Svjetski dan hrane obilježava se 16. oktobra, a glavni je cilj upozoriti svijet na glad koja danas pogađa više od 850 mil. ljudi. U zemljama EU-a sve važnije postaje pitanje sigurnosti hrane.
Zemlja domaćin Svjetskog dana hrane je Italija. Na skupu u Rimu od 14. do 16. oktobar sudjeluje velik broj državnika i stručnjaka za hranu. Uoči Svjetskog dana hrane čelnici FAO-a, Svjetske organizacije za hranu, poslali su poruku čovječanstvu koju će 16. oktobra u Rimu pročitati Giovanni Alemonno, talijanski ministar poljoprivrede i šumarstva.
U poruci, među ostalim, stoji kako nam je "hitno potreban agrikulturalni i interkulturalni dijalog kao preduvjet napretka u suzbijanju gladi i uništavanja okoliša".
Svjetska politika hrane i zbog gladi, i zbog sve lošije hrane nalaže svakoj zemlji da učini sve kako bi povećala i količinu i kakvoću hrane.
Kakav je danas položaj Hrvatske s obzirom na povezanost multikulturalnog nasljedstva sa svjetskim integracijskim trendovima?
Direktor Hrvatske agencije za hranu (HAH) dr. Boris Antunović ističe kako je "tema ovogodišnjega Svjetskog dana hrane - Poljoprivreda i multikulturalni dijalog za Hrvatsku - posebno znakovita jer se poklopila s početkom pregovora o članstvu u EU". Interes Hrvatske da proizvodi zdravu hranu interes je i EU-a.
Na tom velikom tržištu odluke se donose konsenzusom svih zemalja i to zahtijeva pravne i praktične okvire za njegov nadzor, ističe Antunović.
Praćenje zakonodavstva o sigurnosti hrane i zaštiti potrošača u sklopu pregovora s EU-om pravi je primjer multikulturalnog dijaloga.
U trenutku kad se Hrvatska pridruži EU, njezine će jugoistočne granice umjesto 4,5 miliona štititi interese oko 460 miliona potrošača, koliko ih trenutačno ima u EU, kaže ravnatelj Antunović.
Učlanjenjem 10 novih zemalja "EU je prigrlio 74 miliona novih "stanara" različitih prehrambenih navika, religija, svjetonazora, životnog standarda i načina proizvodnje hrane".
Pritom se različite kulture moraju prilagoditi jedna drugoj kad je riječ o sigurnosti hrane", kaže direktor i dodaje da je "najvažnije uvesti sustav HACCP u proizvodne i ugostiteljske prostore kako bi se povećala odgovornost samih proizvođača za sustav nadzora namirnica".Jedna od glavnih zadaća HAH-a jest brzo uzbunjivanje u slučaju ugroze zdravlja pojedinih namirnica, izjavio je.
|