Rođendan Milutina Milankovića: Ni spomenika, ni muzeja

Ranko Pivljanin | 31. 05. 2015. - 19:54h | Foto: M. Milanković | Komentara: 33
U četvrtak je obeležen 136. rođendan Milutina Milankovića, a uspomenu na ovog velikog srpskog i svetskog naučnika čuva udruženje nazvano njegovim imenom. I, da nema entuzijasta, potonuo bi u zaborav.
Bista je poklon akademika Nikole Koke Jovanovića
- I bio je zapostavljen i skoro zaboravljen. Afirmisan je prvo u svetu zbog revolucionarnosti svojih teorija o ledenim dobima, a i danas je naš najcitiraniji naučnik, posebno otkako je aktuelna priča o klimatskim promenama. Osim toga, ako uzmemo da su Tesla i Pupin,
osim što su poreklom Srbi, pre svega američki naučnici, Milanković jeste najveći srpski naučnik. Jer, on je sva svoja naučna dostignuća ostvario u Srbiji - kaže Slavko Maksimović, predsednik Udruženja “Milutin Milanković”.
Milanković je visoke škole završio u Beču, gde je 1904. godine i doktorirao i pet godina je radio kao vodeći građevinski inženjer u Austrougarskoj monarhiji i postao poznat po patentima iz oblasti armiranog betona. Posle aneksione krize, Milanković se 1909. vraća u Srbiju i postaje profesor na Filozofskom fakultetu na katedri za primenjenu matematiku, gde je ostao do penzionisanja 1955.
Sva naučna dostignuća postigao je u Srbiji
Njegova teorija o nastanku ledenih doba definitivno je priznata 1976. nakon petogodišnjeg naučnog projekta koji je cilj imao da utvrdi jesu li Milankovićevi proračuni bili tačni. Rezultati istraživanja su to dokazali, a Milankoviću je obezbeđena besmrtnost u svetu nauke.
Osim toga, naučna javnost ga prepoznaje i kao jednog od tvoraca tektonike ploča, a on je i autor najpreciznijeg kalendara koji bi trebalo korigovati tek posle 28.800 godina.
Iako je bio srpski naučnik, stranci su ga više cenili od sunarodnika. Sovjetski naučnici su 1965. jedan krater na Mesecu nazvali “Milanković”, po njemu je nazvan i krater na Marsu, a odlukom Međunarodne astronomske unije za stogodišnjicu Milankovićevog rođenja 1979. godine njegovo ime je dobio i jedan asteroid koji su otkrili naši astronomi. Evropska geofizička unija od 1993. godine dodeljuje medalju “Milutin Milanković”, a NASA ga svrstava među 15 najvećih umova nauke o Zemlji.
U Srbiji Milankovićev lik je stavljen na novčanicu od 2.000 dinara, njegovo ime su dobili jedan novobeogradski bulevar i nekoliko škola po Srbiji, a 2009. je, zajedničkim naporom Vlada Srbije i Hrvatske, renovirana njegova rodna kuća u Dalju kod Osijeka.
Postavka predmeta iz zaostavštine Milankovića trenutno je izložena u prostorijama beogradskog udruženja koje nosi ime poznatog naučnika, u Pop Lukinoj 1B. Ta postavka mogla bi da bude zametak budućeg muzeja Milutina Milankovića, koji nema ni spomenik u glavnog gradu.- Mi smo 2009. zvanično podneli inicijativu za podizanje spomenika Milankoviću u Beogradu i dve godine kasnije je Skupština grada odlučila da se podigne spomen-obeležje i tada je park Stara Zvezdara preimenovan u Park „Milutin Milanković“, ali spomenik nije podignut - kaže Slavko Maksimović.
Inače u Beogradu je sada u privatnom vlasništvu kuća u kojoj je Milanković živeo do smrti i ljudi iz Udruženja se nadaju da bi ona jednog dana mogla biti otkupljena i pretvorena u muzej. Kuriozitet je da se ona nalazi u Ulici Ljubomira Stojanovića, koji je kao tadašnji ministar prosvete potpisao ukaz o postavljenju Milankovića za profesora Beogradskog univerziteta.