banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 17 Jun 2024, 13:29

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 455 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 23  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 14 Jun 2013, 20:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20465
Lokacija: SAO Krmine
Hvala!

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jul 2013, 23:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5315
Lokacija: HEAVEN
Imam jedan "komplikovan" problem... Ne da mi se previse istrazivati (mada sam poprilicno siguran da ne moze nesto ovakvo, a da nije preko VBA), ali:

treba mi neki nacin da u Excelu izbrisem (ili jos bolje replace) vrijednosti iz odredjenih celija, ukoliko je rijec o duplom unosu... To mozda i nije problem, ali da malo zakomplikujem, kako je rijec o tome da treba izbrisati jednu od dvije vrijednosti, ta vrijednost treba ostati ako je ispunjen jos jedan uslov... Da olaksam, tabela recimo izgleda ovako:
A - B - C
1 - 10 - 8
2 - 20 - 0
2 - 20 - 12
3 - 13 - 22
4 - 43 - 31
5 - 22 - 20
5 - 22 - 0

Princip je da "formula" odradi sljedece... Provjeri da li je rijec o duplom unosu prema koloni A, izbrise jednu vrijednost iz kolone B, ali da gleda koju ce obrisati na osnovu kolone C, odnosno tamo gdje je vrijednos u koloni C veca od 0 (ili slican uslov), pa bi tabela poslije treba izgledati (rezultat formule je oznacen crvenom bojom):
A - B - C
1 - 10 - 8
2 - 0 - 0
2 - 20 - 12
3 - 13 - 22
4 - 43 - 31
5 - 22 - 20
5 - 0 - 0

Ili da jos vise olaksam, cak "formula" (ili funkcija) ne mora gledati kolonu A, jer cu ja sam izlistati samo duplikate, pa onda treba brisati svaki drugi unos, ali u zavisnosti od toga gdje je vrijednost na C, odnosno:
A - B - C
2 - 20 - 0
2 - 20 - 12
5 - 22 - 20
5 - 22 - 0

ce postati:
A - B - C
2 - 0 - 0
2 - 20 - 12
5 - 22 - 20
5 - 0 - 0

Valjda me razumijete :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jul 2013, 23:47 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2337
Pa recimo mogao bi u novoj koloni ovo (za D2):
=IF(AND(A2=A3;C2>=0);0;B2)
pa da rezultat prekopiraš u kolonu B.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2013, 19:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5315
Lokacija: HEAVEN
E ovakoooo :) Za sve matematicare, programere i excelase :)

Trebam smisliti nacin da u Excelu na sljedeci nacin radi formula/funkcija:

Recimo da imamo niz: 1, 2, 3... Broj kombinacija sa ove tri cifre je 7, ako uzimamo bez ponavljanja (sto meni treba) i da broj cifara u kombinaciji moze biti od 1 do 3 (1, 2, 3, 12, 13, 23, 123)... Meni treba formula (ili funkcija u VBA) koja ce da napravi kombinacije, te da izracuna zbir cifara u toj kombinaciji... Tj:

1 = 1
2 = 2
3 = 3
12 = 1+2 = 3
13 = 1+3 = 4
23 = 2+3 = 5
123 = 1+2+3 = 6

E sad... Nisam siguran da li sam dobro objasnio, posto mi je postavka ostala na poslu, ali ono sto mi je bitno: kako izracunati broj kombinacija, te kako da sabira cifre u kombinacijama... A onda cu ja sam da podesavam nacin na koji da gleda kombinacije...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2013, 23:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Mislim da unos u ćeliji 123 excel posmatra kao jedan broj i ne znam da može da ga cjepka i sabira njegove dijelove u jedan broj. Moglo bi, ali bi za svaki broj trebala drugačija formula, s čim opet ne bi ništa dobio.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 05:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5315
Lokacija: HEAVEN
Zato sam i napisao funkcija, pored formule... Jer je moguce kroz VBA programirati...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 16:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5315
Lokacija: HEAVEN
E ovako... Provjerio sam danas, i definitivno mi je postavka bila losa... Princip fazona je da:

Ako imamo brojeve 1, 2, 3, izracuna broj kombinacija (to je 6), a kad dodamo 4, onda izracuna novi broj kombinacija (odnosno 24) plus doda stari broj kombinacija (tj 6) i dobijemo da sa 1, 2, 3, 4 imamo 30 kombinacija... Princip je da racuna broj kombinacija i da su trocifreni brojevi i da su cetverocifreni... Iako sam ovo uradio (combin funkcija), problem je sljedeci... Ove kombinacije ce trebati ispisati u celije u excelu... E to ne znam kako da odradim... Takodje, vec poslije 10ak brojeva, dobija se prevelik broj kombinacija (preko 1mil) pa je to nemoguce ukucati u excelu, jer on podrzava oko 1mil redova... Zasad mi treba samo kako da ispise kombinacije, i po mogucnosti da kad dodje, recimo do 900k, predje u kolonu C (neka preskoci B, radi preglednosti), pod uslovom da je to moguce...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 18:05 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2337
Jel' ti imaš nekakav konkretan problem koji pokušavaš riješiti ili je samo u pitanju vježbanje vijuga?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 19:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
I ja pokušavam skontati praktični dio ovog zadatka i u koju svrhu bi ovo služilo da bih iole znala kako postaviti forumulu.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 21:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Ima li u Wordu, Excelu ili Outlooku neki fazon za pravljenje rasporeda smjena za posao a da je pregledno?

Npr. ovu sedmicu dvoje ljudi rade neki posao, a drugo dvoje ovu i pola naredne sedmice, i tak oza više ljudi pa da se ubaci ko kad radi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 21:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5315
Lokacija: HEAVEN
Forty Two je napisao:
Jel' ti imaš nekakav konkretan problem koji pokušavaš riješiti ili je samo u pitanju vježbanje vijuga?


To sam dobio od jednog kolege sa posla... Mislim da on pravi mapiranje nekih kategorija, pa mu je potrebno da excel napravi kombinacije sa brojevima koje ce na kraju predstavljati neku vrstu "koda" za kategorije, pa ce se preko tog koda izrazavati kategorija...

Uglavnom, meni treba neki nacin da te kombinacije ispisuje u excel celije, i kao sto rekoh, da prebaci u sljedecu kolonu kad dodje do kraja... Ukoliko je to moguce...

Шајин je napisao:
Ima li u Wordu, Excelu ili Outlooku neki fazon za pravljenje rasporeda smjena za posao a da je pregledno?

Npr. ovu sedmicu dvoje ljudi rade neki posao, a drugo dvoje ovu i pola naredne sedmice, i tak oza više ljudi pa da se ubaci ko kad radi


Pa mozes napraviti nesto lako tipa:

Slika

Mada mislim da postoji program bas za to, ali mislim da nije Office :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 21:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Access dušu dao za baze podataka, a on je dio Office-a.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 21:46 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2337
Vjerovatno je izvodivo kroz VBA, ali je to već izvan mog znanja.

Postoji Microsoft Project, ali bi to bio priličan overkill za pravljenje rasporeda smjena :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2013, 21:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
:lol: Za to je dovoljan i excel. I više nego dovoljan.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2013, 07:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
Шајин je napisao:
Ima li u Wordu, Excelu ili Outlooku neki fazon za pravljenje rasporeda smjena za posao a da je pregledno?

Npr. ovu sedmicu dvoje ljudi rade neki posao, a drugo dvoje ovu i pola naredne sedmice, i tak oza više ljudi pa da se ubaci ko kad radi


Neš' vjerovat' ima milion templejta baš za to :)

http://office.microsoft.com/en-us/templates/8-hour-rotating-shift-schedule-TC101863408.aspx

Potraži malo pa vidi koji ti najviše odgovora, ili napravi svoj ako ti nijedan ne paše, kao što pomenuše gore.

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2013, 21:14 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 13:06
Postovi: 181
Znači, prvo napravite raspored rada (sistem) koji će odgovarati Zakonu o radu (uvaziti minimalno vrijeme odmora svakog radnika izmedju smjene i sedmični odmor). Napravite tabelu sa datumima u kolonama i radnicima u redovima. Svakom radniku dodijelite broj i prema napravljenom sistemu rada pod odgovarajuće datume upisujete broj osobe koja se nalazi u tome redu, a koja treba da radi u konkretnom datumu. To mozete odraditi za jedan mjesec ili za cijelu godinu, mada uvijek ima neplaniranih dogadjaja...
U excelu se moze napraviti da vam racuna broj sati rada(po raznim vidovima: prekovremeni, nocni, rad u neradne dane i sl) te broj sati odsustvovanja sa posla (po raznim vidovima: narađeni sati, bolovanje, godisnji odmor i sl) i da za obracun plate imate sve podatke.
Raspored rada, bojim se, da cete morati praviti "pješice" jer uvijek imate odsustava kojane možete predvidjeti (bolovanja, smrt u porodici i druga sl. odsustva).
Lijep pozdrav.

_________________
Nema problema koji nema rješenje, samo treba znati definisati problem.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2013, 21:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ja sam to jednom davno odradila u excelu (pametnjakoviću koji mi je to naredio da napravim nije odgovarao access nego excel) i tuc muc našla da mi minute pretvara u sate (da 60 min. pretvori u 1h), s tim što je separator morao biti dvotačka a ne zarez ili decimalna tačka. Dokument ogroman, 2000 i kusur redova sa imenima radnika, sa kolonama po kalendarskim danima i svaki sheet posebno odmor, posebno slobodni dani, posebno izlasci, posebno neopravdani dani itd itd i sve je to sabiralo u jedan krajnji sheet. E onda je neko radio i u jednoj od bezbroj ćelija napravio pogrešan unos ili izbriše formulu (zbog toga excel i nije prava stvar za takvu poentersku bazu) tako da sam se domislila spasonosnog rješenja da mi formulom vuče formule iz sasvim drugog dokumenta a koji sam sakrila u zaseban folder.
Za to je access bio prava stvar, u formule niko brbati ne može, možeš dobiti samo izvještaj po upitu, al jbg kad neko zna samo excel i želi bazu u excelu.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Avg 2013, 10:49 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 13:06
Postovi: 181
I formule se mogu zaštititi od brisanja-zakljucati. To nebi trebao biti problem.

_________________
Nema problema koji nema rješenje, samo treba znati definisati problem.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Avg 2013, 10:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
E jbg to ne umijem. :D

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Avg 2013, 13:23 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 13:06
Postovi: 181
Oznacimo celije koje zelimo zakljucati, Format, Cell, Protection, cekiramo ispred Lockend, (ako zelimo da sakrijemo formulu ili rezultat u celiji-ama, cekiramo i ispred hiden), OK. Tools, Protection, Proteckt Sheet, Upisemo password, OK, pa jos jednom isti password i OK.
Ovo je XP-2003, ali je i na drugim sistemima slicno.

Lijep pozdrav.

_________________
Nema problema koji nema rješenje, samo treba znati definisati problem.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 455 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 23  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs