banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 01:43

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 234 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Jan 2010, 14:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Pozdrav svima!

Tema je o relativno novoj vrsti gadgeta i tehnologiji na kojoj se bazira. U spoiler-u mozete pogledati kako izgleda par takvih uredjaja.

Spoiler:
Slika Slika Slika Slika Slika
Ti citaci su bili najveci hit na CeBIT-u u Frankfurtu 2008, tada su manje vise i postali poznati siroj javnosti. Znaci dosta mlada tehnologija. Prije su se ti citaci pravili za potrebe uzeg kruga stakeholder-a, tek nedavno se krenulo sa optimizacijama tako da se smanji cijena i ucine dostupnim javnosti. Medjutim jos uvijek je problem ta cijena, ali kao sto se zna, kod svake relativno nove tehnologije je tako. Od 2008 godine je proslo 2 god. i rekao bi covjek da je to puno vremena i da ce se puno napraviti po pitanju optimizacija i cijene, ali recimo samo software-ski projekti znaju trajati po dvije godine, u toj bransi to i nije neki dug period, tako da se ne moze ocekivati neki boom preko noci. Osim toga proizvodjaci citaca su takoreci pioniri u toj oblasti koji krce put sebi i drugima, zato ima dosta patenata u tim citacima ali i za te inovacije je potrebno dosta istrazivanja i ulaganja. To objasnjava i visoke cijene prvih generacija citaca. Sto se tice same cijene, izgleda da se tu desio i pritisak musterija da se smanji cijena tako da su neki citaci dozivjeli slobodan pad cijena, to se da primjetiti i na netu.

Tehnologija

Glavna prednost ovih citaca u odnosu na kompjuter je sto se kod citaca koristi eInk (el. tinta) tehnologija na kojoj ce njena firma zgrnuti milijarde i milijarde dolara narednih godina, eInk je najdominantnija osobina citaca, nisam citao kako funkcionise u detalj ali ono sto znam je da svjetlost ne dolazi iz ekrana tako da se oci vise ne zamaraju, znaci nema razlike izmedju citanja novina i citanja sa tih citaca u pogledu osvjetljenja, mozete prakticno citav dan citati bez zamaranja ociju. Implikacija je da mozete citati i na najjacoj svjetlosti, sto je jaca svjetlost to ce slika biti jasnija, znaci kao kod novina. Doduse posto display ima rezoluciju koja je, razumljivo, ogranicena, u tom pogledu nije bas 1:1 kao novine. A pazite ovo, izgleda da eInk ne trosi energiju ako ne dirate tipke, znaci dok citate stranicu ne trosi se baterija. Na osnovu toga sam zakljucio da nema tranzistora u displeju nego neki kristali koji se rasporedjuju tako da odbijaju razlicitu svjetlost. Uostalom to bi objasnilo zasto je tesko implementirati display-e u boji sa 260000 boja. Ne znam trenutno koju display-tehnologiju koristi Fujitsu ali sama cinjenica da baterija traje samo 40h ne da zakljuciti da je u pitanju eInk.
Naravno pita se covjek da li je moguce citati ugasenog svjetla u sobi navece, e i to je rijeseno na pametan nacin, npr.neki citaci imaju integrisano osvjetljenje sa strane displeja, npr. nesto slicno kao ona svjetla na Banskim Dvorima navece sto osvjetljavaju zgradu odozdo. Neki citaci imaju eksterni tzv. eLuminator koji je ugradjen u zastitnu tasnu za citac. Evo kako to izgleda:
Spoiler:
Slika Slika


PDF-podrška

Sto se tice PDF-reader-a, sve i jedan citac podrzava PDF, ali ne u onom obimu kao Adobe Reader na nasem PC-u, mada izgleda da tu nastoje da ga unaprede, trenutno podrzava samo najosnovnije funkcije, na nekim citacima cak jos nije moguce zumiranje niti se sadrzaj PDF-a vjerno predstavljao kao na kompjuteru, ali mislim da su vecina rijesili taj problem. Uglavnom kad se osvrnete na izvjestaje po internetu primjeti se da ima tu jos dosta prostora za poboljsanja.

Crno-bijeli vs. čitači u boji

Trenutno su na trzistu prisutni samo crno-bijeli citaci sa do 16 nijansi sive boje, sto ne bi trebalo predstavljati problem ako koristite citac za njegovu osnovnu svrhu - citanje knjiga. Ali ako imate recimo PDF dokumente sa puno grafikona i slika onda je naravno prednost display u boji. Jedini citac u boji trenutno je FLEPia od Fujitsu, koji se trenutno prodaje samo u Japanu. Uskoro se naravno ocekuje globalna prodaja, vjerovatno prvo cekaju da vide kako ce biti primljen kod Japanaca i da izvrse neka prilagodjavanja, privedu kraju i zakljuce ugovore sa raznim online knjizarama za isporucivanje e-knjiga. Trenutna verzija, koliko sam ja uspio da vidim, ima problema sa performansom kad se iscrtava sadrzaj na ekranu, zavisno od toga koliko boja zelite da budu prikazane, renderovanje sadrzaja moze da traje i do 8 sekundi. Naravno broj boja se moze podesiti takodjer pa izbor manje boja skracuje vrijeme potrebno za renderovanje

Formati

Jedna od funkcija koje podrzavaju citaci je da se moze preko USB-a prikljuciti na PC tako da mozete sve svoje knjige u formatima koje gadget podrzava prebaciti na njega. Podrzani su izmedju ostalog i zavisno od citaca: PDF, HTML, svi standardni formati slika (JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF), i dosta formata eBook knjiga. Ako imate neki format koji citac ne podrzava mozete ga konvertovati u prihvatljiv format. Kod vecine citaca memoriju mozete prosiriti memorijskom karticom.

Wireless

Ovo je jako interesantno, vecina proizvodjaca u trci sa konkurencijom se trude da ponude sto vise funkcija, jedna od njih je i besplatan pristup odredjenim online servisima poput Wikipedije (zvuci kao san) Kindle DX upravo to nudi u njegovoj zadnjoj generaciji citaca koja je izasla 19. januara, prije 4 dana, i to se radi o globalnom pokricu! Tako da sada mozete u preko 100 zemalja da idete besplatno na Wikipediju, da skidate preko 300 000 knjiga sa Amazona i dnevne novine, i to po daleko nizoj cijeni, itd.. Web-Browser za Kindle DX se trenutno nalazi u eksperimentalnoj fazi i podrzan je samo u USA. Wireless je maltene u svim zemljama okruzenja podrzan, samo kod nas u RS i FBiH nije.

Ekran

Naravno ovo je jedan od odlucujih kriterija pri kupovini citaca koji se i na cijenu odrazava. Posto je vecina sadrzaja koje citamo u A4 formatu, najoptimalniji ekran bi bio oko 9 cola. Medjutim posto su shodno tome i citaci veci i tezi, proizvodjaci su nasli neki kompromis. Uzimajuci u obzir cinjenicu da vecina citaca podrzava zumiranje, rotiranje slika ako okrenete citac za 90° tako da imate siri prostor za stranice, kao i mozda najvazniju cinjenicu da citaci automatski rasporedjuju sadrzaj po stranicama sa ciljem da se velicina fonta ne mora mijenjati da bi citava stranica stala na ekran (znaci jedna stranica na dokumentu koji citate na PC-u bi mogla biti dvije stranice na citacu. Rezultat je da nema iritirajuceg skrolovanja sadrzaja), kao i imperativ da citac ne smije zauzimati puno prostora te da citac mora biti dostupan kako onima sa manjim tako i onima sa vecim budzetom, proizvodjaci su se odlucili za jednu lepezu proizvoda sa ekranima od 6'' pa do 10''.

Baterija

Trajnost baterije zavisi od toga koliko potencirate funkcije uredjaja a ne od toga koliko dugo citate, i sa jednom baterijom mozete navodno i do 2 sedmice da citate, a neki kao mjernu jedinicu koriste broj okrenutih stranica (znaci potenciranje funkcija citaca) pa kazu da baterija traje i do 7500 okrenutih stranica.

Cijena

Cijene mozete pogledati ovdje, naglasicu da cijene znatno variraju ne samo od marke nego i od proizvodjaca. Recimo ja nisam vidio online da Sony PRS-505 kosta ispod 250 eura, a u lokalnim filijalama prodajnih partnera kosta 199€ i to sa zastitnom tasnom! (interesantno je da su u medjuvremenu vec rasprodati u svim filijalama koje sam obisao). Uglavnom, mislim da se ne moze naci citac ispod 200€ osim ako kupujete na eBay-u. Sto se tice vecih display-a mislim da je Kindle DX sa svojih 489$ (~ 370€) trenutno najjeftiniji, dok se vecina ostalih ne spustaju ispod linije od 550€. Citac u boji od Fujitsu kosta oko 1000$ (~ 777€)

Ostalo

- Touch-Screen - verzije bez tastature su takodjer dostupne.

- Text-to-speech - neki citaci podrzavaju funkciju koja vam cita sadrzaj dok vi fino drijemate.

- Muzika - vecina citaca koje sam vidio podrzavaju MP3 i imaju ulazu za slusalice.

- Unošenje nota - neki citaci omogucavaju markiranje teksta i pisanje nota/komentara (uporedivo sa unosenjem komentara u zadnjih par verzija Adobe-Reader-a), studenti ce to znati cijeniti (uskoro ce se na prestiznim univerzitetima i u Kini i u USA poceti dijeliti citaci kao alternativa za knjige i skripte, kao sto su se npr. dijelili laptop-ovi).

- Riječnik - nazalost ovu funkciju trenutno ima manjina citaca.

Linkovi

http://wiki.mobileread.com/wiki/E-book_Reader_Matrix
http://www.mobileread.com/forums/
http://images.google.com/images?q=eBook%20Reader&oe=utf-8&rls=org.mozilla:de:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=de&tab=wi


Da zakljucim, radi se o jednom sasvim novom iskustvu, citanje bez zamaranja ociju, citanje bilo gdje, usteda struje, bez ometanja (dok citate na PC-u uvijek stize ili mail ili "morate" nesto pogledati), citac mozete uvijek nositi sa sobom, mozete slusati i muziku dok citate, imate rijecnik, itd..
Ovaj segment trzista treba tek da zazivi i mislim da ce nam u naredno vrijeme donijeti jeftinije gadgete sa mnogo novih funkcija, poboljsanjima, unapredjenim performansom i naravno garantovano manjim cijenama, jer zadnje godine svjedoce da se sve vise proizvodjaca orientisu na ovu tehnologiju i ulazu u tu novu industrijsku bransu jer svako zeli svoj dio kolaca. Apple ce 27.01 (znaci za 4 dana) imati press-konferenciju na kojoj ce predstaviti neke nove proizvode i suska se zbog nagovjestaja koje je dao Steve Jobs u jednom intervjuu da bi se mogao predstaviti i prvi Apple-ov citac.

Na internetu mozete naci vise informacija, ja sam sazeo ono sto je iz mog ugla najvaznije i najinteresantnije u vezi tih citaca.

Pozdrav!

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Poslednji put menjao Hristov dana 23 Jan 2010, 20:16, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 14:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Izgleda da ce najnoviji Apple gadget, izmedju ostalog biti usmjeren i na ovaj segment. Aj da vidimo sta ce se to toliko revolucionarno predstaviti 31. januara...

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 15:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2008, 12:33
Postovi: 5005
Lokacija: Banja Luka
moj drug kupiokindle pre par meseci. mogu reci da je interesantna sprava za citanje. jedino sto ne moze da se ubacuje sopstveni ebook. al i to su valjda ispravili sa novom verzijom softvera

_________________
http://www.budideozvezde.rs/
http://www.youtube.com/user/crvenazvezdafkcom


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 16:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ove stvarčice su dosta zanimljive, meni bi dobro došao jedan e-reader, ali neki koji može da prikazuje HTML po mogućnosti.

Pogledao sam slike nekih modela koje je Hristov gore postavio pa mi se onako na prvu svidio onaj Sony model u prvom redu, tražio sam po netu i našao da je to valjda model Sony PRS-505. On koliko vidim ne podržava HTML. Gledao sam video review na YouTube, ne djeluje loše, osim što mi djeluje da malo teksta stane na jednu "stranicu" pa bi trebalo često listati stranice. To naravno zavisi od odabrane veličine fonta ali to ne mogu ovako procjeniti, najbolje bi bilo kad bih uzeo neki u ruke i vidio kako bi to sve izgledalo, koja velilčina fonta mi odgovara i koliko bi teksta u tom slulčaju stalo na jednu stranicu.

Evo jedan video review za Sony PRS-505

http://www.youtube.com/watch?v=bE2q3_bwUZ4


Ima li ovde u BL nekih e-čitača za kupiti, i gdje? Lakše bih znao kako stvari stoje kad bih neki imao u ruci, da procjenim koja veličina bi mi odgovarala kod kupovine. Ne bih volio prevelik ali ni premalen, već neki srednji.

Kod njih je najveći problem dostupnost knjiga na našem jeziku pošto ne volim čitati bilo kakav veći tekst na engleskom, pogotovo ne cijelu knjigu. Imam nekih knjiga koje još nisam čitao u HTML formatu od kojih neke više neće izlaziti pa ih vjerovatno ne bih ni mogao kupiti a ne čitaju mi se sa kompjutera jer to nije najzdravija opcija pa mi se ovakav neki e-reader čini kao jedina mogućnost da te knjige pročitam.

Ova e-ink displej tehnologija zvuči zanimljivo, prvo sa strane što, bar u teoriji, ne umara oči što je vrlo važno, a onda i zbog toga što se baterija troši samo kod okretanja stranica a ne i kod prikaza stranice. Da li je neko ovde koristio neki e-reader da podijeli iskustva?

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 16:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Da, to na slici je PRS-505.

Mislim da u BL nema čitača za kupiti jer trenutno proizvodjaci koji prodaju u Evropi imaju veoma mali broj prodajnih partnera, Sony-jevi citaci se trenutno prodaju samo preko malog broja prodajnih partnera, cak se ne mogu naci nikakvi E-Book citaci u najvecim centrima za prodaju digitalne opreme, a da ne govorimo o RS. Za sada je najbolje da se kupuje preko ebay-a, samo tamo se jagme oko tih citaca (sinoc zavrsila jedna aukcija za PRS-505, cijena + postarina na kraju ispali kao kod novog :D), mozda da se saceka malo da se zasiti trziste pa ce se moci kupiti jeftinije na ebay-u.

Ja cu postaviti slike iz jednog drugog mog posta za PRS-505 koji je moj kolega kupio i uslikao za mene:

Slika Slika Slika Slika Slika Slika

Kolega je zadovoljan, ja sam malo isprobao njegov PRS-505 i svidja mi se, jos da je display veci uzeo bih ga bez dvoumljenja. Takodjer se ni meni ne svidja velicina display-a od 6-7'', ali to je stvar ukusa, paradoksalno ali PRS-505 su jako dobro ocijenjeni iz vise razloga iako su 6''. Pogledaj jos par review-a na YT, ima ih dosta, mislim da ces steci uvid sta sve nude.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 17:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Evo za nekih 2h ce se zavrsiti jedna aukcija za PRS-505 pa pratite dokle ce dogurati cijena na kraju, trenutno je 81€ najvisa ponuda:

http://cgi.ebay.at/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... K:MEWAX:IT

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 17:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
A kolika mu je inače cijena, kao novom?
Znači tebi kod njega ne odgovara veličina, ti bi veći?

Nisam upoznat sa ebay kupovinama, radije bih kupovao na klasičan način, u prodavnici ili bih naručio nekako. Na ebay-u prodaju polovne stvari?

Pretpostavljam da bi se u Zagrebu trebalo moći naći e-readera, a Zagreb mi odgovara.

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 17:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Kolega je svoj platio 199 € (ne znam da li je narucio preko nase firme, ako jeste onda je platio cijenu bez poreza, znaci nekih 161 €)

Ja trenutno pikiram na Kindle DX, trenutno mi nema bolje alternative za njega.

Ovo za ebay: ne, ne prodaju samo polovicne stvari, skoro sve i jedan PRS-505 koji se trenutno prodaje na ebay-u je nov, neotpakovan. Ako se pitas kako su tako niske trenutne cijene u aukciji, nemoj da te to zavara, vidjeces na kraju aukcije, mada vjerujem da ti ljudi sto prodaju svoje citace ne zele po svaku cijenu da zarade, nego iz ovog ili onog razloga da ih se rijese pa i po cijenu da ih moraju dati za par desetina € manje od cijene koju su oni platili za uredjaj.

Mislim da u Zagrebu nema citaca, ali mozda se varam. Kao sto rekoh, jako jako malo je prodajnih partnera za citace u Evropi, a dosta ih se prodaje samo regionalno. Zato sam rekao da je najbolja opcija da se novi citaci koji su teze dostupni traze preko ebay-a ili Amazon-a.

PS: ako se odlucis za PRS-505 javi mi pa ces ga dobiti za 161 €

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 17:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Kako PRS-505 prikazuje naša slova (čćšđž)? Ako uopšte prikazuje.

Ako bih uzeo njega onda bih ovo što imam u HTML morao da prebacujem u word format ili PDF.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 17:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sve u svemu preskupo za tako trivijalne funkcije. Samo pasioniranim čitačima će dobro doći da ne vuku 5 kg knjiga.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 18:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Vader, mislim da nije problem, ne bi ni imalo smisla da japanski Sony mora da prilagodjava hardware ili software za svaki jezik, a ne vjerujem da za svaki charset mora posebno da se instalira software, barem vise za memoriju nije kriza. Znaci vjerujem da podrzava kompletan Unicode, ali moze se pitati naravno.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 19:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Evo maloprije završila aukcija, čovjek dobio PRS-505 za 127 €. Samo skroz mi je sumnjiv prodavac, do sada je samo jedan artikl od 6 € prodao (i nema dovoljno ocjena da bi mogao zaključiti je li prevarant ili nije) i krenuo da prodaje masu PRS-505 i to ih sve prodaje ispod cijene. Da je jedan komad u pitanju mogao bih razumijeti, ali čovjek prodaje ko zna koliko i sve ispod cijene.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 19:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
malo manje od laptopa.
kako je osjetljiv? vidim baterija moze dosta dugo. cuj nemaju podrsku za .pdf?
onda mi fakat ova stvarcica nema smisla... mada bi se moglo ono leci na krevet i citati, da nisam u uspravnom polozaju!

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 20:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ne ne, sve i jedan citac podrzava PDF, samo je problem sto smo mi navikli na neke funkcije u PDF koje nisu u punom obimu dostupne na citacima, to je jedina razlika. Evo procitaj ovdje koje formate podrzava PRS-505: http://www.amazon.com/Sony-PRS-505-Port ... al_details

Ovdje mozes pogledati za sve i jedan citac relevantne informacije, izmedju ostalog i za PRS-505:

http://wiki.mobileread.com/wiki/E-book_ ... er_Devices

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 20:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Koja je extenzia za ebook, ja sam mislio da je to pdf?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 20:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Gledao sam malo i Sony PRS-600, to je isto klasa sa 6" displejem kao PRS-505 ali je noviji model, sa touch-screenom, i baš taj displej mu je problem jer ima poveliku refleksiju svjetlosti koliko čitam, displej je manje kvalitetan od onoga na PRS-505, a displej je ipak najbitnija stvar kod čitača, sve ostalo je sporedno. Neko na drugom forumu reče da i Sony PRS-700 isto ima manje kvalitetan displej od onoga na PRS-505 iz istog razloga - jer je u pitanju touch-screen.

Evo jedan review za PRS-600 u kome se priča o tome

http://the-gadgeteer.com/2009/09/07/son ... er-review/


A evo dva testa za PRS-505

http://www.hardwaresecrets.com/article/628

http://arstechnica.com/hardware/reviews ... review.ars


Mada smo se malo zalijepili za Sony, ne znam ima li modela od drugih proizvođača vrijednih pažnje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 20:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
File, pa sve sto je u digitalnom obliku moze se nazvati eBook, ali samo dva eBook formata su industrijski standardizovani eBook formati (znaci vecina proizvodjaca eBook-ova i eBook-citaca gleda da ih podrzi) su PDF/A i EPUB. Naravno da svaki proizvodjac citaca gleda da podrzi najrasirenije formate koji ne moraju biti standardizovani, kao npr. PDF, TXT, RTF, itd..

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 20:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Vader, postoje naravno i drugi interesantni citaci, samo su preskupi, tako da sam ja digao ruke od njih. Najbolje ti je da pogledas onu matricu sa citacima, tu ces naci na jednom mjestu sve kompletne specifikacije vecine citaca.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 20:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ovo je dobra stvar, ali tek je u povoju i kao što sam rekao preskupa je. Ali kako budu godine prolazile i nove genracije e book izlazile postaće rasprostranjene.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2010, 21:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Vader, sad sam pogledao u onoj matrici, PRS-505 se prodaje samo u Njemackoj, Austriji, Svicarskoj i Francuskoj, i to izgleda samo kod partnera koji su im i partneri za digitalne knjige, znaci knjizare.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 234 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs