjerali prema Derventi. Kada smo došli u Lug postrojili su nas u trojne redove, a ja sam se nalazio pri kraju u trećem redu. Kada su zapucali vidio sam gdje padaju mrtvi i ranjeni, a ja sam slučajno ostao nepovrijeđen. U taj čas sam skočio u jarak i primirio se kao da sam mrtav ali sam ipak promatrao šta se događa. Vidio sam da su neki od mojih drugova uspjeli pobjeći. Devet ustaša su otišli u potjeru za odbjeglim a četiri su ostala kod mrtvih i ranjenih. Vidio sam jednog između njih kako puca u one što leže, a drugi probada s bajonetom. Kada su mene spazili nisi prilazili nego su sa udaljenosti oko 2 metra ispalili u mene metak ali me nisu pogodili. Na to je drugi rekao „mrtav je“ i tako su me napustili. Kada sam vidio da su se udaljili pobjegao sam u pravcu rijeke Vijake. Pošto je rijeka bila smrznuta bježao sam ledom oko 6 km dok sam izašao u Štrpce u partizansku pozadinu … “

Brković Mirko, star 34 godine iz Lužana svjedoči:

„Početkom godine 1942. bio sam se sklonio sa ostalim mještanima pravoslavne vjere u kuću Mihala Hartmana od ustaša jer nam je isti obećao sigurnost … Radili smo kod Hartmana a za to nismo dobivali niti hranu niti plaću … Početkom mjeseca veljače došle su ustaše i otjerale nas u zatvor u Prnjavor gdje smo ostali dan i noć, a zatim su nas bez ikakvog saslušavanja potjerali prema Derventi. Kada smo došli u Lug, tada su nas postrojili u trojne redove, ja sam se nalazio u drugom redu. Kada su zapucali vidio sam kako padaju mrtvi i ranjeni drugovi, a ja sam tada preskočio preko mrtvaca i nastavio bježati oko dva i po kilometra. Kad sam stigao do šumice, tuj sam se odmorio videći da je opasnost minula prebacio sam se na oslobođenu partizansku teritoriju … Za naše odvodjenje kao i ubistva okrivljujem Miciku Hartman, koja je bila u službi Gestapo-a, Đuri Hartmana, Džemala (prezime nepoznato) i tadašnjeg domobrana Juru Deketa iz Vučijaka … “

Svjedok Husein Delić, star 45 godina, vjere islamske svjedoči:

„… U godini 1941. bio sam ključar zatvora u Sreskom načelstvu u Prnjavoru. U zatvor po noći dolazili su Alija Šipragić, vodnik ustaške bojne, Mirko Krezić, pristav (činovnik sreske policije, p.ā.) sa nekim nepoznatim ustašama koji su bili dovedeni sa strane, te su ih zlostavljali na razne načine. Kod samog odvođenja vezivali su ruke unatrag dva po dva čovjeka. Što se tiče gore spomenutih Srba iz Lužana, jedne noći došao je Alija Šipragić držeći u ruci neki papir, te ih je sve redom popisao govoreći da idu za Gradišku i da se ne boje ništa. Ustaše koje su ih vezivale, moglo ih je biti oko dvanaest. U jutro sam saznao od činovnika Porezne uprave Haneke da su pobijeni u Lugu neki Srbi koji su po noći bili odvedeni iz zatvora. Tada mi je bilo jasno o kome se radi. Nisam primijetio da je Mihailo Hartman ili ma tko od Hartmanove familije dolazio intervenirati kod ustaških vlasti niti su posjećivali zatvorenike. Ujedno mi je poznato da je sudjelovao u tome poručnik 20 domobranske satnije komandir Feliks Naglić iz Gospića. Isti se isticao u progonjenju Srba. U vrijeme toga uhićenja, sreski predstojnik bio je Franjo Horvat, Marko Krezić, njegov zamjenik, zapovjednik ustaške satnije Eduard Kršulj, zamjenik Slavko Orešić, vodnik Alija Šipragić…“

U Vijačkom lugu su 1. februara 1942. godine pobijeni sledeći Srbi:

-Tatarević Lazo

-Tatarević Risto

-Vranešević Vojko

-Šikarac Spasoje

-Šikarac Đurađ

-Šikarac Rade

-Brković Petar

-Brković Rajko

-Bjegojević Vladimir

-Bajić Nedo

-Šikarac Teodor



DA SE NE ZABORAVI-DA SE NE PONOVI!
Izvor:
Svetosavska omladinska zajednica Prnjavor

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Apr 2019, 22:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Jedno svjedočanstvo o pokolju Srba u Bijelom Potoku kod Banjaluke na Vaskrs 1942. godine
Bijeli potok - Бијели поток
Ћирилица

Razbijanjem Kraljevine Jugoslavije aprila 1941. godine nastupio je jedan od najtežih perioda u istoriji srpskog naroda. Masovnim ubistvima i progonima naročito su bili izloženi Srbi na teritoriji koja je dospjela u sastav Nezavisne Države Hrvatske. Neposredno po proglašenju ''uskrsnuća hrvatske države'', hrvatski fašisti pristupili su rješavanju ''srpskog pitanja'', koje je, prema njihovoj zamisli, trebalo sprovesti tako da jedna trećina Srba bude pobijena, jedna trećina protjerana, a jedna trećina prevedena na rimokatolicizam i pretvorena u Hrvate.

Jedan od najaktivnijih ustaških pregalaca u tom zločinačkom poduhvatu bio je banjalučki ''stožernik'' Viktor Gutić, koji je 26. maja 1941. u Banjaluci najavio da će ''svi nepoželjni elementi biti brzo istrijebljeni i da ni traga od njih neće ostati''.[1] Po njegovom naređenju, ustaše su početkom maja 1941. ubili banjalučkog vladiku Platona i još 59 viđenijih Srba, a u julu su iz grada protjerani skoro svi Srbi.[2] Ustaše su avgusta 1941. srušili Saborni hram Svete Trojice u Banjaluci, koji su njemačke bombe teško oštetile prilikom bombardovanja grada aprila 1941.[3] Inače, u Banjalučkoj eparhiji je tokom Drugog svjetskog rata porušeno, zapaljeno, demolirano, oskrnavljeno ili opljačkano oko 100 hramova Srpske pravoslavne crkve.[4]

U cilju zatiranja srpskog imena, hrvatske vlasti su u Banjaluci i Krajini strogo primjenjivale odluku da se ne upotrebljavaju izrazi srpsko-pravoslavna crkva i srpsko-pravoslavna vjera, već isključivo izrazi grko-istočna crkva i grko-istočna vjera. Osim toga, bila je zabranjena i upotreba ćirilice.[5] Rimokatolička crkva bila je direktno odgovorna za istrebljivanje Srba u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj. Rimokatolički sveštenici podsticali su svoje vjernike na ubijanje Srba, a nijedan rimokatolički sveštenik za vrijeme rata (1941–1945) nije javno protestvovao protiv zločina nad srpskim narodom.[6] Rimokatolički sveštenici bili su vrlo prilježni u prevođenju pravoslavnih Srba na rimokatolicizam, a samo u Banjaluci pokatoličeno je oko 1.500 Srba.[7]

Najteži zločin na području Banjaluke ustaše su izvršili 7. februara 1942. godine, kad su predvođeni Miroslavom Tomislavom Filipovićem–Majstorovićem ''fra Sotonom'', na području rudnika Rakovac i sela: Drakulić, Motike i Šargovac, koristeći isključivo hladno oružje, ubili oko 2.300 Srba, ne štedeći ni žene, niti djecu.[8] Inače, na području Banjalučkog sreza bila su ukupno 23 stratišta na kojima su vršeni pogromi Srba.[9] Jedno od njih bilo je selo Bijeli Potok.

Svoje svjedočanstvo o pokolju Srba u Bijelom Potoku ostavio je Milenko Milinković 29. aprila 2004. godine u prostorijama Filozofskog fakulteta u Banjaluci. Milenko Milinković imao je sreću da kao osmogodišnji dječak preživi ustašku ekspediciju. Ovo je njegovo potresno svjedočanstvo:

''Rođen sam 21. jula 1934. godine u Bijelom Potoku. Moji roditelji su imali desetoro djece, pet sinova i pet kćeri. Sa komšijama Hrvatima iz Debeljaka živjeli smo u miru i slozi. Međutim, kad je pala Kraljevina Jugoslavija 1941. godine, nastupilo je teško vrijeme za nas Srbe. Ustaše su preuzeli vlast i odmah podigli vješala po banjalučkim predgrađima, te počeli vješati viđenije i bogatije seljake. Ustaše su rušili i pljačkali pravoslavne bogomolje, koje su oni zvali ''vragomolje''.

Međutim, na Vaskrs 1942. godine, ne sjećam se tačno koji je datum bio, ali znam da su bili u isti dan katolički i pravoslavni Vaskrs, ustaše su napravili akciju između Vrbasa i Vrbanje. Srbi u Bijelom Potoku su se nadali da će ih zaštiti komšije Hrvati. Međutim, među ustašama koji su došli u naše selo, osim

onih iz Banjaluke, Hercegovine i drugih krajeva, bilo je i domaćih Hrvata. Na sreću, tog dana nismo se svi zatekli u kući. Jedna sestra je bila udata i živjela je u Rebrovcu, a njen muž je kasnije poginuo kao partizan, a jedna sestra je čuvala stoku, pa kad je čula i vidjela ustaše, ostavila je stoku i sklonila se na sigurno. Osim njih dvije, u kući nisu bili ni moj otac, ni četvorica braće. Oni su se sklonili u šumu, kao i ostali muškarci iz sela. Niko od njih nije bio ni partizan, niti četnik. Sklonili su se jer su smatrali da bi njih, kao vojne obveznike, mogli pobiti, a da nejač neće dirati, tj. da će ih zaštiti komšije Hrvati.

Tog kobnog dana u kući nas je bilo jedanaestoro. Osim mene, bile su moja majka i tri sestre, od kojih je jedna imala 18 godina, a dvije blizankinje su imale po 12 godina, zatim moje dvije strine i njihove dvije kćeri, koje su imale 17 ili 18 godina i žena mog brata od strica sa djetetom od godinu i po dana. Ustaše su došli oko 11 sati i sjećam se da su imali florescentno ''U'' na šljemovima. Čim su došli, sve su nas istjerali iz kuće. Pitali su nas gdje su muškarci, pa kad su čuli da su u šumi, poslali su moju dvanaestogodišnju sestru da ode po njih. Međutim, ona se vratila sama i rekla im da muškarci ne smiju doći. Čim je to rekla, jedan ustaša je uzeo mitraljez i počeo pucati po nama. U tom trenutku, nastupio je vrisak i žene i djeca su padali u zagrljaj jedni drugima. Ja sam počeo trčati i poslije desetak metara sam se srušio i izgubio svijest.

Tek u sumrak sam došao svijesti, jer sam čuo riku i zvuk zvona krava koje su se vratile sa ispaše. Ustao sam i vidio da su svi oko mene mrtvi, uključujući i moju majku i sestre, pa sam počeo plakati. Mene metak nije ni okrznuo, a kad sam pao, ustaše su vjerovatno pomislili da sam i ja mrtav. Iako sam bio u šoku, ušao sam u kuću, uzeo neku ponjavu i sakrio se u kuruzanu. Tokom noći, ustaše su dolazili sa baterijama i pretresali prostorije u kući, da provjere da li je neko preživio. Sutradan, došli su komšije Hrvati iz Debeljaka i uzeli sebi našu stoku. Dva ili tri dana padala je kiša, a tek onda su ponovo došli Hrvati i pokopali moje najmilije. U jednu raku su ih sahranili šestoro, a u drugu četvoro.

Tog dana u Bijelom Potoku je pobijeno 54 Srba. Najviše je ubijeno Milinkovića i Adamovića. Ustaše su neke strijeljali, a neke su zaklali. Ubijeni ljudi su pokopani na mjestima gdje su likvidirani.

Kad su moj otac, braća i ostali muškarci čuli šta se desilo, sklonili su se sa ostalim preživjelima u Agino Selo i Krmine. Neki od njih su se pridružili partizanima Miloša Dujića, a neki, među kojima i moj brat, pridružili su se četnicima Mirka Džombića.

Ja sam se od nedjelje, kad je pokolj izvršen, pa do subote, sakrivao u kuruzani i štali. Jeo sam košpice od misirače, koje sam našao na tavanu, a sa bunara sam donio litar vode. Tih dana sam živio u velikom strahu. Kad su u subotu Hrvati iz Debeljaka ponovo došli u pljačku, pronašli su me sakrivenog u sijenu. Najprije su me ispitivali, a onda je po mene došao ustaša iz Debeljaka Mirko Prankić i svezanog me odveo kod porodice Pajić, koji su dobili zadatak da me čuvaju do daljnjeg. Jedna žena me je okupala i ostavila u sobi kod svog sina. On se htio igrati sa mnom, ali meni nije bilo do igre. Kod te porodice sam ostao dva mjeseca i sve vrijeme boravka kod njih jedna djevojčica me je učila katoličkoj vjeronauci. Kasnije je po mene došla moja sestra iz Rebrovca i kod nje sam živio oko dva mjeseca.

Četiri mjeseca nakon pokolja, u Bijeli Potok su se vratili skoro svi preživjeli. Živjeli smo bijedno, jer su nam Hrvati opljačkali imanje. Do kraja rata vođene su borbe između partizana i ustaša, ustaša i četnika, četnika i partizana. I četnici i partizani su ubijali Srbe, ukoliko su bili na onoj drugoj strani. Inače, Srbi na tom području koji bi se međusobno posvađali, kleli su jedan drugog riječima: ''Dabogda otiš'o u Jasenovac!''.

Ja sam po okončanju rata prodavao drva, a zatim sam otišao u Kutinu, u Hrvatsku, gdje sam zasnovao porodicu i gdje i danas živim.''



Prvi rimokatolički sveštenik koji je javno govorio o pokoljima Srba u Banjaluci i Krajini bio je banjalučki biskup austrijskog porijekla Alfred Pihler, koji je u božićnoj poslanici 1963. godine, između ostalog, rekao: ''U ovoj zemlji su u prošlom ratu naša braća pravoslavne vjere poginula zato što su pravoslavni. Oni koji su ih ubijali imali su u džepu katolički krsni list. Zvali su se katolici. I ti kršćani ubijali su druge ljude, takođe kršćane, zato što nisu Hrvati i katolici. Mi bolno priznajemo ovu strašnu zabludu tih zalutalih ljudi i molimo braću pravoslavne vjere da nam oproste kao što je Krist oprostio svima''.[10]



Tek 2003. godine u Bijelom Potoku podignut je spomenik žrtvama ustaškog terora, na kojem su osim grba Republike Srpske i pravoslavnog krsta, ispisana imena svih 54 Srba ubijenih na Vaskrs 1942. Među njima najviše je Milinkovića i Adamovića, a stradali su i Bogojevići, Kostići, Vujasinovići, Ćurlići i Brbojevići. Međutim, da Srbi nisu sasvim raščistili sa nekim navikama iz prošlosti, govori i natpis na spomeniku. Naime, iako je sasvim jasno da su pokolj izvršili Hrvati, na spomeniku je napisano da je podignut kao znak sjećanja na žrtve ''fašističkog'' terora. Neupućeni posmatrač mogao bi pomisliti da su u pokolju učestvovali i Nijemci i Italijani, mada je istina da su zločin počinili Hrvati, među kojima je bilo i komšija ubijenih Srba, sa kojima su do 1941. živjeli u miru i slozi.



Izvor:

ODBOR ZA JASENOVAC SVETOG ARHIJEREJSKOG SABORA SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE



[1] Marko Aurelio Riveli, Nadbiskup genocida, Nikšić 1999, str. 55.

[2] Strahinja Kurdulija, Atlas ustaškog genocida nad Srbima 1941–1945, Beograd 1993, str. 35.

[3] Dragan Davidović, Saborna crkva u Banjaluci 1925-1941, Banjaluka 1991, str.38.

[4] Mirko Marić, Stradanje Srpske pravoslavne crkve i njenih vjernika na području Banjalučke eparhije u XX vijeku, Srpska pravoslavna Eparhija banjalučka 1900–2000: šematizam, Banjaluka 2000, str. 85–88.

[5] Sima Simić, Prekrštavanje Srba za vreme Drugog svetskog rata, Titograd 1958, str. 78.

[6] Veljko Đ. Đurić, Golgota Srpske pravoslavne crkve 1941–1945, Beograd 1997, str. 397.

[7] Viktor Novak, Magnum Crimen: pola vijeka klerikalizma u Hrvatskoj, Beograd 1986², str. 719.

[8] Gojo Riste Dakina, Genocid nad Srbima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj: budi katolik ili umri, Beograd 1995, str. 143–144.

[9] Mićo Stojanović, Veliko umiranje: genocid nad Srbima u 20. vijeku zapadno od Drine, Banjaluka 1995, str. 30.

[10] Rastislav V. Petrović, Genocid sa blagoslovom Vatikana, Beograd 1992, str. 102.


Ne znam šta su tada razmišljali ali poslije Drakulića su trebali svi bježati.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Apr 2019, 05:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8753
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Gdje?

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Apr 2019, 15:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
Šta ja znam na Manjaču ili Kozaru.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Apr 2019, 16:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9203
A znaš šta je uslijedlo na Kozari ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Apr 2019, 16:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
Evo kod Rade Radića u Jošavku.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Sep 2019, 23:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
Do sedmog februara završiti prenos kostiju u kriptu u Drakuliću
https://www.youtube.com/watch?v=9dqdNTHGHPY

Ne znam kako oni ovo misle izvesti, ako se potomci bune.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs