http://www.pogledi.co.yu/
ПОПИС У СРБИЈИ: ПОРОДИЦЕ
Све мање младости
Тек сваки двадесетпети брачни пар живи са троје деце. – У Сврљигу и Гаџином Хану више брачних парова без деце него са децом
Седамнаеста књига пописа Републичког завода за статистику нуди део одговора на питање зашто се становништво у Србији смањује. Сваке године се, наиме, роди око 75.000-80.000 беба, а сто хиљада старих оде на онај свет.
Овај тренд ће тешко бити заустављен, јер је у Србији (без Космета) тек сваки четврти становник млађи од 25 година. То значи да је оних који су предодређени да стварају породице и рађају мало да би могли понети терет популационе обнове.
Поготово то неће моћи становништво у источним деловима Републике. У неким општинама на овом подручју тек сваки пети житељ је млађи од 25 година, а у појединим и шести-седми.
И на северу Војводине, у неким насељима у којима живи мађарско становништво, младих до 25 година је испод просека, док, насупрот томе, за своју популациону будућност једино не морају да брину општине с претежно муслиманским и албанским становништвом. Прешево је у том погледу рекордер, са 45 процената младих, затим Тутин с једним поеном мање, тако да је у овим насељима малтене свака друга особа у најбољем репродуктивном добу.
Општине Прешево, Тутин и још неке имају, у просеку, по троје-четворо деце у свакој породици, док су у осталим срединама брачни парови најчешће с једним или два потомка. А троје деце у Србији без Космета има, у просеку, нешто више од четири одсто породица или – сваки двадесетпети брачни пар!
Усамљенички дубл
У такозваном градском подручју Београда зато је на попису регистровано чак четрдесет одсто породица с једним дететом, а нешто мање од трећине са два, с тим што је свака четврта породица у тренутку пописа живела без деце (већином је реч о старијим брачним паровима од којих се потомство одвојило).
Старији брачни парови без деце су, иначе, једна од важних особености породичног живота у Србији: у сеоским насељима у централном делу Републике чак 39 одсто породица је регистровано као „усамљенички дубл”. Суморна популациона слика Републике је тако комплетна: у селима живе усамљени старци, чија су деца отишла у градове и тамо засновала породице с једним дететом у просеку!
У неким општинама на истоку Републике, брачних парова без деце је, иначе, више од оних који живе са својим потомцима. Међу рекордере у том погледу спадају Сврљиг и Гаџин Хан, са 55 одсто, затим Бојник, Црна Трава и Неготин.
Рецимо, у селима у неготинској општини пописано је скоро дупло више брачних парова без деце него оних с децом (однос је 4480 према 2600). У селу Браћевац, на пример, има 112 брачних парова без деце и 43 са децом, у Михајловцу 136 парова без деце и 57 са децом. Или, у Смедовцу 37 брачних парова без деце и њих седам с децом!
Исто тако, у општини Гаџин Хан, у селу Личје, 96 брачних парова су без деце, а 21 са децом, у Дугој Пољани, 18 их је без, а један брачни пар са децом!
С друге стране, у Прешеву је тек свака пета, а у Тутину свака шеста породица регистрована као „брачни пар без деце“, тако да међу насељима у овим општинама, али и још неким (Бујановац), нема, практично, ниједног у којем је породица с децом мање од усамљених брачних парова.
Мало модернизма
Претпоставља се, иначе да је популациона ситуација на Косову и Метохији слична оној у Прешеву – са четрдесет-четрдесет пет одсто становништва млађег од 25 година. Зато је јужна покрајина тренутно популационо најперспективнији простор на Балкану (и шире).
Седамнаеста књига пописа Републичког завода за статистику, посвећена браку, региструје, међутим, и модернистички тренд све већег броја породица с једним родитељем и дететом. Најчешће је реч о „мајци с децом“. У ужем градском делу Београда, без приградских општина, укупно је више од шездесет хиљада породица, или деветнаест одсто од укупног броја, коју чине мајка и деца. То значи да готово свака пета породица у главном граду нема „мушку руку”. Реч је, великим делом, о удовицама, али и разведеним женама и онима које након рађања нису ступале у брачну заједницу. Ове „једнородитељске” породице (очева с децом је много мање) у развијеном свету су још чешће, док их неразвијеније средине слабије прихватају.
Зато је у селима у централној Србији само 7,5 одсто породица коју чини мајка с децом, што је скоро три пута мање него у београдским градским општинама! Исто тако, у Војводини у градским срединама мајке с децом чине петину свих породица, а у сеоским срединама тек десетину. Ове разлике у бројкама социолози објашњавају већом самосталношћу жена у градовима у избору породичне ситуације, од села, где се то право много теже остварује.