banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 16:46

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 177 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 05 Okt 2016, 17:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 09:44
Postovi: 1330
Bila juče u exclusive change, nisu mogli isplatiti, navodno im sistem ne radi. Ljudi ispred mene popizdili, kažu dolaze već treći put i ne mogu im isplatiti. Takođe još jedna žena kaže da je bila dan prije i da isto nisu mogli isplatiti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Okt 2016, 21:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9203
To ko stara štednja suncet...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Okt 2016, 22:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 09:44
Postovi: 1330
Nemam pojma. Pokušaću opet otići za koji dan. Svejeno uvijek mogu u HR dobiti povrat.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2016, 14:51 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Da li je neko u skorije vrijeme pravio povrat PDVa? Kolike su sume bile? Da li su ovi nasi ista provjeravali?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2016, 23:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5308
Lokacija: HEAVEN
+1


Kupio sam MacBook Pro u Austriji, pa bih ganjao povrat...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2016, 10:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 17:38
Postovi: 5785
Lokacija: Banja Luka
Valjda u Emopriumu vraćaju. Tamo ponesite papire i vratite pare,a onda napišite ovdje koliko proviziju uzimaju i koliko ste čekali.

_________________
Ako si pažljiv na kraju kao na početku, spriječit ćeš neuspjeh.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2016, 10:33 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
Ja sam izvršio povrat pdv-a u mjenjačnici u Emporium-u. Doduše, bio je manji iznos tako da nije bilo provizije osim što su na kursu malo zakinuli, ali tako je sa mjenjačnicama. Ako se dobro sjećam, piše da je do 50e bez provizije, a iznad tog iznosa provizija iznosi 3e. Postoji i opcija isplate na kreditnu karticu, u tom slučaju nema provizije.

A poznajem masu ljudi koji nisu znali da se može ovdje izvršiti povrad pdv-a (ili u tom periodu nije bilo ove opcije) pa su slali poštom i onda im se taj iznos uplaćivao na kreditnu karticu nakon određenog perioda, cirka mjesec dana.

A vezano za pitanje da li su naši išta provjeravali (tu veliku ulogu igra faktor sreće). Naši, sami od sebe, teško da će te provjeravati. Ali sada se veoma često događa da sa hrv granice jave našima kada ide nešto skuplje tako da tačno znaju šta je u pitanju i koliki je iznos. Zavisi i da li je gužva na prelazu, da li imaš nekog poznanika koji radi tamo ili ćeš pribjeći nekim alternativnim metodama prenosa pošiljke. :) Ne bih previše detaljisao ovako javno, ali i ako dođe do toga, stvar je dogovora. Nisu imuni na "čast", a za skuplje stvari, isplati se i tako. Uvijek imaš opcija ako vidiš da se ne možeš dogovoriti...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2016, 18:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5308
Lokacija: HEAVEN
Da se vratim na svoje pitanje... Kupio sam Mac... Naime, na racunu pise moje ime, ali na onom za povrat ne pise nista... Medjutim, na svoje ime ne mogu vracati povrat, pa sam mislio na bratov pasos... da li ce praviti problem sto na racunu pise moje ime a bratov pasos? Da li mogu opravdati da sam ga kupio za njega, pa oni napisali moje ime ili nesto sl?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2016, 18:57 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
Archangel je napisao:
Da se vratim na svoje pitanje... Kupio sam Mac... Naime, na racunu pise moje ime, ali na onom za povrat ne pise nista... Medjutim, na svoje ime ne mogu vracati povrat, pa sam mislio na bratov pasos... da li ce praviti problem sto na racunu pise moje ime a bratov pasos? Da li mogu opravdati da sam ga kupio za njega, pa oni napisali moje ime ili nesto sl?


Mislim da ne. Koliko znam (a tako je uvijek bilo kada sam vršio povrad pdv-a), na tax free formularu unose se tvoji podaci tj. podaci onog ko kupuje i idu njegovi podaci, tj broj pasoša, adresa i ostalo. Mislim da si napravio grešku, trebalo je odmah na brata izvršiti kupovinu u tvom slučaju. Vidjećemo šta drugi kažu...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2016, 21:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
Zaebo si ako si rezident EU i ako si uzeo na svoje ime.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2016, 22:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5308
Lokacija: HEAVEN
Ma imam RWR i radim u AT... Ako nista, trazi godisnji povrat poreza... Ali inace na obrascu za povrat nista ne pise od podataka, samo na racunu samom...

Nebitno, ganjacu godisnji i to je to...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2016, 22:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
Ako te ne mrzi, otidji da ti isprave racun. Ali ces onda vjerovatno izvisiti za garanciju.
I ne brkaj pdv sa povratom poreza na zaradu :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Dec 2016, 23:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5308
Lokacija: HEAVEN
A gdje sam pobrkao?

Htio sam uzeti povrat PDV-a za Mac, posto imam jos jedan laptop za koji sam zaboravio traziti formular za povrat... A generalno, godisnji povrat mogu vratiti na jedan (cisto sumnjam na dva), ako bih prijavio da ga koristim za posao (sto je u principu tacno)... Sad posto ne mogu PDV za Mac vratiti, radije cu njega prijaviti da koristim za posao...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Dec 2016, 11:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
Sargas je napisao:
Da li je neko u skorije vrijeme pravio povrat PDVa? Kolike su sume bile? Da li su ovi nasi ista provjeravali?


Ja sam skoro vraćala PDV na neke stvari kupljeni u Ikei u Hrvatskoj. ~370KM je bio racun.
U Ikei je lako što se tiče tih papira koji ti trebaju jer imaju dedicated uvijek jedan šalter za povrat PDVa :)
Na granici u Gradišci na Hrvatskoj strani tražiš od carinika da udari pečat i faksimil, i na račun i na te papire za povrat.

Na našoj granici u principu ne prave problem, osim ako nije nešto baš gabaritno (čitaj vidi se :)), gdje ti onda traže račun itd. Ali u principu ne bi trebalo da bude problema.

A ovi što isplaćaju u Emporiumu....
Prvo kad donesoh papire žena koja tu radi je skenirala to dobrih 5 minuta, da bi na kraju rekla "muljav mi je nešto ovaj pečat na papiru za povrat". :lol:
Objašnjavala joj kako se ovamo na računu uredno vidi kako se vidi i potpis carinika i njegvo pečat, itd... Onda me je ispitivala kakve su to stvari kupljene :roll:
Da bi na kraju rekla kako će ona "poslati da vide je li moguća isplata", i fotografisala taj navodno "muljavi" pečat.
Na kraju mi je javila da mogu da mi isplate povrat, u iznosu od 52KM. :)

Malo natezanja, ali uspjedoh na kraju.

P.S. Znam da je tema vezana za kupovinu elektronike, ali ovo za povrat pdva je univerzalno :)

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2017, 20:37 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 28 Maj 2008, 13:23
Postovi: 233
Ovako, reko da podijelim sa vama moja iskustva sa povratom PDV-a u Emporiumu. Malo je reci da je to patnja. Djevojke koje rade tamo (mislim da su dvije) su totalno nezainteresovane, jos i ne znaju o tome previse. Ovo je bio treci put da na taj nacin vracam porez i to mi do sada nikad nije uspjelo iz prve. Uvijek je kod njih neki problem.

Prva stvar, kada vide kovertu Global Blue ide pocetno okretanje ocima (u fazonu, gdje bas sad da naidje) tako je svaki put. Konkretno u ovom slucaju je trebalo 5 mojih dolazaka tamo da bi rijesio povrat sa 3 racuna iz Austrije ukupne vrijednosti oko 70 KM. Prvi dan sam dosao oko 11 prije podne, rekli su da taj cijeli dan ne mogu da vracaju PDV, da dodjem poslije praznika, drugi put dolazim naravno poslije praznika, kako su i rekle (oko pola 4), onda mi kazu, pa kako bas sad da dodjete kad je primopredaja smjene, sad ne mozemo to uraditi. Tu vec polako krenem da se nerviram. Stizem 3 put u 10 do 3 i pogadjate opet primopredaja smjene (to izgleda traje po 2 sata minimalno). Medjutim kako su tada vidjele da sam prilicno ljut cak mi izlaze u susret navodno i kazu da ostavim racune i da ce to biti zavrseno do 4.
Hajde dobro, pristanem i na to. Kad sam dosao po racune, kontajuci da je sve ok, govore mi da su vratili PDV za 2 racuna, na trecem nedostaju moji podaci i ne dozvoljavaju mi da ih popunim tamo iako sam im objasnio da sam i na ostala 2 te podatke ja popunjavao, a prodavnica i carina poslije samo udare pecate. Ok iskuliram i to, reko rijesicu te podatke i donijeti opet racun za koji dan.

Nakon donosenja ispravno popunjenog i pecatiranog racuna po 4 put kod njih kazu da drugi racun treba isto da bude pecatiran i da je pecat carine izmrljan. Daju mi PRIJATELJSKI savjet da racun posaljem postom u Bratislavu :)

Tu mi je otprilike pukao film, mislim nije u pitanju novac, nije neki poseban iznos, ali za 10 godina koliko sam vracao PDV u banci, nisam nikada imao ni najmanji problem, pa lakse mi je bilo vratiti pdv kad sam isao ponovo u Hrvatsku i u prodavnici vracao. Nazovem nakon toga njihovu centralu u Sarajevu

Exclusive Change d.o.o.
Tel: + 387 33 789 475

i objasnim im o cemu se radi. Javi se ljubazan gospodin koji mi kaze da mu slike racuna proslijedim na Viber. nakon sto sam uslikao, on mi javlja da je i uprkos tome sto je pecat zamrljan, racun 100% ispravan i da ce im javiti da mi naprave povrat PDV-a. Znaci ja sam danas prakticno radio njihov posao. To je trebala ona juce da odradi. Jos sam proslijedio u Sarajevo i link do ovog foruma, koji ce oni sada da prate, jer sam rekao da nisam ja jedini imao problema sa njima. Znaci preporuka za ostale, da se i u slucaj najmanjeg problema sa mjenjacnicom u Emporiumu kontaktira Sarajevo i da se problem rijesi bez gubitka zivaca.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2017, 21:12 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2016, 17:26
Postovi: 107
Nemam iskustva sa povratom pdv-a , ukratko , ovih dana cu na sa hrvackim pasosem (od clana rodbine) uzimati sat malo skuplji ovdje kod nas , i koja je procedura dalje?
Kako vratiti pdv , morma li ici na granicu pa ulaziti i izlaziti itd ili ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2017, 08:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
Nisu mi htjeli vratiti pdv na racun iz Poljske, iako je isto Global Blue obrazac i sve, i Poljska u EU. Rekoše mi da samo u Sarajevu vraćaju :D

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2017, 11:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2005
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Znaci ono sto se nekad global blue radio u Raiffeisen banci u gospodskoj sad se moze u Emporiumu u menjacnici Exclusive Change?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2017, 14:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Da


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2017, 08:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
I ja sam prije neki dan imao slično iskustvo u ovoj mjenjačnici u tržnom centru Emporium.
Odnesem one forumulare i pasoš da mi isplate i cura pogleda papire i kao aj odradiću al' dođi za pola sata sad nemam vremena i okrenu se raditi nešto svoje. Ja onako izlazim iz Emporiuma i kontam šta se ovo sad desilo... U međuvremenu odem na sastanak i vratim se nakon sat vremena. Kao nisam ti mogla isplatiti jer imaš pečat na formularu a nemaš na računu, najbolje da ti to pošalješ u Slovačku da ti isplate...
1.Ako ti se ne radi posao daj otkaz, ili ako mjenjačnici nije u interesu da vrši povrta pdv-a što su se onda i prihvatali posla??
2.Mogla je odmah vidjeti da nemam pečat na računu, a ne da idem na drugi kraj grada i vraćam se bespotrebno
3.Ona ne može isplatiti, ali da ja to pošaljem u Slovačku da mi isplate. Pa ako nije ispravan forumlar tj. ako stvarno treba taj pečat zašto bi mi oni onda u Slovačkoj isplatili?

U rajfajzenu sam radio povrat odmah i bez ikakvih problema. Jedino ne mogu da se sjetim za taj pečat na računu da li je bio neophodan...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 177 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs