banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Apr 2024, 02:48

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Feb 2002, 12:41 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 1036
Lokacija: Banjaluka
Da li posvecujete paznju stabilnosti vaseg limenog ljubimca i koliko ?
Brz racunar ne mora automatski biti dobar ....
Stabilan racunar je u svakom slucaju dobar :)
Kakva podesavanja "vrsite" (bios, driver-i, opcije, registry)
Kako testirate stabilnost?
Pitanje se odnosi prvenstveno za korisnike windows porodice operativnih sistema ..
iako ni linux nije "majka stabilnosti" ne moze se porediti sa "windozama" pa ga zato i ne spominjem ..

Da li obracate paznju na hladjenje sistema, (procesora, ploce, kartica, diskova) i kako ?

Radite li tweak-ove i kakve?

Itd ...

Svaki post je dobrodosao..
ne mora biti striktno vezan za temu, moze i kakva anegdota ili jos nesto vezano za nase "kutije", no cisto da malo zivne i ovaj dio foruma, da razmijenimo iskustva, znanje i dobre/lose situacije.
Valjda ce biti odziva .. :)

Toliko od mene ... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Feb 2002, 20:50 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Sa zagrijavanjem/hlađenjem ja nemam problema. Što se tiče stabilnosti, meni je bitnija od brzine računara. Preporučio bih svima neki program (ja koristim AVP Inspector) koji prati promjene na fajlovima (veličinu, datum, CRC i sl.). Od instalacije Windowsa, ja pratim sve sistemske fajlove i kada neki program prilikom instalacije stavi neke svoje verzije istih, ja vratim prethodne iz Win CAB fajlova. Dosad se to pokazalo kao dobro rješenje što se tiče stabilnosti.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Feb 2002, 21:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ja sam za računarom svaki dan i to dosta vremena ali ne vodim neku pretjeranu brigu o njemu, evo monitor mi je sav prašnjav :smile:.
I ja dajem svoj glas stabilnosti ispred brzine. Što se tiče hlađenja uopšte ne razmišljam o tome, imam stari Celeron 400 MHz i grijanje me ne brine. Ništa mi u računaru nije overklokovano tako da i tu dobijam malo na stabilnosti. Disk mi se ne grije mnogo a grafička ima aktivni hladnjak pa ni to nije problem.

Samo ovi koji imaju brze računare i diskove moraju da brinu o zagrijavanju, pogotovo još ako overklokuju. Ja se ne brinem, ja cooliram :cool:

Što se tiče stablnosti Windowsa nisam nikad koristio w2k, kažu da je dosta stabilan ali koristim Win XP i mogu reći da je super stabilan, jedino me zeza modem jer nema dobre drajvere pa ću ga mijenjati a sve ostalo je super stabilno.

Nažalost ne razumijem se u tweak-ovanja u biosu, mada moja ploča je stara Asusova LX pa u njenom biosu i nema nešto naročito da se tweak-uje. Eh da pitam kad smo već kod toga, nervira me ono otkucavanje memorije kad upalim računar, imam 256 MB pa to traje i traje, ja to naravno uvijek prekinem sa esc ali me nervira. Prije mi je odjednom skočilo na 128 (dok sam imao 128) ali sam u međuvremenu flashovao bios i učitao default vrijednosti novog biosa iod tad mi polako otkucava memoriju umjesto da kao prije samo skoči na kraj i nastavi sa boot-anjem. Koja opcija u biosu sređuje da mi ne otkucava memoriju?

Što se tiče tweakova, uradio sam neke za Win XP koje sam pronašao na netu, mislim na registry podešavanja i neka podešavanja u win-u, nisam koristio one specijalizovane programe za tweak. Kod tweak-a postoji zakon o održanju *nečega* jer koliko dobiješ uglavnom toliko i gubiš ili na planu stabilnosti i pouzdanosti ili na nekom drugom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Feb 2002, 00:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
John to sto radis i nije bash pametno. Mozes to raditi kod win98 ali kod novijih pravis sranje :wink:
Jer imas recimo SP1,2... za windowse koji mijenjaju sistemske fajlove tako da ti vratis staru verziju koja je bugovita.

A ja ?;)
Pa ne brinem pretjerano za hladnjenje. Nemam nista overclockovano, brinem da mi se svi ventilatori vrte. Uglavnom sva tweakovanja koja sam vrsio ticali su se sofwtare-a a jednom sam update-ovao plocu, kad sam imao celerona pa zbog podrske za brzinu preko 500Mhz..
Glavna poenta, manja particija za windows system, na drugoj particiji sav app sofwtare, dovoljno velik swap prostor minimim 500mb...
ne znam pishite pa cu se sjetim


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Feb 2002, 12:30 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Vaderu, probaj da pronađeš u BIOS-u Enable Quick Boot ili nešto sl. da ti ne provjerava memoriju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Feb 2002, 13:04 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 1036
Lokacija: Banjaluka
Vader:
Quick Power On Self : Enabled (ako ima)
i probaj nesto u fazonu "boot speed" ili "initialisation speed ili post staviti na fast ako ima .. (sve zavisi od bios-a i njegovih settingsa :), memory test tavi na fast, short ili tome sl.
i nesto sto nije vezano za memoriju, ali za dizanje sistema (a mozda ti je vec iskljuceno) Boot Up Floppy Seek : disabled a takodje i u boot meniju iskljucis floppy tj stavis boot sequence : c,a,scsi (ili c,a,cdrom)... to naravno ako ne dizes sistem cesto sa floppy-a... ili ako to radis rijetko lako ti je uci u bios i vratiti na a,c,scsi/cdrom
Skracuje vrijeme dizanja sistema (tj. inicijalizacije - sistem se dize isto kao i prije, no brze ce doci do samog os-a :) a ovaj boot sequence c,a,itd nije los ... npr ako imas neku disketu u floppy-u zarazenu virusom (boot virus) i ostavljena u floppy-u (nije ni bitno odakle, je , moze se desiti - meni licno nije ,,, no ljudima se desavalo da tako "ispuse") pri dizanju sistema potrazice sys fajlove na floppy-a, popusiti virus, vidjeti da ih nema ... traziti da stisnes bilo koju tipku za drugi disk ili za nastavak dizanja sa hdd-a ... i sav srecan kasnije otkrijes da si virus pozitivan :))))
itd.. itd ..

Toliko od mene ... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Feb 2002, 18:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Hvala vam, sredio sam ono za provjeru memorije na startu.
Već mi je postavljeno da mi ne gleda disketu na startu :smile:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs