banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:45

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 177 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 25 Avg 2009, 11:32 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Jun 2009, 23:18
Postovi: 15
kao sto naslov kaze... ima li iko nekih skorasnjih iskustava sa prijavljivanjem tehnicke robe na carini RH i BIH. planiram da pazarim laptop u hrvatskoj i da nekako iscupam pdv, ali sam cuo da hrvatska carina telefonira nasim momcima koji obavezno pretresu auto i naplate kaznu i pdv naravno... onda mi se svede na isto. ali isto tako ima ih i gomila koji sve urade na hrvatskoj strani a na nasoj ne kazu ni a i prodju sve uredno...

znaci...ima li neko da je bas skoro isao sa ovakvim planovima... iskustva?

hvala!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2009, 11:35 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
Kupovao monitor, uredno ovjerio papire na HR granici, na našoj pitanje imate li šta prijaviti, odgovor ne...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2009, 11:41 
bila vec slicna tema, kupovala vec dosta stvari, na sve vratila pdv, i nisu me ovi nasi smarali...


Vrh
  
 
PostPoslato: 25 Avg 2009, 12:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
kupio dosta stvari, da je namjestaj samo malo manji i njega bi, pa ga provukao preko granice kao i sve ostalo. nisam trazio povrat pdv, i sa pdv dosta stvari me dodje jeftinije nego kod nas.
npr. slovenija i hrvatska imaju potpisano neko bescarinjenje namjestaja, razlike u cijenama slovenackog namjestaja (npr. Alples) su na samo jednom komadu namjestaja i do 500KM.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2009, 13:12 
i ja sam razmisljala o nekim dijelovima namjestaja, koji nemaju kod nas... tamo su i tende bile na akciji nekih 150 maraka, a ja ovde morala kupiti dve, jedna 380 maraka. nisam znala kako od tamo da prevezem, duzina 4 metra..


Vrh
  
 
PostPoslato: 25 Avg 2009, 14:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 22 Jan 2004, 10:56
Postovi: 185
Lokacija: Banjaluka
Prosle sedmice kupovao neke zvucnike u hr, danas-sutra moram otici do raiffeisen banke da vratim njihov PDV. Bilo manjih problema na nasoj granici, s obzirom da jedna kutija morala na zadnje sjediste... al prosao na kraju bez ikakvog placanja.
I da, sta pise na site-u uprave za indirektno oporezivanje, da su stvari manje vrijednosti od 200km po osobi, oslobodjene uvoznih dadzbina... u praksi ne vazi. Dalje, roba porijeklom iz EU oslobdjena carine isto ne vazi, traze ovjereni list porijelu robe iz zemlje iz koje se izvozi! Sta god to znacilo.
Sto se tice dojavljivanja nasim, mislim da ne dojavljuju... mada mozda zavisi od vrijednosti. Kazna za neprijavljivanje (prema gore pomenutom zakonu) je 50 do 200km. I jos da napomenem, ako naplacuju nasi carinu i PDV, to dodaju na vrijednost robe s hr PDV-om.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2009, 14:19 
ma imas na svakoj carini i bilmeza, ali realno, ja znam stvarno puno ljudi koji su prenosili stvari od tamo i vracali pdv, i sve ok, drug je prenosio 4 gume za kola i nista..


Vrh
  
 
PostPoslato: 25 Avg 2009, 17:47 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Jun 2009, 23:18
Postovi: 15
......sve rijeci pune ohrabrenja.... nadam se da cu proci ok. znam da za manje vrijednosti (cuo sam do 500KM po racunu) ne smiju naplatiti nista i niko nije ni duzan to prijavljivati dok god ima uredne papire tj racune za kupljene stvari..... ali sad bi racun bio oko 1100 evra... mislim mnogo bi mi znacilo da vratim 24% :D , ali jos vise ako mi uzmu mjeru nasi :evil3:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2009, 17:58 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
Na granici se ne prijavljuju lične stvari (u šta, između ostalog, spadaju mobilni telefon, fotoaparat i laptop). Da li granica (govorim o cifri) do koje se ne naplaćuje carina (i/ili porez) postoji - I don't know (čuo sam svašta, ima, nema, do 200, 250 KM...)... i da, PDV u HR je 22 %, ako češ ga vraćati preko Raiffeisen banke, dobićeš manje (oko 15 %, čini mi se). I nemoj nas kriviti ako te klepe :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2009, 18:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20445
Lokacija: SAO Krmine
Citiraj:
znacilo da vratim 24%


Citiraj:
i da, PDV u HR je 22 %


23% :D

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2009, 18:05 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
Vid stvarno, od 01.08.2009... nisam apdejtovan :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2009, 13:42 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 22 Jan 2004, 10:56
Postovi: 185
Lokacija: Banjaluka
http://www.uino.gov.ba/download/Dokumen ... 271206.pdf (clan 10 i 11)

Inace, danas isao do rf banke za taxfree povrat pdv-a, i kaze ne radi im aplikacija vec 2 dana. Kao nikad do sad nisu imali takvu situaciju, i nisu sigurni kad ce proraditi. A kad je neko baksuz...
I da, iz hr se dobije 17% povrata.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2009, 13:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9280
Dobices 13% nazad. Ja sam nesto kupovao i dobio taj obrazac sa Tax Free plavim znakom koji se moze i kod nas unovciti, i kad sam izracunao koliko sam tamo platio robu a koliko sam ovde dobio nazad to je bilo 13%. Ugradi se i banka u sve to...
To mi je bilo prvi put da dobijem takav obrazac i da kod nas vrsim povrat poreza. Prije sam dobijao malo drugacije obrasce i povrat vrsio u prodavnici gdje sam i kupio robu, i tad se dobijalo 17% nazad od placenog iznosa.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2009, 15:22 
e i ja sam oko nove godine prvi put isla u banku, i isto iznervirala kad mi ladno uzese proviziju..
a prije tog sam mudro opet isla tamo ( jer smo tih dana cesto bili na relaciji zg bl) i pitala u radnji da mi vrate pdv sa onom potvrdom i rekli su mi da daju samo povrat ljudima iz diplomatskih i konzularnih predstavnistava, svi ostali u svom gradu u banci..


Vrh
  
 
PostPoslato: 26 Avg 2009, 15:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2006, 15:16
Postovi: 4065
Lokacija: Banja Luka - Starcevica
V@nja je napisao:

23% :D

takozvana ''kosorina'' :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Srednjevekovni naucnik je tvrdio da je zemlja okrugla i da se okrece oko sunca. Za to je cula Sveta Inkvizicija i on beše izveden pred Sud i osuden. Kazna je bila strašna. Odveli su ga do kraja Sveta i gurnuli u ambis.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2009, 17:31 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Jun 2009, 23:18
Postovi: 15
uf.... znaci vracaju 13% znaci onih 11 lost in translation.... ne znam ne koliko je onda pametno da uopste prijavljujem na hrvatskoj strani.... samo cu ga lagano prenijeti i budi bog s nama. mislim, i ovako cu ustediti par stotina maraka, ali sve sam se nadao da mogu na sigurno vratiti pdv. za robu manje vrijednosti znam da nije problem, ali sa (meni bar) velikom lovom mi se nije igrati....

hvala svima na ljubaznim odgovorima!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Sep 2009, 16:49 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Avg 2009, 11:19
Postovi: 1
hej ljudi..moze li mi neko pomoci???kupio sam jaknu u zagrebu pre oko 20 dana,,uneo sam je u nasu drzavu...i sad sam cackao po sobi i nadjem racun i pise pdv koliki je,,,da li bi mogao ikako vratiti taj pdv????i pozdrav.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Sep 2009, 17:17 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Sep 2009, 17:21
Postovi: 187
Ne, to se radi na carini.
Inace ko moze, najbolje je kupovati u austriji elektroniku, 24 % pdv ti vrate na granici au-slo a na granicama slo-hr hr-bih se ucutis ko djete na tuti :D.A inace 99% posto tehnike je jeftinije u hr i jos +50% stvari nema kod nas...od raznih laptopa, igrica, komponenti za pc...da ne govorim :).Ja sam uspjesno prenio vise komada elektronike bez ikakvih problemcica :D.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Sep 2009, 21:15 
pa ako je pri prenosu prijavio na carini za povrat pdv, onda da, ako imas onu potvrdu uz racun sto dobijes na carini
. u protivnom ne moze...


Vrh
  
 
PostPoslato: 23 Sep 2009, 22:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9280
1. Prvo si trebao u prodavnici traziti obrazac za povrat PDVa, to sto pise na racunu ti nije nista. Bez tog obrasca ne mozes nista na carini. U vecini prodavnica ce ti to bez ikakvih problema ispuniti samo na licnu kartu, ali jednom mi se desilo da traze pasos (koji nisam imao jer je istekao), a oni nisu htjeli unijeti broj LK, pa sam odustao od kupovine.

2. Roba mora biti nova, neotpakovana, i u tom slucaju mozda mozes ponovo uci u Hrvatsku pa u povratku prijaviti robu ako prvi put nisi uspio iz nekog razloga.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 177 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs