banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 09:50

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 504 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 17 Avg 2023, 23:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Sep 2004, 01:11
Postovi: 1590
Lokacija: Banja Luka
balkanski špijun je napisao:
ovakav od 16TB koristim, mislim da ti rješava problem https://www.bhphotovideo.com/c/product/ ... 2_bay.html

U Raid 1 imam 250 MB/s, a u Raid 0 330 MB/s

_________________
CIA snajka, CIA...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 17 Avg 2023, 23:39 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Okt 2005, 21:36
Postovi: 1257
Lokacija: Karanovac - Banjaluka
Radim sa velikom bazom audio datoteka. Ovo zadnje što je rocker postavio je super rješenje. Vidjeću sa prijateljem koji se bavi računarskom opremšto može nabaviti da se ja ne bakćem sa carinom i ostalim glupostima. Hvala na preporuci.

_________________
Radio grmljavina
Centar za podršku studentima sa invaliditetom na Univerzitetu u Banjoj Luci


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 18 Avg 2023, 06:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9228
Ipak bih ti preporučio mrežno rješenje, u vqrijanti da kupiš svič od nekih 30ak KM petoportni gigabit. Pa na njega spoji komp sa kojeg bekapuješ i NAS, a dalje na mtel ruter, mislim da bi zadovoljavalo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 18 Avg 2023, 09:48 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Okt 2005, 21:36
Postovi: 1257
Lokacija: Karanovac - Banjaluka
A zar ga nebi taj Mtelov ruter automatski prebacio na 100 megabita zato što je njegov port na 100 megabita?

_________________
Radio grmljavina
Centar za podršku studentima sa invaliditetom na Univerzitetu u Banjoj Luci


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 18 Avg 2023, 09:56 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Komunikacija između switcha i rutera bi bila 100 Mbps.
Ako je i računar i NAS rade na 1 Gbps, komunikacija između njih bi bila 1 Gbps.
Auto negotiation se radi po portu, ne po uređaju (switchu).

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 18 Avg 2023, 20:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Za mrezu treba NAS, za nas treba neki dobar sw, ili mozda custom x86 ploca i kuciste pa neki nas distro.

Ali, treba znati da na giga eth mozes navuci max 120MB/s a to je sporo ako se radi sa velikim fajlovima.
Plus naravno drkanje sa samba ili nfs.

Covjeku konkretno treba storage za workstation i nisu budale oni koji su smislili thunderbolt i usb 3+ protokole i docking stations, jer je to scenario gdje useru treba brz prostup sa jedne masine a ne sa deset.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 18 Avg 2023, 20:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9228
U slučaju ws backup-a (a da se zaključiti da mu to treba) , najjeftinije je ono što si mu preporučio, rukni 4 diska u 1+0 neki Raid i pjevaj, najbolje na onboard hardware-ski kontroler. Pošto mu ne treba onaj dio gdje to ne smije biti jedini backup onsite, to je mislim najjeftinije mu. E sad ako se guzica očepi sa željama, pa bude htio i online pristup arhivama, onda cloud nema šta drugo. Prije 10-15 godina sam "hemijao" sa NAS varijantama i online servisu i pristupu, pa je to kilavo radilo i zahtjevalo dobru obučenost korisnika.
Čudno mi samo da nema na ruteru ISPa gigabitnih portova za svoj komp, danas bi to trebao biti standard. Nije sirotinjska firma u pitanju, pa da gura šasiju Cisco neku iz doba krede sa 10/100 Mbit portovima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 18 Avg 2023, 21:03 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
ISP obezbjeđuje opremu za pristup Internetu, ne opremu za lokalnu mrežu od korisnika.
Ako ISP ne nudi brzine veće od 100 Mbps, ne vidim potrebu da nudi CPE sa gigabitnim portovima.
Modemi sa integirisanim ruterom i wirelessom koje daje ISP su vrlo prosta oprema... za bilo šta ozbiljnije nisu.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 18 Avg 2023, 21:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9228
"Sirotinjska firma" se odnosilo na njegove audio fajlove i posao, ne na tvoj krovni ISP, ne skači odmah na prvu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 18 Avg 2023, 21:56 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Preporučiš mu EMC2, Cisco Nexus, malo optike i eto rješenja :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 18 Avg 2023, 22:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9228
To vama ostavljam, ja sam mu već preporučio ;-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 19 Avg 2023, 22:58 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Okt 2005, 21:36
Postovi: 1257
Lokacija: Karanovac - Banjaluka
Rocker je napisao:
Covjeku konkretno treba storage za workstation i nisu budale oni koji su smislili thunderbolt i usb 3+ protokole i docking stations, jer je to scenario gdje useru treba brz prostup sa jedne masine a ne sa deset.

To je to... Ne treba meni nikakva mreža nego mogućnost manipulacije sa što više diskova sa jednog računara. I ovaj uređaj što si preporučio rješava taj problem. Ako mi nekad zatreba NAS lako ja njega nabavim. Hvala svima na preporukama. Što se mene tiče, ovaj problem je zatvoren.

_________________
Radio grmljavina
Centar za podršku studentima sa invaliditetom na Univerzitetu u Banjoj Luci


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 07 Okt 2023, 22:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1554
Da li ima razlike u performansama, prikazu ili čemu već kod gejminga, ako se monitor priključi na video izlaz matične desktop PC-ja, a ne na samu grafiku? Nisam primjetio pad performansi, medjutim video izlaz na ploči bi trebao biti isključivo rezervisan za integrisanu grafiku ili ipak nije tako?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 07 Okt 2023, 23:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9228
Tako je.


A možda imaš šiti PCI-X grafiku u odnosu na neku noviju integraciju....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 08 Okt 2023, 00:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1554
Kompleksno je.
Grafika je na Thunderbolt doku, RX580, a integrisana Intel HD 630. Sad, veza ide preko Thunderbolt kabla, pa mi nije jasno ko tu šta obradjuje, koliko je dolaznih/povratnih informacija, da li kačenjem na video portove egpu grafike rasterećujem procesiranje i vezu? Ne primjećujem neke razlike, osim u Furmarku naglo padanje fps, doduše, nisam testirao kad je monitor direktno na grafici.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 08 Okt 2023, 11:06 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
nije kompleksno vec si ti sam zakompliciro..turi je na direktno na monitor..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 08 Okt 2023, 11:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1554
Mogu, medjutim ne koristim stalno, pa mi je jednostavnije priključiti Thunderbolt kabl, bez kopčanja na video izlaz grafike. Znači ukopčam/iskopčam kad je gejming, nema potrebe da drlja za kucanje u Wordu.
Ono što me kopka je da li utiče na performanse, s obzirom da ide preko video izlaza integrisane grafike ? Kontam da eksterna grafika odradjuje posao, da li integruša to samo propusti kroz svoj port ili nešto pomaže/odmaže. Laptopi takodje prikazuju sliku na svom displeju, dok se eksterna vrti u pozadini.
Zapravo, da li običan desktop može to isto, da prikazuje sliku preko integruše koju obradjuje grafika u PCI slotu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 08 Okt 2023, 15:14 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
ako sam te dobro skonto..integrusu si prikopco na monitor, a isto tako TB dock na monitor plus 580 si povezo sa TB em TB koristi pcie..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 08 Okt 2023, 18:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1554
U pitanju je HP Elitedesk 800 G6 mini.
Slika

E sad, umjesto HDMI porta, ja sam stavio Thunderbolt 3 port (taj dio je modularan, postoji čak i grafika koja se kači tu, ali to ne postoji za nas obične smrtnike). Monitor je prikopčan preko jednog od DP izlaza sa matične, a grafika samo preko Thunderbolt kabla. Klasičan desktop ugasi integrisanu, ovaj princip povezivanja egpu ne.

Slika

Gledao raznorazne YT snimke, niko ne kači monitor na PC, samo na grafiku. Ja zbog jednostavnijeg korišćenja probao ovako i radi. Palo mi je na pamet da tako i laptopi sa eksternom grafikom rade, osim ako se ne prikopčaju na monitor.
Ono što mene zanima je da li korišćenjem DP na samom PC imam neke benefite, ili tim opterećujem Thunderbolt link povećanim protokom informacija zbog tog što slika ne ide direktno sa grafike? Ili je totalno nebitno?
Generalno, gubitak eksterne grafike je 30%, a i više, zavisno koji naslov vrti i kakva je grafika u pitanju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Razna pitanja
PostPoslato: 08 Okt 2023, 19:42 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
kace ovi po kancelarijama monitore u maticnu sa integrisanon..njima ne treba gejming externa..ovi sto samo kuckaju po wordu il ekscelu..sad mi je jasno sta ti pokusavas s obzirom da taj mini i nema neku jaku grafiku a cpu mu je dobar 8/16....tako da nemas nikakve benefite sto si monitor i taj mini povezo preko dp...al definitivno preko tb si izgubio performance svoje 580..jedino ako tb dock ima dp izlaz onda povezi externu gpu sa monitorom, a monitor sa mini na hdmi..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 504 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs