banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Maj 2024, 19:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: SDRAM PC-100 i PC-133
PostPoslato: 07 Jan 2003, 12:14 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Jan 2002, 01:00
Postovi: 115
Da li može SDRAM memorija PC-133 raditi na matičnoj ploči koja podržava SDRAM PC-100.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jan 2003, 13:00 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 1036
Lokacija: Banjaluka
A sto ne bi moglo....


. . . . .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jan 2003, 13:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Može ali će raditi na 100 MHz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jan 2003, 17:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
kod mene je fino radilo 2 godine


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jan 2003, 16:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Jan 2002, 01:00
Postovi: 115
A može li da u jedom ležištu bude PC-100 64MB, a u drugom PC-133 128 MB i da to radi kao 192 MB.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jan 2003, 17:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Mislim da može, trebalo bi da može


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jan 2003, 20:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2307
Lokacija: banjaluka
sigurno moze
kod mene ima u jednom slotu 32 a u druga 2 po 128 i rade ko 288 mb
onaj modul od 32 je pc100 a po 128 su pc133 ali sva tri rade na 66 mhz posto imam celerona :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jan 2003, 22:55 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Avg 2002, 01:25
Postovi: 51
Lokacija: BL
preporucljivo jre da uvek stavis veci memorijski chip u prvo slot
a manji u drugi i tako redom

_________________
dozivotni AIV-ov FAN


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jan 2003, 13:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
epek je napisao:
sigurno moze
kod mene ima u jednom slotu 32 a u druga 2 po 128 i rade ko 288 mb
onaj modul od 32 je pc100 a po 128 su pc133 ali sva tri rade na 66 mhz posto imam celerona :)


zamalo da kazem kakve to veze ima sa procesorom :oops:
ja sam imao celera i radila memorija na 100 mhz jer je magistrala radila na 100 :D (chuveni mendocino kog klokash za 50% od default brzine -sa 300 na 450 mhz bez dodatnog hladjenja :D )

inace cinjenica je da ce svi moduli raditi na brzini najsporijeg :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jan 2003, 18:52 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Jan 2002, 01:00
Postovi: 115
Dodao sam jos jedan modul od 128 MB 133MHz ali je ploca ne prepoznaje jos uvijek prijavljuje 64MB. Pokusao sam da stavim samo taj od 128MB, ali tad se racunar ne moze ni upaliti. Da li to moze da bude zbog graficke koja je integrisana na ploci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jan 2003, 23:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
da ti nije crko modul :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2003, 13:26 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Jan 2002, 01:00
Postovi: 115
Problem je bio u modulu zamjenio sam ga i sad je sve u redu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2003, 14:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2307
Lokacija: banjaluka
monstrum je napisao:
zamalo da kazem kakve to veze ima sa procesorom :oops:
ja sam imao celera i radila memorija na 100 mhz jer je magistrala radila na 100 :D (chuveni mendocino kog klokash za 50% od default brzine -sa 300 na 450 mhz bez dodatnog hladjenja :D )


Nikakve veze nema sa procesorom, al' ima sa plocom koja frekvenciju memorije postavlja na frekvenciju procesora, posto CPU radi na 66 i memorija radi na 66...
To sa klokovanjem me oduvijek zanimalo. Kako to da moj celeron (takodje mendocino) ne moze da radi na 100 mhz, mada ploca tu briznu podrzava? Takodje ne mogu da promijenim mnozioc, bez obzira kako da ga podesim u biosu uvijek stoji na 5x, kad frekvenciju postavim na 100 mhz komp nece ni da se upali.
Mozda da nabavim Mendocina na 300 mhz? :D
To oko prepoznavanja memorije moze biti svasta. Meni se recimo desi da ponekad memorija jednostavno nece da se testira i komp se zaledi, ja onda zavnem rukave, sarafciger u ruke i jednostavno "promijesam" module po slotovma i onda bez problema radi.
Desavalo mi se i da kod novih modula komp prepozna samo pola od ukupnog kapaciteta modula mada je modul ispravan i uredno radi na drugim racunarima.
toliko o memoriji
pozdrav od mene!
PS : Da li neko mozda zna gdje mogu nabaviti Katmai na recimo 600-650 mhz?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2003, 16:16 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 1036
Lokacija: Banjaluka
Heh da...

Recimo problem "polovine" .. i meni se desio danas ;)
Testirao sam nesto i sumnjao sam na memoriju jednog compa (PII 400 MHz, 100MHz magistrala) .. Stavio sam nov novcijat modul od 128 MB PC133 SDRam-a .. i prepoznao ga je kao 64mb .. :)) Nisam imao vremena potraziti na netu, ali cu kroz nekih sat-dva to uraditi .. zanimljivo je da ploca ima najnoviji bios (nabacio ga neki dan) i podrzava i do 800MHz procesore .. ali eto iztgleda da pc133 "polovicno" gotivi .. ili je neka glupa caka .. nisam imao puno vremena a nisam ni eksperimentisao kod kuce.. No u velikom broju slucajeva pc133 odlicno fercera na 100 pa i 66 mhz .. zavisi mozda jedino od ploce ;)))

Toliko od mene ... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2003, 19:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Jan 2002, 01:00
Postovi: 115
mIRCon-e kad si vec pomenuo da si nabacio novi BIOS kako si to uradio. Kod mene je BIOS AMI 1.0 a skinuo sam neki program za flešovanje BIOS-a ali uputstvo je malo nerazumljivo (npr. press "CTRL&HOME" together) HOME??!!. Da li se na ploču sa AMI BIOS-om može nabaciti BIOS nekog drugog proizvođača BIOS-a. A to sa overclocking-om da li se to mora uraditi hardverski ili može i iz BIOS-a. Moj BIOS dozvoljava samo promjenu brzine magistale sa 100MHz na 103 MHz. Množioc i neke druge opcije čak i ne prikazjuje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2003, 22:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
ja sam klokovao hardverski na ploci gigabyte 6ZMA samo pomjeris one djavli kraj procesora :) ne znam kako se ono zovu jesul jumperi ili nesto drugo :) a u biosu mnozilac 4.5x i radi bez ikakvih problema


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2003, 01:10 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 1036
Lokacija: Banjaluka
Ovako ...
Za flash biosa - ides iskljucivo na sajt proizvodjaca ploce .. pa tamo imas support, downloads ili tako to .. nadjes svoj model ploce i njegove bios update-e .... pogledas da nema mozda za tvoju plocu specifican fleser .. tj. za grupu ploca (odredjena serija, novija, starija itd..) .. skines i njega eventualno ..
E sad .. zavisi od ploce i biosa neke stvari su zajednicke neke nisu ..
Sta ti treba ?
- prazna disketa ..
- formatiras je i ukljucis dodavanje sistemskih fajlova .. (mozes i iz command prompt-a isto "format a: /s"
- kopiras flash utility i novi update biosa na disketu i nista vise ..
- dignes comp preko te diskete .. (znaci na njoj nema dodatnih utility-a kao sto je smartdrv, emm386, himem, antivirus itd .. autoexec.bat i config.sys ne bi trebali ni postojati u tom slucaju.. ;))
- pokrenes flash utility i to je to ..
e razlika nastupa u flash utility-u .. neki se starta sa dodatnim parametrima (pise u uputstvu za plocu kako se flesuje bios..) .. neki samo imenom flash utility-a .. neki sa imenom i putanjom do update fajla .. neki kombinovano itd :))

nakon flesovanja (prethodno nije lose savucati kopiju tekuceg biosa, "zlu ne trebalo" :)) restartas comp .. i udjes u bios .. lupis "load setup defaults" ili nesto na taj fazon (zavisi od biosa) ili mozda cak opalis clearCMOS na ploci (zavisi od ploce - pise ti u uputstvu sve) ..
Ponovo podesis parametre biosa i eto ga ;))..

Pitanje je jedino treba li tebi nova verzija biosa ?? ako ne treba i sve radi ok onda se drzi dobre stare - "ne diraj lava dok spava" ..

I to je to ... sva prica oko update-a je zavrsena :)
naravno .. uvijek je rizik da nesto podje po zlu .. (mali, ali ipak postoji) .. ili npr, nestane ti struje u pola posla .. tj. kad se upisuje novi .hex .. itd itd .. pa ono, radi to na svoju ruku :))

Toliko od mene ... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jan 2003, 00:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
sto se tice polovicnog SDRAM to se desava sa ramom koji je novije proizvodnje od 06.09.2002 a radi na starijim plocama...tako nesto sam procitao na benchmarku...

pa i nemozes da mjenjas mnozilac...tj. moze ali samo na nekim procesorima i na nekim plocama... :) ..kad menjas mnozilac on prijavljuje default jer je mnozilac zakljucan.....intel zakljucava mnozilac..dok AMD ne...
ako nece da ti se upali komp...a overclockovo si proc. onda si ga prebudzio...tj. stavio si freq vise nego sto sam proc moze da izdrzi..... onda smanjuj freq dok ne radi stabilno...i pazi na temp. jer moze "ziva na termometru" da podivlja :)

flash bios-a...nikad nemoj da radis ako ti sve radi ok...:)
znaci...ako imas neki problem ... ti odes na stranicu od proizvodjaca ploce...i kao sto rece mircon....donloads ili support....(pa ako ima noviji bios vidi ima li neki bug fix za tvoju plocu te onda skontaj jel ti to potrebno ili ne)....i nemoj da zaboravis UPS jer ako ti nestane struje mozes plocu da ispucas nogom...ili da nadjes eprom od takve iste... ostalo skontaj sam... :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs