banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2601 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 127, 128, 129, 130, 131  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Jan 2022, 14:09 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Dec 2021, 13:26
Postovi: 475
Jab reko da je mali cempres.

_________________
Svaka mjesalica ima svoj loop.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2022, 07:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Groka

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2022, 10:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Jel to djeca gledaju?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2022, 16:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Vinko Puljić nakon 31 godine na čelu Vrhbosanske nadbiskupije otišao u penziju, imenovan nasljednik
G. M.
4 sata
109
komentara
99
dijeljenja
Facebook
Twitter
Email
Email
Kardinal Vinko Puljić (Foto: F. K./Klix.ba)
Kardinal Vinko Puljić (Foto: F. K./Klix.ba)
Papa Franjo prihvatio je odreknuće pastoralnog upravljanja Vrhbosanskom nadbiskupijom kardinala Vinka Puljića te ga je u subotu, 29. januara penzionisao.

Njega će na čelu Vrhbosanske nadbiskupije naslijediti dosadašnji nadbiskup koadjutor mons. Tomo Vukšić. Vijest je istovremeno, tačno u podne, objavljena u Vatikanu i Sarajevu.

U prostorijama Nadbiskupske rezidencije u glavnom gradu BiH u prisutnosti dvojice nadbiskupa, članova konzultora i stolnog kaptola Vrhbosanske nadbiskupije te nekolicine saradnika kardinala Puljića i mons. Vukšića ovu vijest obznanio je otpravnik poslova u Apostolskoj nuncijaturi u Sarajevu mons. Amaury Medina Blanco, javio je portal Katoličkog tjednika.

Podsjećanja radi kardinal Puljić je na čelu Vrhbosanske nadbiskupije bio 31. godinu. Vrhbosanskim nadbiskupom imenovao ga je Ivan Pavao II. i to 7. decembra 1990. Isti Papa ga je posvetio za biskupa 6. januara 1991. Ustoličen je u sarajevskoj katedrali Srca Isusova 19. januara 1991.

Odreknuće objavljeno danas u Sarajevu

Tokom rata ostao je u opkoljenom Sarajevu, iako je povremeno izlazio iz grada po potrebi. Jedno vrijeme bio je jedini vjerski poglavar prisutan u glavnom gradu BiH. Zbog ustrajnog nastojanja oko prekida sukoba, međusobnog pomirenja, poziva na dijalog papa Ivan Pavao II. ga je 30. oktobra 1994. imenovao kardinalom Svete Rimske Crkve. Time je postao prvi kardinal u historiji Bosne i Hercegovine. Učestvovao je na konklavama 2005. i 2013., na kojima su za Pape izabrani: Benedikt XVI. i Franjo.

U skladu sa Zakonikom kanonskog prava, kada je 8. septembra 2020. napunio 75 godina života papi Franji ponudio je odreknuće od službe, a Sveti Otac mu je 29. novembra 2020. odgovorio da ostaje na mjestu vrhbosanskog nadbiskupa "dok se drugačije ne odluči" što se dogodilo 29. januara 2022.

S penzionisanjem prestaje njegovo upravljanje Vrhbosanskom nadbiskupijom, ali i sve službe koje je imao u Biskupskoj konferenciji Bosne i Hercegovine.


Sveti oče papa Franjo, dajte nam Komaricu.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2022, 21:24 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Jan 2014, 19:55
Postovi: 194
komaricu? ironija, nadam se


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2022, 22:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Najveći mučenik poslije Puljića.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2022, 23:18 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Jan 2014, 19:55
Postovi: 194
a, zasto mucenik, ziv bio?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jan 2022, 07:32 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Ne znaš ti šta si mu sve , mučeniku, radio tokom rat.... Ovaj, agresije!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2022, 04:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
nema veze je napisao:
a, zasto mucenik, ziv bio?


Za razliku od njih pravoslavne duhovne vođe su zbrisale iz Mostara, Bihaća, Tuzle i Sarajeva dok si rekao vladika Kačavenda i ostavili na milost i nemilost svoju pastvu.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2022, 20:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Jan 2014, 19:55
Postovi: 194
dakle, ti se ne salis?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2022, 21:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
"To što ti govoriš to je religija a to nije dobro za narod"...približan citat iz nekog filma...

Poslano sa mog Redmi Note 8T koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2022, 02:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Danas je ponedjeljak, 14. februar, 45. dan 2022. Do kraja godine ima 320 dana.


269. - Na lomači spaljen rimski sveštenik i ljekar Valentin, njemu u spomen obilježava se Dan zaljubljenih.

869. - Umro slovenski prosvjetitelj, poznat po monaškom imenu Ćirilo, Grk iz Soluna, kome je rođeno ime bilo Konstantin. Sa starijim bratom Metodijem sastavio prvu slovensku azbuku - glagoljicu. On i njegov brat Metodije zauzimali su visoke položaje u Vizantiji: Ćirilo je bio učitelj filozofije i bibliotekar u carigradskoj crkvi Svete Sofije, a Metodije visoki državni činovnik. Vizantijski car Mihailo Treći ih je, na molbu moravskog kneza Rastislava, poslao u Moravsku da pripovijedaju hrišćanstvo među moravskim Slovenima. Misija je trebalo da osigura vizantijski uticaj u tom dijelu Evrope. Braća su prethodno sastavila glagoljicu i prevela potrebne crkvene knjige na jezik makedonskih Slovena, koji su solunska braća dobro znala iz djetinjstva. Tako je nastao prvi slovenski književni jezik, nazvan staroslovenski. NJihov misionarski rad je zasmetao njemačkom sveštenstvu koje ih je optužilo rimskom papi. Da bi se opravdali, otišli su u Rim, gdje je Ćirilo ubrzo umro, a papa je Metodiju odobrio rad i postavio ga za arhiepiskopa panonskog i moravskog.


Milanski edikt je donešen 313. godine, a Valentin ili Zdravko spaljen 269. znači čoek nije mogao znati da će hrišćanstvo postati državna religija, a kamoli da će se desiti šizma 1054.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2022, 09:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Dobro, pa? Slavi ga i pravoslavna crkva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2022, 11:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 02 Dec 2010, 18:19
Postovi: 4664
На данашњи дан у нашој светој, саборној и апостолској Цркви прослављају се:
– Свети мученик Трифун.
– Свети мученици Перпетуа, Фелицита, Сатир, и други с њима.
– Преподобни Петар Галатијски.

_________________
MANGA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2022, 13:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Nađoh ga. Obilježava se 12.8.
https://www.crkvenikalendar.com/datum-2022-8-12

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2022, 13:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Eto vidiš.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Mar 2022, 14:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
A sveti Patrik? To bi kod nas bio sveti Sava?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Apr 2022, 09:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Crkva i rat, tema o kojoj se može škrabati nadugo i naširoko, ali nećemo uzeti kao početak ovaj rat u Ukrajini. Krenućemo od Milanskog edikta 313. godine.

Top Russian cleric accused of 'moral crimes' by fellow Orthodox leaders for sanctioning invasion of Ukraine
https://www.yahoo.com/news/top-russian- ... 06573.html

https://www.youtube.com/watch?v=vHcYxB0lKnk

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2022, 21:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
U Njemačkoj su vijekovima prevladavali vjernici Katoličke ili Evangelističke crkve. Zadnjih godina se to drastično promijenilo, pa tako mnogi danas više ne znaju ni zašto se uopšte slavi Uskrs.




"Protestant ili katolik?" To je pitanje u Njemačkoj dugo bilo relevantno jer je govorilo mnogo o pogledu na svijet i načinu života. Pričest ili konfirmacija i crkveno vjenčanje za većinu su bili sastavni dio života. Generacije i generacije su svoje slobodno vrijeme provodile na crkvenim aktivnostima, piše DW.

Ali sve to se već odavno počelo mijenjati. Još prije godinu dana u Njemačkoj je bilo 51 posto katolika i protestanata. Ali sada, u proljeće ove godine, prvi put nakon dugo vremena većina stanovnika ne pripada ni Katoličkoj niti Evangeličkoj crkvi.

"To je istorijski trenutak, budući da poslije mnogo vijekova u Njemačkoj više nije 'normalno' biti vjernik", kaže Karsten Frerk, berlinski sociolog iz naučne grupe koju je osnovala humanistička fondacija Đordano Bruno, koja je kritički raspoložena prema religiji.

Gubitak značenja

"Nekada su crkve učestvovale u svim segmentima društvenog života", kaže sociolog Detlef Polak sa univerziteta Minster. Pedesetih godina prošlog vijeka one su bile prezentne u svakodnevici ljudi, određivale opšte prihvaćena shvatanja porodičnog života, morala i stabilizovale novonastali politički poredak, objašnjava Polak.

I dodaje da su i u decenijama nakon toga dvije velike crkve imale uticaja na javnost, "recimo kada se radilo o pomirenju s istočnoevropskim susjedima ili o pitanjima socijalne pravde ili o biotehničkim pitanjima na granici između života i smrti".

Prema Polakovom mišljenju, Crkve su polako počele gubiti na značenju u šezdesetim godinama prošlog vijeka, kada je s ekonomskim poletom došlo do promjene porodičnih struktura i emancipacije žena. Tada je počela da slabi vjerska povezanost. Ali prije otkazivanja vjere obično dolazi do prestanka učešća u crkvenom životu.

"Kada se odreknete vjerske tradicije, onda pada i uticaj religije na način življenja", pojašnjava Polak.

Stariji umiru, mlađi napuštaju Crkvu

Ali uprkos tom trendu, u devedesetim godinama prošlog vijeka je više od 72 posto stanovnika Njemačke pripadalo jednoj od dvije velike crkve. "Negativni razvoj se uočava već duže vrijeme. Ali on se u proteklih šest godina jako ubrzao", kaže sociolog Frerk. Crkve su u razdoblju od 2000. do 2015. godišnje gubile oko 0,6 do 0,8 posto udjela u stanovništvu, a nakon 2016. ta se stopa povećala na 1 do 1,4 posto godišnje.

Stariji vjernici polako izumiru, a mlađi sve češće zvanično izlaze iz Crkve. Nisu svi ti izlasci politički motivisani, kaže Robert Stefanus, predsjednik natkonfesionalnog udruženja REMID. Mnogi ne žele više da plaćaju crkveni porez koji za crkve ubire njemačka država, a dio na taj način protestuje protiv načina na koji se crkve odnose prema seksualnim skandalima u svojim redovima.

U Njemačkoj u međuvremenu živi više od 40 posto ljudi koji ne pripadaju nijednoj od dvije velike crkve. Naravno, to ne znači i da nisu vjernici. Mnogi su muslimani ili Jevreji, a tu su i pripadnici drugih hrišćanskih zajednica.

Ljudi više ne znaju ni zašto se slavi Uskrs

Nedavno ispitivanje javnog mnjenja pozabavilo se razlozima tog negativnog trenda. Ispitivanje opisuje "tri stepena erozije". Najprije su ljudi izgubili "vjeru u bitne sadržaje hrišćanstva". Tako još samo 37 posto građana vjeruje da je Isus Božji sin (1986 - 56 posto). Drugi stepen je izlazak iz Crkve kao organizacije, a nakon toga slijedi "odricanje od hrišćanskih kulturnih tradicija", mada se još "neko određeno vrijeme" drži do njih. Zanimljivo je da uprkos svemu 70 posto ispitanika smatra da je hrišćanstvo sastavni dio Njemačke - i kod ateista je ta brojka prilično visoka, čak 55 posto.

Koliko je izgubljeno zanimanje za hrišćanske sadržaje pokazuje i činjenica da sve manje ljudi zna zašto se slave određeni crkveni praznici poput Uskrsa. Vrhunac je da je za većinu građana Njemačke Spasovdan već odavno samo Dan očeva ili jednostavno Dan muškaraca - a ne praznik kojim se 40. dan poslije Uskrsa slavi Hristovo vaznesenje na nebo.

Danas u Njemačkoj ima manje od 22 miliona katolika i manje od 20 miliona protestanata j što je ukupno ispod 50 posto stanovništva. Stručnjaci procjenjuju da će 2060. samo još 30 posto njemačkih građana biti vjernici Katoličke ili Evangelističke crkve, piše DW.


Šta je to crkveni porez?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2023, 22:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Da li to znači da benediktinci i trapisti nisu isto?

Citiraj:
Trapistički red je crkveni red, koji je osnovan 1663. Nastali su reformiranjem cistercita koji su nastali reformom benediktinskog reda.

https://bs.m.wikipedia.org/wiki/Trapisti

Citiraj:
Vrijedi posjetiti i dva samostana: franjevački samostan sv. Dujma u mjestu Kraj i benidiktinski samostan sv. Kuzme i Damjana na brdu Ćokovcu iznad mjesta Tkona.

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%A1man

Meni se čini da sam nekoliko puta ovde pročitao Benediktinci ili Trapisti.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2601 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 127, 128, 129, 130, 131  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs