banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 06:10

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 235 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 30 Apr 2009, 01:28 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2004, 14:04
Postovi: 264
Lokacija: Stonehelm
Морам признати да сам скинуо Zeitgeist 2:Addendum али нисам стигао да га погледам.
Баш ме занима на који би начин одбацили овај садашњи систем заснован на новцу и
како би тај Venus project ријешио питање материјалних добара и радне снаге који би
очигледно били потребни да се било какав пројекат оствари, и ко би та материјална добра
и радну снагу требао да поклони а да заузврат не добије нешто од вриједности.
То ме баш занима па ћу га што прије погледати.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2009, 11:19 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2008, 01:08
Postovi: 1908
popovich je napisao:
Морам признати да сам скинуо Zeitgeist 2:Addendum али нисам стигао да га погледам.
Баш ме занима на који би начин одбацили овај садашњи систем заснован на новцу и
како би тај Venus project ријешио питање материјалних добара и радне снаге који би
очигледно били потребни да се било какав пројекат оствари, и ко би та материјална добра
и радну снагу требао да поклони а да заузврат не добије нешто од вриједности.
То ме баш занима па ћу га што прије погледати.


Pogledaj i zamisli se. Nemoj da si namcor.
Usput kad sam rekao intelektualno kao vrsta, nisam mislio na obrazovanje i informisanost svakog pojedinca, nego najnovija otkrica u pogledu tehnologije koja od ovog momenta mogu poceti da se primjenjuju.

P.S. Prvo pogledaj dio koji govori o menetarnom sistemu(mislim da je u dvojci). Kad svatis kakva je to prevara, ostalo se slozi samo od sebe.

_________________
Free Your Mind And Your Ass Will Follow


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2009, 11:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Ukratko, to je prijedlog i pokušaj da se ekonomija koju danas imamo, "ekonomija zasnovana na novcu" zamjeni sa "ekonomijom zasnovanom na resursima". Oni nude hipotezu da je novac prevaziđen jer više ne postoji oskudica materijalnih dobara - svaka oskudica danas je privid jer kad bi se materijalna dobra pravilno rasporedila, ne samo da bi bilo dovoljno svega za sve ljude, nego bi ostalo i puno viška :) . Novac je, po njima, bio potreban u ono doba kad je postojala realna fizička oskudica i kada je bilo neophodno da se vrijednost očuva kao neka vrsta fiktivne kategorije - tu funkciju je preuzeo novac - znači, kad se javi oskudica u nekom dobru, njegova vrijednost ostaje sačuvana u novcu. Danas ne postoji oskudica jer su proizvodne snage već odavno na nivou da mogu da pokriju sve svjetske potrebe, a ono što ih u tome sprječava je "ekonomija zasnovana na novcu". I ne samo to, težnja za profitom koči razvoj tehnologije to jest koči praktičnu primjenu nauke - rješenja koja su efikasnija, ekonomičnija, čistija itd. se ne primjenjuju jer bi ugrozila profitabilnost tehnološki prevaziđenih ali raširenih i opšte prihvaćenih rješenja :-? .

Kako god, oni tvrde da imaju rješenje, priznaju da ni to nije savršeno ali je "mnogo bolje od ovog što danas imamao". Ono što je najvažnije je da to nije samo prazno teoretisanje, nego nastoje svoje ideje da provjere u praksi, u gradu Venus na Floridi. Ako sam dobro shvatio, ideja je da se ukine svo vlasništvo nad resursima, a da se za njihovu pravilnu i nepristrasnu raspodjelu zaduži mašina tj. kompjuter (jer "nema svojih potreba, ne može da se buni ni da prigovara" itd.). Oni tamo razvijaju sistem u kojm bi to moglo da funkcioniše. Na ovaj način bi, navodno, bila eliminisana oskudica i ljudi bi se našli okruženi izobiljem resursa (svako bi imao pristup za više nego dovoljno sredstava za život), što bi navodno otupilo ljudske nagone ka pohlepi, vlastoljublju, korupciji itd. itd. a, nasuprot tome, bile bi mnogo više izražene tendencije solidarnsti i međusobne saradnje. E sad, ja nisam ni ekonomista ni sociolog pa da teoretišem o tome koliko je ovo moguće a koliko nije. Ostaje da se vidi kakvi će rezultati biti ostvareni u praksi :) .

http://en.wikipedia.org/wiki/Jacque_Fresco

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2009, 12:16 
Jbg bilo bi fino to kada bi moglo na taj nacin da funkcionishe...


Vrh
  
 
PostPoslato: 30 Apr 2009, 12:50 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2008, 01:08
Postovi: 1908
Cika naucnici kazu da u praksi definitivno sve moze da funkcionise, ali da to prosto nije u interesu internacionalnih bankarskih krugova, koji kontrolisu citav svijet putem ovog zastarjelog sistema koji odrzavaju. E sad, jedino mi nije jasno zasto bi internacionalni bankari zeljeli da kontrolisu citav svijet i sta je tu poenta, dugorocno gledano? Taj razlog mi nikako nije jasan, osim ako bi ga objasnili nekom vrstom primitivizma, gramzivosti...ali mi se onda nametne slijedece pitanje - kako neko kome je sve dostupno i dozvoljeno, koji moze svugdje da zaviri i sve da kontrolise, jednom rijecju, zna sve tajne ovog svijeta, moze i dalje da ostane primitivan? Ta mi se kockica nikako ne uklapa. Mozda imaju drugacije planove od naucnika, takodje progresivne. Taj status quo mi ne ide u glavu. Sta druga(bankarska) strana u stvari zeli?

_________________
Free Your Mind And Your Ass Will Follow


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2009, 13:13 
Nema ti shta ne biti jasno, para vrti gdje burgija... :wink: :wink: :wink:

Izumljen je i auto na struju, ali, ali... :wink: :wink: :wink:

Zamsli kako se struja moze konstatno proizvoditi na rijeme putem hidrocentrala i nema vishe zagadjenja, znachi na taj nachin priroda ti daje resurse i nema trosenja novca na gorivo, ali, ali...


Vrh
  
 
PostPoslato: 30 Apr 2009, 13:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
nasmjeshiti luzer je napisao:
Cika naucnici kazu da u praksi definitivno sve moze da funkcionise, ali da to prosto nije u interesu internacionalnih bankarskih krugova, koji kontrolisu citav svijet putem ovog zastarjelog sistema koji odrzavaju. E sad, jedino mi nije jasno zasto bi internacionalni bankari zeljeli da kontrolisu citav svijet i sta je tu poenta, dugorocno gledano? Taj razlog mi nikako nije jasan, osim ako bi ga objasnili nekom vrstom primitivizma, gramzivosti...ali mi se onda nametne slijedece pitanje - kako neko kome je sve dostupno i dozvoljeno, koji moze svugdje da zaviri i sve da kontrolise, jednom rijecju, zna sve tajne ovog svijeta, moze i dalje da ostane primitivan? Ta mi se kockica nikako ne uklapa. Mozda imaju drugacije planove od naucnika, takodje progresivne. Taj status quo mi ne ide u glavu. Sta druga(bankarska) strana u stvari zeli?


Pa zeli da zadrzi postojece stanje. Znaci svoju dominaciju. Isto kao sto robovlasnici ne zele da budu svi jednaki u rangu sa robovima, ili kraljevi da budu jednaki kao obican narod, tako i oni zele da dominiraju. Zasto Bil Gejts kao jedan od najbogatijih ljudi na svijetu i dalje trazi od nas siromaha da mu dajemo 100 dolara za vindovs? Mislis da njemu nesto znaci tih 100 dolara na osnovu desetina milijardi koje bi mu mogle biti dovoljne za citav zivot da svaki dan u zivotu potrosi po milion? Ali eto, ljudska priroda je takva da voli da dominira. Zbog toga je i komunizam pao. Ovdje je jedino dobro sto bi kompjuter kontrolisao sve jer on nema te ljudske "prirode'.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2009, 14:02 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2008, 01:08
Postovi: 1908
...i tako da ce jednog dana da se ostvare prijetnje iz Matrix-a i Teriminatora :D .
Ajd sad ozbiljno, ako su zaista toliko uticajni krugovi internacionalnih bankara i ako su im namjere zaista takve kakve kazete da jesu, zar nije moguce ocekivati da je se jednog jutra umjesto u blagostanju Venus-a probudimo u nekom njihovom ''Matrix''-u, ''Demolition Man''-u ili mozda jos i najvjerovatnije ''Equilibriumu''? Ako je neko gledao Equilibrium(ma koliko on naivan kao film bio), ja moram reci da se uticaji neceg slicnog vec osjete u nasoj svakodnevnici. Razmislite: reklama na reklamu, realiti show na realiti show, politika na politiku i tako u nedogled. I svi to prate, cute i zele da se ukope. Samo po liniji. Ako slucajno pozelis nesto drugo, gotov si.

_________________
Free Your Mind And Your Ass Will Follow


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2009, 13:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
Filmovi su za razonodu i razmišljanje poslije ručka.

_________________
meet me on the other side
where as a rose I will wake
though blind I'll follow every step you take...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2009, 14:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Nekidan sam ih opet pogledao, sa bratom koji ih do sada nije gledao. Filmovi nisu loši ali ne nude baš nikakvu ideju za nekakvo rješavanje problema koji su tu prikazani, iz prostog razloga - autori filma to ne znaju.

Uz to, moj brat je primjetio da bi ovi filmovi čak mogli pogodovati onima protiv kojih film govori, zato što se iz filma može steći utisak o kakvoj jakoj i uhodanoj mašineriji se tu radi pa protiv koje obični čovjek ne može baš ništa, zbog čega bi film mogao povećati osjećaj bespomoćnosti i beznađa.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2009, 23:50 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Upravo to.

Ljudima treba motivator, a u ovom slucaju strah je kontraproduktivan.
Licno unutrasnje napredovanje je oduvijek bilo skoro jedino moguce sredstvo napretka; tesko da ce se nesto olako promijeniti po tom pitanju.

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2009, 16:00 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jul 2008, 00:31
Postovi: 201
Lokacija: Србија
Могу и ја да смислим неке доказе и убедим вас да је Марс уствари исто што и Месец али питање је да ли су ти докази тачни?
Тачно је да постоји проблем у колективној свести али њу је могуће контролисати и повећати само кроз добар друштвени систем .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2009, 16:19 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Je li,da nije tebi Zeo nešto u rodu?Rođeni brat,drugo ja?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2009, 16:31 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jul 2008, 00:31
Postovi: 201
Lokacija: Србија
На почетку има истинитих и паметних ствари али је глупо рећи да верници виде бога као неког деду на небу... :-?

@_zoka
Који је твој крајњи закључак овог филма (ако га већ браниш, без увреде)?
Знам да питање тражи опширан одговор али може да буде и укратко приказан.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2009, 18:53 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Nije ovo bio komentar na to što si rekao o filmu,nego na tvoje postove u globalu.Nikada duži od rečenice i vrlo nejasni.Da ne govorim o izvlačenju tema iz naftalina.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2009, 17:48 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2009, 15:00
Postovi: 19
Warrior of the Light je napisao:
znači, kad se javi oskudica u nekom dobru, njegova vrijednost ostaje sačuvana u novcu. http://en.wikipedia.org/wiki/Jacque_Fresco


Ovo je vrlo diskutabilna postavka. Kada se javi oskudica u nekom dobru, vrijednost toga dobra se višestruko uvećava. Novac je tu da to samo "izmjeri".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2009, 18:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Да. А оскудица у скоро свим добрима је увијек јер сваки човјек на земљи је потрошач и колико год се произведе потроши се. Тако да новац остаје вриједан ако се не штампа или на други начин производи.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Sep 2009, 16:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Jurivaka je napisao:
Warrior of the Light je napisao:
znači, kad se javi oskudica u nekom dobru, njegova vrijednost ostaje sačuvana u novcu. http://en.wikipedia.org/wiki/Jacque_Fresco


Ovo je vrlo diskutabilna postavka. Kada se javi oskudica u nekom dobru, vrijednost toga dobra se višestruko uvećava. Novac je tu da to samo "izmjeri".


Nisam se najbolje izrazio, htio sam da kažem da novac zadržava vrijednost onda kad nema određenog materijalnog dobra. Ne znam kako to da bolje izrazim, evo primjer: imaš novac i za njega kupuješ pšenicu; onda naiđe suša, skakavci i biljne bolesti par godina zaredom, i zbog toga pšenice nema ni za lijeka. Znači, bez obzira što imaš imaš novac, pšenicu ne možeš da kupiš jer je nema. Međutim, kad naiđe sljedeća rodna godina i pšenice bude kao blata, ti ćeš za isti taj novac možeš da kupiš pšenicu, sad kad je ima. Znači da se "vrijednost" sačuvala u novcu, možda baš nemam najbolji stručan termin za to ali valjda sam uspio reći to što sam htio :D

E sad, ovi iz Venus Projecta tvrde da realna oskudica više ne postoji zbog visokog nivoa proizvodnih snaga; kad bi se sva dobra rasporedila ravnomjerno na sve ljude, svi bi imali dovoljno i ostalo bi viška. (Npr. u EU ogromna količina hrane leži u državnim magacinima i propada, a tamo se našla jer se država obavezala da po minimalnim ugovorenim cijenama otkupi te proizvode od proizvođača (tzv. protekcionizam); za to vrijeme stotine hiljada ljudi u svijetu pati od nedostatka hrane). Znači, pomenuti Žak Fresko i ekipa imaju teoriju da je za takvu situaciju kriv monetarni sistem, i pokušavaju da stvore funkcionalni model ekonomskog sistema koji neće biti zasnovan na novcu već na resursima. Pogledaj film u svakom slučaju, vidjećeš o čemu se radi, pa sam prosudi koliko je sve to realno.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Sep 2009, 09:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Warrior of the Light je napisao:
evo primjer: imaš novac i za njega kupuješ pšenicu; onda naiđe suša, skakavci i biljne bolesti par godina zaredom, i zbog toga pšenice nema ni za lijeka. Znači, bez obzira što imaš imaš novac, pšenicu ne možeš da kupiš jer je nema. Međutim, kad naiđe sljedeća rodna godina i pšenice bude kao blata, ti ćeš za isti taj novac možeš da kupiš pšenicu, sad kad je ima. Znači da se "vrijednost" sačuvala u novcu,...


Nebi se slozio a evo i zasto. jer kad dolazi oskudica psenice ona poskupljuje sto znaci da opada vrijednost novca, i kad je nema neko bi dao puno novca puno vise da je kupi, znaci da je vrijednost novca pala sa nedostatkom psenice.
I obrnuto. Kad je ima kao blata onda vrijednost novca pada. Naravno, ovo vrijedi u skladu sa svim ostalim.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Sep 2009, 13:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Evo, konsultovao sam se malo s burazerom koji završava ekonomski fax, čisto da provjerim da li sam dobro shvatio neke stvari. Stalno imam osjećaj da se ne uspijevam dobro izraziti, ali isto tako ne mogu odbaciti mogućnost da jednostavno nisam u pravu. Posvetiću u svakom slučaju neko vrijeme razmišljanju o toj temi. Hvala puno na ukazanom :)

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 235 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs