banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 25 Apr 2024, 06:42

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Eutanazija ?
Da 95%  95%  [ 35 ]
Ne 5%  5%  [ 2 ]
Ukupno glasova : 37
Autoru Poruka
 Tema posta: Eutanazija
PostPoslato: 28 Okt 2007, 19:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2005, 18:20
Postovi: 2691
Lokacija: Banja Luka
Vrlo jednostavno: za ili protiv. Naravno ne samo jednostavan odgovor vec i vasi razlozi.

Ja sa za, naravno da bude strogo kontrolisana. Zasto? Pa mislim da je to nevjerovatno humano, mislim da svako ima pravo da svoje muke skrati na najbezbolniji moguci nacin i da svako ima pravo da mu se to omoguci.

Znam da je bila tema vec, ali je stara dosta...

:-?

Ako smeta nek moderator obriše...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 19:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2004, 19:53
Postovi: 561
slažem se da je humano, ali ja lično ne bih mogla ispuniti nečiju želju da mu pomognem pri tome

s druge strane tražiti od nekoga da ti 'oduzme' život jeste pomalo sebično

_________________
"Nema slučajnih građevina, izdvojenih iz ljudskog društva u kome su nikle, i njihovih potreba, želja i shvatanja kao što nema proizvoljnih linija i bezrazložnih oblika u neimarstvu."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 19:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2005, 18:20
Postovi: 2691
Lokacija: Banja Luka
josephine je napisao:
slažem se da je humano, ali ja lično ne bih mogla ispuniti nečiju želju da mu pomognem pri tome

s druge strane tražiti od nekoga da ti 'oduzme' život jeste pomalo sebično


bas takvo je i moje misljenje...ako neko moze to svaka mu cast. zasto neko da se pati ako ce sigurno umrijeti za nekoliko dana...a bolovi su mu ogrmoni...tipa oni ljudi koji umiru od raka...kazu da je zadnja sedmica najgora...u tim slucajevima smrt je 100% sigurna i trebalo bi je ubrzati cist da se covjek nebi jos dodatno patio... :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 19:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Moje licno misljenje je da eutanaziju treba dozvoliti, ali naravno da se moraju odrediti strogi uslovi pod kojim bi se ona sprovodila. Mislim da ljudima koji se pate i zive kao ``biljke`` treba skratiti muke, kako njima tako i porodici koja sve to mora da prolazi, jer realno gledano, nikome nije lepo da gleda nekog bliznjeg da se pati mesecima, a ujedno samo stvara dodatnu brigu i trosak familiji. Ovo je mozda grubo receno, ali je sustina problema. Ali opet se postavlja pitanja koliko bi se nasi doktori pridrzavali toga, jer ovo je polje u kom se mogu sprovoditi mutne radnje. Svakako treba saglasnost, ako ne osobe koja se treba eutanazirati, onda veceg broja blize rodbine


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 19:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2005, 18:20
Postovi: 2691
Lokacija: Banja Luka
Info je napisao:
Moje licno misljenje je da eutanaziju treba dozvoliti, ali naravno da se moraju odrediti strogi uslovi pod kojim bi se ona sprovodila. Mislim da ljudima koji se pate i zive kao ``biljke`` treba skratiti muke, kako njima tako i porodici koja sve to mora da prolazi, jer realno gledano, nikome nije lepo da gleda nekog bliznjeg da se pati mesecima, a ujedno samo stvara dodatnu brigu i trosak familiji. Ovo je mozda grubo receno, ali je sustina problema. Ali opet se postavlja pitanja koliko bi se nasi doktori pridrzavali toga, jer ovo je polje u kom se mogu sprovoditi mutne radnje. Svakako treba saglasnost, ako ne osobe koja se treba eutanazirati, onda veceg broja blize rodbine


Kad smo sad već kod toga, da li postoji i jedna država u kojoj je ovo legalno? :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 19:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Mislim da je legalno u Holandiji i mozda jos nekoj zemlji, zaboravio sam, jer sam to ucio jaaako davno :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 19:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Citao sam kako u Svici gdje je to dozvoljeno kako se to radi. Popiju casu providne tecnosti bez mirisa i ukusa, kao voda, i zaspu i ne probude se.
Naravno prije toga idu kroz brojne razgovore sa psihologom i ostalim doktorima i pokazuju nalaze o svojoj bolesti. Neposredno prije ispijanja te case jos ih pitaju mislim oko 10 puta da li zele to. Moguce da negdje postoje i drugi nacini.
U vecini zemalja je to zabranjeno, zato ljudi koji se pate idu u svicu da to obave. Bio je slucaj engleskinje koja je bila toliko bolesna da nije mogla putovati u svicu i tuzila englesu da ukine zakon. poslije puno debata i sudova zakon nije ukinut i ona je umrla prirodno.
Ako pitate ljude koji se pate skoro svi ce vam reci da su za eutanaziju. Takodjer, postoje ljudi kojei leze decenijama i pate se a ne dozvoljavaju im da umru. Ja mislim u strogu kontrolu i postovanje licnog izbora da bi to trebalo omoguciti ljudima koji to zele svojom volljom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 21:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Da, i ja mislim da je u Švajcarskoj... Ima samo na nekoj privatnoj klinici. Gledala sam na tv-u za jednu, nemam pojma koliko ih ima... I istina je to za psihologa i sve... I da se to masno plati...

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 23:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
Info je napisao:
Mislim da je legalno u Holandiji i mozda jos nekoj zemlji, zaboravio sam, jer sam to ucio jaaako davno :D


Tačno, legalizovano je u Holandiji. Poznajem ženu, Engleskinju, koja je svoju majku vodila u Holandiju na eutaniziranje. Majka je imala onu neku plućnu bolest ( zaboravila sam ime bolesti) kad se plućne cijevčice svaki dan sve više i više sužavaju, mic po mic. Nema povratka, neizlječiva, jednosmjerna karta ( zna se u kom pravcu). Žena svaki dan diše manje i dobila po gram manje zraka... Onda zamoli kćer da se to obavi, jer su bile teške muke.. mislim da su potpis dali i drugi članovi porodice, na zahtjev pacijentkinje.. Pitala sam tu ženu, njenu kćer, kako je njoj bilo majku voditi na "pogubljenje".. ona mi je samo odgovorila kratko " volim svoju mamu i podržaću je u svemu što ona želi i traži od mene, pa tako i u ovome" Majka je bila u starijim godinama..

Ja, lično, odobravam eutanaziju gdje su bolovi toliki da se gubi svaki oblik ljudskog dostojanstva i življenja.. a osoba je ionako osuđena na smrt.. prema tome, ako je zahtjev i želja pacijenta- DA

pusti crkvu, pusti bakarače..

ovo Sani sigurno ima za temu u školi pa pravi ispitivanje. .nećemo ti mi pisati zadaću Slika

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 23:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
[quote="XIX century"]

Ja, lično, odobravam eutanaziju gdje su bolovi toliki da se gubi svaki oblik ljudskog dostojanstva i življenja.. a osoba je ionako osuđena na smrt.. prema tome, ako je zahtjev i želja pacijenta- DA

definitivno.DA
sjecam se kad je moja mama imala rak da je milion puta ponovila:"ako vidim da gubim bitku,ubicu se sama nego da patim i sebe i vas" i znam da bi to i ucinila...

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Okt 2007, 00:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Mislim da je veca patnja gledati sebe ili voljenu osobu kako se muci, nego tih par dana odluke i taj trenutak izvrsenja eutanazije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Okt 2007, 00:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2005, 18:20
Postovi: 2691
Lokacija: Banja Luka
Info je napisao:
Mislim da je veca patnja gledati sebe ili voljenu osobu kako se muci, nego tih par dana odluke i taj trenutak izvrsenja eutanazije.


A jeste sigurno, bar ja tako mislim... :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Okt 2007, 03:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
Vrlo jednostavno - moj glas ide za.
Naravno pod strogom kontrolom, da ne bi bilo mutnih radnji.

Ne znam po cemu bi bilo humanije produzavati necije mucenje i patnje koje vode neminovnoj smrti, nego mu dopustiti da brzo i bezbolno umre (ako to zeli).

_________________
Slika

sportski magazin

Bestija NeOpravljiva!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Okt 2007, 08:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2005, 18:20
Postovi: 2691
Lokacija: Banja Luka
Evo baš upoređujem statistike glasanja i na ovom forumu dosad su svi glasali za DA, dok su na ovom drugom čak 60% za ne, a radi se isto o Banjalučanima, različitih interesa i broja godina... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Okt 2007, 10:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Opet zavisi koliko su ljudi jaki kao licnost, mi mozda sada pricamo da bi bez problema to uradili, sebi ili svom bliznjem, ali ne znamo kako bi odregovali kada bi dosao taj trenutak. Ne bi sigurno olako to prihvatili... Nema svako jak karakter :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Okt 2007, 10:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2005, 18:20
Postovi: 2691
Lokacija: Banja Luka
Info je napisao:
Opet zavisi koliko su ljudi jaki kao licnost, mi mozda sada pricamo da bi bez problema to uradili, sebi ili svom bliznjem, ali ne znamo kako bi odregovali kada bi dosao taj trenutak. Ne bi sigurno olako to prihvatili... Nema svako jak karakter :D


Pa da...I meni se čini da bi bilo tako... :-? U svakom slučaju nedaj Bože nikome...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Okt 2007, 18:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Sep 2006, 23:41
Postovi: 1597
Lokacija: banja luka
pa to je tzv -pravo na smrt- (right to die)... po tome je ZIVOT SLOBODNA ODLUKA COVJEKA.... a po meni nije, jer niko od nas nije odlucio da se rodi.... shvatate

razumijem da se u nekim slucajevima to "mora" dozvoliti, da to sirenje zasticenih sloboda i prava ide u smjeru sirenja u svakom smislu, ali ja sam licno protiv.....

_________________
Truth indeed rather alleviates than hurts, and will always bear up against falsehood, as oil does above water.
-Miguel de Cervantes


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Okt 2007, 21:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
To je jako tesko pitanje i tesko striktno reci za ili protiv. Zasto? Zato sto covjek sto je bolesniji, stariji, sve se vishe bori za zivot, tako je u vecini slucajeva. Sad kad sam svaki dan u praksi i sa starim i sa mladim, uvidjam to. Mladje osobe kontaju, ma ako se razbolim, potpisacu se da se ne patim. Dok u starosti, ljudi drugacije razmisljaju.
Ima i porcenat onih koji bi u svako dobra se potpisali da im se zivot ne produzi.

Jako tesko je tu biti pametan, jer pacijent u takvom stanju nije potpuno realan. A nijedan zdravstveni radnik nece imati hrabrosti da odluku o necijem zivotu uzme tako lako u ruke.
S toga ja licno nisam za eutanaziju, jer smatram da se treba boriti za zivot do poslednjeg momenta.
Ono sto mogu djelimicno da prihvatim u okviru neke modifikovane eutanazije to je, olaksanje umiruce faze u smislu da se osoba manje pati i lakse okonca. No i to je sve jako tesko razlucivo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Okt 2007, 22:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
Smrt je strašna. Srećom, samo smo svjedoci njenog djelovanja u tragovima.
Kao i za većinu ljudi koji su stalno u pokretu i žvaću orbit, smrt je samo neki obavezni dio protokola na kraju balade, kašika ricinusovog ulja i idemo dalje ali...
Izreka kaže "miloni živih bića svakodnevno ulaze u usta smrti, a ipak ostatak svijeta nastavlja dalje kao da se ništa ne dešava" - paradoks, ali je tako.

Kad pogine neko poznat, kao recimo T. Proeski nedavno, svi se nešto sloše i tuguju, žale. OK. "To je njihovo ustavno pravo" ali samo je pitanje vremena kad ćemo svi nastaviti tamo gdje smo stali.

Ne znam da li to znači "prežaliti" ili jednostavno "izdovoljiti osjećaj tuge". Kao da čovjek kaže sebi, dosta više, ne da mi se više tako. Neki odbrambeni mehanizam.

Eutanazija, da.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Okt 2007, 23:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2006, 15:21
Postovi: 3835
Kad pomislim na patnje neizljecivih bolesnika...ZA.

_________________
Растветали яблони и груши,
Поплыли туманы над рекой.
Выходила на берег Катюша,
На высокий берег на крутой.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs