banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 03:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 143 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 31 Okt 2010, 16:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Pa dobro, ti i ja u sustini pricamo isto... Ja sam prihvatio Hriscanstvo kao veru i postujem je i trudim se da je odrzim u sebi i svojoj porodici iako nam je nametnuta pre mnogo godina, ti i tvoji ste zadrzali paganske obicaje i verujete u boga Peruana, ali zasto onda imas potrebu da prihvatas americke praznike, ako si tradicionalista (ispada da se obracam tebi, ali pisem u globalu, ali verovatno si shvatio o cemu pricam :) )... Cenim da ce za 1500. godina noc vestica biti tradicija i neka bude, ali Amerikancima... Dani marsovskog hoda ce biti izmisljotina sa zapada neke nove nacije koja do sada nije imala svoje obicaje i neka ih neguje... Nemam nista protiv noci vestica, boga Peruana, dana marsovaca i Isusa, neka svako postuje i gaji svoju tradiciju, ali mi smeta kada ljudi prihvataju obicaje iz drugih kultura, a svoje zanemare totalno... Ne smeta mi nego mi je glupo... Ljudi se vise spremaju i draza im je noc vestica nego Bozic, Slava i sl....

Edit: Otisli smo u off, ali svakako je prosla zurka, pa temu mozes prebaciti u neki prikladniji pdf, ako zelis, ne moras je zakljucati


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2010, 16:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
@Popokatepetl
Potpis. Ni dodati ni oduzeti, to je to.

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2010, 17:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
NiZ je napisao:
@Popokatepetl
Potpis. Ni dodati ni oduzeti, to je to.

Al' bas.
Inace, dobra zurka iako je se nisam nesto ni nagledao :)

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2010, 17:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5314
Lokacija: HEAVEN
Freak_on_a_leasH je napisao:
Ne slazem se sa tobom...ja sebe smatram potomkom starih slavena....samim tim nisam hriscanin (ne vidim razlog da budem hriscanin jer nam je to nametnuto)....mogao bi cak rec da sam ja vise tradicionalista nego ti...jer tebi je tradicija hriscanstvo a meni nije....hriscanstvo je vjera, a ako je tebi lakse da je smatras tradicijom i vjerujes u sveto trojstvo a ne u boga Peruna onda ok....ja mislim da je bog Perun veca tradicija a sveto trojstvo isto kao i noc vjestica samo sto su se desili u razlici od 1500 godina....za 1500 godina ce mozda noc vjestica bit tradicija a "dani marsovskog hoda" bit neka nova izmisljotina sa zapada...



Ovo postujem, i sve je tacno... Ti sebe smatras potomkom starih slavena, nisi hriscanin i sve ok... Ali mene nervira (i zbog toga sam komentarisao na temu) kad osobe koji su "veliki" pravoslavci, slave Noc vjestica... To mi ne ide u glavu, i takve ljude ne postujem...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Noc Vjestica
PostPoslato: 31 Okt 2010, 18:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Freak_on_a_leasH je napisao:
A prihvatili smo hriscanstvo kad nam se serviralo iako smo imali svoje paganske obicaje i tradicije i vjerovanja i sve ostalo..

U tome i jeste paradoks i smijurija, prihvatili hrišćanstvo i zadržali sve dotadašnje paganske običaje i vjerovanja, a što je opet nespojivo s hrišćanstvom.
Tako da po meni veću vrijednost imaju ovi koka kola marketinški običaji od ovih naših "hrišćanskih" :roll:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Noc Vjestica
PostPoslato: 31 Okt 2010, 18:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Freak i Herzog, mislim da obojica propuštate bitno. Ovdje se uopšte ne radi o tome koji je običaj (tradicija, religija) stariji, već njegov sadržaj, i način na koji on utiče na formiranje kolektivnog, ali i pojedinačnog identiteta. Tradicija nije uklesana u kamenu, ovo što danas podrazumijevamo pod tim pojmom se vjerovatno prilično razlikuje od onog šta su podrazumijevali naši preci. Osim toga, svaka nova generacija stvara neku svoju "tradiciju", to je istorijska neminovnost, i insistiranje na slijepom slijeđenju tradicije je ništa drugo do nazadovanje.

Ono što bih volio je da ove fenomene o kojima smo dosad govorili pokušamo sagledati u širem kulturnom kontekstu, dakle, ne svodeći ih samo na vjerske praznike i običaje.

I, mislim da se ovo "slavljenje" Noći vještica uzima previše ozbiljno. Mislim da nije nikakav problem da neko ide na Halloween žurku čak i ako je "veliki" hrišćanin, jer ona nema više čak ni simboličku funkciju, i više je u rangu npr. Hari Poter ili Star Wars tematskih žurki. Halloween je, uostalom, i u SAD odavno izgubio sakralni karakter, i danas ga obilježavaju pripadnici svih religija.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Okt 2010, 18:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
Popokatepetl je napisao:
ne obilježavam godišnjice (iako je ovo posljedica mog antikonzumerističkog stava, a ne škrtosti, iz godine u godinu se iznova susrećem sa kuknjavom, galamom, pa i suzama za svaku godišnjicu :D ). Čisto da ne pomislite da se sa vama ne slažem iz pogrešnih razloga :D


Za ovo ti svi muški trebamo čestitati!
Reci mi kako uspijevaš?

_________________
meet me on the other side
where as a rose I will wake
though blind I'll follow every step you take...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Noc Vjestica
PostPoslato: 31 Okt 2010, 18:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Sve teže i teže :D

Paklena kombinacija čvrstog stava, čeličnih živaca, isključenog telefona i nježnog dana poslije :D

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Noc Vjestica
PostPoslato: 31 Okt 2010, 18:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ako se ne varam, statisticki najvise djece nestane oko Noci Vjestica. Dovoljno praktican razlog da se ne slavi. Ti koji otimaju djecu vjerovatno taj praznik ne uzimaju za salu.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Noc Vjestica
PostPoslato: 31 Okt 2010, 18:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Ja sam maksuz po bombone isla danas zbog komsijske djecurlije :D

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Noc Vjestica
PostPoslato: 31 Okt 2010, 18:59 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
Ej ljudi....Niko nije slavio Noć vještica...Ljudi su napravili maskembal i žuruku povodom istog.....Zar neko uopšte smatra Noć vještica bitnom?Bitnom u religijskom smislu?
@Hristov....
Karneval u Riju dovodi do velikog povećanja broja ubistava za vrijeme svoga trajanja.Treba li ga ukinuti?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Noc Vjestica
PostPoslato: 31 Okt 2010, 19:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
_zoka je napisao:
@Hristov....
Karneval u Riju dovodi do velikog povećanja broja ubistava za vrijeme svoga trajanja.Treba li ga ukinuti?

Znaci evo i ja bas trazio primjer za poredjenje.
Hristov, nidje veze.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Noc Vjestica
PostPoslato: 31 Okt 2010, 19:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29529
Lokacija: Banjaluka
Ja sam otisao i napio se, boli me znas sta sto je Noc vjestica, isto bi bilo i da je bila obicna subota :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Noc Vjestica
PostPoslato: 31 Okt 2010, 19:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Ноћ вјештица.. глупост.
А на крају крајева, зар ми овдје немамо неке "Машкаре" или тако нешто?
Знам да ми је деда давно причао да је у његово вријеме чак било то неко "мачкарење" како он каже.. и како су препадали људе?

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Noc Vjestica
PostPoslato: 31 Okt 2010, 19:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
_zoka je napisao:
@Hristov....
Karneval u Riju dovodi do velikog povećanja broja ubistava za vrijeme svoga trajanja.Treba li ga ukinuti?

Da li karneval u svojoj biti podrazumijeva ubistva? Ne. Da li je Halloween u svojoj biti podrazumijevao ljudske (dječije) žrtve? http://www.bilderberg.org/sacrific.htm#Halloween

Mislio sam da ce neko upotrijebiti primjer postpraznicne depresije, da bismo trebali ukinuti praznike zbog depresije. Ali to je po meni pogresna logika, ja nisam o tome govorio.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Noc Vjestica
PostPoslato: 31 Okt 2010, 19:31 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
Link ti je ekstra....Otprilike kao i kada Bošnjo za istorijske dokaze postavlja link do bosniainfocentar.....
Citiraj:
Noć veštica (engl. Halloween) je svetkovina koja se u pojedinim zemljama proslavlja 31. oktobra, noći uoči Svih Svetih.

Najčešće aktivnosti koje obeležavaju ovaj praznik su: kostimirane zabave, pravljenje lampe od tikve, gledanje horor filmova, čitanje strašnih priča. Deca idu od vrata do vrata, traže slatkiše i izvikuju „trick or treat“ (u slobodnom prevodu „dajte nam slatkiše ili ćemo inače biti primorani da uradimo nešto nevaljalo). Irski imigranti su verziju ove tradicije preneli u Severnu Ameriku u 19. veku. Noć veštica se proslavlja u SAD, Irskoj, Kanadi, Velikoj Britaniji, Švedskoj, Porto Riku, Japanu, Novom Zelandu i u nekim delovima Australije.

Citiraj:
Poreklo ovog praznika datira još od antičke keltske svetkovine „Samhain“. Kelti, koji su živeli na prostorima današnje Irske, slavili su svoju Novu godinu 1. novembra. Noć pred Novu godinu slavili su „Samhain“. Verovali su da se tada duhovi vraćaju na zemlju uzrokujući probleme i uništavajući useve. Keltski sveštenici gradili su ogromne lomače gde su se ljudi okupljali kako bi spalili useve i životinje kao žrtve keltskim božanstvima. U toku proslave nosili su kostime, uglavnom od životinjskih glava i kože.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Noc Vjestica
PostPoslato: 31 Okt 2010, 19:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
http://www.religioustolerance.org/hallo_ev3.htm
EDIT - pretece me zoka.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Noc Vjestica
PostPoslato: 31 Okt 2010, 19:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Hristov je napisao:
_zoka je napisao:
@Hristov....
Karneval u Riju dovodi do velikog povećanja broja ubistava za vrijeme svoga trajanja.Treba li ga ukinuti?

Da li karneval u svojoj biti podrazumijeva ubistva? Ne. Da li je Halloween u svojoj biti podrazumijevao ljudske (dječije) žrtve? http://www.bilderberg.org/sacrific.htm#Halloween

Mislio sam da ce neko upotrijebiti primjer postpraznicne depresije, da bismo trebali ukinuti praznike zbog depresije. Ali to je po meni pogresna logika, ja nisam o tome govorio.


Iskreno, i ja sam očekivao nešto domišljatije od "Halloween je u biti podrazumijevao ljudske žrtve", jer je 90% religija u začecima imalo žrtvene obrede.

Aлександар je napisao:
Ноћ вјештица.. глупост.
А на крају крајева, зар ми овдје немамо неке "Машкаре" или тако нешто?
Знам да ми је деда давно причао да је у његово вријеме чак било то неко "мачкарење" како он каже.. и како су препадали људе?


I ovo je zanimljivo...očigledno da nemamo "neke Maškare", ili barem nemamo u zadnjih XX godina. Zanimljivo je zbog činjenice, da se u ovakvim situacijama sjetimo da "smo nekad davno, prije 200 godina imali neki običaj, i mada ga već generacijama ne praktikujemo, to je ipak naše, a ovo su gluposti sa Zapada".

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Noc Vjestica
PostPoslato: 31 Okt 2010, 19:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
Elvis Presley je napisao:
http://www.religioustolerance.org/hallo_ev3.htm
EDIT - pretece me zoka.


evo i tebi jedan http://www.beliefnet.com/Faiths/Prayer/ ... -Pray.aspx
:D

_________________
meet me on the other side
where as a rose I will wake
though blind I'll follow every step you take...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Noc Vjestica
PostPoslato: 31 Okt 2010, 19:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Popokatepetl je napisao:
Hristov je napisao:
_zoka je napisao:
@Hristov....
Karneval u Riju dovodi do velikog povećanja broja ubistava za vrijeme svoga trajanja.Treba li ga ukinuti?

Da li karneval u svojoj biti podrazumijeva ubistva? Ne. Da li je Halloween u svojoj biti podrazumijevao ljudske (dječije) žrtve? http://www.bilderberg.org/sacrific.htm#Halloween

Mislio sam da ce neko upotrijebiti primjer postpraznicne depresije, da bismo trebali ukinuti praznike zbog depresije. Ali to je po meni pogresna logika, ja nisam o tome govorio.


Iskreno, i ja sam očekivao nešto domišljatije od "Halloween je u biti podrazumijevao ljudske žrtve", jer je 90% religija u začecima imalo žrtvene obrede.

Ja sam govorio o ljudskim zrtvama, a tih 90% samo podupire tezu da je postojala mogucnost prinosenja ljudskih zrtava. I jedna i druga strana navode dokaze da jeste, odnosno da nije, bilo zrtovanja. Medjutim ostaje cinjenica da se najvise nestanaka desi oko Halloweena. Volio bih cuti da uzrok tome nije to sto se neki druidi i satanisticki kultovi drze obicaja prinosenja zrtava. Ako neko ima izvore, neka ih navede, a ne da kritikuje link, ignorisuci reference iz teksta.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Poslednji put menjao Hristov dana 31 Okt 2010, 19:47, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 143 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs