banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2261 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110 ... 114  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Apr 2022, 21:20 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
mislim da je Castra osho u BG da vozi red bull.. :D

evo najbolje da glasamo..od mene glas za intel cpu..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Apr 2022, 23:24 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 18 Feb 2009, 13:55
Postovi: 591
Hajd’ da se i ja zapljunem :D.
Best buy je:
Ryzen 5 3600/4650G ili i5 10400F/11400F, mozda se cak nategnuti za 12400F
Ploca iz nizeg srednjeg sa 4 slota za ram (ako se ide na 12400F, mozda ici na H610 i na jedan modul rama)
2x8GB DDR4 3200MHz CL16
512GB NVMe ssd + 2TB HDD
GTX 1650 4GB DDR6 (brza je od originalne DDR5 verzije) ili 1650 Super
550-650W Bronze
Ms Armor V710 ili Armor Q700

Drugi dio, pokusacu sto krace.

Sto se tice rasprave oko mining kartica, nazalost, moracu stati na stranu korisnika Mara (kojeg ne poznajem), dok Deju poznajem duzi niz godina, mada imaju i njegovi stavovi puno stvari sa kojima se slazem.
Apsolutno je tacno da je zahvaljujuci nenormalnoj ekspanziji kripta svako ziv poceo da kopa, ukljucujuci i ljude koje nemaju nikakvo ili skoro nikskvo IT znanje. Kupovinu kartica iz rudnika od takvih ljudi treba raditi iskljucivo uz dogovaranje bar 7 dana garancije i detaljno testiranje (vizuelni pregled, pregled lezajeva ventilatora, pregled lemova (da nije nista popravljano), te zatim softverski testovi uz upaljen gpu-z i hw info), te preporucujem da to odradi strucno lice. Kad to odradite, i sve je u redu, kartica je 100% ispravna i radi kao nova.
Sto se tice kartica iz rudnika koje su podesavala strucna lica, tvrdim da ce raditi isti ili duzi vremenski period kao ista ta kartica u racunaru. Ovo tvrdim iz vise razloga:
1. Za mining se kartice undervolt-uju i underclock-uju, te samim tim imaju manju potrosnju, manje se griju, te se i ventilatori vrte na manjem broju obrtaja
2. Bolje se odrzavaju, jer mining ljudima donosi pare, pa ih ciste puno vise nego obican korisnik svoj racunar
3. Budu na kvalitetnijim napajanjima, u najvecem broju slucajeva visoko kvalitetni 80+ Gold/Platinum certifikat
4. Kartice su manje/vise stalno na istim radnim temperaturama, nema svakodnevnog paljenja/gasenja masina, tj grijanja i hladjenja kartica, sto u ekstremnim situacijama moze dovesti do hladnih lemova.

Za raspravu Intel/Amd:
Osim Intel 12th gen kad je Intel konacno spustio proizvodni proces na 10nm i napravio konkurentan proizvod, ranije generacije su u svemu bile inferiornije u odnosu na Ryzen. Posto je Amd pravio novu arhitekturu od nule (Buldozer je bio korak unazad u odnosu na Phenom II) bilo je i dosta raznoraznih bug-ova. Ova cinjenica i standardno losiji AMD graficki drajveri u odnosu na Nvidia-ine su zasluzni za Dejin animozitet :). Medjutim, sve te mlade boljke su u medjuvremenu ispravljene, i sada nema apsolutno nikakvog razloga bjezati od Ryzen procesora. Jedino u cemu je Intel i dalje superioran je skoro pa 0% (nula) reklamacija, dok Amd Ryzen procesori imaju 1-3% reklamacija na svjetskom nivou.
Zahvaljujuci ovom navedenom (osim ovih postotaka reklamacija :D) dosli smo do toga da su Intel procesori u dosta klasa jeftiniji od njihovih takmaca u Amd taboru, tako da opet i jedni i drugi imaju svoje mjesto na trzistu (na kraju krajeva, isti ljudi su vecinski dionicari obe kompanije).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2022, 08:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
mara- je napisao:
Prošlo je meni kroz ruke hiljadu RX570 i 580. I ne možeš ti zamisliti koliko sam ja lično sastavio mašina, tako da nemoj mi se praviti najpametniji ovdje



Mozda je tebi proslo hiljade kartica kroz ruke, ali ne razumijes neke stvari osnovne kako funkcionisu generalno silicijumski cipovi, grafike i njihovi biosi. Nije ovo vise 95 godina kad si mogao OC procesora raditi pa da ti raznese pola maticne i ostavi rupu u ploci jer si pretjerao, sve komponente se danas automatski prilagodjavaju na osnovu algoritama, npr. nvidia kartice tokom degradacije (a vjerovatno i AMD), same izracunavaju stepen "dokle" mogu ici sa frekvencijama i naponima, dakle ako je kartica npr degradirala ona ce sama spustiti svoju freq/napon automatski na nivou drivera/biosa da bude stabilna, osim ako je otisao VRAM e tu onda nema spasa jer teksture dobijaju artifakte.

Sto se tice hardware strane, graficka koja je radila 2 godine pod punim opeterecenjem dobije i sam zamor materijala, ventilatora, kondenzatora, VRM-ova, filtera, na kraju se pokrivi substrate pa mozes mjenjati pastu koliko hoces neces je vratiti na fabricki nivo hladjenja bez da smirglas (lapping) cip ili neke druge ludosti koje niko nece raditi. Evo ti clanak gdje je objasnjeno sta su VRM i njihove veze sa naponima i clock brzinom:

https://itigic.com/phases-on-a-graphics ... ffect-gpu/

Na primjer ako imas nvidia karticu sa fabrickim core clock boost-om na 2000mhz, podignes ga za 200mhz i brutalno je testiras i ona je stabilna, odes da igras igrice kad ono clock se vratio opet na 2000mhz iako si ti prisilio +200, to ti je stvar koja na osnovu kvaliteta bina, temperature, napona sama podesava sta je najbolje za karticu. Kako ti sad ne bi odgovorio da si eksper i najveci strucnjak za sve, a znam te sa dosta foruma gdje si najpametniji i o autima, laptopima, grafickima i svim evo i par analiza, a ti ostalo proguglaj sam pa se vrati da pametujes opet :)

https://www.extremetech.com/extreme/320 ... -long-term

Opet ne tvrdim da takvu karticu mozes prodati gameru i da on ne bude zadovoljan, jer ce igrice raditi dobro i on ce vjerovatno biti zadovoljan jer su cijene brutalne, ali tvrditi da kartica nakon godina mininga bude ista kao nova je pogresno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2022, 08:54 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 10 Nov 2009, 16:08
Postovi: 1874
Lokacija: Источно Сарајево
Kad si ti takav ekspert, hajde objasni kako ove kartice i dalje kopaju sa istim hash nakon 5 godina? Gdje je ta degradacija?

Ovaj drugi članak nisam ni htio da čitam kad sam vidio might u naslovu.

A ti mene uopšte ne znaš sa drugih foruma jer me nema ni na jednom oko laptopa, računara i šta si već nabrojao. To si samo bezveze napisao bez ikakve poente. Tačno je da me ima na par foruma za auto koje vozim, ali eto moram ovako reći, slagao si da ja nešto pametujem, uvijek pomažem ljudima koliko znam.

Svi se dičite nekim iskustvom i pikate da je samo vaše u pravu, e pa ne ide to tako.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk

_________________
https://peugeotclub.ba/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2022, 09:28 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
Rugala se koza ovci... de oladite malo, da ne bih morao glumiti Šmita.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2022, 10:30 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 705
Najbolje bi bilo da uradite par testova i demonstrirate sve na nekom yt video, pa da svi vidimo :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2022, 11:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
mara- je napisao:
Kad si ti takav ekspert, hajde objasni kako ove kartice i dalje kopaju sa istim hash nakon 5 godina? Gdje je ta degradacija?


Zato sto majneri smanje voltazu da ustede struju, kartica radi u tim nekim okvirima, sto opet ne znaci da elektronske komponente ne degradiraju, ti kasnije stavis fabricki bios koji digne sve na fabricko, ali to ne znaci da su ostale elektronske komponente koje napajaju u fabrickim spec. Ne mozes mi reci da VRM koji radi 3 godine na skoro max, bude fabricki nakon 3 godine. Opet kazem ne tvrdim da te kartice nisu sposobne za gaming i da su lose, nego nisu iste kao kad su izasle iz fabrike, eto.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2022, 14:59 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
ma i te sto navodno "nevine" izlaze iz fabrike su isto ono da ne kazem lutrija..na jednom stranom forumu sam vezano za pc, ljudi se bas zale pocev od 3090 do 3060...jedino ih vadi garancija al ti moras da pises razloge tako da se sve svodi na ubjedjivanje..


kupovina koristenih gpu je slicna kupovini koristenih auta..musterija ne vjeruju prodavcu pogotovo ako kaze da nije kopo sa grafickom..znaci jedino sjediti 1h za komp kod prodavca i provozati gpu sto je mickey84 nabrojo..al to se desi sto bi mi rekli malo sutra..ljudi ako prodaju polovne online postave slike gpu-z, hwinfo, heaven benchmark 4.0, 3dmark, msi combustor, stave uslov prodaje bez vracanja pa ti misko kupi ako hoces..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2022, 12:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2010, 15:27
Postovi: 1377
Lokacija: Banjaluka
Ja imam jedno pitanje oko prodaje racunara tj laptopa, nadam se da pase na ovu temu :D

U posjedu sam laptopa SAMSUNG Galaxy Book Go LTE, koji je dosao uz telefon sa ugovorom.

Spec:
OS Windows 11 Home
CPU Qualcomm 7C Kyro465
14" FHD Anti-Glare
DDR4 x 4Gb + UFS 128GB
Silver

To je u principu ovaj laptop
https://www.mediamarkt.de/de/product/_s ... 86611.html

Da li bi se ovo moglo prodati u BL i po kojoj cijeni?
Laptop je nov, nekoristen.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2022, 15:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Moglo bi. Po cijeni koje tržište diktira.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2022, 08:26 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2002, 01:00
Postovi: 12454
Lokacija: Ulaz 7, Sektor 2, Red 21, Sedište 35
Ryzen 7, 5700G - Vega 11, 16GB RAM 3200mhz RGB, Gygabite B450 Gaming ploča, Gygabite 750w napajanje, Samsung M.2 250GB SSD. Realna cijena za konfiguraciju, sve komponente su pod pisanom garancijom još 20 mjeseci?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2022, 20:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Ima li neko lga1151 gen 6 da mi pozajmi, da preflesam bios?

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2022, 10:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Problem riješen, hvala svima :D

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2022, 14:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Jesi li morao prodati stan?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2022, 20:00 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Može mala pomoć u procjeni. Koliko vrijedi ovo:
Samsung Galaxy Book Go LTE Notebook

35,3 cm (13,9) 1920 x 1080 piksela (Full HD) IPS zaslon protiv odsjaja / CPU Qualcomm Snapdragon / Qualcomm Adreno 618 grafika / 4 GB RAM-a / Windows 10 Home 64 bit | Srebro | 1,93 kg

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2022, 21:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Bil' dao 450 - 500 KM? Prije svega, koliko je star?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2022, 21:35 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Nov, nije upaljen ni jednom.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2022, 21:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Upali, pokreni 5 aplikacija paralelno i ako radi zadovoljavajuće, izbroj pare. Koliko traže za njega?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2022, 22:00 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Prodajem, ne kupujem. Kum iz Švabije me zadužio da prodam.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2022, 22:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Nezahvalna roba. Nema je puno u opticaju, a niti je tražena serija. Pošto nov bio u radnji, kaže li kum? Udri onda 60 % te cijene i to je to...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2261 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110 ... 114  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs