banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 01:00

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 25 Jan 2019, 16:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Vlada ipak nema para za udžbenike

Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić rekla je danas u Banjaluci da je potrebna sveobuhvatna analiza na koji način se može realizovati inicijativa za besplatne udžbenike za sve učenike osnovne škole i da su iskoraci u tom pravcu u budžetu mogući tek od naredne godine.

Trivićeva je navela da je Ministarstvo razmatralo inicijativu građana za obezbjeđivanje besplatnih udžbenika za sve učenike osnovnih škola i istakla da je za za 89.645 učenika potrebno obezbijediti oko 11,5 miliona KM.

– Budžetom za ovu godinu planirano je 980.000 KM za obezbjeđivanje besplatnih udžbenika za učenike prvog i drugog razreda, a za besplatne udžbenike za sve osnovce bilo bi potrebno obezbijediti dodatnih 11 miliona KM – rekla je Trivićeva novinarima.

Ona je napomenula da će Ministarstvo raditi na analizi prioritetnih grupa kojima bi se mogli obezbijediti besplatni udžbenici u narednom periodu, s obzirom na to da je budžet za ovu godinu usvojen i da nisu planirana sredstva za realizaciju ove inicijative.

Trivićeva je podsjetila da Ministarstvo porodice, omladine i sporta Republike Srpske od 2007. godine obezbjeđuje udžbenike za odlične učenike od trećeg do devetog razreda iz porodica sa četvoro i više djece, te da je do sada za ovu namjenu izdvojeno oko 1,9 miliona KM.

– Naše ministarstvo je od školske 2007/2008. godine do sada za besplatne udžbenike za učenike prvih i drugih razreda osnovne škole izdvojilo oko 11,4 miliona KM – navela je Trivićeva.

Prema njenim riječima, besplatne udžbenike učenicima obezbjeđuju i lokalne zajednice u skladu sa socijalnim statusom, te da je u toku prikupljanje podataka sa terena o tome koje lokalne zajednice i za koju kategoriju djece izdvajaju sredstva za ovu namjenu.

– Plan nam je da do 20. februara dobijemo analizu planova i programa svih škola, te odredimo koji su to obavezujući udžbenici za učenike osnovne škole. U skladu sa tim radićemo i na digitalizaciji pojedinih udžbenika, što će mnogima olakšati njihovu nabavku – rekla je Trivićeva.

Trivićeva je istakla da ne bi trebalo donositi ishitrene odluke, da ne bi došlo do preklapanja nabavke udžbenika za pojedine kategorije na lokalnom i republičkom nivou.

Srna


Ne bih otvarao ovu temu da rat ne preživjeh ja, a završio sam prvi, drugi, treći, četvrti i peti razred. Bile besplatne knjige, na kraju godine stare razdužiš nove zadužiš. Pazili smo ih. Poslije rata original udžbenici koštali 3-4 marke i to sam kupovao jer sam mogao učiti samo iz novih knjiga.

A tada u Srbiji isto bile besplatne knjige, samo što su bili obavezni da sakupljaju stari papir.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 16:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Ja se nesto i ne secam da su bili besplatni. Znam da se islo u romanov pa trampis stare za nove i sl.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 16:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ja iz iskustva znam Srpsko Sarajevo, Bijeljina, Brčko imali za vrijeme rata taj princip zaduživanja i razduživanja.

A ovo pišem da se neki model može naći, jer je postojao u ona najcrnja vremena.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 16:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
Besplatni su za učenike prvih i drugih razreda, već nekoliko godina.

Za udžbenike za sve učenike trošak bi bio oko 10 miliona u prvoj godini, kasnije bi se dokupljivala samo razlika.
Mislim da se u budžetu koji je "težak" više od 3 milijarde maraka, mogu pronaći ta sredstva. Ili preusmjeravanjem sredstava ili iz budžetskih rezervi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 17:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Offff pa da se ne uzimaju kola i ne razgrće na prointere bilo bi svega...
Fiki za vrijeme rata smo ovde mukom nabavljali knjige i mogle su polovne i kolale su po školama, a rijetki su to imali...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 18:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Bolje da nisu besplatne. Ne bi se poslije moglo izdurati od obaveznih radnih sveski iz milion predmeta koje kostaju po dva cenera

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 18:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Gora joj je ideja da budu digitalne pa da djeca bulje u ekran nekoliko sati svaki dan.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 18:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Da, sva sreća pa ne bulje inače.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 19:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
Choban je napisao:

Za udžbenike za sve učenike trošak bi bio oko 10 miliona u prvoj godini, kasnije bi se dokupljivala samo razlika.
.

Da, kad izdavači ne bi skoro svake godine "mijenjali" udžbenike, a to ne odgovara, pogađaš kome.
Sad dva djeteta u porodici ne mogu nasleđivati knjige od starijeg (ili mogu samo mali dio) jer stalno izmišljaju nešto novo.
I što neko napisa, hrpa radnih svesaka.

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 19:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
Opet bi sve bilo uključeno u cijenu, jer se kupuju kompleti, pa nek zavod za udžbenike mijenja sadržaj svake godine (sumnjam da bi im to tada lako prolazilo).
U suštini iako bi to bili besplatni udžbenici za učenike, roditelji bi ih ionako plaćali kroz PDV, porez na dohodak..., samo bi se plaćali iz budžeta.
A na 3 milijarde i kusur maraka, koliki je budžet, 10 miliona je ništa.

Kao što napisah, ionako su besplatni udžbenici za prvi i drugi razred.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 19:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Чисто да неко не помисли другачије, и за вријеме СФРЈ су се плаћале књиге, свеске, радне свексе, школски прибор и све што уз то иде...

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 20:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2246
Lokacija: Trn
Umjesto da djeci ljudi u socijalnim potrebama, bez obzira na razred, obezbijede udžbenike, oni se našli da prvom i drugom razredu kupuju.

Послато са Redmi 5 Plus уз помоћ Тапатока

_________________
They have money for wars, but can't feed the poor!

Allow me to introduce first, Makaveli the Don.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 20:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Dce/02 je napisao:
Umjesto da djeci ljudi u socijalnim potrebama, bez obzira na razred, obezbijede udžbenike, oni se našli da prvom i drugom razredu kupuju.

Послато са Redmi 5 Plus уз помоћ Тапатока
Pa najmanje para treba za te prvi i drugi. A da nepričamo o tom da nisu u stanju da osnuju zdravstveni fond posebno za djecu, da ne skupljamo ko prosjaci po mtel brojevima...

Sent from my Smartphone 3.1 Lite using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 20:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Па основан је тај фонд...

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 20:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
I ? Kako se zove i odakle finansira? Koliki doprinos svi plaćamo?

Sent from my Smartphone 3.1 Lite using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 20:40 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 02:18
Postovi: 181
sinip je napisao:
Чисто да неко не помисли другачије, и за вријеме СФРЈ су се плаћале књиге, свеске, радне свексе, школски прибор и све што уз то иде...

Да, али колико је све то коштало? Били су субвенционисани на неки начин вјероватно. Мени родитељи кажу да је тада уџбеник коштао ''као дневне новине''. Нпр. као да комплет купиш за 20 КМ данас. Можда неко има и другачије сјећање. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 20:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8734
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
партибрејкер je napisao:
sinip je napisao:
Чисто да неко не помисли другачије, и за вријеме СФРЈ су се плаћале књиге, свеске, радне свексе, школски прибор и све што уз то иде...

Да, али колико је све то коштало? Били су субвенционисани на неки начин вјероватно. Мени родитељи кажу да је тада уџбеник коштао ''као дневне новине''. Нпр. као да комплет купиш за 20 КМ данас. Можда неко има и другачије сјећање. :)



Kao "dnevne novine" .... nisu bile bas jeftine , neki su dizali i kredite za nove knjige....

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 21:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
S tim da u SFRJ nije bilo PDV-a na knjige, udžbenike i i školski pribor, a koliki je tada bio odnos prosječne plate i potrošačke korpe?
I tada se, bar u SR BiH, nisu provodile mjere populacione politike zbog pada broja rođenih.

Broj djece koja upisuju prve razrede je bio u padu u Republici Srpskoj u proteklih nekoliko godina, mnoge područne škole i odjeljenja su ugašeni.

I na kraju, o toj inicijativi će odlučiti poslanici na idućoj sjednici skupštine.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 21:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8734
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Choban je napisao:
S tim da u SFRJ nije bilo PDV-a na knjige, udžbenike i i školski pribor, a koliki je tada bio odnos prosječne plate i potrošačke korpe?
I tada se, bar u SR BiH, nisu provodile mjere populacione politike zbog pada broja rođenih.

Broj djece koja upisuju prve razrede je bio u padu u Republici Srpskoj u proteklih nekoliko godina, mnoge područne škole i odjeljenja su ugašeni.

I na kraju, o toj inicijativi će odlučiti poslanici na idućoj sjednici skupštine.



Nije bio pdv al je bio porez ...

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2019, 22:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
Koliki je bio porez na udžbenike?
Koliki je bio odnos prosječne plate i potrošačke korpe?
I da li su se tada provodile mjere populacione politike zbog pada broja rođenih?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs