banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Jul 2025, 00:25

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Maj 2010, 16:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Dosta dobar tekst


Černobil naftne industrije
Američka naftna industrija je 2003. godine izbjegla instaliranje 500 tisuća dolara vrijednog uređaja za sprečavanje izlijevanja nafte koji se pomoću zvučnog signala aktivira s površine, uz komentar da je - preskup. Naftna katastrofa danas košta BP šest milijuna dolara dnevno, a Transocean je izgubio platformu vrijednu 560 milijuna dolara.

Krajem ožujka, predsjednik Obama je potpisao odluku da dozvoljava duboko podvodno bušenje nafte uz obale SAD-a. Time je ustvari prihvatio centralni dio energetske strategije predsjedničke kampanje John McCain- Sarah Palin, ovjekovječen skandiranjem Drill, baby, drill (Buši, bebo, buši) na republikanskoj konvenciji u Denveru 2008. Napravio je to u nadi da će tim, novim ustupkom privoljeti Republikance i industriju da se slože oko sveobuhvatne energetske strategije. Prethodni ustupak bio je obećanje ekspanzije nuklearne energije i tzv. "čistog ugljena".

Nije se ni tinta na papiru osušila, a Obama se pridružio svom komandantu nacionalne garde, šefici agencije za zaštitu okoliša, ministru unutrašnjosti, ministarki domovinske sigurnosti, guverneru države Louissiane i generalnom direktoru naftnog giganta BP u New Orleansu, u bespomoćnom promatranju katastrofe. Iz 1.5 km duboke podvodne bušotine smještene 80 kilometara od obale izlazi preko pola milijuna litara nafte dnevno. Nafta se polako počela razlijevati ekološki osjetljivim ušćem Mississipija, nepovratno zagađujući najveće zaštićeno močvarno područje u SAD-u.

Budući da nafta i dalje suklja, još se ne može točno ocijeniti kolika će biti šteta. No, neke stvari su već jasne. U tri američke države ribari će ovoga ljeta ostati bez prihoda. Ptice selice koje se gnijezde na malim otocima uz ušće Mississipija vjerojatno će stradati. Farme oštriga su već zatvorene. Ribe koje se mrijeste uz ušće će ostati bez mlađi, jer će jaja koja plutaju uz površinu vode, zajedno s planktonima, biti prve žrtve, a za njima i čitav hranidbeni lanac. Kornjače, ribe, ptice i kitovi će uginuti. Konferencija bušača nafte prošli tjedan u Houstonu stoga je bila relativno slabo posjećena.

Još veća opasnost je da vegetacija u močvarnom ušću Mississipija propadne, jednom kad se nafta svuda uvuče i sve prekrije. A kad vegetacija propadne, neće više biti ničega da spriječi eroziju, tj. da moćna rijeka Mississipi jednostavno ne otplavi blato natopljeno naftom u ocean. Problem je što to močvarno područje štiti New Orleans od uragana i valova. Jednom kad močvarnog područja više ne bude, New Orleans će biti još osjetljiviji na poplave, tako da se ovaj incident već vidi kao Obamina Katarina (uragan koji je potopio New Orleans tokom vladavine George W Busha).

Nadalje, ukoliko se bušotina ne začepi nekoliko mjeseci, a BP kaže da bi to moglo toliko potrajati, nafta može ući u Golfsku struju, pa tako doći i do istočne obale Floride, a i dalje. Obama je, naravno, opozvao dozvolu za bušenje. Mediji su se ipak sjetili primijetiti da je podvodno bušenje uz američku obalu i bilo zabranjeno sve ove godine, upravo zbog slične tragedije uz obalu Kalifornije 1969. godine kad je 16 milijuna litara nafte, nakon eksplozije naftne platforme, zagadilo 70 kilometara obale oko Santa Barbare. To nije jedini primjer da fosilna goriva mogu izazvati globalne katastrofe ravne nezgodama na nuklearnim elektranama: svi se dobro sjećamo tankera Exxon-Valdez iz kojega je 1989. iscurilo 40 milijuna litara nafte, zagadivši 2100 km obale Aljaske.

Deepwater Horizon (nesretno ime me neodoljivo podsjeća na sci-fi horror film Event Horizon), u vlasništvu Transoceana, najveće tvrtke za podvodno bušenje, iznajmljen BP-u, bila je jedna od najsuvremenijih platformi za vađenje nafte, dizajnirana za bušenje na velikim dubinama, koja se održavala na poziciji plutajući u mjestu pomoću kompjuterski reguliranih motora. Ne zna se što je dovelo do eksplozije 20. travnja. U eksploziji, koja je potopila platformu, poginulo je jedanaest ljudi. Nakon eksplozije, kolabirala je kilometar i pol dugačka cijev kroz koju je nafta dolazila, puknuvši na tri mjesta.

Mehanizam koji u takvim situacijama automatski prereže cijev i začepi bušotinu, instaliran na samoj bušotini, nije kako treba obavio posao, te je nafta nastavila sukljati na dubini do koje ljudi ne mogu doći. Vlasnici nafte, BP, poslali su na daljinu kontrolirane robote podmornice, kakvima nismo raspolagali pred 40 godina, da pokušaju aktivirati mehanizam, no, bezuspješno. Desilo se upravo ono, što je BP prije godinu dana, u zahtjevu za izdavanje dozvole za bušenje, tvrdio da se nikako ne može desiti. (Posebnu pažnju obratite na točke 2.7 i 7.1 u tom dokumentu, koje se sigurno više nikada neće ponoviti.)

Brazil, Velika Britanija i Norveška (Norveška od 1993.) zahtijevaju od onih koji vade naftu iz podvodnih bušotina, da osim automatskog mehanizma koji ih začepljuje u slučaju nesreća na platformama, te bušotine imaju i tzv. acoustic switch, tj. da se mehanizam za sprečavanje izlijevanja nafte može aktivirati s površine zvučnim signalom. Uz pomoć Dicka Cheneya Naftna industrija je 2003. godina uspješno izbjegla instaliranje tog 500 tisuća dolara vrijednog uređaja na platforme oko američke obale, uz komentar da je - preskup. BP danas troši 6 milijuna dolara dnevno na ovu katastrofu, a Transocean je izgubio platformu vrijednu 560 milijuna dolara.

Pomalo neuvjerljivo zvuči "iznenađenje" BP-a ovom tragedijom. Naime, službena linija naftne industrije u Americi je da mehanizmi za automatsko zatvaranje bušotine nikad, ili gotovo nikad ne zakazuju, dok je istina sasvim suprotna: ti mehanizmi zakazuju vrlo često. Recimo, prošle godine, dok je BP pisao plan za ovo bušenje, pored obale Australije desila se slična tragedija na bušotini Montara. Mehanizam je zaštekao, i nafta je sukljala 3 mjeseca, dok bušotinu napokon nisu zatvorili. Australija je imala sreću da se nafta uglavnom razlila po otvorenom moru. U ovom slučaju struja nosi naftu prema kopnu, iz bušotine curi tri puta više nafte nego u slučaju Montara, a bušotina se nalazi dvadeset puta dublje ispod površine mora.

Budući da je vađenje nafte iz velikih dubina kompliciran posao koji uključuje mnogo korporacija, u toku je upiranje prstom - da li je zaista krivica na BP-u (koji, kao vlasnik nafte, zakonski snosi troškove čišćenja), ili je kriv Transocean i njihovi tehničari na platformi, ili možda netko od brojnih subkontraktora. Recimo, i za Deepwater Horizon i za Montara platformu u Australiji, cementiranje bušotine obavila je korporacija Haliburton - zli Cheneyev Haliburton. Možda su oni nešto krivo napravili, što je dovelo do toga da mehanizam zatvaranja bušotine zašteka?!

Kako mediji dalje istražuju, sve više se čini da je problem u tome što industrija sama sebe regulira. Bušenje nafte u SAD-u nadgleda strukturalno korumpirana institucija sa imenom koje podsjeća na srodnu službu iz stripa Alan Ford: Služba za upravljanje rudama (Minerals Management Service). Za razliku od Australije i Velike Britanije koje imaju odvojene institucije - jedna ubire najam od naftne industrije za bušenje, a druga nadgleda pojedinosti oko sigurnog bušenja - u SAD-u oba posla obavlja ista institucija, što strukturalno otvara mogućnost zloupotrebe: orgije na golf terenima, mito, skupi darovi, droga, prostitutke - svega tu ima.

Za uzvrat, Služba dozvoljava naftnoj industriji da sama sebi piše pravila. Prošle godine, BP i drugi naftaši su se udruženo usprotivili striktnijim standardima sigurnosti i zaštite okoliša. BP je u svom pismu Službi napisao kako misle da državna regulativa nije potrebna za podvodno bušenje i da je najbolje prepustiti naftašima samima da dobrovoljno odrede koje korake će poduzeti da bušenje učine sigurnim za okolinu. U pismu su baš lijepo napisali što žele da bude uključeno u tekst zakona, a što ne. Rezultate vidimo.

To je bio labuđi pjev naftne industrije. Nakon Deepwater Horizona stvari će se sigurno promijeniti. U Americi se obično mora desiti katastrofa da bi se nešto promijenilo, posebno ako ta promjena može umanjiti profite velikih korporacija. Tako je Zakon o čistoj vodi (Clean Water Act) donesen tek nakon što se rijeka Cuyahoga u Clevelandu 1969. godine po n-ti put zapalila.


http://h-alter.org/vijesti/ekologija/ce ... industrije


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Maj 2010, 21:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Pogled na ekološku katastrofu
Izljev nafte u Meksičkom zaljevu najveća je ekološka katastrofa godine koja neće poremetiti samo život u oceanu, već bi mogla narušiti ravnotežu prekrasne, životom bogate luzijanske močvare. Boston.com donosi 40 nevjerojatnih fotografija koje savršeno prikazuju svu katastrofu ove nesreće.


pogledajte fotografije


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Maj 2010, 21:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2006, 23:59
Postovi: 2100
Ala ce da bude jeftine, smrznute ribe, za izvoz u siromasne zemlje. :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2010, 02:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Katastrofa u Meksičkom zaljevu: Na platformi pronađeno 260 kvarova
TVRTKE upletene u nesreću na naftnoj platformi u Meksičkom zaljevu znale su za tehničke greške na platformi te su mogle nesreću spriječiti, ali to nisu učinile. Kongresna istraga nesreće na naftnoj platformi Deepwater Horizon zbog koje u more gotovo mjesec dana istječe nafta te ugrožava obalni život, a u kojoj je poginulo 11 ljudi, otkrila je uzrok eksplozije. Naime, za ekološku katastrofu je kriva prazna baterija koja je napajala mehanizam za sprječavanje eksplozije, a na mehanizmu se nalazi pukotina kroz koju je ulazio metan.

Voditelj komisije za istragu, Bart Stupak je izjavio da je otkriveno da je na opremi naftne platforme bilo 260 pogrešaka, među kojima su i poteškoće u električnom naponu. Jedan od kvarova je i na mehanizmu za hitne slučajeve koji mehanički zatvori i zapečati cijev kroz koju se crpi nafta iz izvora. "Kako platforma na kojoj ima 260 kvarova može biti sigurna?", zapitao je Stupak, dok su odgovorni iz naftne industrije odgovorili da ne mogu reći što je izazvalo nesreću.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2010, 07:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Uzas! Kakvu sve stetu necemo nanijeti svojoj Planeti. Strasno. :(


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2010, 23:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Koliko nafte curi u Meksičkom zaljevu?
British Petroleum objavio je na YouTubeu video (pogledajte ga ovdje) u kojem se vidi kako nafta izvire iz bušotine u Meksičkom zaljevu, nakon nedavne eksplozije. Iz cijevi na dubini 1500 metara u more je dosad iscurilo više od 15 milijuna prostornih metara sirove nafte.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Maj 2010, 21:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 30 Mar 2005, 22:09
Postovi: 441
Lokacija: Banja Luka
Moja kćerka se odmah sjetila zanimljive činjenice: Golfska struja iz Meskičkog zaliva vuče prema evropskoj obali Altlantika i samoj Britaniji!

_________________
UIOSDSAHA
http://www.duhovnaizgradnja.net
http://www.duhovnaizgradnja.com


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs