banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Feb 2020, 17:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2008, 10:47
Postovi: 1915
Lokacija: bajna luka
Ovih dana trazim punjac za laptop i nasao sam dosta podijeljena misljenja tokom izbora.
Najvise podijela ima za izbor snage punjaca. Voltaza bi trebala biti isti, ali za snagu svako kaze drugacije.
Moj punjac je 20V, snage 90W i po racunici struja je 4.5A. I jedino gdje sam nasao takav punjac je u kini, aliexpress.
Dosta ljudi kaze da moze i punjac od 65W, tj od 3.25A.
Sta je sad presudno kod izbora? Da li treba (mora) biti iste snage ili se moze uzeti i malo slabije snage? Onako nekako laicki, kontam da bi slabiji punjac sporije punio. Ali opet iz drugog ugla nije proizvodjac slucajno odredio punjac takvih specifikacija.
A takodje sam i nasao jos misljenja da kazu da je bolje uzeti punjac iste ili jace struje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2020, 18:15 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Okt 2005, 21:36
Postovi: 1237
Lokacija: Karanovac - Banjaluka
Ja mislim da uvijek treba uzimati istovjetan punjač originalnom. Time eliminišeš mogućnost raznih havarija a ujedno štitiš i samu bateriju.

Послато са KING_KONG_3 уз помоћ Тапатока

_________________
Radio grmljavina
Centar za podršku studentima sa invaliditetom na Univerzitetu u Banjoj Luci


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2020, 18:39 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Logično, s tim da slabiji punjač ne može baš nauditi...

Npr, uz moj laptop sam dobio 3 punjača: 65W, 90W i 130W... 8)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2020, 19:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kako ne moze? Ako uzmes slabiji punjac koji ne moze dati dovoljno snage onda se on moze grijati i slati variran napon u laptop i tako ga pokvariti?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2020, 19:24 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Snaga punjača je opet maksimalna snaga koju punjač može isporučiti. Ako nije prevelika razlika, vjerujem da nije neki prevelik problem. Ako se punjač grije, onda će prije on krepati nego laptop ali ajde...

Ja još nisam imao problema sa tim. Sa thinkpad laptopom sam imao 65 i 90 W, ovaj Dell sad ima navedena 3 i do sad nije nikad bilo problema...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2020, 19:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Јеси ти кад гледао како Кинези знају да "навију" ону електронику у прекидачком напајању? :) Страва и ужас. Уосталом кад се купује замјенско са Алија, рачунаш да је стварна снага мања од декларисане, значи боље да купујеш јачи, ако има, него исти или слабији.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2020, 19:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ako se izvor struje grije postoji sansa da prilikom crkavanja posalje dosta veci napon i spali ostatak elektronike.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2020, 19:59 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 18 Feb 2009, 13:55
Postovi: 591
Nikako kineski zamjenski punjaci, kao i kineska napajanja imaju max 30% deklarisane snage + nikakve zastite.
Takodje, obavezno uzeti isti ili jaci punjac, nikako slabiji.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2020, 20:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2008, 10:47
Postovi: 1915
Lokacija: bajna luka
Pokusavam ja pronaci originalni punjac, ali nema nigdje do ebay-a i aliexpressa. Ali posiljke bas nesto i ne dolaze. Sve neke slabije pronalazim ali nikako onaj koji mi treba.
Ako neko negdje naleti na CPA-A090 punjac neka mi javi odmah :D placam suvim zlatom :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2020, 21:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Bitan ti je konektor 5.5 mm x 2.5 mm. Pa onda 20 V i 90 W. Može i od drugih modela odgovarajući punjač. Čak i onaj od 19.5 V. Neće tih 0.5 V napraviti problem. Osim ako je kod njega napon na donjoj strani tolerancije.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2020, 22:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Sep 2004, 01:11
Postovi: 1590
Lokacija: Banja Luka
https://www.olx.ba/artikal/33513836/li- ... -x-2-5-mm/

da ne bude zabune, li-shin poznati kvalitetni brend

_________________
CIA snajka, CIA...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2020, 22:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Drugih modela laptopa, ne proizvođača punjača. 50 puta napisano, bolje kupiti originalan polovan punjač nego neki od tih yin and yang. Ili dati za neki kvalitetniji univerzalni.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2020, 00:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Sjetih se kako sam slučajno naletio na ovaj link . . .
https://beetstech.com/blog/oem-magsafe- ... -for-truth

Sa druge strane, kupio sam nekad davno kineski punjač za neki stari dell, ima tome skoro deset godina, još uvijek radi. Jeste da sam morao nekoliko puta lemiti konektor, ali to nije baš preveliki problem.
Naravno, najbolje je imati originalni punjač, a ako nema onda isti napon i ista ili veća snaga.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2020, 02:38 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Apr 2018, 14:08
Postovi: 99
Koliko znam, ukratko, voltaza mora biti ista da ne bi crkla baterija, ne smije da joj se daje vise voltaze.

Sve ostalo nije bitno u sustini, bitni su voltaza i polaritet.

Amperi kako ja shvatam su bitni da bi se brze baterija napunila, tj vise ampera znaci da se baterija brze puni ma da i grije se malo vise pa to moze da utice na njen zivotni vjek, moze ali ne mora.Opet baterija mora biti sposobna da uzme vise ampera, ako ne, onda dzabe ti jaci punjac kad ona uzima 4.5 ampera sama po sebi.
Punjac da ima naprimer 10 ampera, baterija ce uzeti koliko joj treba, tj ona sama sebi regulise ampere kao ti kad jedes znas koliko hoces :D
Zato cujes za one "brze punjace za telefone" ako ih pogledas vidjeces da su 5v 2.0A, a obicni punjaci su ja mislim 0.5 ili 1 Amper.
Takodje, kada punis telefon recimo android sa tim "brzim punjacem" osjetices kako se malo vise ugrijao telefon obicno u predjelu gdje je kamera.

Ali bateriju nikad ne treba puniti do kraja niti joj dozvoliti da se isprazni do kraja, vec je drzati izmedju 10% i 90%, time joj se produzava vjek trajanja.

Sto se tice watt-i, 20 volti i 4.5 ampera ti dodje 90 watt-i, tj 20*4.5 = 90
Kad znas volte i ampere izracunas watte lagano.Takodje otpor mozes da izracunas tj 20/4.5=4.4444

Takodje obrati ogromnu paznju na polaritet
Da li je plus u centru tj "u sredini" ili je u obrucu tj "okolo".
Polaritet mora da bude isti.
Slika

Ja da sam ti uzeo bi punjac koji ima istu voltazu i polartitet, sto se tice ampera uzeo bi ili isti ili manji broj ampera i drzao bi bateriju izmedju 10-90%.
Rezultat je da nicim ne rizikujes da se baterija brze pokvari ili pregori i nista bateriji nece biti od manje ampera, losa strana=malko duze cekas da se napuni.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2020, 05:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
bratleon1 je napisao:
Koliko znam, ukratko, voltaza mora biti ista da ne bi crkla baterija, ne smije da joj se daje vise voltaze.

Sve ostalo nije bitno u sustini, bitni su voltaza i polaritet.

Amperi kako ja shvatam su bitni da bi se brze baterija napunila, tj vise ampera znaci da se baterija brze puni ma da i grije se malo vise pa to moze da utice na njen zivotni vjek, moze ali ne mora.Opet baterija mora biti sposobna da uzme vise ampera, ako ne, onda dzabe ti jaci punjac kad ona uzima 4.5 ampera sama po sebi.
Punjac da ima naprimer 10 ampera, baterija ce uzeti koliko joj treba, tj ona sama sebi regulise ampere kao ti kad jedes znas koliko hoces :D
Zato cujes za one "brze punjace za telefone" ako ih pogledas vidjeces da su 5v 2.0A, a obicni punjaci su ja mislim 0.5 ili 1 Amper.
Takodje, kada punis telefon recimo android sa tim "brzim punjacem" osjetices kako se malo vise ugrijao telefon obicno u predjelu gdje je kamera.

Ali bateriju nikad ne treba puniti do kraja niti joj dozvoliti da se isprazni do kraja, vec je drzati izmedju 10% i 90%, time joj se produzava vjek trajanja.

Sto se tice watt-i, 20 volti i 4.5 ampera ti dodje 90 watt-i, tj 20*4.5 = 90
Kad znas volte i ampere izracunas watte lagano.Takodje otpor mozes da izracunas tj 20/4.5=4.4444

Takodje obrati ogromnu paznju na polaritet
Da li je plus u centru tj "u sredini" ili je u obrucu tj "okolo".
Polaritet mora da bude isti.
Slika

Ja da sam ti uzeo bi punjac koji ima istu voltazu i polartitet, sto se tice ampera uzeo bi ili isti ili manji broj ampera i drzao bi bateriju izmedju 10-90%.
Rezultat je da nicim ne rizikujes da se baterija brze pokvari ili pregori i nista bateriji nece biti od manje ampera, losa strana=malko duze cekas da se napuni.
U praksi sam imao dosta slučajeva kad je punjač slabiji od deklarisanog i uopšte ne puni. Kako to objašnjavaš?
Dodatak na početak, snaga je vrlo bitna, ne može se baterija puniti bez adekvatnog napona i jačine struje. Elektronički sklop u svakom prenosniku to ne dozvoljava ( u iole novijim).
Tako da čovjek mora da nabavi isti ili jači punjač.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2020, 08:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 28 Mar 2017, 04:58
Postovi: 207
Ja imam ovaj
https://www.olx.ba/artikal/33086026/hp- ... za-laptop/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2020, 09:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2008, 10:47
Postovi: 1915
Lokacija: bajna luka
Da ne komplikujem puno, narucicu ovaj i nadati se da ce stici kad tad :)
https://www.ebay.com/itm/Original-OEM-9 ... SwKIpWBoOv

Kao i uvijek, najbrze i najjeftinije rjesenje se ne isplati. Da sam uzeo neki znj punjac mozda bi sada trazio novi laptop :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2020, 09:35 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 28 Mar 2017, 04:58
Postovi: 207
Ovaj moj ti je provjeren
Sigurno je kineski


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2020, 11:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
munja.alex je napisao:
U praksi sam imao dosta slučajeva kad je punjač slabiji od deklarisanog i uopšte ne puni. Kako to objašnjavaš?


Ima zastitu, jer kad se pokusa povuci vise snage nego sto izvor napajanja moze dati onda raste interni otpor, a voltaza postaje nestabilna srazmjerno temperaturi i stresu komponenti, pa bilo koja normalna zastita nece dozvoliti da se uredjaj tako napaja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Feb 2020, 06:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Nisam tebe pitao, mladoženja. Znam da znaš :-)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs